Citadela - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 7
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Hans im Glück
MindOK
Nexus
Autoři: Bruno Faidutti
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Otázka - pravidla

Zdravím, narazili jsme při hraní na několik nejasností, které jsme nedohledali v pravidlech.
1.) Chrání zabitý kněz budovy před zbořením žoldnéřem?
2.) Může čaroděj okrást hráče se zabitou postavou?
3.) Když vybírám s postavou daně za budovy, vybírám daně i za budovy postavené v aktuálním kole?

Díky moc! :)
19.11.2014 16:42:15

Odpovědi
1. NE není chráněn a žoldnéř může jeho budovu zbourat
2. ANO čaroděj vymění karty s hráčem a ne s postavou.
3. ANO viz pravidla: každá postava má svoji zvláštní schopnost, kterou může využít v libovolném okamžiku svého tahu. tzn. postavíš budovu a poté vybereš daně. Pokud bys to udělal obráceně, tak za nově postavenou nic nezískáš

19.11.2014 17:14:43

betule
1) Ano, pokud se nepletu, je to i v pravidlech.
2) Tady si nejsem jistý, ale myslím, že to nikde není zakázáno.
3) Tady si jistý jsem - daně můžeš vybrat kdykoli během tahu, ale jen v jednom okamžiku.
Např.: jsi kněz, nemáš žádné peníze, jako příjem si vezmeš karty. Dostaneš do ruky kostel (modrý, 2 peníze) a máš dvě již vyložené modré budovy - vybereš daně a za získané dva peníze postavíš kostel. Z něj už ale daně vybrat nemůžeš, protože daně už jsi vybrala dříve. Musíš počkat až budeš kněz příště.
Pokud bys ale dva peníze na postavení kostela měla už před vybíráním daní, mohla bys nejdřív postavit kostel a teprve pak vybrat daně, které by ti daly celkem tři peníze (za starší 2 modré budovy i za kostel).

19.11.2014 17:17:36

Díky za odpovědi!
Hráli jsme to špatně, ale už jsem si vše poznamenala do pravidel, takže to příště napravíme! :) Díky!

19.11.2014 17:31:20

skoro bych řekl,
že pravdu má jeník ... tedy 1) NE

19.11.2014 19:43:49

Těžko říci...
Také bych řekla, že odpověď je NE, v pravidlech to není, ale viděla jsem to někde v diskuzích...

19.11.2014 21:04:06

betule.h
je to v pravidlech, ještě jsem na to dneska koukal. 100% NE

19.11.2014 21:12:18

Pravidla
Já tedy nevím, teď mám pravidla v ruce a pasáž o tom, že stavby kněze nejsou po jeho zamordování pod jeho ochranou nikde nevidím :( Akorát že žoldnéř může zničit stavbu hráči, jehož postava byla zneškodněna, ale u toho kněze jsme si tedy nebyli uplně jistí...

19.11.2014 21:34:57

Pravidla
Hra Citadela byla vydaná několikrát s různým zpracováním pravidel. V pravidlech od Albi (starší vydání) případ se zneškodněným knězem přímo vyložen není, jak se zdá. Nicméně v novějších, podrobnějších pravidlech od Mindoku je u Žoldnéře přímo napsáno, že budovu zneškodněného kněze zbořit může. Obě vydání pravidel jsou tu ke stažení.

19.11.2014 22:05:43

Zloděj
Pro jistotu - zloděj nemůže okrást mordýře, že?

29.12.2014 19:02:31

Ne
opravdu ne ... :)

29.12.2014 19:05:58

aki
ne, jak se v pravidlech praví, ani vraha, ani jeho oběť.

29.12.2014 19:06:19

Zabití krále
Zdravím , není mě jasné co se přesně stane , pokud mordyr zabije krále . V pravidlech se píše : je li král zneškodněn pokračuje v úřadu krále jeho původní držitel a ke střídání na trůnu dojde až na konci kola. V následujícím kole už bude úřadovat nový král , přestože byl v aktuálním kole zneškodněn .
Znamená to tedy že role krále přejde na toho kdo ho zabil ? A ten si pak jako první bude vybírat karty ?
Ještě mě zajímalo jak to hrajete ve 2 hracích , myslím že být králem a začínat je tu nevýhoda .Mám hodně zelených budov aKdyž je první karta co se spálí třeba čaroděj , stavitel ,král nebo třeba někdo od koho nemám barvu budovy tak pokud si vemu kupce , tak protihráči hned dojde že mám kupce když bude chybět třeba s čarodějem . Výjimka je pokud se kupec spali jako první karta ale to je malá šance . No a on si pak veme mordyre aby kupce zabil. Pokud si kupce nevemu a dám ho s kartami protihráči tak ho pak on spali . Takhle král nikdy nebude brát bonusový zlaťáky pokud první spálená karta nebude mordyr :-D potom jako mordyr ani nebudu chtít krále zabíjet abych se jim sám nestal

8.4.2017 13:25:25 | Upraveno autorem (porovnej)

ad král
no jde o to, že když je nějaká postava zneškodněna, tak se nesmí její hráč hlásit k tahu vůbec, takže se tqh krále přeskočí. Z toho vyplývá, že korunka se nemůže přemístit k jinému hráči, páč nikdo neví jestli si někdo krále vzal nebo jestli byl zneškodněn. Až na konci kola se postavy odhalí a teprve poté je poznat, jestli si někdo kartu krále vzal a ten se stává králem na příští kolo. Pokud si tu kartu vzal stávající král, tak úřad krále zůstává. Pokud si jí nevzal, nikdo, tak také zůstává, prostě postupuješ klasicky dle pravidel.
Pravidla to uvedla vcelku nešťastně, jelikož to působilo jako by musel být po vraždě nový král, ale není tomu tak, platí to jen tehdy pokud si někdo tu kartu krále vzal při výběru postav a byl to někdo jiný než současný král.

8.4.2017 13:42:07

ad dva hráči a král
Moc nechápu jaký je rozdíl ve dvou hráčích mezi prvním draftem a těmi následujícími. Akorát v prvním máš více postav na výběr v dalších méně, takže první výběr postav je vždy prostě lepší. Jde o to, že vždy můžeš vědět jaké dvě postavy zmizely, protože hráč vždy vybere jednu postavu a druhou odhodí, takže pokud nemáš děravou paměť jako cedník ( :-D ) tak na stopro víš které dvě postavy zmizely a tím pádem máš 50% šanci odhadnout co si vzal soupeř... tohle je právě největší problém hry dvou hráčů, ve více už panuje větší nejistota, za mě jsou ideální tři hráči nebo čtyři. Ale možná jsi myslel, to, že před prvním draftem se ta jedna karta odhodí náhodně, takže hráč s tím nic moc nenadělá a musí si vzít něco co ho prozradí málo... stále ale má velmi pestrou nabídku postav a ten mordýř beztak ve dvou se tipuje snadno...

8.4.2017 13:49:35

skat
Možná vám unikl rozdíl mezi "držitelem koruny" a "hráčem v roli krále".

Správně to vysvětluje matewr84.
V aktuálně probíhajícím kole hry je v zásadě nejprve držitelem koruny se všemi důsledky (tj. zejména jde o to, že vyvolává postavy na tah) ten, kdo měl kartu krále v minulém kole. Pokud si v aktuálním kole na jeho začátku vybral kartu role král jiný hráč, je případným terčem mordýře on. K předání koruny dojde v okamžiku, kdy tento hráč přijde na tah (nebyl-li zneškodněn), nebo na konci kola (pokud zneškodněn byl).
Rozhodně z ničeho v pravidlech nevyplývá, že by se králem stal mordýř (?!).
Okamžik předání koruny může mít význam pro určité postavy či fialové budovy, proto se s tímto pojmem takto pracuje.
Nic nějak nešťastného se mi na tom ani nezdá.

9.4.2017 08:23:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Watch
Watch
Akt. cena: 1 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas