Descent: Výpravy do temnot (2.edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 498x (Seznam vlastníků)

Descent: Výpravy do temnot (2.edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Adam Sadler
Corey Konieczka
Daniel Clark
Kevin Wilson
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Descent - co si pořídit k zahájení hraní ?


Ahoj, děti dorůstají a už párkrát slintaly nad starými dobrými pravidly Dračáku a donekončna s nima musím pročítat Jarikovo dobrodružství. Talisman je už pomalu přestává bavit, ale na dračák není čas, takže logicky přemýšlím o descentu. Budem hrát ve 4.

Otázky:
1. Stačí pro začátek pořídit Základní hru ( výprava do temnot ) a jde s ní hrát i s apkou ? Nebo musím rovnou pořídit další rozšíření ( česky předpokládám platí jsou pořád jen 2 - Nekerhal a Labyrint zkázy, že ).

2. U talismanu jsem si převážně z těchot ( ale i jiných stránek ) nasosla spoustu dlaších karet hrdinů, karet dobrodružství atd. ( některé i sám upravil a přeložil, např. 4. postavy ze hry zaklínač, ke kterým tím pádem jsou i figurky :-).
Jde něco takového realizovat i u Descentu ? ( vím, že jsou tady ke stažení přeložené karty z anglických rozšíření, ovšem, je to k něčemu, dkyž nemám mapové dílky z těch dalších rozšíření ? ) A případně ofocené mapové díly by se sehnat nedaly ( podlepení a rozsříhání a foliováníbych si už nějhak realizoval ) .

5.1.2020 09:35:33

hra
Stálá herni skupina ( odrostlejší děti) ,to je jasná volba.
Gloomhaven :+)

5.1.2020 11:34:19

Descent
k 1.
Do začátku stačí základ, minimálně na první či druhé zahrání kampaně. S appkou základ vystačí na dvě základní kampaně (1 krátká a 1 dlouhá).

5.1.2020 11:48:36

Core box
Tak nič

5.1.2020 11:56:53 | Upraveno autorem (porovnej)

perun91
OT : já si omyji tvář ,ty můžeš třeba přirození.
Já nenapsal ,že Gloomhaven je lepší hra. Ale pokud má stálou herní skupinu ,může ho právě dohrát.
Nevím jestli máš děti,ale ty milují překvapení nebo třeba legacy systém her.
Otvírání obálek a noví hrdinové jsou pro ně lákadlo.
A na druhou stranu ,když budu chtít čučet na appku,tak si raději zahraji nějakou rpg pecku na pc.
P.S. já Descent nehodnotím ty Gloomhaven ano,hrál jsi ho ?

5.1.2020 12:30:15 | Upraveno autorem (porovnej)

zvirek
Dracak jsem nikdy nehral, ale podle me jestli mate cas na Descent nebo Talisman, tak urcite budete mit cas i na dracak. Dracak stejne neni seance na jeden vecer/den. Pokud tedy vydrzite a mate cas na hru 2 - 3 hodky (a dracak to umoznuje), tak bych draci doupe nezatracoval.

Descent je jakesi priblizeni k dracimu doupeti s velkymi omezenimi a z tohoto pohledu si myslim, ze draci doupe muze poskytnout vetsi zazitek z pohledu prihebu. Descent bude mit asi slabsi pribeh, na druhou stranu komponenty hodne napomahaji dotvorit atmosferu, coz naopak v dracaku chybi. Pokud ale skupina nema sikovneho pana jeskyne, nema cloveka, ktery je v dracim doupeti zbehly atp. a musi se to ucit od piky, tak je descent asi mensi namaha.

Podle me neni vubec potreba kupovat vse. Jiz se zakladem si vystacite na hodne veceru. Na druhou stranu pokud vas bavil Talisman, ktery je podle me silena nuda, tak si myslim, ze Descent vas bude bavit urcite a jestli mas ty penize, tak to kup vsechno. Obcas se to vyskytne tu na bazaru, coz muze byt tez alternativa, pokud je ti lito uvalit za to plnou cenu.

Bastacka a Gloomhaven
Misto obliceje si dej rovnou celou sprchu. Kdyz uz tu hodis do eteru neco "kontroverzniho" (kontroverzniho z meho pohledu) jako Gloomhaven, tak si to mozna zaslouzi i nejaky komentar. Dalsi vec je, ze se dotycny neptal na Gloomhaven, ale na Descent a kdyz uz jsi chtel poradit, tak se tu podobne veci resili, cili bud dat odkaz a nebo patricnou odpoved misto napsani jednoho nazvu bez dalsiho komentare.

Zpet k tematu
Pokud te zajimaji tedy jine hry, zkus se podivat na "Obecne o hrani spolecenskych her" a prolistuj si podle nazvu temat prvni par stranek a narazis na temata, kde se doctes nejake dalsi doporuceni.

Obecne Gloomhaven nedoprucuji a rovnez nesouhlasim s jeho umistenim na BGG. Hra je to kvalitni, ale pouze v oblasti taktiky/strategie. Po pribehove strance je to spis prumerne a to i proto, ze samotne scenare nejsou nijak tematicke, spociva to jen v tom nekam prijit a povetsinou tam nekoho zneskodnit. Nejhorsi na cele hre je fakt, ze pokud ve scenari neuspejete, tak jej musite odehrat znovu a druha nevetsi bolest je, ze tech scenaru je kolem 100. Samozrejme nekomu to muze tematicky stacit, pro nekoho to je malo. Co se ale da vyzvihnout je, ze za cca 2000 - 3000 dostanes vazne nacpanou krabici oproti vsemu ostatnimu, co vyslo. Ted to dost upadlo, ale jednu dobu se to tu hodne prodavalo na bazaru + hra vysla komplet v CJ (pokud je cizi jazyk pro vas problem).

5.1.2020 13:38:27

Hra
Já napsal alternativu k Descentu a počítám s tím ,že dotyčný se na hru podívá pokud by ho zaujala. Já nechci porovnávat dvě hry.
Napsal,že bude hrát ve čtyřech s odrůstajícími dětmi,tak jsem napsal ještě další hru co existuje.
To je jak píchnout do vosího hnízda.

5.1.2020 13:49:35

Bastacka
Kdyz alternativa K Descentu jsou spis jiny ameritrashe jako Sword & Sorcery Gloomhaven je spis euro a pro me jako milovnika ameritrashe bohuzel dost nuda.

5.1.2020 16:31:34

Descent
Urcite staci zaklad. V novejsich printech je jina kampan nez v prvnich vydani a ta puvodni jde stahnout, takze jen se zakladem jde hrat dlooooho.

A jestli muzu taky prispet, Sword & Sorcery >> Descent :) Ale problem asi bude anglictina, tak to ber jako moznost do budoucna....

7.1.2020 18:57:07

Descent
1. K zahájení hraní naprosto stačí základ. Buď tři hrdinové proti pánu zla, nebo čtyři hrdinové proti aplikaci. Nebo postupně obojí, protože v aplikaci je jiná kampaň, jestli se nepletu.

2. Než se trápit se samovýrobou, přijde mi jednodušší koupit rozšíření (nebo obě, pokud vás hra chytne).

7.1.2020 20:01:27

zvirek
Z Descentu na mě vždy dýchne vzpomínka na Dračí doupě pro začátečníky 1.5. :-)
Na začátek stačí základní krabice. Když vás hra chytne, můžete přikoupit rozšíření nebo vymyslet vlastní scénáře. Už se to řešilo tu: https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/descent-vypravy-do-temnot-2-edice-2578/diskuse/vlastni-scenar-22560/
Pokud není problém v angličtině, tak zkuste také přímo i Dungeons & Dragons hry. Třeba Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon

8.1.2020 14:24:24

Re
OK, díky moc všem za odpovědi a názory. Po shlédnutí recenzí jsem nakonec objednal základ Descentu ( zatím ).

Dračák časem doufám přijde na řadu, ale zatím je to na děti moc tabulek, počítání atd. a málo obrázků, a pro mě jako PJ moc práce s přípravou ( i když zábava to bývala před 20ti lety neskutečná ).

Takže doufám, že Descent bude jakýsi mezikrok mezi "dětským" Talismanem a "dospěláckým" Dračákem :-)

Dotaz:
Pokud bych měl rovnou i další rozšíření, tak je appka zohlední rovnou od začátku i v kampani pro Základní hru ? ( tedy se tam mohou objevit mapové dílky a příšery jiné, než by byly v papírové podobě kampaně pro základ ) ?

9.1.2020 18:12:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Zvirek

V apce si zapinas/vypinas rozsireni, která más. A podle toho si apka "sosá" obsah do kampane. Kampaně v apce jsou jiné, než tištěné u hry. Apku si stahni a vyzkousej. Není na nic vázaná.

9.1.2020 19:16:31

Apka / rozsirenie

pre Apku ti postaci mat zakladnu verziu pre plnohodnotnu kaman (ktora je v Apke zadarmo)
.. Apka obsahuje dokopy 3 kampane
1- Zahras si zo zakladom
2- Vyzaduje rozsirenia Labirint skazy(cz) a Draci sluj(ang)
3- Vyzaduje rozsirenie Stin Nerekhallu(cz)
...
Zvysne Dobrodruzstva ktore su platene osobne nedoporucujem (za tu cenu su velmi kratke a malo obsazne co sa pribehu tyka)

...
-inak samotny Descent ti ponukne pri plnej kampani z almanachu(ak u toho vela diskutujete a zabavate sa) cez 20 hodin hrania ... pri opakovani kampane je variabilita vyberu scenarov rozmanita cize stale si vies namixovat nove dobrodruzstvo
-rozsirenia ponukaju vlasne kampane cize je tam tej zabavy na hodiny a hodiny hrania x)
- preto Descent jednoznacne doporucujem x)

10.1.2020 12:11:16

VampirePeter
A to já bych klidně doporučil zakoupit si The Delve, tam je fajn, že se to dá na rozdíl od kampaní za jedno odpoledne projít a přitom tam nějaký vývoj postavy i vybavení je, ale je fakt, že tam teda v podstatě odpadá příběh, zas co si budeme povídat příběhy u kampaní Descentu opravdu nejsou žádná veledíla :) Jen teda bohužel s pouhým základem není ten zásobník map, z kterýho se mixujou zas tak velký a za chvíli se to bude dost opakovat.

10.1.2020 12:43:59

Appka
Taky doporučuju v appce The Delve, mě to hodně chytlo.. A zatím jsem nehrál Trials of Frostgate, ale na BGG to lidi hodnotí dobře, tak budem zkoušet.. V Delve se mi líbí, že je to poměrně rychlé a je tam rychlejší vývoj postavy ač ten příběh tu oproti jiné kampani fakt moc není.
Dle mě právě nákupy v appce přináší nejvíc zábavy za nejmíň peněz :)
Hned pak bych doporučil nějaká větší rozšíření, ať každému hráči přijdou na výběr nové postavy a povolání a proti vám i nové potvory / mapy (případně rovnou kampaň celá - v tomto ohledu je možná nej přikoupit první Nerekhal :)
OT: Gloomhaven bych tu opravdu nesrovnával, je to jiný styl hry, podobný je jen to, že se odehrává v dungeonech a je tam vývoj postavy, ale jinak je to spíš celý o vykládání správných karet ve správnou chvíli (skoro takový šachy bych řekl :) .. Kdežto hry typu Descent, Imperial Assault, Sword and Sorcery či třeba i Arcadia Quest jsou blíž klasickým "rubačkám" a líp dokreslují atmosféru.. Nevím proč, ale tak nějak je pro mě mnohem zábavnější hodit na kostkách 5 zranění + blesk na nějakou abilitku ze zbraně proti nepřítelovu jednomu štítu.. Než zahrát kartu, která dává za 2 zranění nepříteli v dosahu 3 polí, vytáhnout kartu modifikace, přičíst to k útoku, použít element pokud je atd.. (prostě tu atmosféru boje s potvorou si líp dokážu představit s těmi kostkami a lítajícími zraněními než hraním karet před sebe a jejich počítáním, která z těch na ruce udělá nejvíc zranění či padne na největší počet nepřátel)

18.1.2020 01:10:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Robinson Crusoe
Robinson Crusoe
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas