Coimbra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk, Renesance
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: undefined
Vydavatelé: Eggert-Spiele
Pegasus Spiele
REBEL.pl
Autoři: Flaminia Brasini
Virginio Gigli
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Coimbra je strategická kostková hra, ve které se hráči stanou členy vlivných rodin v portugalském univerzitním městě Coimbra a budou se snažit získat přízeň důležitých osob ve městě.


Příprava hry:

Každý hráč obdrží svou vlastní hráčskou desku a dřevěné ukazatele, kterými označí startovní pořadí, počet vítězných bodů a počáteční počet peněz a stráží. V rámci přípravy hry také každý hráč obdrží dvě karty postav a umístí na vybrané startovací pole svou figurku poutníka. Připraví se karty výprav (6 náhodných karet pro celou hru), na místa klášterů jsou náhodně rozlosovány žetony s odměnami.


Průběh hry:

Hra trvá 4 kola. Na začátku každého kola se provede příprava (nachystají se žetony hradu, ke každé ze 3 městských čtvrtí se nalosují 4 karty postav z předpřipraveného balíčku a na některé z těchto karet jsou položeny bonusové žetony). Každé kolo hry se skládá ze 6 fází:

  1. Hod kostkami: Začínající hráč hodí kostkami čtyř barev (a jednou „žolíkovou“).
  2. Výběr a umisťování kostek: Hráči si v daném pořadí vybírají celkem tři kostky a pokládají je (označené stojánkem své barvy) na místa na herním plánu, kde jim umožnují získávat nové karty postav, nebo jiné výhody.
  3. Vyhodnocení kostek: Poté, co každý hráč umístí 3 kostky na plán, jsou vyhodnoceny jednotlivé lokace v daném pořadí. Hráči v nich získávají odměny (žetony, příp. karty postav) podle toho, jak vysokou hodnotu kostky použili. Přednost mají (až na jednu lokaci) vždy kostky s vyšší hodnotou, číslo na kostce však zároveň udává cenu postavy (v penězích nebo strážích), takže ten, kdo dříve vybírá, také více platí.
  4. Vyhodnocení nového pořadí hráčů: Skrze efekty některých odměn mohou hráči získat symboly korun. V tomto kroku se určí pořadí hráčů pro zbytek tohoto kola a kolo následující podle počtu korun, které mají aktuálně v držení (čím více korun, tím lepší pořadí).
  5. Příjmy: Každý hráč nyní získá příjem podle toho, jaké kostky si vybral v kroku 2. Rozhodující nyní nejsou hodnoty kostek, ale pouze jejich barvy – udávají stupnice, ze kterých hráči inkasují příjem. Stupnice jsou čtyři: radní (příjem stráží), kupci (příjem peněz), kněží (pohyb poutníka po plánu) a učenci (zisk vítězných bodů). Každý hráč dostane patřičnou odměnu za každou kostku v dané barvě, kterou má v držení, podle toho, jak vysoko je umístěn na stupnici dané barvy.
  6. Přispění k výpravě: Nakonec mohou hráči spolufinancovat výpravu – a získat tak účast na cíli, který se boduje na konci hry. Každou výpravu může podpořit libovolný počet hráčů a každý hráč může danou výpravu podpořit pouze jednou. Podpora opět stojí hráče stráže nebo peníze.

Poté začíná nové kolo.

Jádrem hry jsou karty postav. Každá postava má jeden ze tří druhů efektů: jednorázový (např. zisk zdrojů), trvalý (např. zisk bonusových bodů za sbírání kostek určité barvy), nebo přináší body na konci hry (např. za postup na stupnicích). Dále má také hodnotu vlivu, o kterou se hráč posune na stupnici, která odpovídá barvě karty postavy (tedy jejímu „společenskému zařazení“).

Zajímavou „minihrou“ je cestování figurky poutníka po mapě – pokud hráč navštíví políčko s klášterem, označí je svou barvou a získá jednorázovou nebo trvalou odměnu. Každý klášter smí navštívit (a odměnu z něj získat) libovolný počet hráčů.


Konec hry:

Hra končí po skončení 6. fáze 4. kola. Na závěr ještě proběhne závěrečné bodování: hráči jsou ocenění za postavy, které přinášejí body na konci hry, za výpravy, které podpořili, za postup v jednotlivých stupnicích (každá má náhodně nalosované bodové ocenění pro první 2-3 místa) a za sady různobarevných diplomů (ty hráči mohou získat na kartách postav nebo návštěvou klášterů). Hráč s nejvíce body se stává vítězem hry.

Autor: Kew

Vybíráme z Bazaru

Fight For Olympus
Fight For Olympus
Akt. cena: 99 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas