Dominion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Bard - Centrum Gier
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dlouhá hra ?

Tak nevím, hrál jsem teďka Dominion poprvé a se svým synem a abych pravdu řekl, tak jsem z toho trošku rozpačitý. Byť jsme začali hru se správným počtem karet pro 2 hráče, tak jsme to hráli 2 hodiny a zdálo se nám to už ke konci dost jednotvárné a synka to už očividně nudilo. Nevím, lze se dostat ve dvou na avizovanou půlhodinku hry ? Hráli jsme hru s doporučovanou sestavou pro první hru.
6.8.2009 18:09:47

kren
tomu nevěřím 2 hodiny...to jste museli hrát něco špatně. Já mám zatím sice největší zkušenost s Dominionem na net (krabicový Dominion dojde asi až příští týden :) ). Ale poprvé mě to učil Lumirius v Korunce. Hráli jsme tuším dvě hry ve 4 (což trvá obvykle o něco déle než ve 2). Z toho dva včetně mě to hráli poprvé a učili jsme se to, takže jsme hráli základní sestavu pro nováčky a jsem si jist že obě ty hry netrvaly déle jak hodinu.

6.8.2009 18:25:16

dodatek
hodinu obě hry dohromady včetně učení

6.8.2009 18:25:46

to Beholder
Pokud bych odečetl učení tak bych se i tak pod 1,5 hodiny těžko dostal. A myslím si, že naopak kdybychom to hráli ve 4, tak by ta hra byla kratší protože by z balíčků rychleji ubývalo. Ve dvou se nám to zdálo nekonečné. Samozřejmě, že zelené bodovací karty, jsme nekupovali hned ze začátku, že jsme si na ně chtěli nejprve vydělat, ale i tak zmizeli statky a vévodství. Provincie jsme byli schopni získávat až těsně před koncem hry a tak pro nás bylo vyloženě vysvobození společnými silami zlikvidovat nějaký třetí balíček v královských kartách aby byl konec hry.

6.8.2009 19:19:30

hmm
tak to jste museli hrát oba nějakou zvláštní zdržovací taktiku :). Osobně si nedovedu představit hodinu a půl trvající partii Dominionu :)...

6.8.2009 19:22:35

to Beholder
A na co častěji obyčejně skončí hra? Na prázdné tři balíčky, nebo prázdné provincie?

6.8.2009 19:33:29

... ještě indicie
Ještě taková indicie k našemu způsobu hry. Na konci hry měl synátor ve svém balíčku 65 karet a já ve svém něco přes 50.

6.8.2009 19:40:22

kren
Já mám zkušenosti, že ve dvou nejčastji na dobrání šestkových bodů a ve 4 na dobrání tří balíčků. Ve dvou to není pravidlem, občas končí i hra ve dvou dobráním tří balíčků, ale ve čtyřech nepamatuju, že by hra skončila dobráním šestkových bodů. Zaleží taky na kartách, které jsou ve hře namíchány, když se hraje random set. Jinak ten počet karet by seděl kdyby se hrálo se zahradami, ale ty tuším v tom basic setu nejsou (za každých 10 karet v balíku přinese jedna zahrada bod). Podle mě to byla velká náhoda ta vaše dvou hodinová partie, protože jste hráli oba poprvé. Chce to pár her a vyzkoušet si co každá karta dělá a najít různé taktiky. Podle mě jste i hodně brali peníze za nula a hodně kupovaly jedničkové a pětkové body, proto se hra protáhla. Když se nehraje na ty již zmíněné zahrady není moc efektivní když je v balíku více jak 30-40 karet

6.8.2009 20:27:45

sakra
kupovali...

6.8.2009 20:29:18

Křene
zákldad dominionu je protočit balík během jednoho kola a koupit aspoň dvě bodovací karty :-))
Ne teď bez srandy.
Basic se hraje nejlepe na vesnici, kovárnu a trh. Nejdřiv nacpeš všecko do zlata a stříbra a pak jenom točíš peníze a nákupy a kupuješ provincie.
Dominion je o jiste stereotypnosti, ale musíš na tu strategii přijít, nabrat si do balíku karty co se kombí mezi sebou a jedeš.
Třeba já než pořišel na tajemství Kaple :-)) Bylo mi divné proč se zbavovat karet, ale vyházet na začátku přebytečné Statky a Měďáky když můžeš točit Zlato a Stříbro...k nezaplacení.

6.8.2009 20:40:19

první hra
my první hru taky zkoušeli kupovat každou kartu, abychom vyzkoušeli co jaká karta dělá, takže si pamatuju že Lenku to děsně nudilo. Pak to hrála pořád celé vánoce a teď je toho přehraná :-))

6.8.2009 20:43:15

Co jsou to pětkové body?
Beholder: ... Podle mě jste i hodně brali peníze za nula a hodně kupovaly jedničkové a pětkové body, proto se hra protáhla...
Co jsou to podle tebe jedničkové a PĚTKOVÉ body ???
Body jsou tam přece jedničkové - statky (cena 2), trojkové - vévodství (cena 5) a šestkové - provincie (cena 8).

Právě že jsem měl problém získat provincie, protože se mi né a né sejít 8 peněz. A to jsem měďáky téměř vůbec nebral a snažil jsem se proměňovat tak abych měl stříbro a zlato.

6.8.2009 22:33:25

Kren
Mozna spatne kombis;) A nebo to hrajete moc deskovkarsky;) Neee, delam si srandu, ale ma prakticky jedina vytka ke hre je hra s pomalymi spoluhraci, coz je vetsina nemagicaru:) Proto mam radej rychlou hru na netu. Hra konci vetsinou na sestkovy provincie, ve dvou prakticky vzdy. A malokdy ji fakt hraju pres pul hodiny... Jestli jste hrali definovanou hru, tak tam to mas village+smithy a za chvili neni co resit, kdyz to prolozis marketama a nakoupis zlata;)

6.8.2009 22:49:14

kren
jo sorry, myslel jsem trojkové (cena je 5 :) )...Není moc dobré plnit balík jedničkovýma a trojkovýma bodama (samozřejmě záleží na strategii, to časem poznáš) i když nemáš zrovna 8 peněz, ale třeba jen 7 tak je lepší koupit gold nebo nějakou kartu, co ti nezabrzdí balík (třeba market, nebo festival), btw českou verzi jsem ještě nehrál, proto uvádím anglické názvy :).

však zahrejte více her a uvidíš, že tomu budeš postupně přicházet na kloub a herní doba se razantně zkrátí ;)

6.8.2009 22:54:19

to Beholder a aneken
No už asi tuším o co jde. Nerad vynáším soudy po jedné hře když to ještě neumím a nemám to rád i u jiných, když odsoudí hru po jednom zahrání. Nicméně přesto mám ke hře hned zpočátku 2 výrazné výhrady, kdy jedna souvisí s druhou.
1) Jestliže mám k dispozici 10 druhů akčních karet a k úspěšnému vedení hry mi stačí kombo 3 druhů, jak mi tady radíte a ostatní jsou v nabídce jen pro okrasu, tak to mi připadá trošku divné.
2) Připadalo by mi o hodně zajímavější, kdybych musel kombinovat akční karty v reakci na hru soupeře. Pak by to bylo mnohem zajímavější. Neexistovalo by pro danou nabídku deseti druhů jedno nejlepší kombo 2-4 karet ale úspěšná komba by se s průběhem hry neustále měnila. Takhle se mi zdá, že ať je nabídka těch deseti druhů jakákoliv, vede k úspěchu během jedné hry vždy jen jedno kombo a ostatní karty jsou tam opravdu jen pro okrasu. Takže jediná změna je jen při další hře když zase vyměním nabídku těch deseti karet. Mě by se ale líbily změny během jedné hry, jak jsem už řekl v reakci na hru soupeře. Jedna z mála interakcí jsou ty útočné karty, ty ale nezpůsobují to, že bych musel volit při nákupu jinou kombinaci akčních karet.

Byl bych rád kdyby se k těmto mým dvěma připomínkám vášniví hráči Dominionu vyjádřili.

7.8.2009 00:33:20

kren
No podle mě tohle všechno tvrdíš jen proto, že ta vaše první hra trvala tak neuvěřitelně dlouho. Ale zkušení hráči jednu partii sfouknou do 20 min. Do počtu je podle mě (a myslím si že i většina hráčů bude tvrdit to stejné) jedna jediná karta a to je Kancléř, jinak každá karta je užitečná, ale musí se správně zahrát. Strategií je opravdu hodně. A vystřídat třeba tři různé strategie během jedné 20 minutové partie je nemožné a taky celkem zbytečné. Interakce tam je určitě nepřímá v tom, že je někdy třeba reagovat tím, že nenechám protihráče skoupit všechny karty např zahrady. Já teda nevím, ale po první hře jsem se neodvážil být něják vyrázně nespokojený co se týče strategií apod. protože speciálně tahle hra jich má dost a je třeba je okoukat/naučit se/přijít na ně sám a to chce minimálně 20, 30.

7.8.2009 00:49:17

kren
jinak v té hře je samozřejmě třeba počítat s náhodou - jak chodí karty na ruku. A z těch 10 karet ve hře jde hrát většinou dejme tomu 1-3 způsoby. Buď si každý vybere jiný, nebo se ve strategii shodnou a pak záleží kdo ji hraje líp, kdo lépe a v prvý čas nakupuje ty správné karty, popřípadě komu jdou líp na ruku (někdy je holt smůla), ale jak říkám ve většině případů je do 20 min padla a jde se na odvetu :)

7.8.2009 00:54:25

to Beholder
No rozumím co chceš říct a věřím, že se to dá sfouknout do té půlhodiny. Nicméně si myslím, že už mám hodně her odehraných, abych dokázal říct, jestli nne hra chytne nebo ne a obávám se, že Dominion asi nebude z těch, které mne chytly na první pokus.

Já osobně bych dal přednost delší hře kdy podmínky by se měnily během hry než krátké hře, kdy většina karet leží ladem a stačí 2-3 druhy k nějaké strategii.

7.8.2009 01:12:08

Křen
my odehráli všechny předkonstruované balíky, poznali karty co dělají a jak spolu fungují a pak jsme už hned začali hrat ty "náhodné rozložení". Osobně určuji strategii po prvním náběru karet a podle nabídky, protože jak se ti hra rozjede hodně záleží tak na prvním 5 kolech.
Včera hned po napsáni příspěvků jsem vyzval Lenku na dva rychlé duely a vydrtila mě jak malého Jaryna, začali jsme hrát ve 21 hod a skončili ve 21:45 i se sklizenou hrou. Mnohdy jsme nevěděli kdo je na řadě, protože největší minus téhle hry je to neustálé míchání karet.
Máš pravdu v tom že kombinuješ jen určité procento karet, protože nemůžeš hrát úplně všechno, nepříjde ti to když kartu potřebuješ.
Zrovna v základním rozestavení je karta která může taky zkrátit hru a tou je Remodel (nevím jak se jmenuje v CZ, možná přestavba), přeměníš zlato na provincii. V kombinaci s Vesnici a třeba Dolem.
Krása v Dominionu je ta, že přijdeš na to kombo z karet, které jsou náhodně ve hře rozdány a ty to kombo vidíš a kupuješ podle toho karty. Žádné zbytečné nákupy radši nekoupit nic než něco co ti jenom "zapere balík". Je to furt o tom poměru karet v balíku a vyvážeností peněz a akčních karet a pokud se třeba hrajou zahrady tak mít Sklepy a pak hodně nákupů abys jen nakupoval Měďáky, které ti navýší velikost balíku a na konci přinesou body.
Jak psal Beholder lidi co nehráli Magic nebo jinou karetní hru kde si konstruujou balík jsou trochu v nevýhodě a hodně velký základ vysokého hodnocení Dominionu způsobili právě ti "odrostlí" Magicáři, kteří zmoudřeli a přešli k deskovkám :-))
Takže doporučuji projet si předkonstruované balíčky a vrhnout se na náhodné rozlosování.
Už u Interaktivní hry změníš názor na interaktivitu jak ti Zloděj vybere tebou nastřádané zlato nebo ti Špion shodí kartu co ti měla přijít :-)) Ale přesto je Dominion stejně jako Dobyvatelé vesmíru hraní si na svém písečku.

7.8.2009 06:35:25

Kren
Jsou tam karty, ktery tvori pater kazde strategie - Vesnice ti pridava akce a kartu, je super, market nakup a zlatak, smithy karty. No ale ja treba casto hraju milice, abych sel souperi do ruky, cellar, abych si sam ruku menil. Ke konci hry i remodel. Co hraju malo je mine, woodcutter a workshop, i kdyz i ty nekteri hraci hrajou. Takze pouzivam ne tri, ale minimalne 6-7 karet v zakladni hre. Tu mimochodem nehraju, protoze hraju randomy, abych si to mohl pekne rozjet sam. Abys musel vic reagovat potrebujes si tam dat vic utocnych karet - zlodej, militia ci witch. Zkuste proste nahodny rozestavani a uvidis;)

7.8.2009 07:52:39

šance
Je pravda že jsem MtG nikdy neviděl ani z rychlíku (teda karty jsem samozřejmě viděl) a ani jsem neměl nikdy potřebu se s tímto fenoménem seznamovat, takže snad dáme Dominionu u nás doma ještě šanci.

7.8.2009 09:52:35

to Kren
Určitě ti doporučuju Dominionu dát ještě šanci. Měl jsem podobné zkušenosti, poprvé jsem hrál "naživo" ve Štokách. Když jsem odehrál partii cca na 75min s přítelkyní,taky začátečnicí, říkal jsem si, že ta hra zas takovou šťávu nemá. Pak jsem si ale střihl pár her na BSW. Postupně jsem začal chápat princip skládání balíčku,téměř nekonečných komb a v neposlední řadě taky o vystihnutí momentu,kdy už nenakupovat akční karty a poklady, ale vrhnout se na bodové karty, především provincie. V prvních hrách jsem si naprosto zbytečně "svinil" balík levnými kartami Estate, případně tunou akčních karet, které se nedali hrát dohromady (nedávali akce navíc). Až jsem se těmito principy prokousal, Dominion mi učaroval...

7.8.2009 14:21:17

to Eyron
Že nemám nakupovat levné statky a tím si blokovat balíček jsem věděl. Ale největší problém byl, že jsem se nemohl furt dohrabat k 8 penězům na nákup Provincie. A když už jsem se k tomu dohrabal, tak mi můj synátor pořád dával Milici, které měl asi 4 a tím jsem já byl v pytli a hra se protahovala.

7.8.2009 14:27:29

Kren
Na milici je ideal Moat, spolecne s vesnicema ti navic zajisti naber karet, nebal bych se jich mit na ruce co nejvetsi mnozstvi;) Vsak to jeste prubni a uvidis, ze to bude lepsi;)

7.8.2009 14:35:30

to aneken
Trošku mi dělá problém, že jsem cizojazyčný Dominion nikdy neviděl, takže mi chvilku trvá než si uvědomím o co jde :-). Nicméně jsem příkopy taky měl, ale jak na potvoru zrovna ne v ruce, když na mne bylo zaútočeno. Tam se projevila ta náhoda: já jsem měl milice taky a když jsem je několikrát zahrál, tak synátor vždycky s úsměvem odhodil nějaké statky a nebo vévodství.

7.8.2009 14:48:53

Kren
Musis jich mit vic, v kombinai s Villagema je to dobre funkcni karta. Ikdyz nahoda v te hre proste je, no;)

7.8.2009 15:03:06

Vybíráme z Bazaru

Warp's Edge + Anomaly expansion
Warp's Edge + Anomaly expansion
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas