Detektiv: Po stopách zločinu

xxxxxxxxxo hodnoceno 208x (Seznam vlastníků)

Detektiv: Po stopách zločinu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Jakub Łapot
Przemysław Rymer
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Rád bych se zeptal na dojmy, protože tu ke hře nic není. Jaký to je? Jak probíhá vyšetřování a je hra opravdu cítit detektivní atmosférou?
16.10.2018 14:20:39

Promo
Těch promo portrétů je 30?

P.S. No Portal to prodává za 10$,to nevím jestli se jim bude líbit to dát někde na stažení.

P.S.2. Kdo má náladu udělat scany ? :+)

13.12.2018 16:31:52 | Upraveno autorem (porovnej)

fotky
pdf nejspíš nepůjde, když to vydavatelé prodávají.
Z předobjednávky máme pár přebytků, eyron je zařadil do nabídky.
https://www.planetaher.cz/detektiv-po-stopach-zlocinu-fotografie-postav

moc jich ale není. zkusíme se zeptat jestli nám z polska ještě nějaké pošlou, ale kdoví.


překladatel v Rexhrách

13.12.2018 16:56:43

Podezřelý
A nabídnout je k prodeji u nás? Lokalizaci to nepotřebuje a pokud to někdo bude chtít pro lepší zážitek ze hry, tak má pořád možnost to sehnat. Ty karty jsou opravdu velké a je jich spousta. Taky jsem kupoval sadu dřevěných žetonů. Ať to má tu podporu. To je samozřejmě na vás :)

13.12.2018 20:53:24

Rukavicka
Ano, uz to nabizime,viz odkaz nize:)
překladatel v Rexhrách

13.12.2018 22:06:04

Nod

Prvý dojem
Tak máme odohraný prvý scénar. Hra je krásna atmosferická bomba kde sa naozaj vžijete do role detektívov. Príbeh vyzerá byť naozaj veľmi dobre spracovaný a pútavý. Bohužiaľ nás sklamalo záverečné hodnotenie alebo resp. záverečná správa prvého scénara. Prišli sme na všetko čo sme potrebovali, krásne sme si dali všetko dokopy, no otázky boli podané dosť nejasne a nepresne. Čo nám veľmi uškodilo v záverečnom hodnotení. A aj keď sme na konci prehrali podľa Antares stránky, vo svojej podstate sme podľa naších informácií, zozbierania stôp a intuící pri poskladaní prípadu v skutočnosti vyhrali.. prišlo nám to veľmi zvláštne.. každopádne sa tešíme na další scénar..
Lukáš Nod
Inherno - Vaše herné inferno

16.12.2018 04:18:36

Nod
Úplně na ten samý problém jsem při první hře taky narazil. Snad ani jednou jsem nešel po špatné stopě, vše podstatné jsem zjistil, neodhalil jsem jenom pár drobností. Jenže díky tomu, že jsem špatně odpověděl na pár otázek a pracoval jsem 7 hodin přesčas, byl nakonec případ databází Antares vyhodnocen jako neúspěšný. Upřímně, dost mě to naštvalo. A jelikož jsem si hru rozehrál sólo (abych nemusel čekat, až budou mít spoluhráči 5x čas), tak jsem si řekl: " Moje peníze, moje hra, můj zážitek." A tak jsem se rozhodl, že budu ignorovat jak čas, tak schopnosti detektivů a hrou jsem se v podstatě pročetl.

Tohle bylo podle mého mnohem lépe vyřešeno v Sherlock Holmes: Consulting Detective, kde taky na konci hry hráči odpovídají na otázky a podle toho, kolik potřebovali přečíst odkazů, než případ rozlouskli, získali na konci body. Jenže v Sherlockovi se ty body nikde nezaznamenávali, takže když se hráči rozhodli, mohli se na celé bodování vykašlat a hru si prostě jen vychutnat jako výbornou detektivku. Jenže tady prostě Antares bez zodpovězení otázek a následného obodování nepustí k dalšímu případu.

!!!Bacha, další odstavec může obsahovat lehký SPOILER!!!

Jinak pokud by se někdo rozhodl hrát Detektiva stejným způsobem, jako jsem ho "hrál" já, rozhodně se tím ochudí o část zážitku, protože bez konceptu času nedává třetí a pátý případ moc smysl. Na druhou stranu, čtvrtý případ byl dost zmatený a některými odpověďmi v Antares jsem si nebyl moc jistý, i když jsem ho celý přečetl dvakrát. Jinak pokud budete hrát hru regulérně, nebude vám nejspíš kvůli nedostatku informací, které neodhalíte právě ve čtvrtém případu, dávat celkový příběh moc smysl. Protože scénář celé hry mi přišel strašně překombinovaný. První dva případy, které spolu poměrně úzce souvisí, byly ještě v pohodě a opravdu mě bavily, třetí byl prostě jenom divný, čtvrtý byl zmatený a pátý byl završený takovým způsobem, že by to u současného nenáročného publika mělo ve filmu asi úspěch, ale v knížce bych se tomu vysmál.

Já jsem Detektiva hrál po svém, proto ho nehodnotím jako hru, ale pouze jako detektivku, to jest hodnotím pouze příběh a ten mi zkrátka s každou odehranou kapitolou připadal horší a horší. Proto mu dávám pouze průměrné hodnocení.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

16.12.2018 08:11:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Malcolm a Nod
Můžete mi SZ napsat, které otázky jsou nejasné nebo nepřesné? Jak jsem se na to díval, tak pokud odpovíte správně na všechny čtyři hlavní otázky, tak nemůže být případ hodnocen jako neúspěšný (ani po sedmi hodinách práce přesčas).

16.12.2018 09:56:47

První případ hned úspěšný
My jsme s neúspěchem problém neměli. I přesto že jsme párkrát zapátraly na špatné stopy a v jednom In-game dnu nám čas utekl tak rychle že jsme takřka nic nezjistily, jsme případ úspěšně vyřešily. Měli jsme mít Výborné hodnocení, po zadaní žetonů stresů se nám to trošku snížilo ale případ i tak dost dobře vyřešen.

Ono totiž jde i o tu dedukci, pokud dokážete případ vydedukovat i z těch málo stop které máte tak to určitě jde.

Uvidíme jak nám to půjde i v následujících případech.

---------------------------------------------------------------------
Konfliktní hráč, který se nebojí přijít při deskové hře o přátele.

16.12.2018 10:24:57

Malcolm a Nod
nechápu stížnost že jsou otázky a odpovědi jsou zavádějící naopak odpovídají případu a pokud nevíme tak i tak odpovídáme, podle vašich komentářů mi skoro přijde že hrajeme jiné hry (případy), první případ hodnocení výborné, druhý po odečtení přesčasů - hodnocení "mohlo to být lepší". To co jsme odpověděli špatně tak je v závěrečné zprávě vysvětleno proč to nemůže být tak jak si myslíme.

16.12.2018 17:46:59

totalpan
Ani jednou jsem nenapsal, že jsou otázky a odpovědi zavádějící.

Ty otázky v závěrečné zprávě jsou naprosto jasné, problém je spíš v tom, že když se hráč rozhodne sledovat některou stopu, tak vždy na několik otázek nemůže znát odpověď a často ji nemůže ani žádným způsobem vydedukovat, protože prostě o dané problematice nenašel v informacích, které v průběhu hry zjistil, ani jednu zmínku.

A když pak holt udělá tu chybu, že pár odpovědí zkusí tipnout, místo aby odpověděl, že neví, snadno se může stát, že mu těch pár bodů bude v konečném součtu chybět.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

16.12.2018 17:49:51 | Upraveno autorem (porovnej)

...
On si neprotiřečí. Pokud neví, odpoví "nevím". Pak si ale může myslet, že ví, odpoví, ale je to špatně. To není nic proti ničemu.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

16.12.2018 18:07:18 | Upraveno autorem (porovnej)

nevím vs. špatná odpověď
Chápu to tedy dobře, že pokud odpověď na nějakou otázku neznám, protože jsem evidentně tyto informace během vyšetřování nezjistila, tak je lepší "přiznat", že nevím, než si tipovat? Respektive dostanu větší postih za to, když tipnu špatně, než když řeknu, že nevím? Je to někde zmíněné? Protože samozřejmě pokud bych nevěděla, že budu mít větší postih za špatnou odpověď, tak si vždy zkusím tipnout.

My se na hru teprve chystáme, a pravidla jsem ještě neprocházela, bylo by ale fajn předejít zbytečným ztrátám :)

16.12.2018 23:03:48

Anyanka - lehký SPOILER
Když odpovíš, že nevíš, je to za 0 bodů, když odpověď zkusíš tipnout a netrefíš se, je to za mínus jeden bod.

Když uděláš tu chybu, kterou jsem udělal já, že si řekneš, že to skoro není rozdíl, tak se ti pak snadno může stát, že o jeden bod "nevyřešíš" první případ (což se stalo mě). Já jsem měl čtyři správné (z toho tři na hlavní otázky) a tři špatné odpovědi (dvě jsem si tipnul, u jedné jsem označil jinou odpověď a nevšiml jsem si toho).

S největší pravděpodobností vyčerpáš i 7 hodin práce přesčas, takže se ti od výsledku bude sedm bodů odečítat.

Ale mám pocit, že u čtvrtého a pátého případu už bylo těch otázek tolik, že i když nebudeš hádat a na férovku napíšeš, že nevíš, nebudou ti ty body stačit k tomu, aby byl případ označen za "úspěšně vyřešený". Ale tím si teď nejsem úplně jistý.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

16.12.2018 23:18:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Anyanka
Bodování za odpovědi je samozřejmě popsáno v pravidlech. Neuspět v prvním případu je téměř nemožné (pokud tedy netipuješ odpovědi, které neznáš). Detektiv je hra která vyžaduje absolutní pozornost a opravdu důkladné sbírání stop a jejich zadávání do databáze.

16.12.2018 23:29:23

Ladik81
Tyhle kecy o absolutní pozornosti a důkladném sbírání stop fakt žeru. Předpokládám, že jsi stále v první půlce hry, protože jinak bys věděl, že čtvrtý případ je tak neskutečně zamotaný, že jsme si nebyli prakticky jistí ani odpověďmi, ke kterým jsme měli nějaké indicie. A to jsme si u toho tři lidi malém zavařili mozky.

Jenže když se vydáš po jiné stopě a ty informace zkrátka nikde na kartách ani v databázi nenajdeš, tak můžeš všechny stopy přečíst třeba desetkrát a nic s tím neuděláš. Nakonec zjistíš, že k dobré polovině otázek nemáš skoro nic a nezbyde ti, než hádat.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

17.12.2018 00:28:24

Anyanka
Jaký má u tohoto typu hry tipovat správnou odpověď? Není v takovém případě lepší neuspět a pustit se do vyšetřování znovu?
______________
aka WantonDuke

17.12.2018 00:56:16

Kulashaker
Když hraješ sólo tak ano, ale když vás hraje víc a selžete třeba u třetího případu, musíte být všichni ochotni absolvovat to několikahodinové hraní znovu.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

17.12.2018 01:10:45

Náš postup při závěrečném vyhodnocení
(máme za sebou první případ)
Během hry jsme nezjistili všechno, dvakrát jsme se dostali do slepé uličky (která nám ale poskytla kartu do dalšího případu) a několikrát byli vyloženě mimo, kdy jsme nezjistili absolutně nic (jeden celý den jsme promrhali jen klábosením a nikam nás to neposunulo). Proto jsme před koncem zrekapitulovali co víme a zkusili si vytvořit teorii, jak to celé bylo. A podle toho jsme pak odpovídali na otázky.

Ve skutečnosti jsme zjistili jen 3/4 případu. V jedné části jsme se naprosto spletli a abych byl upřímný, během celého vyšetřování jsme se o této 1/4 nedozvěděli vůbec nic. Člověk má holt těch možností k prozkoumání víc než je času a všechno se zkrátka stihnout nedá.
______________
aka WantonDuke

17.12.2018 01:50:53

odpovědi a stopy
je také důležité mít stopy (nejen tipovat odpovědi), viz 2 případ kdy máte někoho z něčeho usvědčit a pozor v zadání případu je i napsáno že to musíte doložit důkazem, takže pokud nemáte důkaz neuspějete. Nám hra nabídla ihned po nalezení důkazu že můžeme případ ukončit (jenže to se stejně stalo protože jsme na to kápli až v poslední den v přesčase). Případ jsme zdárně ukončili ovšem z hodnocením "mohlo to být lepší"

17.12.2018 07:34:35

BuenoExcellente
Tipl bych si, že Ladik o tom něco málo vědět bude, když to s Břízou překládal... párkrát to při tom testování sehráli.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

17.12.2018 08:03:31

BuenoExcellente
A jak souvisí to, že jsi přehlédl nebo nedokázal najít důležité stopy s tím, že je to zamotané? My jsme samozřejmě taky spoustu stop nenašli, nebo jsme je špatně pochopili nebo jsme jim nepřikládali pozornost. A taky proto, že jsme si některé věci nepoznačili a při hraní čtvrtého případu jsme si je už nepamatovali.
Právě proto jsem psal, že je důležité si všechno zapisovat, protože i zdánlivá zbytečnost se může ukázat jako zásadní.

17.12.2018 08:24:42

Moje dojmy po dohrání hry - SPOILERY
První, co musím zmínit, je to, že se mi líbí všechny komentáře tipu: "Máme odehraný první případ, je to výborná deduktivní hra." Tohle je jeden velký nesmysl. Deduktivní hra začíná až od čtvrtého případu. V prvních dvou se dedukuje pouze pár informací týkajících se doplňujících otázek. Zbytek je dost o štěstí.

V každém případu hráči otočí zhruba kolem 20 karet z 35 možných. S tím jsou provázány i informace, které hráči zjistí v databázi Antares. Reálně tak zůstává třetina informací, která zůstane hráčům skrytá. Ale to neznamená, že musí nějak složitě dedukovat. Pokud mají štěstí a zvolí správnou stopu, můžou si konkrétní informaci přímo přečíst, ať už z některé karty, z databáze Antares nebo v Googlu. Pokud ovšem hráči sledovali jiné stopy, nemusí na danou informací narazit vůbec a na závěrečné otázky koukají jak blázni, protože o dané problematice dosud neviděli ani písmenko. Toto se týká ve větší míře hlavně doplňujících otázek, na většinu odpovědí na hlavní otázky lze většinou narazit, i když se hráči vydají po různých stopách.

To se zásadně změní ve čtvrtém případu. Tam už hráči v podstatě nenarazí na žádnou přímou odpověď a budou muset dedukovat i odpovědi na hlavní otázky. Jenže to dost dobře nejde, protože na to zkrátka zůstává skryto až moc údajů. Je pravda, že ve čtvrtém případu jsou informace na kartách propojeny daleko více, jenže když u tohoto případu vyrazíte po falešné stopě a promrháte tím celý den, budou vám ty nezjištěné informace v závěru hodně chybět. Tento případ byl jediný, který jsme nevyřešili úspěšně a na dobrou polovinu otázek v závěrečné zprávě jsme koukali jak blázni, protože jsme skoro netušili, o čem je řeč. Po dohrání hry jsme se podívali na čtvrtý případ znovu a přečetli jsme si všechny karty a musím přiznat, že buď byl nad naše síly nebo je moc zašmodrchaný, protože i když jsme k němu měli všechny dostupné údaje, stejně jsme si některými odpověďmi nebyli jistí.

Kromě toho, že se mi na detektivní hře nelíbí to, že z určité části závisí na štěstí k ní mám i další výhrady. Hru jsme hráli ve třech hráčích, proč proboha musejí být všichni ve stejné lokaci? Takhle se v případě falešné stopy ztratí zoufale moc času. Příklad: přesunete se do lokace, tím utratíte jednu jednotku času, zjištění informací stojí další čas. V tu chvíli se vám otevřou dvě možnosti. Jedna v té samé lokaci, kvůli druhé se musíte přesunout. Logické by bylo se v tu chvíli rozdělit. Jenže vy se jako celek musíte rozhodnout pro jednu z možností. Pokud si vyberete špatně, což je většinou opět pouze záležitost štěstí, obvykle už daný den skoro nic nezjistíte. Je mi jasné, že kdyby se tým mohl rozdělit, byla by hra o dost lehčí, ale takhle se zase může stát, že případ nevyřešíte, protože jste měli smůlu na falešné stopy.

Největší výhrada, kterou mám, se týká příběhu. Ten je totiž příšerně překombinovaný. Hru jsem dohrál minulý víkend a už teď bych měl problém ho převyprávět. Navíc celý třetí případ je v celkovém kontextu nesmyslný a podezřívám autory, že ho do hry nacpali jen proto, aby hru zpestřili.

Tohle byla moje první detektivní deskovka a nemám z ní vůbec dobré pocity. Detektivní adventury jsem hrál ve větší míře na PC a PlayStationu. Sice v některých novějších hrách byly i akční pasáže a pasáže, kdy vám utíkal čas, ale nikdy to nebylo při pátrání. Jak v Sherlockovi, tak v Heavy Rain, tak v L.A. Noire měl hráč při zkoumání místa činu i jiných lokaci všechen čas světa. A to ani nemluvím o starších adventurách jako Still Life, kde akční pasáže nebyly vůbec. Pokud hráč v těchto hrách něco nezjistil, bylo to vinou jeho nepozornosti, ale ne kvůli tomu, že by měl smůlu na falešné stopy. A i když zrovna L.A. Noire byl po příběhové stránce podobně přeplácaný, u ostatních her bych neměl problém příběh převyprávět, i když jsem je dohrál před několika lety.

Celkově tedy nemůžu hodnotit Detektiva kladně. Nelíbí se mi, že v detektivce hraje určitou roli faktor štěstí a už vůbec se mi nelíbí příběh. Dvě a půl hvězdičky.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

17.12.2018 08:31:12

Tohle je vážně blbý
Když už se mi podaří uklidit děti, nadchnout manželku, nachystat nástěnku, rozbalit hru, zjistím, že server je mimo provoz. Tohle vážně nemůžu omluvit. Je mi to líto, ale v mém hodnocení na hru se to projeví.

30.12.2018 20:45:52

Rukavicka
Jo to samy, chteli jsme hrat vcera - server down. Dneska to samy, budto je to priserne pomaly nebo rovnou nefunguje. Polaci by si to meli srovnat, tohle je fakt ostuda.
___
redaktor Deskofobie

30.12.2018 20:53:44

Server
Ouch, to jsou másla... :( Je nám to líto, ale bohužel to jede u nich a my tohle nemáme vůbec ve svých rukou...

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

30.12.2018 21:04:17

Vybíráme z Bazaru

Assault on Doomrock: Ultimate Edition
Assault on Doomrock: Ultimate Edition
Akt. cena: 2300 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas