nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Coloma

Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Final Frontier Games
Taverna Ludica Games
Autoři: Jonny Pac Cantin
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Bývala to malá osada. Pár domů, štěkot psa a klid. Pak John našel ten prokletý kov. O rok později jsou zde tisíce cizinců a rostoucí město. Zlatá horečka, šílenství lidí, a všichni už se vidí bohatí. Všude se ozývá bouchání kladiv a řezání pil. Zlatá budoucnost přichází. Alespoň pro někoho. Jiní potkají svůj osud v přestřelce za úsvitu.

Ve hře Coloma se hráči stávají osadníky, kteří podlehli zlaté horečce. Těží zlato, staví budovy, cestují po krajině a brání své bohaté město před zlatochtivými psanci. Celá hra se odehrává v průběhu 3 let. Vítězem se stává ten hráč, který za tuto dobu získá nejvíc vítězných bodů.


Příprava hry:

Na začátku hry se nachystá společná herní deska. Na ni se umístí valouny zlata a všechny ostatní herní komponenty. Každý hráč si vezme herní desku jedné z barev, na kterou umístí dva dělníky, jednoho koně a jeden stan. Do ruky dostane náhodně vybrané karty budov ze svého dobíracího balíčku.


Průběh hry:

Každý rok se skládá z pěti kol. Každé kolo je představováno jedním místem na herním plánu, které spouští určitou událost, která hráčům vygeneruje suroviny - hráči tak postupně získají dělníky, zlato, karty, peníze a vítězné body.

 1. Na začátku kola se vždy posouvá růžice (udává, které kolo se právě hraje) na právě vyhodnocované místo na herním plánu. Přitom hráči získávají suroviny.
 2. Následně si hráči tajně volí, kterou akci provedou. Akcí je také pět a vykonávají se na pěti herních polích. Každé pole umožňuje vykonat dvě akce - běžnou a speciální. V případě, že se většina hráčů rozhodne vykonat stejnou akci, je spodní pole zablokováno a speciální akci v tomto tahu nelze hrát.

  • Tržiště: Hlavní pole růžice představuje tržiště a otáčí se vždy s růžicí - tím zakrývá vždy jedno z pěti polí a zároveň připomíná, které kolo se právě hraje. Na tržišti je možné si pořídit stan a koně. Za speciální akci si hráč může dobrat barel, který mu přináší výhodu (suroviny nebo akci).
  • Práce: Na prvním poli hráči získávají suroviny. Za každý symbol rýče na vyložených kartách (budov) získá hráč suroviny generované touto budovou. Speciální akce přináší další suroviny za uvedené za symbolem trakaře.
  • Řeka a most: Druhé pole umožňuje prozkoumat řeku a postavit mosty. Průzkum řeky přináší okamžitou výhodu (akci nebo surovinu). Stavba mostu generuje vítězné body při splnění podmínek na mostu uvedených.
  • Budovy: Třetí pole umožňuje stavět budovy (vyložit karty z ruky). Každá vyložená budova umožňuje získávat suroviny v případě využití pole Práce. Na konci hry přinášejí vyložené budovy vítězné body.
  • Cestování: Čtvrté pole umožňuje pohyb po krajině. Krajina je oblast na herní desce, po které hráči putují se svým vozem. Putují mezi jednotlivými městy a projíždějí přes osady, kde získávají suroviny. Rozsah pohybu je určen počtem koní, které hráč vlastní. Čím více koní vlastní, o to dál dojede v rámci jedné akce.
  • Osidlování a obrana: Páté pole umožňuje hráčům umisťovat stany do krajiny a do pěti herních polí (za zde umístěný stan získají na začátku kola dvojnásobek surovin). Obrana města spočívá v postavení vlastních dělníků proti pistolníkům, kteří se snaží ukrást nashromážděné zlato. Hráči brání město společně, a pokud se jim to podaří, získávají vítězné body

Přestřelkou s bandity daný rok končí - a začíná nový.


Konec hry:

Na konci třetího roku se sečtou vítězné body. Ty hráči získávají za postavené budovy, prozkoumané části řeky, postavené mosty a osídlení krajiny. Naopak body ztrácí, pokud přišli o své dělníky v přestřelce na konci roku.


Dodatečné herní moduly: Hra umožňuje hrát s několika dodatečnými moduly, které zvyšují variabilitu hry. Jeden z nich nabídne hráčům možnost stavět hotely, které přinášejí vítězné body za ubytování dělníků. Další modul umožňuje využívat jedinečných vlastností (zvýhodnění některé z akcí)  u každého z osadníků.

Autor: martinsun