Detektiv: Město andělů

xxxxxxxxxo hodnoceno 31x (Seznam vlastníků)

Detektiv: Město andělů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, intriky
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé: Fox in the Box
Van Ryder Games
Autoři: Evan Derrick
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Hru jsem nebackoval, ale kdyz se objevila tu v aukci a shlednul jsem kickstarter kampan, musel jsem ji nutne koupit. Noirove prostredi, vysetrovani vrazd? Jasny must have.

Kdo zna L.A. Noire na PS3, tak bude asi velmi potesen. Kvalit pocitacove hry to nedosahuje ani zdaleka, na druhou stranu se jedna o velmi prijemne odlehcene prekvapeni. Mel jsem moznost zahrat dva pripady v kooperativnim modu a ackoliv hra nebyla primarne koncipovana jako kooperativni, velmi me to bavilo.

Kooperace trosku pripomina Arabian Nights (listovani v knize), zanrem to spada do detektivek, ktere posledni dobou vychazeji - Chronicles of Crime a Detective: A Modern Crime Board Game. Presto je hra diametralne odlisna. Asi necekejte zavareni mozku (teda alespon ne u pripadu urovne Gumshoe, nevim, jak Veteran a Hardboiled).

Nevyhodou je, ze pripad muzete zahrat jen jednou (alespon ti mene zapometlivi), jelikoz jiz znate zapletku. Na druhou stranu se vam otevira kompetitivni mod, kde jakozto pribehu znaly hrac muzete hrat proti ostatnim. Jak? Misto knihy mate k dispozici karty s odpovedmi, ktere davate hracum. Odpovedi je vsak vice a muzete se rozhodnout, jestli tazany bude mluvit pravdu ci lhat a naopak detektiv muze vas dotaz rozporovat a nebo se s nim spokoji.

Ackoli kompetitivni mod nemam vyzkouseny, myslim si, ze se jedna o velmi zajimavy a zabavny mechanismus.

Skoda, ze je hra trosku opomijena, protoze je opravdu moc pekna.
6.3.2020 13:40:54

Dojmy jsou po prvních dvou případech hraných sólo v podstatě jen pozitivní. Jediné, co je pokazilo, byl závěr druhého případu, kdy jsem správně odhadl vraha, zbraň i motiv, ale součet čísel mě k úspěšnému vyřešení případu nedovedl. Jelikož jsem si byl správností řešení  jistý, podíval jsem se do epilogu, kde jsem zjistil, že mám všechno dobře. Takže je některé číslo na zadní straně knihy Soukromého očka špatně buď v překladu nebo už v originále, protože správný odkaz s úspěšným vyřešením je v součtu o 5 nižší než když při řešení zadáte vše správně.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

9.11.2023 16:06:07

Včera jsme to zrovna hráli.


@BuenoExcellente A nepřekoukl ses někde? 
Jsem si to teď ověřoval v PDF a všechny tři součty v tomto případu vedou na odkazy s vyřešením případu.

---
Pomáhám s překlady pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

10.11.2023 09:15:22

SPOILER!!! 

Nemám to před sebou, ale jsem si skoro jistý, že to bylo:

Pachatel - Angie - 222, zbraň - Luger - 190 a motiv - pomsta - 275. Konec s úspěšným vyřešením jsem měl na čísle 682.

 

EDIT: Moje chyba, spletl jsem si jména podezřelých. Vše je v naprostém pořádku.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

10.11.2023 11:54:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Tento pachatel má ale číslo 442, zbraň 190 a motiv 275 = 907, což je správné řešení. 

682 je další správné řešení, když je motiv místo toho 50.

---
Pomáhám s překlady pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

10.11.2023 12:30:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Detektiv: Město andělů je pro mě suverénně nejlepší deskoherní detektivka, kterou si můžete v češtině zahrát. Jako velký bonus vnímám to, že tato hra je skutečně čistá deskovka, při níž nepotřebujete mít po ruce ani notebook (Detektiv: Po stopách zločinu) ani mobil (Kronika zločinu). 

Co se zbývající konkurence týče, máme tu několik jednorázových malých her, pak hru Podezřelí, kde je ale málo případů, které jsou podle mě navíc dost slabé a pak dvě hry ze série Sherlock Holmes Consulting Detective, které se dočkaly velice kvalitního amatérského překladu případů. Bohužel ale u těchto dvou her nejsou přeložené i noviny, v nichž se u mnoha případů ukrývají stopy.

Hry ze série Sherlock Holmes Consulting Detective navíc trpí podle mě dvěma hlavními nedostatky. Jednak je to nutnost přečíst noviny ke konkrétnímu datu případu plus všechny předcházející, což může znamenat, že vás třeba u sedmého případu už čeká kvůli několika stopám přečíst dost velké množství textu, který pro úspěšné vyřešení z velké části není vůbec důležitý. Druhý problém je v tom, že tyto hry jsou de facto gamebook, takže vy se vlastně nikoho nemůžete na nic zeptat a v podstatě jen čekáte, co vám sám řekne.

A v tom právě spatřují největší plus hry Detektiv: Město andělů. Vy se ptáte jednotlivých podezřelých přímo na konkrétní témata a pak se navíc musíte rozhodnout, jestli vám dotyčný říká pravdu. Můžete prohledávat jednotlivé lokace i podezřelé a tím případně můžete získat další stopy. Hra má navíc skvělou atmosféru dost podobnou té, kterou můžete znát z filmu L.A.: Přísně tajné nebo ze hry L.A. Noire.

Poslední, co bych chtěl zmínit, je hned několik herních módů, kdy si můžete zahrát jak sólo, tak v módu detektivové proti loutkáři, kterého ztvárňuje jeden z hráčů a v neposlední řadě je tu varianta, v níž hrají jednotliví detektivové proti sobě a můžou například využívat úplatků nebo služeb práskačů.

Detektiv: Město andělů je sice oproti konkurenci dražší na druhou stranu vám nabídne zážitek, který nemá u deskových her konkurenci.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

5.1.2024 16:19:50

Dnes jsem dohrál poslední případ v sólovém režimu a rád bych se podělil o závěrečné dojmy. 

Nebudu nijak posuzovat herní mechanismy, protože těch je v sólo režimu podstatně méně než v klasické hře více hráčů. Předpokládám ovšem, že jelikož je v tomto režimu na všechno mnohem více času a netlačí na vás protihráči, je možno si jednotlivé případy nejlépe vychutnat. 

Rád bych zopakoval, že Detektiv: Město andělů je nejlepší detektivní hra, jakou si můžete v češtině zahrát. Líbí se mi, že se s vaším detektivem pohybujete po krásné velké mapě, v níž můžete prozkoumávat jednotlivé lokace i to, že můžete prohledat všechny podezřelé a ptát se jich na všechna odkrytá témata. Stejně tak se mi líbí i to, že musíte odhalit, kdy vám dotyčný říká pravdu a kdy lže. A nejvíce bych ocenil to, že se to celé podařilo elegantně vyřešit jen za pomocí fyzických komponentů bez nutnosti používat u stolu jakoukoliv elektroniku. Jako hra zkrátka funguje Detektiv: Město andělů skvěle i v sólovém režimu.

Bohužel nemůžu napsat, že se jedná i o nejlepší detektivku, jakou si můžete zahrát. Tou pro mě zůstává i nadále série Sherlock Holmes Consulting Detective, jejíž literární kvalita je na úrovni o níž si může nechat Detektiv: Město andělů jenom zdát. V Detektivovi má každý případ  jednostránkový úvod i epilog a kromě toho jsou v podstatě všechny odpovědi pouze velice stručné (obvykle jedna věta) a často se i opakující, aby bylo možné se k informacím dostat více způsoby a případ vyřešit ve stanoveném limitu. Zkrátka řešíte rébus Pachatel - Zbraň - Motiv. A musím se poplácat po rameni, až na jeden případ se mi to vždy povedlo správně. Jenže problém byl v tom, že při čtení epilogu jsem ve většině (asi 6 případech) zjistil, že jsem měl sice správné řešení, ale celý případ jsem si poskládal úplně jinak než jak ho vymysleli autoři. Sherlock je oproti tomu de facto gamebook, kde je toho čtení podstatně více a jedna výpověď může být kolikrát delší než celý úvod v Detektivovi. Sherlock je proto mnohem náročnější na soustředění a nebál bych se říct, že je i těžší. Ale pokud si ho nebudete kazit hraním na body a budete se soustředit čistě na vyřešení případu, čeká vás obvykle mnohem lepší detektivní zážitek a troufnou si tvrdit, že skoro nikdy se při čtení řešení nebudete divit tomu, jak to celé vlastně bylo.

Takže ačkoliv pro mě zůstává série Sherlock Holmes Consulting Detective nejlepší detektivkou, jakou si můžete zahrát, Detektiv: Město andělů se pro mě stává s přehledem nejlepší detektivní hrou. 

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

5.2.2024 18:28:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Dobble Harry Potter
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas