nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Copenhagen

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 40 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Queen Games
Autoři: Asger Harding Granerud
Daniel Skjold Pedersen
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Velkommen til København!

Jedním z ikonických míst Kodaně je Nyhavn (Nový přístav), a to díky řadě domů s barevnými fasádami. Ve hře Copenhagen se hráči stávají řemeslníky, jejichž úkolem je právě vytvořit nejkrásnější fasádu domu v tomto přístavu. Zdivo a okna jsou ve hře představovány tetrisovými dílky v různých barvách, které hráči kladou do mřížky představující průčelí domu. Za dokončené řady a sloupce hráči získávají body. Vítězem se stává ten, kdo buď jako první získá alespoň 12 bodů, nebo má nejvíce bodů v momentě, kdy je odhalena karta Konec hry.

Příprava hry:

Na dosah všech hráčů se umístí dílky fasád, karta Konec hry, počítadlo bodů a přístav. Do něj se umístí balíček karet fasád (ty mají pět barev odpovídajících dílkům fasád), z něhož se utváří nabídka 7 karet ‒ kolem přístavu se ke každému molu přiloží jedna karta fasády. Každý hráč obdrží jeden dům, počáteční karty, sadu destiček speciálních schopností (z nich jednu může od začátku využít, další případně v závislosti na průběhu hry), a ukazatel skóre, který umístí začátek počítadla bodů.

Průběh hry:

Během hry mají hráči na výběr ze dvou akcí:

  • Vzít si z nabídky dvě karty fasády, které spolu v nabídce kolem přístavu bezprostředně sousedí. Hráči mohou mít poté, co si doberou karty, na ruce maximálně 7 karet, nadbytečné karty musejí ihned odložit.
  • Vyměnit karty ze své ruky za dílek fasády stejné barvy a o velikosti odpovídající počtu odkládaných karet a umístit tento dílek do svého domu za dodržení předepsaných podmínek. Za dokončení řádku či sloupce fasády domu hráč ihned obdrží bod(y) a posune svůj ukazatel na počítadle bodů.

Jestliže hráč přiložením dílku zakryje erb na domě nebo dokončí řádek, vedle něhož je erb zakreslen, smí navíc provést jednu z dalších akcí:

  • umístit dílek bílé barvy o velikosti 1×1.
  • vzít si destičku schopnosti ‒ ty slouží k jednorázovému zahrání speciální akce, poté je destička otočena na neaktivní stranu.
  • otočit všechny své destičky schopností z neaktivní zpět na aktivní stranu (poté je možné schopnosti znovu využít).

Při hře tří nebo čtyř hráčů se po vyčerpání zásoby karet zamíchá odkládací balíček a utvoří se z něj nová zásoba karet. Poté se mezi devět karet fasád zamíchá karta Konec hry a tyto karty se umístí naspod balíčku karet. Při hře dvou hráčů se karta Konec hry takto připraví před začátkem hry a zásoba karet se při hře vyčerpá pouze jednou.

Konec hry:

 

Hra okamžitě končí, jakmile některý hráč dosáhne alespoň 12 bodů, nebo je při dobírání karet odhalena karta Konec hry ‒ v tom případě je vítězem hráč, který má v tuto chvíli nejvíce bodů. Při rovnosti bodů je vítězem ten remizující hráč, jehož dům má nejméně prázdných políček.

Autor: Ondřej Podavka

Další názvy této společenské hry

  • Cøpenhagen

Vybíráme z aukcí

 A Game Of Thrones The Board Game 2nd. Ed. ENG
A Game Of Thrones The Board Game 2nd. Ed. ENG
Akt. cena: 25 €
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>