Detektiv: Po stopách zločinu

xxxxxxxxxo hodnoceno 208x (Seznam vlastníků)

Detektiv: Po stopách zločinu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Jakub Łapot
Przemysław Rymer
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vyhľadávanie na internete

Táto hra nás baví. Nečakal som, že by nás detektívka mohla chytiť, ale stalo sa. Jedna mechanika mi však nesedí - a to je vyhľadávanie priamo na internete (pozor nemyslím antares batabázu).

Mechanika je podľa pravidiel robená tak, aby keď zadáte anglický výraz do internetu, tak vám ako prvý vyhodilo práve ten odkaz, ktorý autor hry chce. Lenže toto má dva problémy:

/EDIT: chyba sa nakoniec našla medzi klávesnicou a stoličkou, ale pre kontext debaty tu nechávam príspevok celý./

1. ak je aj v hre výraz anglicky, tak fajn, dáte do googlu a hľa - nájde vám ho samozrejme v angličtine a čo mám robiť teraz? Áno, môžem si nájsť český ekvivalent, ale to nie vždy ide - hlavne ak ide o nejaké info o metre v nejakom americkom "zapadákove" alebo podobne. A hlavne nie vždy sú aj informácie v češtine. A ak aj sú, tak je to to, čo chcel autor, aby som našiel?

2. horšie je, keď je výraz preložený - pretože, ako sa stalo aj nám, buď to nenájde vôbec nič, alebo si človek nemôže byť istý, že je práve pri tých informáciách, ktoré autor hry zamýšľal, že hráči nájdu.

Skrátka - táto mechanika nerobí dobrotu. A v oboch scenároch, čo sme hrali, sme s ňou mali negatívne skúsenosti. V orginál hre to môže byť fajn a zaujímavé, ale autor zase nedomyslel, že čo keď sa jeho hra preloží.
28.4.2019 16:14:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Vyhledavani
Taky jsem se nad tim pozastavila, kdyz jsme vyhledavali. Ja jsem tedy opravdu hledala jen na strankach v anglictine, nechtela jsem si to zbytecne komplikovat hledanim ceske alternativy, takze nase vysetrovani to negativne neovlivnilo, ale napadla me otazka, co budou delat absolutni neanglictinari, pac to nekdy nevypadalo, ze vy mezi temi vyhledanymi strankami neco v cz bylo.

28.4.2019 16:44:45

Hledání
V té češtině funguje napůl. Na problém jsme narazili jen málokdy, ale uznávám, že jsme prostě přešli do angličtiny, což asi ne každý může udělat.

Přijde mi však důležité, že toto vyhledávání pro správné splnění úkolu není potřeba. Vždy ti to dává kontext, který se hodí a pomáhá, ale nikdy nejde o zásadní informace. A občas tě to odkazuje na historické nebo kulturní reference. Nám se pak ve skupině několikrát stalo, že jsme tam měli člověka, který nám k tomu dal kontext sám a nemuselo se nic hledat.

V jednom scénáři se neobejdeš bez hledání na mapě, ale nejsem si už ani jistý, jestli tam byla použita ta ikona "wifi".
---
Autor hry Velryby ničí svět

28.4.2019 17:14:30

Hledání
Když jsem to chystali, veškeré hledání na netu jsme ověřovali. Dokonce jsme kvůli tomu zakládali i článek na wiki. Tzn. všechno jde dohledat i v češtině.

EDIT: A je to detektivní práce. Když něco člověk reálně hledá, taky musí posuzovat relevanci údajů. Ne přemýšlet, co autor snad zamýšlel, že máme najít.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

28.4.2019 19:40:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Relevancia údajov
Je to hra, v prvom rade. Čiže nehľadáme všade ale len v uvedených zdrojoch. A je škoda zabiť hodinu čítaním článku, v ktorom nie je práve tá informácia, ktorá je v druhom článku, ktorý som mal nájsť. Hlavne ak toto nie je hlavná mechanika.

Ja nemám problém hľadať ihlu v kope sena (dokonca aj keby tam byť nemala). Ale chcem vedieť, že to je tá kopa sena v ktorej som mal hľadať.

Ak to je tak, že mám zadať frázu do vyhľadávača a potom listovať niekoľkými stránkami a všetko čítať, no tak to robiť budem. Ale s pravidiel som ten pocit nemal.

Prosím, neber to teraz ale tak, že chcem v tejto mechanike nejako veľmi vŕtať. Hra sa nám stále veľmi páči, len som človek, ktorý má rád presne dané pravidlá a potom nemá problém podľa nich aj prehrať. Hlavne keď ide viac menej o jednorázové zahranie.

28.4.2019 19:51:49

Ludomyl
Jak už psal morthe, tak opravdu všechny odkazy jsem ověřoval, a všechny jsou v češtině dohledatelné (90% odkazů je na wikipedii, stejně jako v polské a anglické verzi).
Napiš mi prosím SZ, u čeho byl problém, abychom to mohli alespoň pro ostatní detektivy napravit.

Ale důležítá informace je, že žádná (kromě jedné) z informací s ikonkou wifi není pro hraní podstatná, jen doplňuje tmosféru.

28.4.2019 20:53:16

Ladik81 a Morthe
Tak sa musím ospravedlniť. Išiel som ti, Ladik81, poslať tie dva odkazy, s ktorými som mal pri hre problém, ale keď som ich teraz zadal do googlu, tak mi na prvýkrát našlo relevantnú informáciu. Netuším čo som tam zadal pri hre, lebo fakt mi tam google vyhodil niečo divné... Cítim sa teraz ako magor. Googlenie je skill, čo by mal snáď ovládať na internete každý.

A teda, keď už som sa tu tak strápnil, tak aspoň klobúk dolu, že ste si aj na toto dali taký pozor. Nabudúce budem chybu dôkladnejšie hľadať medzi klávesnicou a stoličkou.

28.4.2019 21:12:01

Vybíráme z Bazaru

Krycí jména
Krycí jména
Akt. cena: 210 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas