Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů

xxxxxxxxxo hodnoceno 34x (Seznam vlastníků)

Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 1
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
GMT Games
Autoři: Joel Toppen
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Herní strategie

Zatím opakovaně prohrávám první scénář, který by měl být nejlehčí. Možná dělám něco špatně, takže pokud by měl někdo nějaké rady nebo tipy, tak určitě nebudu jediný, kdo by je přivítal.

Zkusil jsem dvě strategie, agresivní(hodně nájezdů) a pasivní(lov + obchod). U agresivní jsem měl hodně zdrojů, ale nedařilo se mi obsadit území a ve fázi plynutí času nezbyl nikde ani jeden žeton plenění. Je celkem flustrující, že jakékoliv zahrání příkazu nepřítele odstraní žeton plenění (tady mi téměř nikdy kostky nepomohou, žeton jde skoro vždy pryč). Dokonce se jednou vše sešlo tak nepříznivě, že jsem zahrál všechny žetony příkazů daného nepřítele a pořád ještě nepříteli zbylo 13 dostupných AB (akce zdarma, levné příkazy, 5 AB na stupnici).

Pasivní strategie přinesla již při prvním plynutí času splněné podmínkek vítězství, ale vydržet další 4 cykly nešlo. Porazit válečnou výpravu nebyl takový problém, ale zajistit dostatečný přísun kulturních bodů. Hrál jsem kulturu pravidelně (za 3 body), ale nemůžete ji hrát pořád. Před úklidovou fází a povinným plynutím času jsem měl 3 body vojenství a 2 body kultury, přesto jsem prohrál (0 kultury a 0 vojenství).

 

17.1.2023 18:15:08

Odporúčam Ti dať rancheriu A na Horní Arkansas 4, aby si ho ľahšie ovládol a likvidoval osady západu. A potom ešte dať jednu rancheriu B na Rio Grande 3 a ďalšiu C na Llano Estacado 5, aby si likvidoval osady západu a juhu. A pokiaľ Ti koloniálni nepriatelia vyčistia príkazom podrobení Rio Grande, Ty zlikviduj ich osady a ovládneš Rio Grande. Ja som na prvý raz prehral a na druhý som Ovládal Horní Arkansas, Rio Grande a mal som ešte rancheriu v Llano Estacado, de facto som splnil hneď v prvej podmienky druhej éry. Ale áno, treba sa vyhnúť kultúrnym útokom, pokiaľ majú moc osád. Sever mi síce tú rancheriu v Llano Estacado raz zrovnal válečnou výpravou, ale vybudoval som ju nanovo. Čo bolo ešte pre mňa výhodné, bolo, že epidémia mi vyčistila územie od indiánskych kmeňov.

Čo sa týka umiestnení tých rancherií, je výhoda, že všetky sú vzdialené tri políčka od štvorcových nepriateľských polí, A od západného, B a C ako od západného, tak aj od južného, vzhľadom k tomu, že Ačko ako prvá rancheria bude v Hornom Arkansase, bude asi najsilnejšia a všetky útoky západu budú smerované na ňu. S B a C budeš mať prístup na ľahkú likvidáciu osád západu na Rio grande a Llano Estacado a osady juhu. Daj Bčko silnejšiu, aby Ti šli výpravy na ňu a Cčko budeš mať ako pomocné, pomocou ktorého budeš likvidovať osady.

17.1.2023 21:01:18 | Upraveno autorem (porovnej)

@MarekB Díky za tipy, určitě vyzkouším. Zatím jsem se dostal jen k rancherii B a ta ještě paběrkovala. Vzhledem k tomu, že vznik nové rancherie je až po možnosti přeměnit zdroje na nové jednotky, tak nová rancherie dost dlouho paběrkuje. 

Když o tom teď přemýšlím při psaní, ono asi není problém, aby jednotky z jedné rancherie se přesunuly do jiné? Je pravda, že o této možnosti jsem při hraní neuvažoval.

18.1.2023 12:09:30

Nie je to problém, tam sa uplatní obmedzenie žetónov a tá rancheria jednoducho pohltí družinu, ktorá pôvodne mala hlavné veliteľstvo inde.

18.1.2023 16:18:52

Prvú éru, ktorú som popisoval nižšie, som vyhral, potom nasledovala druhá a v tej som už prehral. Ešte nejaké veci, ktoré som si všimol, resp. vnímam, že treba nejako priebežne urobiť:

  • Rančeria A v Hornom Arkansase 4 je ešte vzdialená aj 3 polia od štvorcového nepriateľského poľa severu, válečná výprava môže ísť aj odtiaľ, nasmerujete ju na silné Áčko.
  • Zakladajte nové rančerie, pokiaľ sa dá, umožní vám to získať viac kultúrnych bodov (tie sa ale rátajú iba za jednu rančeriu na danom území a za ovládané územia), viac akcií vodcov, väčšiu flexibilitu, pokiaľ vplyvom nejakej karty alebo válečnej výpravy prídete o rančeriu, nebude to taký úder na vašu stratégiu.
  • Viac kultúrnych bodov a viac akcií vodcov znamená viac bodov vojenstva, ktoré spotrebujete, pokiaľ sa válečná výprava dostane do rančerie. Ja osobne mám rančerie iba tri polia od štvorcových nepriateľských polí, aby som mohol na osady dávať žetóny plienenia, a takisto tým pádom kontrolujem, ktorá válečná výprava pôjde na ktorú rančeriu, keďže sú všetky vzdialené rovnako a platí abecedný výber. Viac akcií vodcov ešte naženie AB, ktoré spotrebujete pri aktivácii ukončených družín, kúpe kariet, niektoré sú veľmi silné.
  • Kocka dokáže byť pekná sviňa, náhoda je blbec, a v Comancheríi sa hádže prakticky stále. Dokáže naštvať, keď vám zmiznú všetky žetóny plienenia kvôli operácii obnova, pokiaľ pri bitke padne na kocke 1. Takisto, pokiaľ padne 1 pri bitke, oplatí sa mať niekedy žetón zbožia.
  • Pri operácii plánovanie sa znižuje sila družinám v ukončenom stave o 1, družiny o sile 1 zanikajú, bacha, ktoré nemáte aktívne na mape, pokiaľ ňou chcete založiť novú rančeriu.
  • Nechajte v zásobe rančerie preventívne nejaký žetón zajatcov, pokiaľ sa dá, v druhej ére je jedna karta, ktorá vám môže zničiť rančeriu.
  • Epidémia môže byť mimoriadne nápomocná pri ničení cudzích kmeňov, len musia padať dobré čísla ;)
  • Pokiaľ majú koloniálni nepriatelia veľa osád, zničia vás kultúrnymi útokmi, takisto budú mať silnejšie válečné výpravy. Takže nájazdy, operácia válečná stezka a žetóny plienenia. Ale bacha na to, kedy v tomto prípade robíte tú operáciu prevedenia akcií. Nechajte si ju predtým, ako spúšťate alebo očakávate plynutie času. Bude menšia pravdepodobnosť, že vplyvom obnovy vám tie žetóny plienenia odstránia. Príliš veľa osád nie je jednoduché odstrániť a bránia vám v ovládnutí území, a teda nesplníte víťazné podmienky.
  • Pokiaľ ste vypumpovali väčšinu žetónov úspechu zo šálky, v žiadnom prípade nerobte akcie, ktoré požadujú kontrolu úspechu, vyberiete odtiaľ všetky žetóny s AB a vaši nepriatelia spravia všetky akcie, ktoré môžu.
  • Zaútočte na štvorcové nepriateľské polia koloniálnych nepriateľov (nie som si istý, či sa môže útočiť na sever), aj keď to neodstráni žiadnu osadu, núti to nepriateľa robiť príkaz obnova ;)

23.1.2023 13:01:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Mě by zajímalo, které kulturní karty si berete. Po třech hrách, kde jsem zkoušel kombinaci Jezdectví+Obchod, Jezdectví+Spiritualita. v první hře jsem dostal jezdectví na lvl 3, ale moc k něčemu mi to v tu chvíli nebylo. Nyní bych chtěl zkusit hned v po prvním plynutí času mít Vladce plání na lvl 2 a doufat, že mi to odpomůže od nájezdů. Jaké kombinace zkoušíte vy? A proč.

25.1.2023 13:38:29

Jezdectví, spiritualita a obchod sú jednoznačne najpotrebnejšie, nejako priebežne to brať tak, aby si mal všetky karty časom. A potom ďalej neviem, ja osobne som si zobral Vládcí plání, ale láka ma tam jedine karta level 3, ktorá umožní posunúť rančeriu pred výpravou. Inak Vládci plání nič moc podľa mňa, možno ešte level 2.. znižovanie sily výpravy. Môže byť dobrá diplomacia, ktorá na leveli 2 umožní otočiť žetón nepriateľov a politika level 3, ktorá za bod kultúry umožní výber aktívneho nepriateľa.

27.1.2023 20:40:46

Diplomacie 2 je dobrá. K tomu jsem zkoušel válečnictví a jezdectví. bez jezdectví jsem to zkoušel jednou a krutě projel. To 1 navíc i když to tak nevypadá opravdu dost pomáhá. Ale zatím nemám nahráno tolik. Teprve se chystám na druhý scénář tam už to půjde určitě rozvinout o dost víc.

30.1.2023 12:56:14

Dneska ma comancheria riadne nas… zahral som 2 hry, prvu som prehral hned pri prvom plynuti casu ked mi prisli nove karty ze nemoc, epidemia, nemoc tak mi znicili obe rancherie. 2 hra, este pred prvym plynutim casu mi jih dal dvakrat kulturny utok za 3 v jednom tahu

16.2.2023 08:02:03

Politika level 3 je to, čo z koloniálnych nepriateľov spraví banalitu, treba ju nabrať počas prvej polky druhej éry, keď už má človek viac bodov kultúry a tá hra je zrazu úplne easy. Ale úprimne, vyhrať 1.éru, a ešte mať viac rancherií a málo osád je hotový zázrak. Tá hra je príliš závislá od hodu kockou… a od kariet, som sa teraz parádne dostal na koniec 2.éry, ovládal som Horní Arkansas, Brazos Colorado a Rio Grande, až pri ťahaní nových kariet som som tesne pred overovaním víťazných podmienok vytiahol kartu Mise v San Sabá, a keďže Jih nemal koho odstrániť, umiestnil mi dve osady, jednu do Rio Grande, druhú do Brazos Colorado, a zrazu som ovládal len Horní Arkansas a hod kockou mi vyšiel na overenie podmienok a bol som z ničoho nič odstavený. V druhej ére si dávajte bacha nielen na kartu Manuel del Portillo Urrisola, ale aj Mise v San Sabá. Inak stanovil som si teraz prejsť scenario Vzestup říše a po piatich alebo šiestich pokusoch to neviem vyhrať. Politika level 3 je kľúčom k tejto hre.

20.5.2023 20:34:01

Skúsim napísať niečo o kultúrnych kartách, kde už budem snáď objektívnejší, nakoľko som hral Comancheríu niekoľko desiatok krát.

  • Politika je jedným z kľúčov k prejdeniu tejto hry, ale len jeden z viacerých. Ovládať výber aktívneho nepriateľa (L3), je parádna záležitosť, vyžaduje dostatok kultúrnych bodov a ich obnovu, často sa vyberá do konca H3 Sever, a odstavujete koloniálnych nepriateľov, ktorí si moc neškrtnú. L1 (hýbanie kmeňmi) a L2 (vytvorenie družiny na mape) nemajú moc časté využitie.
  • Jezdectví je tiež veľmi výhodné, určite bez L1 neprežijete konflikt, s L1 určite začínať, nanajvýš zobrať ako druhú kartu v poradí! L2 je získavanie koní, dosť slabé podľa mňa, i keď malo by význam vtedy, keby ste nezískavali nájazdmi kone. L3 je brutálne, osobne odporúčam, tie 2 body pohybu naviac pre všetky družiny sú neoceniteľné. Družina so silou tri má zrazu až 6 bodov pohybu, jednotková až 8. Treba do nemoty za 1 AB aktivovať jednotkovú družinu a môžete plieniť a plieniť do nemoty…
  • Válečnictví je niečo, čo som podceňoval, ale začne mať väčší význam v H3, nakoľko umožní na L3 dávať druhý žetón plienenia po úspešnom nájazde. To sa zíde ako soľ kvôli tomu, že operácia Obnova už iba u Juhu v H3, resp. v H4 u Východu sa podmieňuje hodom, je ťažšie udržať žetóny plienenia na mape. L1 - válečná stezka, má svoj zmysel, bolo to tu prekomentované niekde inde, ale je to taká pokročilejšia taktika, ktorá má význam len za určitých okolností, nakoľko sa nezískava korisť (oproti nájazdu). L2 umožní vybrať o jeden žetón plienenia naviac, nie je to zlá vec, zvyšuje šance na úspech,… ale aj na väčšie množstvo nepr. bodov ;)
  • Spiritualita - tiež parádna záležitosť. L1 - hodnota nového Mahimianu sa vyberá z 2 kociek. L2 - pribúda akcia, ktorá zvyšuje úrovne paraibov. L3 - viac akcií vodcu sa hádže dvomi kockami. Celkovo je spiritualita potrebná, pokiaľ sa vyhýbate nájazdom a konfliktom, nakoľko váš Mahimiana a detto ani Paraibo nemôžu zvyšovať svoj level. Hodnota Mahimianu a Paraiba sa dá bežne zvyšovať len pri nájazdoch (vál. stezke) a následnom plánovaní, Mahimianovi sa zvýši level, ak zvíťazí jeho družina v konflikte.
  • Vládci plání - L1 - družina sa môže vyhnúť bitke, a spomaliť vál. výpravu. L2 - družina ako akciu za 2 BP znižuje silu výpravy, toto je jedna z taktík proti výpravám - do nemoty tú družinu aktivovať a stále míňať BP, až kým je sila výpravy 0. L3 - ranchería sa môže vyhýbať válečným výpravám. Vládci plání sú možnosťou, ale nie jedinou, ako sa vysporiadať s výpravami.
  • Obchod - L1 - umožní získavanie zbraní, jednoznačne silná karta v hre. Na jednej strane je používanie zbraní tiež jeden z kľúčov, ako prejsť hru, ale má aj svoje neduhy. Zbrane môžu znižovať počet dobratých nepriateľských bodov, poprípade jednorazovo pomôžu v boji, ale môžete ich ľahko stratiť. L2 - získavanie žetónov zboží, dobrá vec, ak chcete fungovať na žetónoch zbožia, ktoré pomôžu, tu a tam zachránia, majú ale jednorazové použitie. L3 - myšlienka nie je zlá (získavanie bodu kultúry), ale moc často sa nevyužije (podmienené mierovým poľom).
  • Diplomacie - L1 - prázdna, L2 - obracia ten vrchný žetón nepriateľa ako akcia vodcov, no, občas sa to zíde, L3 za určitých podmienok ukončí konflikt. Pri diplomacii váham, sú tam dobré veci, ale nemusia byť vždy podmienky na ich využitie.
  • Taktika - nakoniec niečo, čo je zdanlivo nanič, ale nie je, len je tak špecifické a mnohé karty oveľa viac lákavejšie, že na taktiku sa asi vykašlete väčšinu času :) L2 - za 1 BP sa môžete pozrieť na vrchnú kartu z balíčku válečných kariet, zistíte si, kde sa budú pohybovať výpravy na zač. ďalšieho kola. L1 - pri štyroch žetónoch plienenia na osade alebo kmeni ich môžete odstrániť mimo hru, ale dostať niekde 4 žetóny plienenia je celkom fuška. L3 - je odstraňovanie žetónov santaféskej stezky s ? naspäť do zásoby žetónov overenia. L1 má väčší význam asi od H3, súvisí s válečnictvím L3, po dvoch úspešných nájazdoch ste schopní tam dať tie 4 žetóny plienenia a odstrániť to z mapy. L2 vám umožní trochu taktizovať, ale míňať 1 BP na to, aby ste si zistili pohyb, pokiaľ je tá výprava blízko vás a tak či tak bude raz u vás? Možno v kombinácii s Vládci plání by sa dalo viac taktizovať. L3 má význam, pokiaľ sa bojíte žetónov santaféskej stezky a nechcete, aby sa vám z času na čas objavovalo množstvo nepriateľských bodov, že to chcete mať pod kontrolou na spôsob H1 a H2, je pravda, že pokiaľ sú tie ? samé nepriateľské body, dokáže to dobre zavariť. Taktika je teda veľmi špecifická a pokročilá, často v kombinácii s inými kultúrnymi kartami, ak tak, tak jedine v neskoršej hre, na začiatku je absolútne nanič.

24.3.2024 20:07:29

Vybíráme z Bazaru

Warfighter: The tactical special forces 4.edice
Warfighter: The tactical special forces 4.edice
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas