Detektiv: Po stopách zločinu

xxxxxxxxxo hodnoceno 213x (Seznam vlastníků)

Detektiv: Po stopách zločinu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Jakub Łapot
Przemysław Rymer
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Rád bych se zeptal na dojmy, protože tu ke hře nic není. Jaký to je? Jak probíhá vyšetřování a je hra opravdu cítit detektivní atmosférou?
16.10.2018 14:20:39

Jak probíhá
Ve hře máš plán s lokacemi, které můžeš navštívit, karty s příběhem ti dávají možnosti, co můžeš udělat (kromě informací, samozřejmě). Jen tě vše stojí čas, takže musíš fakt zvažovat, co má prioritu, vše se stihnout nedá - rozhodnutí jsou tedy důležitá. A detektivní je to fakt dost, musíš poskládat střípky informací, příběh se pěkně otvírá...
Nám se to v Rexech líbilo fakt moc, rozhodli jsme se do toho jít před tím, než se rozpoutal ten stávající velký hype, protože nic takového na trhu není.


CEO REXhry a PlanetaHer.cz

16.10.2018 15:11:07

Porovnání se Sherlock Holmes
Zajímalo by mě, jaká tato hra je v porovnání se Sherlock Holmes: Consulting Detective. Pokud je tu někdo, kdo hrál obojí...

16.10.2018 19:21:35

KacoJa
Consulting detectiva mám odehráno hodně (první dvě krabice téměř komplet) a Detektiva komplet.

Základní rozdíl je ten, že Sherlock je v podstatě gamebook a není to vlastně moc deskovka. V Sherlockovi se často čtou velmi dlouhé pasáže textu a někdy je těžké rozpoznat, co je důležitá informace a co fluff. Na hráče není vyvíjen v podstatě žádný tlak, ano na konci se dozvíš, že Holmes případ vyřešil na 5 setkání (zatímco vy na 20), ale nic hráčům nebrání řešit případ do zbláznění a prolézt všechna místa v celém londýně (což někdy může být frustrující).

V Detektivovi je naopak čas zásadní faktor. Člověk má vždy hodně možností kam jít a čemu se věnovat, ale musí hodně přemýšlet kdy a kam jít, za pochodu stále vymýšlet teorie a vyhodnocovat, která stopa stojí za sledování a která ne.

Místo knížky příběhů jsou tu karty (a databáze). Čte se tu taky hodně (i když mnohem míň než v holmesovi) ale zásadní je dělat si pořádně poznámky a hlavně dedukovat. V tomhle je Detektiv fakt pěkný, za mě zachytil ten aspekt dedukce zatím nejlíp co jsem v deskovce viděl.

Sherlocka mám moc rád a moc rád si ho zahraju zas (ještě mě pár příkladů čeká), ale detektiv je podle mého jeho modernější zástupce.



překladatel v Rexhrách

16.10.2018 20:12:21

Jak je to s aplikací?
Někde jsem četl že má být k této deskové hře nějaká aplikace.
Je to pravda? A pokud ano, bude taktéž přeložena? A dá se to hrát i bez ní, a co vlastně by daná aplikace přinesla?
---------------------------------------------------------------------
Konfliktní hráč, který se nebojí přijít při deskové hře o přátele.

17.10.2018 08:01:09

Aplikace?
To slyším prvně ..

17.10.2018 08:14:59

Aplikace
Pracuješ s "databází", takže při hraní musíš mít přístup na internet.

Dobrá duše v domovher.cz

17.10.2018 08:18:43

Aplikace

1) Jakože na Linuxu budu mít smůlu? Nebo je to něco dostupného přes "normální" web?

2) Jsou s tím internetem spojena nějaká jiná omezení? Jako že se třeba musím registrovat a to půjde pro každou hru jen jednou, takže to bude bazarově nepřeprodatelné ...?

17.10.2018 09:31:56

koumes731
Nemáš tušení jak by tato databáze měla fungovat?

---------------------------------------------------------------------
Konfliktní hráč, který se nebojí přijít při deskové hře o přátele.

17.10.2018 09:35:20

Databáze
Tak dotaz spíš pro kluky od Rexů....
Co já jsem si o tom zjišťoval, měla by to být webová stránka, na který budeš hledat informace o postavách atd. Představuju si to tak, že hledáš jakoby v policejních databázích.
Jinak si ještě můžeš hledat obecné info na internetu - mapy atd.
Hodně se mi to líbí...

Dobrá duše v domovher.cz

17.10.2018 09:46:51

databáze
Ano, ve hře je databáze. Je to webová stránka, takže potřebujete při hře přístup na internet (bude se vám hodit i z jiných důvodů). Webová stránka simuluje databázi Antares, a shromaždujete v ní důkazy, porovnáváte otisky prstů, získáváte přístup k fotografiím, záznamům o podezřelých a různým zprávám atd.

Databáze je samozřejmě komplet přeložená a už běží na www.antaresdatabase.com

do databáze je třeba se zaregistrovat na mail, ale je to jenom pro to, že se vám tam ukládá postup vaší hry. můžete mít účtů kolik chcete. Jde udělat i to, že se na jeden účet připojí zaráz víc uživatelů, když bude chtít do databáze koukat zaráz víc lidí.
Funguje to pěkně.
Pokud budete hrát na tabletu nebo mobilu, doporučuju vypnout animace (je tam na to tlačítko), jinak to docela žere baterku.


překladatel v Rexhrách

17.10.2018 09:51:08

Simulace vyšetřování
Líbí se mi, že to simuluje to vyšetřování. Vyšetřuje se případ související s nějakou profesí, moc o ní nevím, najdu si to na netu. Hledám v databázích tak jak je to asi dneska běžný....a doufám, že budou přibývat další případy.
Must have :-)

Dobrá duše v domovher.cz

17.10.2018 09:57:55

Je to dobre...
Mame ve dvou odehranou vetsi cast jedne krabice Sherlocka a dva pripady Detektiva... Detektiv mi prijde jako dustojny moderni nastupce Sherlocka :)

Je tam asi opravdu mene cteni - i presto jsou tam ale karty, kde je pul textu absolutne neuzitecny suchy popis nedulezitych veci, ktere (aspon pro mne) ani nejak nepomahaly atmosfere, ale byla to proste "vypln". Na druhou stranu cteni/hledani je tady paralelizovatelne - u Sherlocka se listuje sesitem, tady je text na kartach + v "databazi", takze muze jeden hledat neco na internetu/v databazi, nekdo dalsi na kartach (vetsina zustava pristupna - jsou to proste informace, ktere jste se dozvedeli).
Dohledavani dalsich informaci na internetu je taky zajimavy prvek. Clovek se pak dostane k tematum na ktera by mozna jinak nenarazil... Jen nevim nakolik je teda nutne to, ze vam hra vicemene primo rika "o tehle veci si neco vygoogli".

Je tam navic ten prvek casoveho tlaku. Hra je nastavena tak, ze proste nestihnete projit v pripadu vsechno... Takze je nutne rozmyslet, ktere stopy sledovat a na co se vykaslat... Coz treba mne zere, nemam rad, kdyz se nedozvim vsechno :) Ale k dostatku informaci na vyreseni pripadu se da dostat pomerne rychle (s tim mame problem i u Sherlocka, spravny zaver udelame brzy, ale vetsinou se pak dlouho "ujistujeme" ze je to opravdu tak, jak si myslime :)

Plus teda pripady v Detektivovi jsou propojene, na rozdil od Sherlocka. V hodnoceni jsou taky otazky na nejake lehke odbocky od hlavniho tematu, ale je tam i to, ze se misty dostanete k informacim, ktere nesouvisi se soucasnym pripadem, ale pridaji vam kartu (informace/jiny bonus) do nektereho z nadchazejich pripadu...

Webove stranky s databazi jsou fajn, doporucuju vypnout animace i na notebooku, baterka mizela prekvapive rychle.

Tusim ze v nejakem videu byla videt aplikace na telefonu, ktera podle mne obsahovala karty - nevim, jestli to nebylo nejake jejich demo? Ale nevypadalo to, ze by tam bylo neco navic - proste jen misto papirovych karet mobil...

17.10.2018 11:32:15

Antares
Tak jsem se nalogoval do Antares a přišel mi tenhle mail:

Dobrý den Rukavička
Z pověření ředitele Delawara mám tu čest Vám oznámit, že výběrové řízení bylo ukončeno a vaše žádost o práci v našem týmu vyšetřovatelů byla přijata.
Vítejte v agentuře!

Vaším úkolem bude analyzovat osobní údaje svědků, podezřelých a obětí. Získávat a archivovat informace a také zadávat a porovnávat důkazy.

Doufám, že naše spolupráce bude úspěšná.
S pozdravem
Mark Jenkins zástupce ředitele Antares

P. S. My v Antares si vážíme vašeho soukromí, takže bychom vás rádi informovali, že o vaše osobní údaje se stará firma Portal Games Sp. z o. o. se sídlem v Hliwicích (44-100 Hliwice), ul. Św. Urbana 15, NIP (DIČ) 6312660554, KRS (firma je zaregistrována pod číslem) 0000617095, kontaktní e-mailová adresa: portal@portalgames.pl. Poskytnutí vašich údajů je dobrovolné a nezbytné pro používání databáze Antares. Veškeré podrobnosti týkající se zpracování osobních údajů naleznete v zásadách ochrany osobních údajů. Nezapomeňte, že k vašim datům můžete kdykoli přistupovat, chcete-li tak učinit, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu.

18.10.2018 10:18:38

Gliwice
Vážně tam musí být ty Hliwice? Nevím jak v Brně, ale tady na Ostravsku je to k smíchu.

18.10.2018 12:51:08

Radim
Vysvětli prosím, vadí český přepis? Jestli máme chybu, opravíme

překladatel v Rexhrách

18.10.2018 14:05:56

G
Vím že existuje i varianta s "H" - Hlivice, ale nikdy jsem ji neslyšel použít. Tady se prostě říká Gliwice, stejně jako v celém Polsku

18.10.2018 14:53:07

Radim
Preklady RexHer byvaji do posledniho slova. Prekvapilo mne, ze u ulice zustalo Św. a ne Sv. :)

Nevim ale, jak obvykla je varianta s 'H' a 'w' soucasne...

18.10.2018 16:50:47

Hlivice nebo Gliwice

Obojí jde. A v češtině mi přijdou přirozenější Hlivice.

Ale "h" a "w" je trochu patvar, ani polsky ani česky.

18.10.2018 21:47:41

Hliwice
Ano, Hliwice je něco mezi, už jsem kluky za snahu narvat češtinu fakt všude (a v tomto případě i blbě) pokáral;) a napravíme, díky za upozornění;)


CEO REXhry a PlanetaHer.cz

18.10.2018 23:32:49

aneken
Každopádně ten mail je teda super.

19.10.2018 08:45:01

Upřesnění
Já bych jen doplnil Anekena. Nešlo o snahu narvat všude češtinu, ale o překlep (prostě jsem to při přepisování neopravil). Správně jsou samozřejmě Hlivice a ve finálním textu to bude správně.

19.10.2018 08:51:04

Místopis
Je to už možná OT, ale já bych se přimlouval za Gliwice. New York taky nikdo nepřekládá jako Nový York - nebo možná jo ale přijde mi to divný

Dobrá duše v domovher.cz

19.10.2018 09:04:40

Koumes731
Warszawa se překládá, London se překládá, Wien se překládá. Velká spousta měst má český překlad, který se běžně používá. Nevidím důvod, proč překlad nepoužít pokud existuje.
Používají ho například i google mapy.
Stejně jako názvy českých měst se v cizině překládají. (Prague, Brünn, Ostrawa)

19.10.2018 09:13:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Ladik81
Jasně, je to muška a je to na vás. Já osobně bych Hlivice nikdy nepoužil, ale to už je můj problém :-) Na hru se moc těšíme!

Dobrá duše v domovher.cz

19.10.2018 09:27:21

Koumes731
Ve hře se naštěstí tohle město neobjevuje, takže sídlo Portalu snad zážitek ze hry nezkazí :D

19.10.2018 09:30:53

Vybíráme z Bazaru

Scrap Racer + Rozšíření EN
Scrap Racer + Rozšíření EN
Akt. cena: 91 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas