Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 499x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Už fakt nevím

Takže už jsme s manželkou zahráli cca. 7 her a vždy naprosto stejný rpůběh. Manželka má štěstí na karty, takže už ve třetím (někdy 4 nebo 5) tahu má dvě produkční planety a dvě planety kde spotřebovává za body a je po hře. Myslím, že je jasné, že když ve hře dvou hráčů někdo z nich získá převahu v produkci a spotřebě, tak už mu jen stačí točit produkci a spotřeba 2XVB. A než druhý hráč dosáhne stejné nebo lepší produkce a spotřeby, body jsou fuč a je po hře. A těch spousta různých karet z X výhodami a X značkami jsou totálně k ničemu, protože když má prostě hned na startu někdo štěstí a rychle produkuje dvě zboží a taky je umí spotřebovat, tak jsou všechny karty k ničemu. Tato hra mi připadá na náhodu ještě horší než Osadníci, kde když vám to nepadá, tak se můžete třeba na hlavu stavět a stejně s tím nic neuděláte. Takže zajímají mě vaše názory k čemu jsou šestkové karty a spousta karet, kde získávám karty, výhody dívat se na o jednu kartu víc a podobné prkotiny, když má soupeř štěstí a po pár kolech vyložené 3 nebo 4 karty, kde umí vyprodukovat dvě zboží a rovněž je umí i za body spotřebovat?
3.10.2010 08:04:58

No...
Podle mě to rozhodně není hra pro dva hráče. Ten princip opravdu funguje nějak divně. Ve 3-4 už je všechno v pořádku a hra nabývá jiných dimenzí. Zvláštní ale je to, že základní hra je hodně silná právě v braní vítězných bodů. Každé další rozšíření posílí (až přesílí) nějaký jiný princip, třeba vojenskou sílu atd. Radu bohužel nemám. Snad jen nehrajte hru jen ve dvou a když už, tak odhaduj soupeřovi fáze a vytěž z toho maximum.

3.10.2010 08:20:53

Taktika
Je to víc o taktice než si myslíš. Když jeden z hráčů rozjede kolotoč produkce spotřeba, pak není problém si vyložit také karty s produkcí nebo spotřebou a jen se přiživovat na jeho akcích a v klidu si mezitím hrát karty osidlování, průzkum a technologie. V základní hře bez rozšíření jsme objevili asi čtyři různé taktiky. první které si začátečníci všimnou je právě kolotoč produkce a spotřeby. Druhá moje oblíbená taktika jsou vojenské planety, které při osidlování vykládáš bez placení, pokud na ně máš dostatečnou vojenskou sílu. Třetí taktika je zaměřit se na vyložení vysoce bodovaných karet jedné barvy, ale musí k nim mít příslušné bonusy. A poslední je taktika jedné a více šestkových technologií. Ideální je kombinace těchto taktik, kdy například jedeš po vojenských planetách, které ti ještě produkují a na konci je podpoříš nějakou šestkovou technologií, kupříkladu galaktické impérium.
A co se týče náhody, že ti nechodí karty, tak já mám většinou opačný problém, chtěl bych vyložit pomalu vše, co mám na rukách, ale vím, že něco musím zahodit a bojím se abych nezahodil něco, co budu potřebovat. A o tom to je, vybrat si, co vyložit. A když potřebuješ určitý druh karet, vždy můžeš provést hloubkový průzkum a vybírat z pěti karet jednu konkrétní.

3.10.2010 09:04:07

Souhlas s Tormentrem
Taky mám spíš problém s tím co zahodit... Abych to pak o chvíli pozdějc nepotřeboval.
Hrajeme ve dvou docela často a nikdy jsme neměli problém s točením produkce. Když vidím, že jde brácha na produkci, tak vypláznu pár planet s produkcí a tím se ho můžu držet i když se snaží točit produkci...

3.10.2010 09:48:11

No jo
Zatím jen rady, které mě samozřejmě při hře napadly, ale když asi ty planety na produkci nebo na spotřebu nemám, tak zatímco protihráč točí a boduje, tak já ty karty sháním a než je seženu a vyložím, tak je po hře, protože došly body. Prostě vaše rady jsou o tom, že když někdo začne točit, tak se vezete taky, ale když na to nemáte karty, tak prostě končíte a to třeba hned ve třetím nebo čtvrtém kole, kdy začne točit protihráč a vy na to ještě nemáte karty. To už se pak nedožene.

3.10.2010 11:33:42

skyfire
Ten problém, že ti jdou špatně karty nastat může. My máme za sebou min. přes 100 her ve 2 a tahle situace se nám párkrát stala, ale rozhodně to není obvyklé. Je to spíš vyjímečný případ.

Nicméně když jsem zkoušel hrát s PC, tak jsem si všimnul, že AI dost často volí pdobnou taktiku. Vyloží ptodukční planety a pak točí pořád dokola produkci a spotřebu x2. Hra má pak velmi rychlý průběh.

3.10.2010 12:46:42

Mathew

skyfire
No a prečo hrate hru pre skusenych hračov? Podla zakladnych pravidiel mate kezdy 7 kariet faz a kazde kolo vykladate po jednej faze. Az sa naucite vlastnosti kariet a ako och kombinovat mozete zacat s pravidlami pre skusenych hracov vykladat 2 fazy z 9 kariet. Navyse ako neskuseny hraci mate moznost hrat so zakladnou sadou kariet ku kazdej domovskej planete.

3.10.2010 18:24:08

Mathew
Docela odvaha, takhle soudit lidi. Podle mě vypadá skyfire jako hráč se solidníma zkušenostma. Trochu mě ale zaráží, že San Juan hodnotí 4/10, ale Dobyvatelé stejnak zkouší. Mě teda San Juan taky nebaví a DV hodnotím 10/10. Ale stejně to překvapí :)

3.10.2010 18:33:30

..
San Juan mě nebaví, protože nabízí málo možností, ale třeba Puerto Rico je naprosto skvělé. Dobyvatelé mě zatím zklamali, ale určitě je nezatratím a třeba se do toho časem dostanu. Prohry mi nevadí, spíš ta bezradnost z rozhodnuté hry hned od startu. Možná ve více hráčích to bude lepší.

3.10.2010 19:17:51

Havelock
Myslím, že když Mathew mluví o nezkušených hráčích, mluví v kontextu dané hry, tj. o hráčích, kteří nemají velké zkušenosti s Dobyvateli, protože zatím odehráli jen několik partií a patrně všechny ve dvou a ve stejné sestavě... takže to nejspíš nebude "odvaha, takhle soudit lidi", aspoň ne z jeho strany ;)

3.10.2010 19:41:41

Mathew

pravidla
To zas nie, nemyslel som ze ide o vseobecne neskuseneho hraca, iba som vytiahol z pravidiel cast, kde 2 faze volia az skuseny hraci. Zaciatocnici s touot hrou by mali hrat po jednej faze v kazdom kole, kym nenajdu tu spravnu strategiu a nezžiju sa s kartami, idealne v kombinacii so štartovnymi kartami pre pociatocne planety. Casom mozno pridat to pravidlo pre skusenych hracov a nakoniec nahodny vyber kariet. Samozrejme situacia ktoru popisuje skyfire moze nastat ale po 7 hrach ktore odohral by som to nebral ako pravidlo, skor vynimku.

3.10.2010 20:42:53

Mathew
Já předpokládám, že jestli skyfire zná San Juan, což je zlé dvojče Dobyvatelů, tak že i na poprvé už by se dal brát jako zkušený hráč. A nevím jak Vy ostatní, ale po 7 hrách už jsme to měli poměrně hodně v malíku, takže bych to nějak neřešil. To je šumák. Já si prostě stojím na svém a to je, že hra NENÍ primárně koncipovaná pro 2 hráče. Systém je nabouraný a nevyvážený a proto se musí přistoupit k úpravě pravidel, kdy si hráči volí 2 fáze. Holt nic pro mě. Ale jestli vás to tak baví, tak bych vám do toho nerad nějak zasahoval.

3.10.2010 21:28:31

Havelock
My máme za sebou spoustu her ve dvou a nic nebouraného nám v systému téhle hry nepřijde. Naopak je to hodně propracovaná hra, velmi dobře hratelná v libovolném počtu hráčů.

Nicméně pokud si trváš na tom, že je systém nevyváženej, tak si na tom trvej. To ti brát nebudu, ale přijde mi to jako dost pitomej argument. A tvrdit, že máš DV v malíku po 7 hrách, to mi přijde taky hodně mimo mísu.

3.10.2010 21:59:07

Parxel
Tohle je vždycky nejlepší. Rozebrat něčí příspěvek větu po větě, parafrázovat a vytrhávat věty z kontextu, osopovat se nad něčím, s čím nesouhlasím, ale nevysvětlit proč, a jenom říct, že nějaká teze (tvrzení) je pitomej argument (důvod), když ještě nedošlo ke zdůvodňování (argumentaci). No... Pak jsem si přečetl tvoje info v profilu a začal jsem se hrozně smát a beru to s rezervou. :)

Stojím si za tím, že je hra primárně pro 3 a víc hráčů. A proto podle mě nefuguje v tak málo hráčích jak bylo původně zamýšleno. Ale rád přiznám, že se pletu, protože her ve dvou jsem moc nehrál. Hra je hratelná v libovolném počtu hráčů, ale s každým dalším hráčem se její průběh hodně mění. Netvrdím, že jsem zázračné dítě, ale pokud hraju DV od začátku ve větším počtu lidí, tak je logické, že ne všichni můžou jet to samé a do hry se tak dostane mnohem víc karet. Člověk víc vidí a balíček se několikrát protočí. To je důvod, proč je možno dosáhnout rychlejšího pokroku než ve dvou hráčích, kdy se člověk chytne jedné strategie a pak se o ni bude pokoušet i nadále. Jsem připraven na argumentaci až na krev :)

3.10.2010 23:01:47

Mathew

Ešte raz
No asi budem musiet citovat priamo z pravidiel aby nevznikla zla interpretacia. Ja neposudzujem skyfire ako neskuseneho hraca, ale podla pravidiel zaciatocnici, t.j. podla mna neskuseni hraci maju hrat za jedno kolo iba jednu kartu fazy, vyhnu sa tym situacii ze jeden ma produkcnu planetu a zahraju napr 2xsettle a od dalsieho kola hraju uz iba produkcia+2xVP s pripadnzm dalsim settle. To bolo mzslim to na co sa skyfire stazoval. Pri hrani hry v 2 hracoch podla normalnych pravidiel, taky rychly nastup nie je a je ho mozne viac eliminovat, prip. z neho tazit. Hra trva dlhsie. Po absolvovani viac hier podla zakladnych pravidiel mozno prejst vo dvojici na pravidla pre skusenejsich hracov (citujem pravidla) a hrat v kazdom kole 2 fazy. To je vsetko co som tym chcel povedat. V tejto hre ide hlavne o to flexibilne menit strategiu podla dostupnych kariet. Pre narocnejsich odporucam aj verziu s rozdelenim baliku kariet, kde mozete priblizne odhadnut na co chce super hrat.

3.10.2010 23:43:18

Havelock
Pokud jsem dobře četl tuhle diskusi, tak ty jsi pouze napsal, že systém hry je ve dvou nevyvážený a žádné dostatečné zdůvodnění jsi neuváděl. A teď se tady podivuješ nad tím, že ti nenapíšu zdůvodnění, proč mi tvůj argument připadá jako pitomej. To mi přijde trochu postavený na hlavu. Mě tvůj argument přišel pitomej, právě z toho důvodu, který sám píšeš. Vůbec jsi své tvrzení dostatečně nezdůvodnil a hru ve dvou jsi jednoduše odsoudil.

Navíc sám uznáváš, že ve dvou hráčích nemáš hru tolik vyzkoušenou. Když už hru takhle odsoudíš, tak by jsi měl v prvé řadě sám uvést zdůvodnění. Místo toho skyfirovi, který evidentně s hrou začíná a nemá s ní mnoho zkušeností napíšeš, že je hra nevyvážená a že jsi jí měl po 7 hrách v malíku, což mi zní jako chvástání. Tahle hra je hodně komplexní a z vlastní zkušenosti vím, že jsme našli plno zajímavých kombinací, až po několika desítkách her.

Reagoval jsem hlavně proto, že mi tvoje příspěvky přišli opravdu hodně mimo.

4.10.2010 07:01:56

hra ve dvou...
S přítelkyní hrajeme nejvíc karetky a do poznání Ascensionu sme hráli nejvíc právě Dobyvatele... hrajeme zásadně ve dvou a Dobyvatelé nám nedělají žádnej problém v tomto počtu hráčů, naopak... přijde nám to ve dvou uplně paráda... spíš si to neumím představit ve více lidech (ve dvou hráčích mně přijde, že to mám pevně pod kontrolou co budu kdy dělat - mrknu na její karty co má vyložený a díky naprosto geniálnímu systému ikonek a značek vím během asi 1,5 s co bude zřejmě hrát za akční karty a podle toho se rozhodnu jaký zahraju já)... to se mně hrozně líbí (zejména proto, že asi na 95% odhadnu co přesně zahraje) a ve více lidech si myslím že takovýto taktizování by nemohlo nastat...

problém rychlé produkce a 2xVB - v tom problém nevidím, že by jeden rozjel produkci a druhej jenom smutně koukal a neměl co vyrábět a tudíž prohrál, to se nám snad ze 30 her ještě nestalo... zpravidla je jeden v té spotřebě lehce popředu ale druhej ho dycky stíhá a kontroluje situaci a věčinou se právě snaží to dohnat planetama, technologiema, 6tkovýma kartama atd. a to se mně právě zdá super...

pochopitelně pokud se někdo zaměří na nějakou taktiku a nedá si od začátku pozor, aby aspon nějakou produkční nebo prémiovou planetu měl a měl nějaký vylepšení pro spotřebu, koleduje si o malér, ale že by měl člověk takovou smůlu, že na tyto karty nenarazí, to mně přijde jako fakt smůla a nemože to byt moc často

4.10.2010 08:04:33

PJ

Havelock, Parxel
Pánové, závidím Vám množství volného času, když ho můžete věnovat tomuhle. Havelocku, sig v Parxelově profilu nemusíš brát nijak vážně, co jsem Parxela osobně poznal, ani jsem nepochopil, proč si to tam napsal. A mimochodem, souhlasím s Parxelem minimálně v tom, že jsem v Tvé filipice proti Dobyvatelům nenašel jediný argument obsasňující Tvé stanovisko, proč nejsou Dobyvatelů dobří ve dvou a dokonce nevyvážení.

Dobyvatele mám hodně rád a pořád je považuju za nej. moderní karetku. Mám nahráno už před sto partií, převážně ve dvou, na turnaji jsem skončil druhý. Takže mám dojem, že tu hru znám.

Ve dvou je hra podle mě naprosto v pohodě, naopak se mi zdá, že jde lépe řídit, protože je ve hře méně proměnných a lze lépe předvídat karty hrané soupeři, protože je tam prostě jen jeden soupeř.

Nesouhlasím, že hráč je předurčen k jediné strategii a je to naopak hrubá chyba. Já strategii pružně přizpůsobuju nebo je kombinuju podle soupeřových karet a akcí. Něco na způsob, co uvádí M.N...
M.N. už mně trochu předběhl... ale věcně

4.10.2010 08:23:14

obousecna zbran
mam za sebou docela dost her ve dvou jak 'zakladnich' tak 'pokrocilych' a sic se nekdy podarilo roztocit kolotoc produkce-spotreba, ale spis se tim nahravalo spoluhraci, ktery si mohl hazet ostatni akce a o tyhle se nestarat (treba jit na hloubkovy pruzkum a to by bylo divne kdyby se tam neco k vylozeni nenaslo). z druhe strany pokud jedu produkce-spotreba muzu predpokaldat, ze protihrac pojede neco jineho a taky se tomu prizpusobit (e;

4.10.2010 08:26:43

..
Tak za prvé nechápu, kde někteří vyčetli, že hrajeme pokročilou variantu hry. Hrajeme samozřejmě základní se 7 akcemi. Za druhé fakt by mě zajímalo jak zahrát v situaci, kdy si manželka na začátku vytáhne startovací planetu Ztracená kolonie Země a já Novou Spartu. Takže hned na začátku je manželka schopná na jedne jediné kartě, kterou má hned od startu k dispozici produkovat i spotřebovávat, kdežto já nemohu ani jedno z toho. Dále má manželka štěstí na karty co dostala do ruky a během 3 kol si vyloží další plaetu kde může produkovat a další kde může spotřebovat za bod. Já když mám štěstí, vyložím si tuto kombinaci taky, když ne, tak ani to se nemusí povést. Takže ve 4 kole nastane u manželky kolotoč, kdy dá produkci a vyprodukuje 2 suroviny, které v následujícím kole spotřebuje 2xVB, tedy dostane 4 VB. Já dostanu buď 2 když jsem schopen produkovat a spotřebvat a nebo taky nic. Za další dvě kola stejným způsobem získá další 4 VB. To už má 8 a já mám buď 4 nebo 2 podle toho kdy jsem získal taky aspoň jednu produkční a jednu spotřebovávající planetu. Takže někdy v 7 kole má mnaželka náskok 4 nebo 6 bodů. Hraje se s 24 body, čili polovina už je pryč. I kdyby jsem se v průěhu další fáze hry dostal na úroveň manželky a taky produkoval 2 zboží a 2 spotřebovávál, tak ten náskok už nedoženu, protože během dalších dvou otočení produkce a spotřeby hra končí, došly body. Celý tento systém co jsem popsal jsem se navíc jen snažil dohnat manžeku v produkci a spotřebě a už vůbec nevím, kde bych měl čas vykádat nějaké karty vylepšení co by mi pomáhaly ve fázi prúzkumu a rozvoje a už vůbec nemluvím o šestkových kartách. Všechny tyto karty jsou pro mě naprosto zbytečné stejně jako pro manželku, protože ta ví, že když se nebude zdržovat jejich vykládání a bude točit produkci/spotřebu, za pár kol dojdou body a je konec a ona vyhrála.

4.10.2010 08:41:04

skyfire
Ty pořád počítáš jen s 24 body, co jsou k dispozici v banku. Ale co body za vyložené planety a technologie. Když začínáš s novou spartou je ideální hrát na vojenské planety.

4.10.2010 09:02:46

..
To jsem zkoušel a nepomohlo to. Vždy jsem prohrál. Někdy sice jen o 2 body, ale prohrál. Prostě těch 24 bodů se mi zdá málo a když se hraje produkce/spotřeba, hra skončí příliš brzy na to, abych získal větší počet bodů kartama.

4.10.2010 09:06:01

Joe

Otázka vyhrávanie v Dobyvateľoch
dosť závisí aj od znalosti balíčka a od toho, že vieš, čo môžeš ASI čakať, takže tomu prispôsobíš aj stratégiu. Zvezieš sa popri súperovi, zatiaľ si ťaháš 7 kariet a podobne... Sám toľko partií nahraných nemám (čo je škoda), ale hra je veľmi dobre škálovateľná od dvoch hráčov vyššie.

4.10.2010 09:21:40

souhlas s Tormentrem...
Musím souhlasit s Tormentrem... člověk se nesmí zaměřit na těch 24 bodů co je v banku jenom... na druhou stranu, není dobrý prohrát na žetonky o 10 a více bodů...

To co popisuje Skyfire mně přijde jako taková typická situace, jeden od začátku valí spotřebu a druhej ho dohání zoufale... ale někdy to može být výhoda docela - člověk s tou produkce/spotřeba valí jenom ty dvě fáze dokola ve snaze vybrat bodíky z banku, ale jinak vpodstatě nic nedělá... druhej može vesele vykládat planety a technologie (zejména, pokud se hraje právě ta verze pro dva s 9 kartama - doporučuju, nechápu proč se tam píše že pokročilá verze, není to prakticky vůbec složitější, pro hru dvou hráčů je to maximálně vhodný, dá se tak daleko líp taktizovat)

navíc, pokud takhle někdo od začátku rozjede fest produkci/spotřebu, nemože tam mít vyložený drahý planety a technologie... určitě hraje s nějakýma lacinýma planetama co dávají málo bodíků, takže tím spíš se dá potom dohnat vykládáním těch dražších karet

Skyfire, určitě bych doporučil zkusit tu hru s 9 akčníma kartama!

4.10.2010 09:41:17

Než stačí něco vybudovat, je konec hry ...
... všechny rady co tady dáváte skyfireovi nereflektují to, že skyfire jasně píše, že než vůbec stihne něco vybudovat a nasyslit pro závěrečné počítání bodů, tak je konec hry, díky tomu, že dojdou "žetonové" body.

4.10.2010 12:01:16

Joe

kren
Problém bude ale podľa mňa v tom, že sa zatiaľ "nevie správne zviesť" popri súperke a popri tom hľadať karty, ktoré by mu sedeli... Viem, to sa ľahko hovorí, ale je to jednoducho jedna zo stratégií, ktoré sa v tomto prípade musia použiť.

4.10.2010 12:08:57

Vybíráme z Bazaru

Puzzle dinosaur
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas