nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Discoveries

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: desková hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ludonaute
Autoři: Cédrick Chaboussit
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Účelem dnešního pochodu bylo projít úzkým údolím, které vytvořil proudící potok. Mysleli jsme, že na své cestě budeme sami, ale ve vzácných chvílích jsme ve svazích nad námi mohli pozorovat dosud nespatřený druh jelena - vzhledem k jeho velkým uším jej odteď budeme nazývat jelenec ušatý.

Hra Discoveries navazuje tematicky na hru Lewis & Clark a opět se zabývá expedicí těchto cestovatelů po Severní Americe. Tentokrát však bude cílem vést si co nejdetailnější zápisky o přírodě, kterou výprava prochází.


Průběh hry:

Jedná se o kostkovou hru, kde cílem je shromáždit co nejvíce vítězných bodů na kartách výprav a kartách indiánských spojenců. Každý hráč má k dispozici 5 kostek, na kterých nalezne symboly pěší chůze, jízdy na koni, indiána a zápisu do deníku. Každý hráč má také k dispozici desku, na které jsou pole akcí, která se aktivují kostkami s příslušným symbolem. Ve svém tahu hráč smí provést jednu z těchto akcí:

  • využít všechny kostky s jedním zvoleným symbolem a rozdělit je na akční pole - je možné si takto připravit body pohybu, získat karty indiánských spojenců přinášející nové možnosti akcí, nebo si vyměnit aktuální kartu pohybu. Poslední variantou je použít zápis do deníku - tím hráč splní aktuální kartu výpravy a schová si ji (na konci hry za ni dostane vítězné body). Při některých ze zmíněných akcí hráč o část kostek přijde (odevzdá je do společné zásoby), ziskem indiánských spojenců naopak může (neutrální) kostky získat.
  • sesbírat kostky ze společné zásoby - v té jsou kostky rozděleny na dvě skupiny (symboly pohybu a symboly indiána/deníku). Hráč si vybere jednu ze skupin a všechny kostky z dané skupiny, které jsou v zásobě, si vezme k sobě a přehodí je. Je takto možné získat zpět kostky své barvy, ale také získat neutrální kostky a kostky protihráčů.
  • sesbírat vlastní kostky - hráč se může rozhodnout vzít si všechny kostky své barvy - z obou skupin společné zásoby, od protihráčů (a případně i vlastní) a přehodit je. Je takto možné soupeřům uškodit, pokud si vzali ze zásoby více kostek hráčovy barvy, nebo pokud mají kostky cizí barvy přiřazeny na svých akčních polích - i tehdy je musí odevzdat.

Pokud hráč splní kartu výpravy (která vyžaduje určitou kombinaci pochodu přes hory a přes řeky, nasbíranou předem na akčních polích), schová si ji a z nabídky si vezme novou. Je možné takto splnit i dvě karty za sebou a získat jako bonus tah navíc. Karty výprav jsou oboustranné a na druhé straně naleznete indiánské spojence, kteří také tvoří doplňující se nabídku.


Konec hry:

Jakmile není možné doplnit nabídku karet výprav do plného počtu, dokončí hráč, který toto způsobil, svůj tah a dále již nehraje. Všichni ostatní hráči dostanou k dispozici ještě jeden tah. Poté všichni sečtou své body z výprav, vyhodnotí se body za sady zvířecích symbolů (pták, jelen, ryba, rostlina) a body získá také hráč, který má nejvíce symbolů indiánských týpí (zde se bodují první dvě místa). Hráč s nejvíce vítěznými body se stává vítězem hry.

 

Autor: Kew