Cluedo

Cluedo - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hasbro
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1946
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„Lituji, na to jste už přišel příliš pozdě, abyste se mohl setkat s panem Dr. Blackem. Synovec Sira Hugha Blacka, předchozího majitele Tudorského panství, byl právě zavražděn.“

Velké panství. Tajemno. Peníze. Záhada, 6 podezřelých a 1 vražda. Cluedo je jedna ze starších klasických a nenáročných her. Je to napínavá pátrací hra, kde musíte vyřešit záhadnou vraždu a ocitnete se tak v roli jakéhosi detektiva. Ovšem ne v tom pravém slova smyslu - v Cluedu jste totiž jednou z podezřelých postav! Hra se dnes dá sehnat i ve seriálových či filmových verzích, jako například: Cluedo Harry Potter, Cluedo Game of Thrones, Cluedo Docktor Who a třeba i Cluedo the Big Bang Theory.

Příprava hry:

Důležité je vybrat si postavu, se kterou se hráč nejvíce ztotožňuje. Všechny postavy mají nějakou svou historii jako krádeže, vraždy, praní špinavých peněz, ambice přesahující talent, dědění majetku a smyšlené představy. V klasickém Cluedu jsou na výběr tyto postavy:

  • mladá a půvabná slečna Scarlettová a její ovdovělá matka Paní Peacocková
  • věrná kuchařka Paní Whiteová
  • voják Plukovník Mustard
  • podvodník Páter Green
  • tajemný Profesor Plum

Následně na herní plochu umístěte šest zbraní a herní figurky, do tajné obálky vložte ze zamíchaného balíčku karet místností jednu místnost, z balíčku karet zbraní jednu zbraň a z balíčku postav jednu postavu. Vše tak, aby nikdo nic neviděl, a to včetně osoby, která karty míchá! V obálce je nyní uloženo řešení - kdo, kde a čím zabil Dr. Blacka. Zbylé karty promícháte a rozdáte hráčům.

Průběh hry:

Podívejte se opatrně na své karty, tak aby je nikdo ze spoluhráčů neviděl, a jelikož je máte v ruce, nemůžou být v obálce, což znamená, že nejsou zapleteny do případu! Zjištěné informace, které víte díky kartám, co máte v ruce, stačí už jenom zaznamenat do detektivova notesu. Vyškrtejte tedy ze seznamu osoby, místnosti či zbraně, které jsou vyobrazeny na vašich kartách.

Pomocí herních kostek se hráč libovolně pohybuje po herní ploše. Figurkou lze postupovat vodorovně i svisle, vpřed i zpět. Rohové místnosti jsou propojeny tajnými chodbičkami, díky nimž si hráč může zkrátit cestu. Do místnosti vstupujete přes otevřené dveře. Jakmile vstoupíte do místnosti, můžete pronést návrh na řešení vraždy. Hru hrajete vylučovaní metodou, kdy se snažíte přijít na to, které karty jsou skryty v obálce s řešením. Návrh může znít takto a musí vždy zaznít v místnosti, ve které si myslíte, ze byla vražda spáchána:

Myslím si, že Dr. Blacka zabil Profesor Plum, když ho zastřelil revolverem v salónku. Máte někdo nějaký důkaz?“

Dále po zahlášení do dané místnosti vložíte i předmět zbraně, o které si myslíte, že je vražedná, a také tam přesunete figurku Profesora Pluma (v případě, že je hráč na cestě třeba do kuchyně, má smůlu, a jeho cesta je dočasně přerušena. Pokračuje ve svém tahu z místnosti, do které byl přemístěn, anebo zde může pronést svůj vlastní návrh). Ostatní hráči se nyní snaží vyvrátit vaše tvrzení. První, kdo dostává slovo, je hráč po vaší levici, a ve svých kartách se snaží zjistit, jestli nemá jednu ze tří karet, kterou jste právě jmenovali. Pokud ano, skrytě vám ji (pouze jednu, a to i v případě, že jich má v ruce více) ukáže, a vy si ve svém bloku zaškrtnete důkaz, který určitě není v obálce, jelikož vám jej soupeř právě ukázal. Pokud hráč po levici nemá ani jeden z relevantních důkazů, nikterak nezasahuje do hry a další na řadě je hráč po jeho levici. Pokud žádný z hráčů nemá žádný důkaz, máte možnost buďto skončit kolo, anebo vznést žalobu:

  • Pokud si myslíte, že máte správné řešení, řeknete svým soupeřům, že vznášíte žalobu. Podobně jako při pátrání řeknete větu Obviňuji z vraždy Profesora Pluma, protože zastřelil revolverem v salónku Dr. Blacka.“

Konec hry:

Po vznesené žalobě se podíváte do obálky s řešením a jestliže jste měl pravdu, hra končí vaším vítězstvím. V opačném případě pro vás možnost vítězství přestává platit - karty opatrně zasunete zpět do balíčku, aby ostatní hráči mohli vraždu dořešit. Pořád však zůstáváte ve hře a svým spoluhráčům pomáháte odkrýt záhadu pomocí svých důkazových karet.

Autor: KerliDepp

Další názvy této společenské hry

  • Clue
  • Clue: The Simpsons
  • Cluedo: The Simpsons
  • Detektiv

Vybíráme z aukcí

Samurai spirit
Samurai spirit
Akt. cena: 205 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas