nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Crows

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Valley Games, Inc.
Autoři: Tyler Sigman
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V Antice kavka, pro Angličany vrána, u nás straka. Pták, který krade.

Ve hře Crows se proti vší logice stane vaší snahou přilákat co nejvíce vran na svá políčka. Vábíte je lesklými předměty a snažíte se jich co nejméně přepustit soupeři.

Na první pohled se jedná o klasické pokládání polí, ale v tomto případě hraje pouze doplňkovou roli. Hráč ve svém tahu položí jeden náhodně vylosovaný dílek k již existující hrací ploše a poté umístí svůj lesklý kámen na některé z prázdných políček (bez vran či kamene jiného hráče). Tento tah postupně provedou všichni, načež se vyhodnotí pohyb vran.

Vrány se ve hře objeví prostřednictvím políček se stromy, na nichž je vyobrazena jedna až tři vrány. V tom okamžiku se ze zásoby vezme daný počet vran a na políčko se umístí. Již v tom samém kole se účastní honby za lesklými předměty.

Vrány létají libovolně daleko, ale pouze vodorovně a svisle. Na konci kola se tedy vyhodnotí trasa každé vrány k nejbližšímu lesklému předmětu, který je v jejím zorném poli (tzn. nachází se na vodorovné a horizontální přímce procházející polem vrány).  Pak se všechny vrány přeskupí na vyhlédnuté lesklé předměty a vlastníci kamenů si započítají jeden bod za každou přilákanou vránu.

Po započtení si opět vezmou své lesklé kameny k sobě a pokládáním nových dílků začíná další kolo.

Typy dílků:

  • Strom (prázdný / obsahující 1-3 vrány) - běžný typ
  • Hřbitov - pokud se vám podaří přilákat vrány na svůj lesklý předmět umístěný na hřbitově, za každou vránu si připočtete body dva
  • Cetky - obzvláště blýskavé předměty, jsou prioritním lákadlem pro vrány, tzn. jsou-li ve vraním zorném poli cetky (s lesklým předmětem nějakého hráče), poletí k nim, i kdyby byl jiný lesklý předmět blíž.
  • Odpadky - i vrány musí něco jíst, proto položením dílku s odpadky zadržíte let vran směrem k soupeřům. Ale pozor: tento dílek má každý hráč od začátku k dispozici pouze jeden. Je proto velmi důležité rozvážit, ve kterou chvíli je vhodné jej použít (místo položení běžného vylosovaného dílku)

Ve hře se ještě vyskytují speciální žetony, které lze získat za položení lesklého předmětu na prázdný strom, umožňují větší interakci mezi hráči, např. označují událost, že se vranám nepodařilo pro toto kolo vzlétnout, ruší schopnost hřbitova násobit skóre apod.

Hraje se, dokud nedojde zásoba dílků. Vítězí hráč s nejvyšším skóre.

 


Souhrnně lze říci, že jde o jednodušší hru s modulárním plánem na principu ovládání oblasti, doslova "přetahování se o vrány".

 

Autor: Elissa