Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 496x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Race for the Galaxy vs Roll for the Galaxy?

Je tady nekdo kdo hral obe dve varianty hry a dokazal by mi rict, ktera z nich je podle nej lepsi a proc?

Koukal jsem na obe dve recence Toma Vasela z Dice Tower a ten vylozene rekl, ze Roll (kostkova hra) je podle nej killer puvodni Race hry (karetka).

Nez se pustim do shaneni jedne nebo druhe, rad bych si udelal jasno v tom, ktera z nich za to stoji.

Diky!
22.2.2019 11:01:10

New Frontiers
Ahoj, este Ta odporucim mrknut sa na New Frontiers, ak si este vo faze rozhodovania a vyberu :)

22.2.2019 11:14:07

matná vzpomínka
Hrozně dlouho jsem to nehrál, mrzí mě, že česky nevyšla rozšíření, ale prý se to s nimi stejně nesmí přehánět....

Každopádně hrál jsem obojí a pocit jsem měl z obojího dobrý. Nicméně si vzpomínám, že po dohrání roll for the galaxy jsme to hodnotili, že se nám to líbilo hlavně proto, že to dávalo takový ten pocit hlavně díky odkazu na karetní hru, že bez ní by to nebylo úplně ono... Ale to je takový dojem po hře, který teď, po dlouhé době, těžko rozebírat.

Takže za mě spíše karetku.

22.2.2019 11:31:32

Al

race vs roll
Já mám osobně taky raději karetku, u té kostkové mi docela vadilo, že tam lze snadno podvádět a celkově mi použité mechanismy nepřišly tak elegantní jako u karetní verze.
Ale to je asi dost subjektivní ...
Dále je karetka úžasná pro 2 hráče, ve více už nepatrně ztrácí, kostková verze je spíš lepší ve 3 nebo 4 hráčích.
Přestože má karetka obří krabici, je dobře sbalitelná do malého deck boxu a tak velmi vhodná na cestování.
To je asi tak vše, co mi napadá

22.2.2019 11:54:06

Race vs Roll vs New Frontiers :)
Mám nahraného dosť veľa z oboch hier, a už aj novú New Frontiers. A nechávam si všetky. :) Ale...

Ale... RACE sa najťažšie vysvetľuje. Je to čistá kartovka, malá krabica, rýchly setup, výborná hrateľnosť, ale vysvetliť ľuďom priebeh hry je veľmi náročné. Karty sa totiž vykladajú na stôl, zároveň ale slúžia aj ako platidlo, a potom aj ako tovary na iných vyložených kartách. Keď predám tovar (kartu), získam peniaze (karty). Ale len keď na tých kartách sú symboly, zhodné s tou fázou, ktorá sa práve hrá...

Brrrrrr... ak máš skupinu, ktorá nie je zbehlá v doskovkách, tak RACE môže byť veľký nezdar. Je to náročná abstraktná hra, ktorá ale poskytuje veľa strategických možností, keď sa do nej ľudia dostanú. Mne to trvalo asi 5-6 hier, než som pochopil, ako ju hrať dobre... a to je v dnešnej dobe trochu moc.

ROLL - hneď začnem tým, že tí istí ľudia, ktorí RACE hrať nechceli, si ROLL zamilovali okamžite. Omnoho jednoduchšie sa vysvetľuje, až na to presúvanie kociek, a na jednom dieliku je menej symbolov, navyše doplnených textom. (RACE karty majú aj niekoľko symbolov naraz.) Takže v hre sa ľahšie orientuje, no a hra má mnoho farebných kociek, takže aj "na pocit" je krajšia. :)

Na druhej strane tých možností je trochu menej, niekedy sa hrá sama, takže hardcore hráči preto radšej siahajú po RACE.

No a nakoniec upozorním aj ja na New Frontiers. Vysvetľuje sa podľa mňa rovnako dobre ako ROLL, len setup je dlhší a krabica je veľká, a samozrejme drahšia. Strategicky je podľa mňa na tom asi najlepšie, lebo všetky dieliky technológii sú viditeľné už od začiatku hry, a stratégia sa dá dobre naplánovať.

Tak to zhrniem - NF je môj favorit, ale je najväčší a najdrahší. ROLL sa naučia hrať aj nehráči, a bude sa im páčiť, a mozog sa im nezaparí, a RACE je najmenšia, veľmi strategická, ale asi skôr iba pre hardcore hráčov.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

22.2.2019 11:58:51

Tezko srovnavat
Jedna hra je ciste karetni - takze nahoda co si liznu.
Druha vicemene kostkova s nahodnym tahanim tiles z pytliku, plus jeste nahoda co hodim.

Klicovym spolecnym prvkem je volba faze, ktera se bude hrat kazdym z hracu (pruzkum, rozvoj, osidlovani, produkce, vyvoz). To je na obou hrach to zajimave a to proc jsou si hry obe hry podobne a obe funguji podobne dobre.

Neni lehke rict co je lepsi, mne bavilo a bavi oboji.
Ta kostka verze je mozna o neco pristupnejsi pro novacky - protoze tam proste hodis tajne a tajne priradis. Ale verejne pak vyhodnotis vsechno, vsech hracu. Nicmene toto vyhodnoceni se casem stane zcela soliterni. Diky kostkam a tahani z pytliku je podle mne ta hra vice nahodna.

V karetni hre jsem mel vetsi pocit interakce - nejak lepe jsem odhadoval co bude kdo chtit delat. A diky lepsi moznosti projizdet balicek mi prisla i vice kontrolovatelna nahoda v te karetni verzi. K tomu hromada rozsireni (bohuzel ne cesky, ale i ten zaklad staci).

Kdybych se tedy musel rozhodnout tak karetni verzi je lepsi hrou pro zkusenejsi hrace. Kostkova verze je lepsi pokud hledas nejakou hru na obcasne zahrani a nevadi vetsi podil nahody, ale jako killer bych ji rozhodne neoznacil, to je podle mne nesmysl.

PS Kostkovou verzi lze hrat pouze s "cestnymi" lidmi. Protoze hazis tajne za zastenou a tajne za zastenou prirazujes hozene kostky k akcim. Takze nic pro ty, co si obcas prilepsi "to se mi nehodi, pretocim si to na raketu, stejne to nikdo nevidi".

22.2.2019 12:00:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Obě hry jsou super.
Já mám Rollu odehráno několik her a Race několik desítek her.
Největší nevýhoda Race je podle mě v tom, že potřebuje minimálně první 2 rozšíření. S nimi je vysvětlování pravidel už trochu náročné. Hlavní výhoda je pak v tom, že je pak hra hratelná v šesti lidech. Navíc mám pocit, že první hra pro nové hráče je vždy špatná. Ale druhá už baví.
Roll mi přijde mírně jednodušší a přímočařejší. Už první hra by měla být dobrá.

Já bych si asi vybral spíš Race, ale obě hry jsou dobré a koupě se vypletí.

22.2.2019 13:54:45

Za mě stručně...
Race se mi nelíbí. Nemám ve hrách rád když musím platit karty jinýma kartama...

Roll je bomba. Okamžitě se v herní skupině zalíbil. Je to jednoduché a rychlé na hraní i na vysvětlení.

22.2.2019 14:54:33 | Upraveno autorem (porovnej)

platba kartami
Ze začátku mi to též vadilo. Ale pak si to sedlo. Spíš uvažuji, že bych šel do nějakého rozšíření, ale mám trochu "problém" s cenou. Vím že ta hra je dobrá, ale furt je to relativně hodně peněz "za balíček karet" (uvozovky úmyslně, jsem si vědom, že je to spíše stav mysli :)

22.2.2019 15:49:06

Cardinalle
Dekuju moc za paradni srovnani, New Frontiers vypada opravdu velmi povedene, akorat se neda sehnat:). Teda alespon na v ceskych eshopech.

Netusis nahodou jestli se treba nechysta nejaky dotisk nebo neco podobneho? Nebo me v pripade, ze bych si ji chtel opravdu poridit, nezbyde nic jineho nez zkusit Amazon, eBay apod.?

22.2.2019 16:06:52

roll vs race
- v Race je lepsi interakce. Roll mi pripadal tezce soliterni.
- na Race staci i zakladni hra.
- na Rollu mi extremne vadil ten kostkovy randal. Jak zacali vsichni zbesile michat kostky v kelimcich, tak mi praskali bubinky. Od nejake chvile jsem si uz zakryval usi na tuhle fazi.


za mne Race +1

22.2.2019 16:19:44

New Frontiers, kde zohnat
Aktualne dnes je dostupny v ramci SVK cez ihrysko, predpokladam, ze to nebude nejaka masovka, takze mozno par kusov sa minie
..no a je to dost drahe v porovnani s RftG napriklad

22.2.2019 18:11:53

RaceFTW !
Race je jasný vítěz před Rollem, ze kterého jde cítit že autor se nechal těžce inspirovat a chtěl vymyslet něco jiného s kostkami. Roll je určitě nadprůměrná hra, ale výsledek je trochu rozmělněný. Nemá takový tah na bránu

Race je rychlá, dokonale vyvážená hra, ta prostě sviští, nemá hluchá místa a dynamická soliterní hra, tak každý tah je jasný, je tam správná míra rizika (snažit se riskovat a svézt se s akcemi spoluhráčů)

Ta symbolika u Race, se kterou se občas straší je vcelku primitivní a dá se naučit za pár her (dnes se custom piktogramy používají prakticky v každé druhé hře a hráč si prostě musí nastudovat co to znamená)

JumpDrive je taky derivát RFTG od stejného autora se stejnými ilustracemi.
New Frontiers mám v hledáčku, zajímá mě velmi

Po stovkách odehraných partií je RftG pro mě naprosto nejlepší společenskou hrou vůbec a dodnes ho nic nepřekonalo.....zvláště ten základ je naprosto perfektní sám o sobě.

22.2.2019 18:31:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Stellarman
https://www.ihrysko.sk/new-frontiers-the-race-for-the-galaxy-board-game-p100242

Je to síce nezvyčajné, ale tentokrát sa dá skôr zohnať v SR než v ČR. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

22.2.2019 22:27:07

Cardinalle - New Frontiers pomer cena/vykon
Dekuju, uz jsem se k tomu taky nejak proklikal, jenom teda jeste trochu vaham protoze je uz pomerne draha a tak bych se chtel zeptat, jestli ta cena odpovida kvalite a ta hra opravdu stoji za ty penize?

22.2.2019 22:45:21

NF
myslim, ze Nithrania robili video s New Frontiers, takze uz to asi maju vyskusane, ja som tiez zvedavy na nazor

22.2.2019 22:50:25

cena / výkon
No toto je veeeeľmi záludná otázka :)

Kvalita komponentov je výborná, o tom niet pochýb. Herné dosky sú solídne, pevné a hrubé, takisto dieliky technológii a planét, a tie plastové tovary vyzerajú skvele a určite som rád, že sú tam. :) Produkcia fakt prvotriedna.

Po hernej stránke je to taký zlatý stred medzi relatívne ľahkým ROLL a hardcorovým RACE. Race som sa snažil naučiť mnoho ľudí, ale len pár z nich sa nadchlo a vydržalo viac hier. Roll sa naučil každý, ale pre skúsenejších hráčov to nebolo ono, nemá to ani zďaleka takú hĺbku ako Race.

NF je zatiaľ hit - mechaniky sú naozaj ľahko pochopiteľné, hlavne preto, že sa akcie vyberajú po jednej, a nie naraz. Je to také zrozumiteľnejšie. A aj keď nie všetci hneď vedeli, čo a prečo majú robiť (po strategickej stránke), tak sa bavili, a chceli hrať znova, lebo aj tušili, čo a kde spravili zle.

Čiže NF má svoju strategickú hĺbku a zároveň je dosť zrozumiteľná, a tým spája výhody Race aj Roll do jednej hry. A netrvá dlho, s nováčikmi sme dali prvú hru do hodiny. Paráda. Takže za mňa veľká spokojnosť!

Len tá cena... ak by stála 40-50 eur, tak je to automatická kúpa. Takto som bol na vážkach, ale je mi jasné, že značná časť ceny je prepravné - je to veľká krabica a má svoju váhu. Vo finále to bolo u mňa silno na hrane, tvrdo som potláčal výčitky svedomia :) , ale vyskúšal som a zatiaľ tú cenu neľutujem.

Musím povedať, že ak by som si mal nechať iba jedinú hru z tejto rodiny, bola by to NF. A tým si zdôvodňujem, prečo som bol ochotný za ňu toľko zaplatiť. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

22.2.2019 23:19:11

cena / výkon
Ešte predsa len dodám jednu poznámku.

Ak máte skupinu, s ktorou hrávate Race, a ste s ním nadmieru spokojní, môže sa vám zdať NF menej "hardcore", a potom tá cena asi nebude zodpovedať výkonu.

Race asi vyžaduje najviac hernej zručnosti zo všetkých hier tejto rodiny, NF trochu menej. Takže "menej hardcore" za vyššiu cenu môže byť sklamaním. Pozor na to.

Ja sa na to dívam tak, že NF dostanem na stôl častejšie než RftG, predsa len naša klubová základňa je širšia, a nie každý je hlboký šachový stratég. :)

A ak sa podarí, spravíme Let's Play video budúci týždeň. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

22.2.2019 23:28:55

gameplay
parada :)

22.2.2019 23:46:28

Cardinalle
Dekuju za porovnani, vzhledem k tomu, ze se momentalne rozhoduji mezi Race/Roll/Frontiers, tak si me prave presvedcil o tom, ze si poridim Frontiers:).

Pokud by se vam povedlo udelat i to Let's Play video budu moc rad, protoze tech videi na YouTube neni mnoho.

Kazdopadne moc dekuju za paradni porovnani vsech tri her a shrnuti cena/vykon!
Moc si mi pomohl s finalnim rozhodnutim:)!

23.2.2019 18:46:44

Stellarman
OK, to som rád. :)

Gameplay ideme robiť zajtra, takže v pondelok / utorok bude na YouTube, dám sem link. A verím, že zakrátko aj tu na ZH, hoci musím uznať, že schvaľovanie videí sa trochu zrýchlilo v poslednej dobe.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

23.2.2019 20:21:23

Cardinalle - Gameplay video
Nechci byt nedockavy, ale jak to vypada s tim gameplay videem?

Snazil jsem se ho najit sam na YouTube, ale neuspesne.
Mohl bys sem nekde dat alespon link, pripadne mi ho poslat do PM.

Diky!

28.2.2019 13:34:30

Stellarman
Ospravedlňujem sa, v piatok to nakoniec zlyhalo, máme prázdniny a ľudia sa rozutekali po horách. Skúsil som včera spraviť Gizmos sám, a celkom to šlo, tak dnes sa pustím do NF.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

28.2.2019 17:11:45

Stellarman
natočené... idem strihať :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

28.2.2019 22:43:40

Gameplay
Už je hotový, tu je link:
https://youtu.be/JUC7Rd7BsSI

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

1.3.2019 14:34:26

Cardinalle - Gameplay video

Skvělé! Moc děkuju za ochotu a rychlou produkci!
Kdyby to šlo, klidně bych se na YouTube subscribnul znova :).

Prosím pokračuj i nadále ve výrobě recenzí a gameplay videí na YouTube, protože to je imo jeden z nejkvalitnějších česko-slovenských video zdrojů o deskovkách.

1.3.2019 14:45:13

Vybíráme z Bazaru

Partnerské hrátky
Partnerské hrátky
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas