Dominion: Pobřeží

xxxxxxxxoo hodnoceno 154x (Seznam vlastníků)

Dominion: Pobřeží - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Dominion
Dominion: Intriky
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla a nejasnosti

Ahoj vsem, chtel bych se zeptat jak presne hrajete kartu "Piratska lod". Myslim, ze zaklad pouziti je jasny. Koupim si kartu, vezmu desticku lode a tu polozim nekam vedle sebe. Pak kdyz piratkou lod zahraju, muzu si vybrat esli protihraci musi ukazat 2 karty z balicku nebo esli si pridam + penize za mine na desticce lode.

To je myslim vporadku a je jasny. Ale v pravidlech v upresnujicim textu je ze pouziti druhe volby je taky povazovane za utok. Co to znamena? Ze pokud maji vsichni napr hradni prikop, tak si nepridam zadne + virtualni penize? Diky za nazory.
11.6.2010 09:33:17

Kubis
Nevím jak je to přeloženo v českém vydání, ale v anglickém vydání pravidla říkají, že Pirate Ship a Action-Attack a hráči mohou vyložit Secret Chamber (modrá karta z Intrik) dokonce i když hráč použije Pirate Ship na přidávání peněz.

Takže hradním příkopem zrušíš efekt odhalování karet a trashování, ale ne efekt přidávání peněz, ale na oba efekty můžeš použít Tajnou Komnatu, protože to je Reaction karta a Pirate Ship je také attack karta

11.6.2010 09:59:02

edit
...v anglickém vydání pravidla říkají, že Pirate Ship je Action-Attack a hráči mohou...

11.6.2010 09:59:36

to Kubis
Podle mě to je jasné - hradní příkop zruší účinek cizí karty na tebe, ale ne účinek cizí karty na někoho jiného. Tudíž všechny efekty, které platí na toho, kdo kartu vyložil, zůstanou v platnosti.

11.6.2010 10:37:50

diky
Sem si to tak myslel. Jednak sem se bal moznosti zablokobani + penez a pak mi nedosla moznost pouziti tajne komnaty jako reakce...

Diky za upresneni

11.6.2010 12:20:47

Kubis
To je divné, že to tam není napsané, protože v anglických pravidlech je vyložene Secret Chamber napsaná jako příklad.

11.6.2010 12:41:39

to Beholder
Mozna to tam i je. Nemam ted pravidla u sebe a mozna sem to proste jen prehlidl nebo nedocetl do konce. :)

11.6.2010 12:59:47

karta ,,taktika"
Hráli jsme dnes poprvé dominion-pobřeží a půl hodiny jsme se hádali jak se hraje oranžová karta ,,taktika"
Já zastával názor: Jakmile tuto kartu vyložím na stůl a nemusím mít ve fázi úklidu na ruce žádné karty, přesto bude platit v dalším kole. Pak karty ze stolu a z ruky odložím na odhazovací balíček a nové karty zatím nedobírám. Taktika zatím leží na stole. Až na mně dojde znovu řada, tak si doberu 5 karet a budu mít ještě k dispozici nákup na víc a jednu akci. Odehraju ještě další karty a pokud ve fázi úklidu budu mít co odložit na odhazovací balíček z ruky, tak sice ze stolu již oranžovou kartu taktiky odstraním, ale přesto budu opět dobírat až na mně přijde znovu řada 5 karet, plus nákup a plus akce. pokud bych neměl co odložit na odhazovací balíček, tak by karta taktiky po druhé už se nedala využít.
Nevím jestli jsem to napsal srozumitelně, ale chápu ten postup správně? Moji kolegové měli úplně jiný názor, který nemám šanci tady ani popsat. jak to tedy je?

30.6.2010 00:07:22

Klopik
Nechcou se mi teďka vytahovat pravidla, kde bude jistě detailnější vysvětlení této karty, ale na první pohled bych ji vysvětlil takto:

Jakmile Tactician zahraješ, odhoď všechny karty na ruce.

Pokud jsi tak odhodil alespoň jednu kartu, tak si na zažátku příštího svého kola vezmi +5 karet a budeš mít +1 nákup +1 akci. To znamená, že jedno kolo vynecháš ale v příštím budeš mít 10 karet, 2 nákupy a 2 akce.

30.6.2010 08:23:26

to klopik
ja som síce toto rozšírenie nehral, ale podľa popisu na karte si myslím, že je to tak - ak zahráš kartu taktika, tak všetky z ruky dáš do odkladacieho balíka a doberieš si normálne ďalších päť kariet podľa pravidiel. potom idú tvoji súperi a keď dôjde rad na teba, tak si k svojim piatim kartám potiahneš ďalších päť kariet a k tomu máš o ďalšiu akciu a nákup viac. tak túto kartu chápem ja :-)

30.6.2010 08:23:43

to Klopik ad Beholder
No příliš srozumitelně jsi to nenapsal, ale Beholder monkeyml ti odpověděli. Obecně aby v následujícím kole platil efekt oranžové karty platný pro následující kolo, tak musíš v kole ve kterém oranžovou kartu vyložíš splnit podmínky zahrání té karty. Čili v okamžiku zahrání taktiky MUSÍŠ mít v ruce ještě alespoň jednu kartu k odhození a MUSÍŠ odhodit z ruky všechny karty. Tedy nezbývá-li ti v okamžiku zahrání taktiky v ruce žádná karta, tak jsi NESPLNIL PODMÍNKY karty taktika a v příštím kole z této karty NEMÁŠ ŽÁDNÝ BONUS.

Jen bych doplnil Beholdera, že ta poznámka s tím vynecháním kola to není až tak přesné, protože vyložením Taktiky NEKONČÍM TAH - jen už pak nemám v ruce žádné karty, takže nakupovat můžu kartu z nulovou cenou nebo za virtuální peníze z karet akcí vyložených, před zahráním taktiky.

30.6.2010 08:56:27

kren
jasně, máš pravdu. Pokud Tactician dobře příjde do ruky a chytře se zahraje, tak lze provést spoustu věcí a vůbec se nejedná o vynechání kola :). Zatím nemáme Seaside nahraný, takže jsem to nedomyslel :).

30.6.2010 09:17:07

rekapitulace karty ,,taktik"
...jsem blbej, já vím, takže:
v momentu vyložení karty taktik musím všechny karty zahodit, tedy aspon jednu kartu, aby bonus platil v příštím kole. Nové karty si nedobírám a než na mně přijde znovu řada nemám v ruce žádnou kartu. Pak jak jsem na řadě si vezmu 5 karet jako základní pravidlo +5 karet bonus z karty, tedy na začátku hry budu mít 10 karet, +1 nákup a +1 akce. V tomto kole karta již nemá žádný další efekt (tedy už nemusím opět zahodit všechny karty) a nakonci kola se odloží na odkládací balíček. pro další kolo již nemá žádný efekt.
Chápu to již správně?

30.6.2010 11:09:27

to Klopík
Ne! Proč by sis nedobral karty? tam nikde není napsáno, že si nemáš dobírat karty. Normálně po skončení svého tahu si dobereš 5 karet do ruky (čili když někdo zahraje třena Milici, tak máš z čeho odhazovat) a až přijdeš znovu na řadu, tak první co uděláš bude, že si díky Taktice vyložené v tvém minulém tahu dobereš do ruky dalších 5 karet.

Takže pokud tě někdo mezi tvými tahy obere nějakým efektem o nějaké tvé karty z ruky, tak nemusíš tento nový tah začínat nutně s deseti kartami v ruce.

30.6.2010 11:17:17

dlouhé vedení
...tak už jsme to pochopili, máme fakt dlouhé vedení. My jsme ty oranžové karty hráli všechny blbě. Dík za vysvětlení...

30.6.2010 22:38:14

ještě jinak
Podle mě to nejlépe popsal kren, ale až na jednu (zásadní) nepřesnost- na kartě totiž JE napsáno, že "ve fázi úklidu nedobíráš 5 karet". To znamená, že hráč po odehrání tahu, ve kterém vyloží taktika karty nedobere a než se znovu dostane na řadu má v ruce 0 karet a až se na řadu dostane vezme si 5 karet (protože je to napsáno na kartě) a má dále díky kartě +1 nákup a plus 1 akci.

Ta hlavní výhoda totiž spočívá v tom, že se tak vyhnu některým útokům (např. milice)

3.7.2010 14:09:39

to knihovnik
Vycházel jsem z anglické karty a tam to explicitně na kartě napsané není. Na české kartě ten text je, takže máš pravdu.

3.7.2010 16:02:28

Tactician
hmm, tak mě začínáte trochu mást. Mám anglickou verzi a tam není nic o tom, že bych si při clean-up fázi nedobral standardních 5 karet. Není to na kartě ani v pravidech u vysvětlení karet.

3.7.2010 16:33:41

to Beholder
Je to divné. V české verzi je na kartě následující text:
"Odlož všechny karty z ruky. Pokud takto odložíš alespoň 1 kartu, ve fázi úklidu nedobíráš 5 karet a na začátku tvého příštího tahu:
+ 5 karet
+ 1 nákup
+ 1 akce"

Takže podle téhle české verze bys na začátku dalšího kola měl v ruce jen 5 karet a nemohl bys mít víc z předchozího kola. Těch +5 karet by prostě nahrazovalo dobrání na konci předchozího kola.

Návíc v popisu karty v pravidlech se píše:
"Dobíráte si 5 karet teprve na začátku svého příštího tahu. V tahu, ve kterém jste taktiku vyložili, si karty ve fázi úklidu nedobíráte. Taktik zůstává ve hře až do fáze úklidu vašeho příštího tahu. Když bude taktik vyložen na trůnní sál, získáváte bonus pouze jednou, protože byste museli i podruhé odložit alespoň jednu kartu. Při prvním vyložení však není potřeba, abyste měli nějaké karty v ruce."

Poslední větu sice nechápu, nicméně celkově se mi ten taktik jeví v češtině logičtější jak v angličtině. Prostě umožňuje nemít mezi tahy v ruce žádné karty (nikdo mne nemůže obrat).
Takže tak :).

3.7.2010 18:03:04

poslední věta u popisu taktika v pravidlech
přesně tak, popis karty v českých pravidlech se mě zdá jako zcela jasný až do chvíle než se dostanu k poslední větě... Nevíte náhodou někdo co má ta poslední věta ("Při prvním vyložení však není potřeba, abyste měli nějaké karty v ruce.") znamenat?

3.7.2010 19:44:06

kren, knihovník
tak to nevím odkud se to překládalo, ale z angličtiny je to přeloženo každopádně špatně :).

Tactician – You wait until the start of your next turn to draw the 5 extra cards; you don’t draw them at the end of the turn you played Tactician. Tactician stays out in front of you until the Clean-up phase of your next turn. Because you must discard at least one card in order to gain the bonuses from Tactician, it is not possible to Throne Room a Tactician to get + 10 cards, +2 Buys, and + 2 Actions. You will have to discard all of your cards with the first Tactician and you will not have cards left in your hand to trigger the card drawing or the extra Buy or the extra Action when you play Tactician for the second time.

Na konci kola si nedobíráš těch 5 extra karet navíc, ne že si nedobereš vůbec.

4.7.2010 11:46:46

taktik
Albi přiznává, že kartu zmršili. EN verze je správná.
(Prostě šla do tisku blbá verze i když existovala její oprava.)

Prosím, nezačněte teď hned nadávat, počkejte jak se k tomu Albi postaví a nechte jim čas alespoň 5 dní po Festivalu Fantazie na regeneraci a (to správné) rozhodnutí.

5.7.2010 16:54:36

poslední věta u popisu taktika v pravidlech
...ta poslední věta se vtahuje stále ke kombinaci s trůním sálem.
Tzn. není možno taktiku využít 2x jako jiné karty, ale jako kompenzace je, že nemusíš zahazovat žádnou kartu, když nemáš. Tedy aspoň tak jsem to pochopil já.

7.7.2010 11:41:22

to klopik
To co říkáš bych chápal, kdyby tam bylo napsáno: "Při DRUHÉM vyložení však není potřeba, abyste měli nějaké karty v ruce."
Ale tak jak je to napsáno ... při PRVNÍM vyložení ... to fakt nedává smysl.

7.7.2010 11:50:44

ad klopík
Klopík mi poslal soukromou zprávu s obavou, ať nespamujeme fórum, ale já si myslím, že to opravdu patří sem, ať se můžou vyjádřit všichni jak to chápou:

Podle

--- předchozí zpráva od: Klopik ---

Ahoj, at to forum ještě více nespamuju, tak ti to píšu sem.
Zřejmě jsi můj komentář dobře nepřečetl nebo nepochopil.
Při prvním vyložení taktiky při trůnním sálu, když nemáš co zahodit, tak nemusíš. Po druhé se karta už nevykládá, protože to nejde.

Moje odpověď:
Tak tomu už vůbec nerozumím. Tím chceš říct, že jsou různé podmínky pro zahrání taktiky, jestliže ji zahraju normálně a nebo ji zahraju na trůní sál !? Čili jestliže ji chci zahrát normálně MUSÍM mít v ruce něco na odhození a jestliže ji zahraju jako první vyložení na trůní sál, tak NEMUSÍM mít něco v ruce na odhození ??? To se mi tedy vůbec nezdá.

7.7.2010 12:49:55

kren
já moc nechápu ani jednoho z vás, ale rozhodně chápu to co je v anglickém originálu. V české verzi je Taktik každopádně přeložen špatně jak na kartě, tak v pravidlech.

V anglických pravidlech se píše toto:

Tactician – You wait until the start of your next turn to draw the 5 extra cards; you don’t draw them at the end of the turn you played Tactician. Tactician stays out in front of you until the Clean-up phase of your next turn.

Tohle se už řešilo...

A tohle se vztahuje k Taktikovi + Trůnní sál

Because you must discard at least one card in order to gain the bonuses from Tactician, it is not possible to Throne Room a Tactician to get + 10 cards, +2 Buys, and + 2 Actions. You will have to discard all of your cards with the first Tactician and you will not have cards left in your hand to trigger the card drawing or the extra Buy or the extra Action when you play Tactician for the second time.

Zjednodušeně řečeno - hrát Taktika přes Trůnní sál je naprosto zbytečné :)

7.7.2010 13:03:05

Vybíráme z Bazaru

Švábí salát
Švábí salát
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas