Commands & Colors: Napoleonics

xxxxxxxxxx hodnoceno 13x (Seznam vlastníků)

Commands & Colors: Napoleonics - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Wargames Club Publishing
Autoři: Richard Borg
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Rozšíření

S core setem jsem absolutně spokojen, zatím odehrané bitvy byly všechny špičkové. Mám rakouské a ruské rozšíření, zatím nehrané. V prodeji je už i 4. expenze - Prušáci, na českém trhu by měla být co nevidět. Hráli jste někdo už za jiné armády, než ty Core setu? Osobně se hrozně těším na Rakušany. Expanze č.1, Španělé mě absolutně neláká především k vůli stejnému bojišti jako je ve většině bitev v základu a navíc tam jsou dle www.ccnapoleonics.net pekelně nevyrovnaná scénárka.
5.1.2015 13:17:39

Rozsirenia
Ano hrali, vid komentare na "susednom" ceskom webe.
V skratke, cez vikend som hral posledne piate rozsirenie (Tacticians, atd) a to je vyborne. Asi najpodstatnejsie doteraz. Zasadne to meni priebeh bojov a z leadrov su zrazu velmi podstatne figurky a nie len do poctu, ci na podrzanie armady (negacia vlajky).

Ad zakladne scenare - tie som nehral ani nepamatam a nejako ma ani nelakaju, kedze sa hraju stylom Francuz utoc, ja (Brit) tu na teba pockam, alebo ta rozstrielam delami...

Ako druhe najlepsie rozsirenie mi prislo Ruske/Rakuske. Tie boje su tam neskutocne. Klopik by vedel rozpravat :)

Pruske rozsirenie mi prislo celkom slabe (Spanielov som nikdy nehral), ale asi lepsie ako Spanieli. Hlavne je podstatnejsie, pretoze Prusi su casto pouzivanou armadou v piatom rozsireni.

3.10.2016 21:15:35

rozśíření
souhlas Rusáci i Rakušáci jsou parádní. Za každé se hraje jinak. Rusové mají silnou jízdu ale slabou Line pěchotu. Obrázek ruských granátníků se mi líbí nejvíc ze všech jednotek. Rusové jsou defenzivní, ale dokážou při vhodném nasazení jízdy v součinosti s ostatními jednotkami hodně potrápit. Navíc mají nejsilnější jednotku ve hře, Těžkou gardovou jízdu, která je postrach Francouzů se svými šesti bloky a bonusem +1 kostky navíc při hodu.
A navíc parádní kobylky kozáci, kteří narušují strategii Francouzů a nutí je plýtvat tahy. Navíc kozáci jsou vhodní k dodělávání stahujících se zdecimovaných jednotek francouzů.
Mno a Rakušáci moje nejoblíbenějśí armáda pohled na jejich Mass Batalliony je úchvatný. Je jich sice hodně, ale mají hodně špatnou morálku podobné té španélské. Nicméně pokud jsou podporovaní veliteli a pohledem na ostatní jednotky tak jim to dá sílu a jejich palebná síla na pŕibližující se Francouze budí respekt. Navíc pokud mají obsazené dobré pozice. Bohužel když se rozběhnou špatným směrem vzad tak to trvá hodně dlouho než se zase dostanou do akce, protože jejich rychlost vpřed je dvakrát pomalejší než cesta vzad :o) ale mám je rád:)

A zásadní předražené páté rozśíření taktických karet úplně mění strategii hry a hru už nikdy bez tohoto rozśíření hrát nebudete chtít. Takže nutnost. Malinko se to dá přirovnat k Winter Wars v Memoiru 44.
Velitelé konečně dostávají zásadní roli. Třeba u Rusů a u jejich "Zpátky ani krok" byli zcela zbyteční.
Díky kombinaci taktických karet lze někdy vykouzlit zásadní průlom ve hře, který protivníka může zcela překvapit a to je to co dělá hru mnohem lepší a nepředvídatelnější, ikdyž člověk v některých bitvách vidí k čemu se schyluje a někdy i nemůže tomu zabránit díky mlze války zamlženému dalekohledu velitele a průjmu Napoleona. A nebo udělat ráznou odpověď něćím co zbortí původní šetřené karty (plány).

No prostě super 5/5




3.10.2016 22:47:36

rozšíření
Naprostý souhlas. O urputnosti bojů bychom s yodlem mohli taky vyprávět:-) Mě se u těch Rakušáků hrozně líbí, že je to prostě výzva. Je v nich velký potenciál, masy pěchoty budí respekt, ale rozpohybovat je a naplánovat úspěšný útok, to je oříšek. A pokud se to povede, pocit z toho je pro skvělý. Na bodák za Frantíka s automatickým bonusem a s nějakou"urychlující kartou", to umí každej.
Mě se teda líbí i ti Prušáci. Obecně je na téhle hře z celé CaC serie skvělé právě to, že armády a taktika hraní za ně jsou tolik jiné. Je to ždímačka, ale osobně se dost těším i na 6. rozšíření s většími mapami a do podrobna rozpitvaným Slavkovem. Páte rozšíření - jak píšete, zcela zásadní, bez něj je to už nehratelné.

4.10.2016 08:59:54

pár dotazů pro zkušené hráče
1. jak moc je tato hra, ať už core set či s tímto 5. rozšířením, (ne)přístupná hráči co má nahráno jen základ Memoir44?

2. na 5. rozšíření zde slyším samou chválu, co jsem pochopil, tak prim zde hrají taktické karty. Je tedy hraní pouze core setu CC:N opravdu tak "o ničem" ?

3. má smysl pořídit jen core set + 5. rozšíření? tj. využiju tohle rozšíření i bez těch předchozích?

díky za odpověd

4.10.2016 15:46:28

odpovědi 1-2-3
1) Proti základu Memoiru je tu více jednotek pěších jezdeckých a taky dvě až tři dělostřelecké. V základu Memoiru jsou pěchoty taky modifikované jako SS nebo francouzský odboj.Takže s tím nebudeš mít problém. V Colors jsou ještě nějaká pravidla navíc. Pěchota se brání steči jízdy formací čtverec nebo pěchota nebo jízda můžou provést s dělostřelectvem kombinovaný útok. Ještě je tam rozdíl že základ kostek na útok je počet bloků v jednotce a pak přichází modifikace dle jednotky a armády. Lze si to poměrně rychle zažít navíc po ruce budeš mít pomocný přehledný arch.
2) Hra je samozřejmě "hotová" i bez pátého rozšíření a hrála se dobře i bez něj. Propadl jsem ji i když jsem o pátém rozšíření neměl ani ponětí.
3) Nejsem si 100% jistý jestli má smysl ke core přikupovat páté rozšíření. Přirovnal bych to k tomu jako bys byl modelář a postavil dvě velké nádraží ale měl jen pár kolejí. Ony ty postupná vydaná rozšíření dávají smysl. V pátém rozšíření jsou scénáře bitev které vyžadují vlastnictví předcházejících armád. Na druhou stranu kdyby mi shořeli všichni Napoleóni tak...........
bych je asi pořídil stejně znovu postupně všechny :o))))
Tohle je moje pořadí rozšíření.

1) Rakušáci (mí oblíbenci) dle aktuální nálady bych klidně pořadí prohodil s Rusy
2) Rozšíření nových karet + taktických karet
3) Rusáci (taky mě hodně baví) dle aktuální nálady bych klidně pořadí prohodil s Rakušáky
4)Prušáci (vše musí klapnout na první dobrou čas je jejich nepřítel)
5) Španělé
V základu jsou Francouzi proti Anglánům kteří vynikají ve střelbě a já s nimi ani pro nim neumím hrát :o)) proto na prvním místě je rozšíření Rakušáků nebo Rusů.

5.10.2016 00:43:01

ještě k novým kartám taktiky
Děkuji za odpověd.
Chápu, že 5. rozšíření obsahuje většinu scénářů pro jiné než základní armády (tj. franc, anglic), takže z toho důvodu jsou předchozí rozšíření velmi vhodné.
Ještě by mě ale zajímaly ty nové karty taktiky - jsou vázany jen na ty scénáře z rozšíření nebo jdou libovolně přidávat k jakémukoliv rozšíření včetně samotného základu?


5.10.2016 12:53:33

rozšíření a tak
Yodle to shrnul skvěle, moc není co dodávat. Obecně proti Memoiru je tam víc pravidel, která zohledňují taktiku bitev napoleonského období, viz to popsané karé pěchoty jakožto defenzivní formace proti jízdě apod. Taky jsou tam oproti Memoiru navíc velitelé. Zvláště 5. rozšíření jim dost dodává na důležitosti.

Karty taktiky jsou komplementární s úplně všemi bitvami jak core setu, tak všech rozšíření.

5.10.2016 13:13:17

třetí dotisk
Do měsíce by mělo snad do ČR přijít i třetí dotisk této hry. V obchodech je druhý druhý. Těžko říct jestli tam bude nějaký rozdíl. Ale je možné to je.

5.10.2016 16:13:30

Vybíráme z Bazaru

Magic: 4th edition basic lands
Magic: 4th edition basic lands
Akt. cena: 25 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas