Clash of Cultures

xxxxxxxxxo hodnoceno 38x (Seznam vlastníků)

Clash of Cultures - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Z-Man Games
Autoři: Christian Marcussen
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nové karty

Na týchto dvoch miestach:

https://boardgamegeek.com/thread/1565208/mini-expansion-wonderful-world-part-1
https://boardgamegeek.com/thread/1582818/mini-expansion-wonderful-world-part-2

sa nachádzajú karty, ktoré rozširujú základnú verziu Clash of Cultures. Je to fan made expansion, asi úplne neotestované, ale natoľko graficky vydarené, navyše pridáva nové možnosti pri odhaľovaní mapových dielikov, že tomu osobne udeľujem výnimku a želám si to zaradiť do hry.

Vo vedľajšom vlákne debatujeme o 3D tlači divov, ktoré súvisia s tým prvým rozšírením.

Ja by som ocenil výrobu kariet, ktoré pred časom ponúkal Tangram. Ten mi v správe potvrdil, že mi dá vedieť, koľko by to vyšlo. Kvalitou boli ním tlačené karty perfektné.

Druhá vec je preklad. Pôvodné karty do češtiny prekladal Wolfsen, nahadzoval ich na ZH Sasa. Neviem, či by do toho niekto z nich išiel, prípadne, toho textu je tam málo, takže možno aj priamo Tangram by vedel preložiť. Ja osobne by som to aj preložil, ale iba ak do slovenčiny a radšej by som bol za jednotu jazyka na všetkých kartách, takže preferujem češtinu.

Skúsim osloviť Wolfsena, či by nám pomohol, od Tangrama čakám na nacenenie. Verím, že by sa náš našlo viacero, ktorí chceme zaradiť toto minirozšírenie do CoC.
7.6.2018 10:46:06

ja
mam zajem, dejte prosim vedet

7.6.2018 12:23:37

Wolfsen
odpísal mi Wolfsen, pokúsi sa to čo najskôr preložiť. Super vďaka!

7.6.2018 17:20:03

Super
Děkuji!

7.6.2018 17:21:27

M

tisk od Tangrama
Taky hlásím zájem.
P.S. Mohl bych pomoct i s překladem, ale až koncem června

8.6.2018 07:27:36

karty
Ahoj, ak by bolo možné vytlačiť preložené karty aj pre základnu hru tak by som vzal aj tieto z fan made expansion.

9.6.2018 15:18:07

Nové i staré karty
Tady jsou všechny divy.
https://uloz.to/!X9trW1oeLlB8/divy-7z

Některé jsou změněné. Většinou je to ozkoušené v několika hrách, takže by to mělo být vyvážené. Mrkněte na to. Pokud byste chtěli změnu, stačí napsat. Posílám odkaz Tangramovi.

12.6.2018 21:43:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Great Arena
Pozerám hneď prvú kartu, Arénu a jej efekt je dosť zmenený, je to odskúšané, hovoríš? Takisto, na tej karte nie je vôbec počet víťazných bodov, to je zámer? Obrázok porovnateľne pekný.

Velká brána - takisto úplne iné množstvá surovín na jej stavbu a podľa mňa aj pozmenený účinok, karta je bez víťazných bodov. Obrázok je porovnateľne pekný

Velký chrám - iné množstvá surovín s rovnakým efektom. Tu musím povedať, že obrázok je miliónkrát krajší ako ten použitý na BGG!

Velký idol - iné suroviny, iný efekt, opäť krajšia kresba, aj keď iba minimálne

Velké lázne - iné suroviny, iný efekt, tu sa mi o trošilinku asi viac páči tá kresba z BGG, ale to je nepodstatný detail

Velké megality - iné suroviny, iný efekt, kresba lepšia

Velký most - iné suroviny, iný efekt, kresba takmer totožná

Chýba Great Tower

Nasleduje zoznam pôvodných 7 divov:

Velká knihovna - tu je efekt totožný, ale nová karta vyžaduje o 1 menej jedla na postavenie. Kresba je oveľa lepšia a aj lepšie zodpovedá Wlkovému modelu, čo je skvelé!

Velký maják - ten je výrazne zľavnený s rovnakým efektom ako originál. Navyše, tu musím prvýkrát jednoznačne povedať, že pôvodná kresba je lepšia ako táto nová - "Starý maják" mal na vrchu jasnú vatru aj s dymom, kdežto tento nový je akoby elektrický, moderný...

Velká hrobka - suroviny totožné, ale efekt úplne pozmenený. Zároveň kresba omnoho lepšia ako originál.

Velké pyramidy - efekt totožný, suroviny mierne pozmenené, obrázok takmer totožný

Velká socha - efekt totožný, suroviny mierne pozmenené, obrázok takmer totožný

Velké zahrady - efekt totožný, suroviny pozmenené, obrázok je taký imperiálnejší, je tam azda aj Babylonská veža, ale ten pôvodný zase viac zodpovedá Wlkovmu modelu s tými vodopádmi...

Velká zeď - efekt je totožný, ale aj suroviny aj požadavky sú upravené. Obrázok ukazuje viac veží a kľukatosť múru, ten pôvodný má zas nejakú generickú horu v štýle Matterhornu, aj jeden aj druhý obrázok sú pekné.

12.6.2018 21:59:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Pecovarhy
Ano. Záměr je ten, že všechny divy jsou za 5 bodů. Tak jak je v pravidlech.
Jinak některým divům se právě zvýšil počet VB na 5 a cena, avšak na druhou stranu se vylepšil efekt.

12.6.2018 22:25:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Věž
Omlouvám se.
Věž dodám do čtvrtka.

12.6.2018 22:29:31

Nové karty
V zásade nemám žiadne námietky ku zmeneným efektom, požiadavkám a ilustráciám kariet, Tangram odviedol skvelú robotu. Nemám CoC toľko nahrané, aby som vedel polemizovať o efektoch. Páči sa mi, že divy sú trochu prístupnejšie na stavbu (hlavne čo sa týka jedla) a majú jednotný počet VB, ktoré prinesú. V drvivej väčšine je kresba krajšia ako originál, Záhrady a Maják sú drobnou výnimkou, ale ani to by som nemenil, lebo lepšie zapadnú k tým ostatným. Určite si budem želať komplet sadu 15 divov + 27 kariet Exploration. Ďakujem!!!

12.6.2018 22:58:55

Hotovo
Ahoj,

zahrady změněné a věž hotová ;)
https://uloz.to/!mYwVqXYbONln/divy-7z

14.6.2018 21:26:16

miragent
Pekné, tie Záhrady sú veľmi pekné. Aj Veža. Chcem sa opýtať, na tých kartách vo výsledku bude alebo nebude ten indikátor 5 víťazných bodov?

15.6.2018 09:33:25

Indikátor
Nemám s tím problém.
Dneska ho tam hodím a změním to potřetí :D

15.6.2018 10:26:27

Super
S týmto to už bude dokonalé, ďakujem!

15.6.2018 10:39:27

nové karty
Rád bych se prosím také vmáčknul někomu někam do evidence - ať už se pro hru bude vyrábět cokoliv, rád bych to měl doma taky :) Díky!

15.6.2018 14:05:04

Final
Snad už final :D
https://uloz.to/!FGwFh4TpnW7w/divy-7z

15.6.2018 23:27:06

momentální stav k tisku
1) vedu evidenci zájemců, kteří mi napsali sem do vlákna nebo soukromě
2) cena zatím není, dokud nebudou hotové komplet podklady a komplet seznam zájemců, tak nemůžu udělat poptávku
3) miragent odvedl skvělou práci a 15 karet divů je hotových v CZ
4) zůstává 27 karet Exploration - moje otázka zní - dělá někdo na překladu? mám čekat, že mi někdo dodá podklady? wolfsen? Nebo mám začít překládat sám? (se mnou to bude bohužel na hodně dlouho - horizont nejsem schopen stanovit).

17.6.2018 10:23:35

Alternativa
Pokud má někdo zájem, mohu nabídnout své rozšíření. Nemusíte tedy dělat překlad toho na geeku. Asi před dvěma lety jsem předělal všechny karty událostí a k nim přidal spodní lištu s událostí pro obejev nového mapového dílu. Jsou tam různé věci. Myslím, že jsem vytvořil kolem deseti událostí, které se opakují na kartách.
Můžete se podívat.
https://uloz.to/!l2eZ27WloBkq/udalosti3-7z

17.6.2018 13:18:11

Tangram

Pripis si mě prosím, díky!

17.6.2018 16:34:54

miragent, Tangram
Na preklade kariet Exploration pracuje Wolfsen, 7.6. mi písal, že sa pokúsi čo najskôr preložiť. Pošlem mu správu s otázkou na status a dám vedieť.

miragent - zvláštne, divy mi išlo stiahnuť, ale tie Eventy už nie, neprešlo to security rules, skúsim večer doma. Som si istý, že aj Tvoje prerobené eventy sú super, ale na týchto Exploration sa mi veľmi páči aj to, že umožňujú alternatívne použitie niektorých herných prvkov ako žetónov spokojnosti a kultúry. Keďže na tom robí Wolfsen, dajme aj tejto ceste zelenú. Ja by som prijal aj Tvoju robotu, určite sa na to pozriem.

Ďakujem, Peco

18.6.2018 11:18:49

průběh
Na překladu jsem sotva začal a mezitím mi přijali poslední potřebný vědecký článek chybějící do mé dizertace. To je teď absolutní priorita (volného času), takže k překladu se bohužel dostanu nejdřív v červenci.

-----------------
šéfredaktor novinek ZH; předseda KDH Pajdulák

18.6.2018 17:28:26

miragent
Pozrel som si Tvoje udalosti - predpokladám pravidlo, že pri každom odkrytí mapového diela sa ťahá karta udalosti a vyhodnotí sa iba jej spodná časť. Je tam 6 rôznych vecí, ktoré môžu nastať:
1. Agresivní kmeny - osadník alebo skupina osadníkov, ktorá nie je sprevádzaná vojakom je odstránená
2. Dary místních kmenu - zisk 1 jedla
3. Znalosti místních kmenu - zisk 1 idey
4. Úrodná země - na pole sa položí žetón nálady, prvý, kto na to vstúpi ho získava
5. Pustá země - žetón vyčerpania na jedno pole
6. Souostroví - 1 žetón kultúry na jedno vodné pole - kto prvý vstúpi s loďou, získava ho

Pozitíva:
1. je super, že sa vytiahne takto oveľa kariet udalostí, ako zvyčajne - je to obrovský balík a iba malá časť príde do hry...
2. Okrem Agresívnych kmeňov to motivuje k exploration, čo je dobré,
Negatíva:
1. Agresívne kmene v podstate likvidujú možnosť explorovať s osadníkmi, neviem si predstaviť hráča, ktorý by podstúpil riziko ísť iba s osadníkom, no a ak má ísť aj vojak, tak ho to núti do vojenstva, čo nemusí byť súčasťou hráčovej stratégie
2. Zisk 1 jedla je oveľa slabší ako zisk 1 idey - hlavne na začiatku hry, keď je limit na jedlo stanovený na 2 a hráč možno nechce ísť hneď na zavlažovanie, tak to jedlo nemusí vôbec získať. Idea je naopak skvelá, okamžite použiteľná
3. Podobne ako jedlo-idea je to pri kultúre-nálade - kultúru je získať ťažko (musí byť loď) a naopak náladu ľahko - je vysoko pravdepodobné, že ju rovno zhrabne ten istý hráč, ktorý odkryl ten dielik - musí urobiť jeden pohyb navyše
4. Neviem, aké je rozloženie týchto udalostí v balíku, ak je rovnako početné, potom neviem, ja by som napr. tie agresívne kmene a Pustá země dal v oveľa menšej pravdepodobnosti výskytu...

Každopádne fajn idea, inšpiratívna.

19.6.2018 11:05:42

udalosti
Ahoj,

těch událostí je víc. Ještě dalších 5 myslím. Co se týče agresivních kmenů, jsou tam zastoupeny méně často. Stejně tak pustá země. Řekl bych, že pozitivních událostí je 60-70 %. Negativních 20 % a zbytek je tak neutrální.

19.6.2018 13:21:00

Wolfsen
Pozvoľna sa vraciam z dovolenkového módu do bežného života a napadla mi taká vec, že či sa Ti podarilo niečo poprekladať? :-)

25.7.2018 20:48:40

Hurá
Konečně jsem s tím trochu pohnul.

Stav:
Nové divy - přeloženo.
Pravidla Karet průzkumu - před autokorekturou.
Karty průzkumu - 50 %.

Během příštího týdne by mělo být hotovo. Hlásí se někdo na korekturu a sázení do grafiky?

-----------------
šéfredaktor novinek ZH; předseda KDH Pajdulák

3.8.2018 08:44:51

Vybíráme z Bazaru

Catan Junior od Albi
Catan Junior od Albi
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas