Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 499x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

som
som - avatar

Pravidla vs nováček

Ahoj, jako jeden z mnoha jsem využil akce Levné knihy za 99,-. Dnes konečně dozrál čas (rozuměj děti byly mimo) a konečně jsem rozbaloval. Všechno vypadalo dobře, dokud ...
... dokud jsem neotevřel návod. Myslel jsem si, že aspoň rámcově tuším co a jak, ale český návod mě přesvědčil, že ne.

Jsem opravdu tak tupý, nebo je chyba v tom návodu? Má cenu číst anglický, nebo to bude stejné? Díky za jakýkoliv tip jak začít, já fakt nevím :(
18.9.2011 20:53:10

Zkus
http://www.keldon.net/rftg/

Pomůže naučit - prostě zkoušej co to umí. Pravidla jsou otřesně napsaná - taky jsem z toho byl gumový :-)

18.9.2011 20:55:59

Když do toho pronikneš, tak ta pravidla nejsou složitá.
Problém je do toho proniknout. Pravidla nejsou složitá, ale pro toho, kdo vůbec neví o co jde, je problém ta jednoduchá pravidla pochopit a z přiloženého návodu do nich proniknout. Výhodu mají ti, kteří hráli San Juan - mechanismus hry je od stejného autora a San Juan jsou svým mechanismem zjednodušení Dobyvatelé vesmíru. Takže pokud bys měl přístup ke hře San Juan, tak tam pochop mechanismus a pak už Dobyvatele pochopíš.

18.9.2011 21:47:15

som
No vida, když jsem ve vedlejší debatě říkala, že jsou pravidla na houby, tak se se mnou přeli :)
Říkám ti rovnou, ta pravidla jsou dobrá tak na podpal.
My jsme se to učili s kámošem v hospodě a ještě jsem vzala omylem jen slovenský návod, tak to byl ještě bonus :)
Ale jelikož on je nezvykle inteligentní, tak jsme to rozlouskli. Anglický jsem nečetla, ale jestli jde o překlad, tak to asi lepší nebude, páč já mám intenzivní pocit, že hned na začátku chybí nějaká zásadní informace, která by pomohla celou tu věc pochopit. Prostě jsem celou dobu měla pocit, že mi jen někdo dává indicie k nějaké hádance a já mám uhodnout, o co jde :D
Docela pomohlo to rovnou při čtení zkusit.
Případně se můžu nabídnout s nějakým stručným vysvětlením přes poštu :)
Takže tupý nejsi a nebo v tom nejsi sám :)

18.9.2011 21:50:25

hm
My sme mali problem jedine pri setupe hry /v navode boli dake nezmysli a dvoch balickoch ci co bolo to davno / potom sme mali este problem pri spotrebe, ale to sme za jednu hru vyriesili. Je pravda ze pravidla su trochu komplikovanejsie ( cz verzia ), ale urcite s toho navodu az take nezrozumitelne to nieje :) Staci precitat dva krat a zamysliet sa nad tym co sa cita a pojde to ;) Ak su dake otazky, stale existuje forum, kde sa s problemami obratit..

18.9.2011 21:59:10

pravidla
No, já už hrála desítky a desítky různých her, ale ještě se mi nestalo, že bych vůbec netušila, co mám dělat.Až po přečtení návodu k DV. Já neměla nějaké jednotlivé otázky k pravidlům - já prostě vůbec nic nechápala.
Jinak souhlasím s Křenem, že hra má pravidla jednoduchá a asi deset lidí, které jsem to učila, s tím nemělo problémy. Takže jde o to, jak se to podá. Já prostě měla pořád pocit, že ta pravidla mi něco zatajujou :)

Doporučuji recenzi od Joea, tam i pár lidí píše, že nebýt jí, tak by pravidla nepochopili :)
Je tam i odkaz na videoprůvodce v angličtině.

Na PC jsem to začala hrát, hned jak jsem to pochopila, abych to nezapomněla. Ale naučit se mi to z toho nedařilo.

18.9.2011 22:04:54 | Upraveno autorem (porovnej)

re
Pravidla jsou fakt humus. Už jsem to po SZ učil dva lidi a jejich reakce po prozření byla velmi podobná: "Šmarjá, když je top tak jednoduchý, proč to nenapsali do pravidel?"
Takže taky rád pomůžu přes sz.
Pro anglicky zdatné dopuručuji:
http://boardgamegeek.com/file/download/7r8iejbzti/HTP_Teaching_Guide_27_Race_for_the_Galaxy_BW.pdf

19.9.2011 13:01:45

som

nakonec dobré
Tak se musím pochválit - po včerejší první hře (díky Longshanx) už chápu dobyvatele a jsem nadšený. Opravdu to není složité a i v těch pravidlech se už orientuju, když vím co a jak :D

Díky všem za podporu a nabídky k zaučení!

23.9.2011 06:30:10

som
jenom pozor, já dlouhou dobu hrál špatně čtvrtou fázi. tedy spotřebu. Musíš spotřebovat všechno zboží, pokud na to máš dost vylepšení. Tedy nemužes si nšjaké schovat na priste.

23.9.2011 10:33:06

pravidla
Pravidla by rozhodně mohla být napsána mnohem lépe (nemluvě o některých gramatických chybách), mám pocit, že ani ty obrázky tam ne vždy správně seděly, nicméně hned po prvním přečtení jsem měl celkem jasno a první hru jsme zvládli bez větších potíží (dokonce i někde zmiňované rebelské planety jsme zvládli pojmout). Zřejmě jediné, co jsme hráli chvíli špatně, bylo to, že vylepšení pro obchod (dolar) jsme používali nejen při bonusovém prodeji, ale i na zboží při samotném spotřebovávání.

Napadlo mě, že tu svoji roli může hrát určitá "pravidlová gramotnost", tedy že čím větší má člověk zkušenost se studováním pravidel z jiných her, tím větší má šanci se prokousat i těmito. Ale zdá se, že zde ztroskotávají i ostřílení hráči. Každopádně pokud by DV měli být něčí první moderní společenskou hrou, kterou si dotyčný bude chtít v klidu rozbalit a prostudovat, tak mu pánbůh pomáhej.

23.9.2011 17:01:29

Vybíráme z Bazaru

7th Continent, What Goes Up, Must Come Down ENG
7th Continent, What Goes Up, Must Come Down ENG
Akt. cena: 4000 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas