Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 499x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dobyvatelé vesmíru x Res Arcana

Ahoj, zdravím všechny deskovkáře. Nedávno jsem v tady bazaru koupil hru Dobyvatelé vesmíru, která se nám docela líbí. Uvažuji i o Res Arcaně. Je to myslím od stejného autora. Máte někdo obě hry? Je Arcana hodně jiná? Má cenu Arcanu koupit? Která z her je lepší? Hrajeme většinou ve dvou, která hra je lepší ve dvou hráčích? Díky všem za odpovědi. Petr.

30.10.2021 21:45:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Mám obě, Res Arcanu jsem kupoval právě díky nadšení z Dobyvatelů, kde mám ve dvou 100+ her. Zde mé čistě subjektivní odpovědi:

1)Res Arcana je hodně jiná, máš ve hře pouze 8 karet a o všech víš, takže je to jen na tobě a tvém kombení. Zároveň pokud hrajete draft (silně doporučuji, nehraji jinak a odmítám bez draftu hrát), tak máš přehled i o soupeřových kartách a víš, čeho se asi vyvarovat, případně na co si dát pozor a co pojede soupeř.

2)Ano, má cenu koupit, hra je to opravdu dobrá a zároveň i dostatečně jiná.

3)Lepší za mě bezkonkurenčně Dobyvatelé.

4)Dobyvatele hraji jen ven dvou a ani bych jinak nechtěl, Res Arcanu jsem hrál i ve třech a bylo to obojí super (byť je ve třech hráčích už to nemáš tolik pod kontrolou a ve dvou je to pro mě zajímavější), ve čtyřech si to naopak nedokáži představit (totální chaos a výrazně delší gameplay).

5)Res Arcana je o stupínek náročnější na hraní (ne pravidla, ty jsou oproti Dobyvatelům skvělé napsaná a ikonografie naprosto jasná), protože musíš bedlivě sledovat tahy soupeře a dávat si tak tak pozor, aby tě v něčem nezařízl, nebo ti nevyfoukl před nosem něco, na co jsi cílil.

6)Průměrná herní doba Dobyvatelů ve dvou je 20 minut, Res Arcana ve dvou 35 minut.

Snad jsem pomohl :)

Edit: nenávidím psaní na mobilu

30.10.2021 22:22:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Taky mame obe hry, ale s nekterymi nazory od @ondaR_OL nelze souhlasit

  1. Souhlas, jen k tomu draftu to muze sklouznout k tomu, ze si nechavas karty, ktere mas oblibene a nesnazis se najit nove moznosti propojeni karet
  2. Souhlas
  3. Nesouhlas, Dobyvatele temer nehrajeme, protoze ve 2 podle nas je tam jasna vitezna strategie na produkci - i kdyz snad byly vydany errata nekterych karet. Ted nam trochu dorostly deti, tak je zkusime hru naucit a uvidime jestli ve 4 tato strategie zmizi.
  4. Nesouhlas, Dobyvatele viz. vyse, Res Arcanu jsme hrali i ve 4 a je to v pohode.
  5. Souhlas, Res Arcana je slozitejsi. Ikonografie v RA je dost hrozna a i zkuseni hraci, kteri hraji hru poprve s ni maji problem. Nektere muze pak uplne odradit od dalsich her.

31.10.2021 08:23:25

Mě jednoznačně baví víc #Res Arcana a připadá mi i přístupnější. Grafika a ikony #Dobyvatelé vesmíru je fakt příšerná a trvalo mi mnoho her než jsem si na to zvykl. Res Arcana má vše alespoň přehledné, i když věcí, které člověk musí pojmout je furt hodně. 

U Dobyvatelů uznávám všechny kvality, je to fakt skvělá hra, ale mám pocit, že v Res Arcana je mnohem snazší hrát dobře. Strategie mi přijdou takový víc intuitivní. A proto bych za sebe téměř vždy zvolil radši Res Arcanu než Dobyvatele.

Obecně mají ale hry společné jen “kombení” a spousty karet s různými schopnostmi. Jinak pocit z hraní z nich mám dost rozdílný. 

31.10.2021 09:15:04

Možná už jsi se rozhodl a hru koupil, pokud ne, tak přispěju trochu do mlýna.

U Dobyvatelů mám nahraných zhruba 150 her převážně ve 2 lidech. Přesto, že krabici mám už několik let, neměl jsem ji s kým hrávat a když už se někdo našel, odradilo nás se to učit. Poté, co jsem hru loni objevil na Steamu, jsem v tom utopil hodně času. Jenže asi po asi 120 hrách jsem pochopil jádro hry a už asi ¾ roku jsem to nehrál ani jednou.

Můj největší problém u Dobyvatelů je náhoda a 6kové technologie v hlavním decku, které prostě rozhodují hry. Když má někdo štěstí a líže jich více než soupeř, tak má logicky možnost se rozhodnout, které mu lépe sedí do enginu. Hodněkrát se mi stalo, že mi chodily všechny technologie, co jsem potřeboval k hnědým kartám, a soupeře jsem totálně převálcoval, aniž bych se zapotil. Naopak jiný soupeř si díky mému průzkumu v posledním kole líznul 6kovku, která mu vynásobila už tak skvělý engine, a já tam žádnou neměl.

Druhá věc je, že hráč je vlastně nucen vykládat karty tak, jak mu určí náhodný deck, a tak ti třeba v půlce může hra zaříznout celý engine, protože klíčové karty z určité strategie dostane soupeř. A to umí pěkně na*rat. Jasně, že je tu prim kombit více enginů naráz, ale vzhledem k tomu, že v pokročilé variantě pro 2 se dají vykládat karty extrémně rychle, tak mnohdy člověk už nemá čas tvořit další silný engine od začátku.

Čili pokud se někomu líbí koncept Dobyvatelů, ale vyhodnotí velkou náhodu ve hrách jako problém, doporučuji se rovnou vrhnout na Res Arcanu.

Je sice fakt, že Arcanu jsem hrál zatím jen jednou ve 2, ale už teď vidím, že neduhy popsané výše jsou tu pryč (nebo alespoň ne tak frustrující). Kamarád, který Dobyvatele nikdy nehrál, symboliku v Arcaně pochopil velmi snadno. Velkým zlepšením, kromě zvýšené interaktivity mezi hráči, je, že hlavní enginové karty (místa moci) jsou oddělené od ostatních karet a tak se nemůže stát, že by náhoda ovlivnila, to co hraješ. Soupeř ti sice může engine kartu vyfouknout, to ale není problém hry a v tom také vidím největší srandu. Tím, že jsou hlavní enginové karty stále vidět, tak má hráč větší možnost se ze začátku rozhodnout, který engine zvolit, a nemusí strikně dodržovat předurčenou cestu skrze hlavní planetu a prvotní karty v ruce jako v Dobyvatelích.

Diskutabilní je samotný start hry, kdy se tvoří balíček. Ano, náhoda tam asi může hráče znevýhodnit. Nicméně si myslím, že právě z toho důvodu je tu balíček s Monumenty, který funguje jako alternativní příjem VB, a k jejich vyložení se dá dostat vždy. Je to jen o tom, hry hráč zjistí, co je pro něj výhodnější, a měl by tomu uzpůsobit svou hru. Tady je na zhodnocení potřeba odehrát více her, jsou to jen mé prvotní dojmy. Draft jsem zatím nezkoušel.

Pokud baví Dobyvatelé, tak bych nad Res Arcanou rozhodně neváhal. Přijde mi i více přístupnější a i v ostatních aspektech, jako třeba produkční kvalita, mi přijde jasně lepší. Krabici s Dobyvateli (na kterou se jen práší) bych i snad prodal, nebýt toho, že žádnou jinou hru s tak unikátním karetním mechanismem (+ je extrémně rychlá), nevlastním.

26.11.2021 17:11:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Hero realms + dva decky
Hero realms + dva decky
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas