Clans - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, intriky, logická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Rio Grande Games
Venice Connection
Winning Moves
Autoři: Leo Colovini
Rok vydání: 2002
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

klany ve dvou

Tohle je hra, která mě před časem celkem zaujala svým grafickým zpracováním (barvičky se mi zdály hezké na pohled), renomovaným autorem a zrovna byla k mání za nějakou super akční cenu. Připomínám, že je to už nějaký pátek. Zkoušeli jsme hrát několikrát ve třech, ve čtyřech, ale pořád jsem nemohl přijít hře na chuť. Připadalo mi to zcela chaotické - než jsem se dostal zase na tah, bylo všechno úplně jinak a veškeré pokusy o strategickou přípravu více než jednoho tahu dopředu se zcela míjely účinkem. Až jsem na serveru hrajeme našel tip od Piškuntála, jak hru předělat pro dva hráče - a stala se z toho pro mě celkem slušná pecka. Vtip je v tom, že každý hráč dostane na začátku tajně dvě barvy, jednu si vybere jako plusovou, druhou jako mínusovou. Pátá barva zůstává neutrální, aby zůstalo trochu nejistoty. Na konci pak hráč získá tolik bodů, jak velký rozdíl je mezi jeho plusovou a mínusovou barvou. Může tedy celkem lehce skončit v mínusu! Redukce počtu hráčů na dva ideálním způsobem odstraňuje chaos a umožňuje hráčům své tahy slušně plánovat, plus a mínus barva zase rozšiřuje možné strategie - buď tlačím svou plus barvu, potírám svou mínusovku, nebo naopak tlačím soupeřovu mínusovku a potírám jeho plusovku. To, že nevím přesně, co je co, ponechává původní prvek blafování, ale je ho přesně tak akorát. Nevím, jestli to Piškuntál vymyslel sám, nebo někde našel, ale rozhodně to tuhle hru zásadním způsobem vylepšilo. Kladem dál zůstává krátká doba sehrávky při pěkném napínavém průběhu. Takže, Piškuntále, díky!
30.8.2009 23:10:39

Díky
To zní vážně zajímavě, určitě vyzkoušíme. My jsme Clans hráli ve dvou normálně, každý měl 1 barvu a 3 byly plonkovní. Je pravda, že čím méně hráčů, tím větší prostor pro strategii.

31.8.2009 01:29:00

nuda
Já mám na klany zcela jiný názor, moc horších her jsem nehrál. Interakce s ostatními hráči je takřka nulová, protože každý hraje naprosto tajně, do poslední chvíle nevíte jakou barvu má soupeř. Hra se tváří logicky, ale úplně tak to nefunguje. Sice můžete jakž takž-táhnout podle nějaké strategie, ale vzhledem k tomu, že hraje víc hráčů, kteří můžou libovolně táhnout (včetně vašich figur), tak můžete hrát sebelépe a přesto nevyhrajete. Zkoušeli jsme táhnout jen tak hala bala a taky to nějak dopadlo, ke svému překvapení jstem vyhrál, ačkoliv jsem se o to vůbec nesnažil. Ke stejnému závěru jsme dospěli po několika hrách všichni spoluhráči a od těch dob jí nehrajeme.
Hra je navíc poměrně zdlouhavá na přípravu, takže vzhledem k hernímu vyžití se to moc nevypaltí ani jí rozdělávat, teď se na ní práší.
Sám výrobce oznámil, že s touto hrou se zmýlil ...
Nechápu jak mohla dostat ocenění.

15.10.2009 15:46:58

Vybíráme z Bazaru

Hoplomachus Victorum
Hoplomachus Victorum
Akt. cena: 2500 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas