Citadela - Temná země

xxxxxxxooo hodnoceno 324x (Seznam vlastníků)

Citadela - Temná země - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Citadela
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Bruno Faidutti
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Intrikán vs. Emperor

Zdar, mám problém s postavou Intrikána v české verzi hry od Mindoku.

Pravidla české verze říkají cituji: Když je na tahu, může intrikán dát korunu libovolnému hráči. Může ji ponechat jejímu současnému majiteli a může si ji vzít i sám.

Tomuto pravidlu odpovídá i text na kartě postavy Intrikána.

Emperor na druhou stranu po přeložení z anglických pravidle tvrdí pravý opak. Hráč za Emperora MUSÍ vzít korunu od hráče který ji teď má a MUSÍ ji dát jinému hráči, navíc tím hráčem NESMÍ být hráč hrajícího za emperora. Toto pravidlo je ve fanouškovském překladu zde na ZH, stejně je to přeloženo v anglických pravidlech. V holandských pravidlech to je taky tak.

V německých pravidlech je to ještě divnější, tam se píše, že korunu může hráč nechat současnému hráči, ale NESMÍ si ji dát sám sobě.

V polském překladu pravidel je to ještě bisardnější. Cesarz (císař) tam MUSÍ vzít korunu současnému hráči a MUSÍ ji dát jinému hráči a NESMÍ si ji vzít sám. Navíc ten kdo dostane korunu musí císaři zaplatit jednu minci a nebo jednu kartu. Takhle to je i ve španělských a francouzských pravidlech.

To jsou 4 různé výklady 1 postavy a všchny 4 dost výrazně mění pravidla hry. Pravdou ale je, že českému překladu neodpovídá ani jeden výklad pravidel. Ten je jaksi úplně mimo mísu a pokud by se tak měl hrát, tak se Intrikán nijak neliší od krále, protože nevidím jediný důvod proč si nevzít krále do ruky sám. Jediný důvod proč hrát krále jinak než na sebe by byla postava královny a to pouze v nějakém kombu. Tohle kombo ale stejně dle normálních pravidel uděat nejde, takže tím buď pomůžu cizímu hráči a nebo uškodím, mě osobně to nedá prakticky nic.

Citadelu mám hrozně rád ale tohle je pro mě docela WTF.

28.8.2015 15:48:26

intrikán
Já mám doma německé vydání od Hans im Glück z r. 2004 a tam se tato postava jmenuje Intrigant. Korunu dá jinému hráči, nesmí ji nechat původnímu ani si ji vzít sám a nic za to nedostává. Proč je tolik různých verzí, to nevím, asi je to na dotaz autorovi.
EDIT:
Našel jsem i nějaká anglická pravidla, kde je to psáno také tak, ale navíc Intrigant měl od obdarovaného dostat kartu nebo minci (tedy jako výše uvedená verze polská, španělská a francouzská).
Žádné informace nemám, ale když si volně zaspekuluji, domnívám se, že výše uvedená německá verze HiG je původní, ale jeví se trošku málo výhodná pro hráče za Intrikána. Proto někdo možná vymyslel, že by si daný hráč korunu mohl nechat i sám, ale to zas by si ji prakticky vždy každý nechal a nebyl by to oproti králi žádný rozdíl. Proto možná vymysleli další verzi s odměnou karta nebo zlaťák.
Já moc zkušeností s těmito postavami nemám, z rozšíření používáme hlavně nové fialové budovy, ale takto se mi to jeví jako dobré - korunu musím dát někomu jinému, ne však sobě, a za to něco dostanu. Tak bych to asi hrál já.

30.8.2015 22:49:48 | Upraveno autorem (porovnej)

emperor
Přesouváš korunu, komu přesuneš korunu, tak si od něj bereš kartu nebo zlaťák. Korunu nesmíš dát sobě, ani ji dát hráči, který ji má na začátku tvého tahu.

13.9.2015 23:30:36

Pernicek
To jsem vedel, jde o jeden z prekladu, yle je to opravdu ten originalni spravny?

Navic jsem dal podobny dotaz na BGG forum, a jedna z prvnich odpovedi obsahovala otazku jak se postava Emperora/Intrikana hraje ve dvou hracich?

14.9.2015 10:41:51

Intrikán
Tak to nevím, po tom jsem nepátral, mně to takto dává smysl a po x odehraných hrách to vidím jako fungující věc.


Intrikán ve dvou podle mě funguje stejně, nemůžeš předat korunu někomu, kdo ji již má, čili si ho brát nebudeš, když nemáš korunu, čili může být problém, že se ke koruně nedostaneš....jednoduchý řešení, ve dvou hrát s králem =))

26.9.2016 10:41:21

Vybíráme z Bazaru

ISS Vanguard
ISS Vanguard
Akt. cena: 2390 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas