Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů

xxxxxxxxxo hodnoceno 34x (Seznam vlastníků)

Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 1
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
GMT Games
Autoři: Joel Toppen
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

IN
IN - avatar

Errata

Vlákno pro chyby nalezené v české edici hry Comanechería.

----------------------
Majitel liščí krabice

10.1.2023 14:08:07

IN

Plynutí času, krok 15 by správně měl být:

Krok 15: Umístěte žeton operací na pole „Start“ na stupnici operací. Pokud se žeton plynutí času nachází na poli „Povinné Plynutí času“, ověřte vítězné podmínky (2.10) a tento postup ukončete. Pokud se žeton plynutí času na stupnici operací nachází na očíslovaném poli, hoďte kostkou, a v případě, že je výsledek hodu ≤ číslo na poli označeném žetonem plynutí času, ověřte vítězné podmínky (2.10) a tento postup ukončete. V ostatních případech (tj. když je výsledek hodu > číslo na poli se žetonem plynutí času nebo se žeton nachází na neočíslovaném poli) posuňte žeton plynutí času o jedno pole dolů směrem k poli „Povinné Plynutí času“. Poté přejděte k úklidové fázi (3.4).

----------------------
Majitel liščí krabice

10.1.2023 14:08:53

IN

V podstatě lze zjednodušeně toto napsat jako:

1) žeton je na poli Povinné Plynutí času takže se ověřují vítězné podmínky

2) žeton je na číslovaném poli a kontrolní hod je menší nebo rovno než číslo pole -> musí se ověřovat vítězné podmínky

3) žeton je na číslovaném poli a kontrolní hod je větší -> posun žetonu o 1 dolů

4) žeton je na nečíslovaném poli -> posun žetonu o 1 dolů

----------------------
Majitel liščí krabice

10.1.2023 14:12:24

Ještě k tomu doplním, že v PACu (lama karta), kde je část Plynutí času, je postup správný.

Update: Beru zpět. Bohužel nelze smazat.

10.1.2023 15:06:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Keď už si Dávid o to napísal, pridám aj ja nejaké hnidopišské podnety :D. Aby bolo jasné, som neskutočne rád, že túto hru FitB lokalizoval a dúfam, že to pomôže napr. k opraveniu pravidiel na webe:

  • Na všetkých príkladových obrázkoch v Průvodci hrou sú všetky žetóny v češtine akurát zadná “ukončená” strana žetónov družín ma anglické 1-F/2-F/ (finished), namiesto českého 1-U/2-U/ (ukončena). Ale ako je asi pochopiteľné, že je to to isté, ale niekoho to zmiasť môže.
  • Na strane 6 v Průvodci hrou je v prvom odseku príklad pohybu, pričom v zátvorke by mal byť “…přesun do Horního Arkansasu #2” namiesto uvedeného #1.
  • Na strane 12 v Průvodci hrou je v 5. odseku 2. stĺpca podľa mňa nesprávny počet žetónov úspechu. AK som hral dobre, mal som ich mimo hry mal dobrané 3 ks a tu je uvedené 2. Ale už bol večer, takže sa môžem mýliť, ale idem pri učení sa jak lama riadok po riadku, takže mi to vyskočilo.

 

10.1.2023 17:41:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Průvodce hrou:

Strana 12, odstavec Postup 6.2.2.A, krok 4: Odstraníme
žeton plenění a vrátíme jej do zásoby dostupných zdrojů.

Strana 13, druhý odstavec zo začiatku: Poté, podle odstavce o žetonech
plenění v 1.3.2, odstraníme z Horního Arkansasu #4 i žeton plenění
a umístíme jej zpět na pole „Mimo hru“.

 

Kde sa majú umiestniť žetóny plenění pri odobratí?

10.1.2023 18:41:06

re:MarekB

V obou případech se žetony plenění vrací na pole “Mimo hru”. Viz klíčový text “Zásoba dostupných zdrojů” v pravidlech.

10.1.2023 19:27:42

Průvodce hrou, strana 18 - vrchní obrázek stupnic rančeřie B má na obou stupnicích Piha žetony vůdců A

11.1.2023 07:29:30

Můj příspěvek patří mezi errata jen částečně. Napřed bych chtěl poděkovat tvůrcům za kvalitní překlad. Práce to musela být hodně náročná a pár zásadních překlepů v odkazech by hře hodně ublížilo, naštěstí se tak nestalo. Jde mi o zpětnou vazbu od začátečníka v tomto typu her, který řeší i věci, které zkušení hráči vědí i bez pravidel.

Průvodce hrou pro rozhýbání hry je pro nováčky velkou pomocí. Co mě zmátlo, když jsem postupoval podle průvodce hrou a četl pravidla na přeskáčku dle odkazů v průvodci bylo, že průvodce hrou skončil, ale netušil jsem, kterou fází hry mám pokračovat. 

Možná ve výukovém scénáři mohlo být uvedeno, že každé kolo(operace) se skládá vždy z 3.1 Fáze válečné výpravy (to jednoznačně průvodce neuvedl-to, že se většinou přeskočí je jiná věc) - pokračuje jednou z akcí 3.2 A-E a vždy 3.4 Úklidovou fází. Po fázi Plynutí času 4.4 se posune žeton Plynutí času o jedno pole. Historické období končí, jakmile se žeton Plynutí času dostane na pole Povinné plynutí času.

Na přehledových kartách došlo k některým zjednodušením pravidel. U fáze válečné výpravy 3.1 krok jedna není informace, že se válečná karta po přečtení vrchní části karty odhodí. Na přehledových kartách dle mého mínění měl být i bod 2.9 Kontroly úspěchů, který se často používá. Na přehledových kartách na konci většiny kroků není informace na rozdíl od pravidel, kterým bodem pokračovat. Po určité době to nevadí, ale na začátku to chybí.

Typický příklad. Hráč si vybere 3.2 B provedení akcí tedy 4.1. V kroku 2 se dostane k aktivaci družiny 4.1.1. Aktivovaná družina začne provádět akce 5 a vybere si 5.2.3 Nájezd. V kroku jedna je odkázán na kontrolu úspěchu 2.9. Pokud má smůlu a dobere žeton příkazu nepřítele, tak je odkázán na 6.2.2C. Když se s postupem vypořádá, tak neví ke kterému příkazu se má vrátit(má se vrátit ke kroku 2 bodu 5.2.3), ale než na to přijde, chvíli to trvá. Důsledkem je, že po 4 dnech hraní se rozpadla pravidla.

Jako začátečníka mě ještě hodně trápilo, že autor podle mě nešťastně označil obě stupnice v rančerii Puha. Když jsem si stáhl pravidla ze stránek lišky a zadal vyhledání textu Puha, tak se našlo více než 100 výskytů. Ve většině případů je uvedeno, jestli jde o stupnici Paraibo nebo o stupnici Mahimiany, ale asi u 10 případů to není jednoznačně uvedeno. Pokud jsem hledal jen v pravidlech, tak to jde z kontextu nebo nápovědy pochopit, ale v rychlosti při hře jsem se několikrát zasekl. 

11.1.2023 21:32:52

Na přehledové kartě u 6.3.6 Nájezd_Krok 3, je popis akce dost krkolomný a vlastně nedává moc smysl. V pravidlech je tento krok popsán stejně dlouhým odstavcem a pochopitelně.

 

@Nomad 2.9 Kontrola úspěchu je na přehledové kartě.

17.1.2023 08:31:53

@Nearis Po Tvém upozornění jsem Kontrolu úspěchu 2.9 na přehledové kartě našel, byla trochu schovaná mezi vyššími čísly odkazů.

17.1.2023 17:45:13

Pravidla hry, strana 12, 4.3. Plánování, Krok 2 - Tanec vítězství: 

CZ pravidla: "Opakujte tento krok, dokud se na stupnici Puha Mahimiany
nacházejí nějaké žetony úspěchu."

EN pravidla: “Repeat this step until there are no Success counters remaining on any Mahimiana’s Medicine track.”

CZ pravidlá zvádzajú k tomu, že sa jedná iba o jednu vybranú rančeriu. EN pravidlá však hovoria o všetkých rančeriách s Mahimianou v hre.

19.1.2023 09:03:02

@peterh Souhlas, tahle cast se nepovedla moc srozumitelne prelozit. 

20.1.2023 13:01:28

@IN Na stránkách FOX in the BOX u této hry jsou ke stažení pravidla s aktualizací k 20.1.2023.

Předpokládám, že jsou v ní všechna níže zmíněná errata zapracována?

23.1.2023 15:06:57 | Upraveno autorem (porovnej)

@tokura Tak v pravidlách sú nejaké zmeny vyznačené žltou, takže niečo je už zmenené.

23.1.2023 15:33:56

Ahojte

Našiel som dve karty vývoja č. 39 a č. 40, ktoré majú rovnaký text. Je to výrobná chyba alebo zámer? Ďakujem

https://imgur.com/a/QkwylBh

24.1.2023 10:36:02 | Upraveno autorem (porovnej)

IN

Zřejmě záměr. Má to tak i originál.

----------------------
Majitel liščí krabice

24.1.2023 12:13:06

Takových dvojiček tam je více.

-----------------------------------
Autor blogu Války v jednom
www.valkyvjednom.blogspot.cz

24.1.2023 18:57:40

Vybíráme z Bazaru

Legend of the Five Rings vč.spousty rozšíření
Legend of the Five Rings vč.spousty rozšíření
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas