Citadela - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 7
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Hans im Glück
MindOK
Nexus
Autoři: Bruno Faidutti
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Včera jsme hráli zas po dlouhé době Citadelu a narazili jsme na zajímavý problém. Když má hráč postavenou zároveň Hvězdárnu (vybírá si ze tří karet místo dvou) a Knihovnu (může si ponechat obě dvě karty), tak jak to vyřešit? My jsme to nakonec vyřešili tak, že si hráč vybírá ze tří karet a dvě si nechá. Jak byste to řešili vy?
26.11.2009 09:50:30

Tak jak je to tam napsané ...
Kdyby na knihovně bylo napsané: "Ponechá si všechny ze kterých vybírá", tak si u hvězdárny necháš tři karty. Pokud je tam ale napsáné, že si "Ponechá (obě) dvě", tak si u hvězdárny ponecháš dvě ze tří.

26.11.2009 10:15:43

Odpověď má Faidutti na svých stránkách:

Q: What if a player has both Library and Observatory in his city? How do their effects combine?
A: If this player draws cards, he draws three and keeps two.

Takže jste to hráli dobře.

26.11.2009 10:28:42

pomozte s výkladem
Ahoj, hru Citadelu jsem si koupil před pár dny a je super, ale mám dotaze k pár nejasnostem.

1. Jak stavíte budovy? Můžete mít dvě stejné nebo ne? Někde píšou že jo, jinde že ne, tak v tom mám trochu guláš.
2. Může žoldnéř zbourat i vlastní budovu? Někdy se to totiž může hodit.

další problém se týče hry ve dvou lidech.
Situace:
Jsem kněz, tudíž chráněn před žoldnéřem, odehraji svůj tah, nic nestavím (nedostatek zlaťáků), příští kolo jsem ale kupcem, vyberu dostatek zlaťáčku a postavím si jednu budovu.
Na konec jde do hry soupeř, který drží žoldnéře. Může mi tedy bořit stavby? My jsem se neshodli, tak jsem udělali kompromis. Nemůže zbořit stavby, které jsem měl během svého držení kněze, ale může zbořit stavbu, kterou jsem zahrál kupcem, protože není pod ochranou kněze.
Hrajeme to správně?

10.1.2011 13:00:25

to fstibo
1. podle pravidel nemůžeš mít 2 stejné budovy
2.může zbořit i svojí pokud jich už nemáš 8 nebo víc
3.když jseš zároveň kněz, tak ti žoldnéř nesmí bořit

10.1.2011 13:07:49

fstibo
tak v hre dvoch ked mas knaza nemôže ti búrať nič. A v dalsom kole ked kňaza už nemáš tak ti môže zbúrač čokolvek ak na to má peniaze to jest o 1zlato menej ako nákupná hodnota tej stavby.
Myslím si že žoldier môže búrať vlastné stavby. Ale neviem načo ti to je bez rozšírenia.
A myslím že nemôžeš mať dve rovnaké budovy.
Ak sa niekde mýlim oravte ma nehral som dlho :)

10.1.2011 13:08:01

výklad
ad 1: Q: Can a player build two or more identical districts (same name and illustration)?
A: In my game, no. You can build a district that is already in someone else's city, but you cannot build the same district that is already in your city. This minor rule has been forgotten in Frank Branham's english translation, and therefore in the german game. Nobody lacked it, though, and I discovered this four monthes after the game was published. This means that this rule is not critical, though I like it since it makes the magician a bit more necessary. (FAQ Faiduttiho)
- autor tvrdí že v originále ne (v anglických pravidlech je chyba)

ad 2: V daném kole už kněz nejsi, takže žoldnéř ti může zničit jakoukoli buduvu. Postavy platí jen pro aktuální kolo.

10.1.2011 13:09:08

boření
My jsme to hráli tak, že Ti žoldnéř nesmí ničit žádnou budovu, pokud v tomto kole hry je jedna z Tvých postav kněz. Kdyby to tak nebylo, kněz by podle mě ztrácel tu schopnost ochránit si budovy, když je 5. postava a žoldnéř 8., takže je velmi malá pravděpodobnost, že budou hrát v jednom kole... Ale jak říkám, takhle to hrajeme my...

10.1.2011 13:34:45

žoldnéř
No takže když mi to bude moci zbořit, tak pokud kněz není má druhá postava, tak je tak nějak zbytečný a kromě vybíraní daní přichází o svou jedinečnou schopnost.

10.1.2011 14:24:18

fstibo
je jedno či je knaz prvá alebo druhá postava. Má svoju schopnosť chrániť vždy ked ho máš. Každá postava má vždy svoju schopnosť nezáleží na tom či je prvá alebo druhá.

10.1.2011 16:36:00

Morthe
Vďaka za citáciu z FAQ, hrali sme to teda zle - každý si staval rovnaké budovy koľko chcel - ihneď si robím poznámku do českých/slovenských pravidiel, aby sa na to po čase nezabudlo a teším sa na nové možnosti čarodeja, ktorý bol doteraz dosť zaznávanou postavou ! :-)

10.1.2011 16:49:51

fstibo
Já myslím, že ti tam nějak hapruje slovo "kolo". V každém kole odehrají svůj tah všechny postavy,které někdo "vlastní". Počínaje Mordýřem a konče Žoldnéřem. Jestliže vlastníš třeba Kněze a Stavitele, nemůže ti v tomto kole (tedy dokud neodehrají všechny role) soupeř nic zbořit. Jelikož hraje Žoldnéř poslední, tak by jinak Kněz byl naprosto k ničemu, vždyť už vždycky odehrál...
Další KOLO začíná až po novém rozdělení rolí. Tam už samozřejmě Kněz moc nemá, ale tak jsi to předpokládám nemyslel.
Prostě jakmile si vybereš v daném kole Kněze, tak ať se děje co se děje, máš jistotu, že žádná stavba nespadne. Takže pokud sis vybral Kněze a Kupce, NEMŮŽE ti soupeř zbořit ani stavbu, kterou postavil Kupec.
Nerozlišuje se totiž, která role co postavila, ale kdo v daném kole postavu vlastní. Protože v příšítm kole ti klidně stavbu postavenou Knězem soupeř zbořit může, pokud ovšem znovu nevlastníš Kněze.
Snad to píšu srozumitelně :)

11.1.2011 09:00:12

ikri
Jj, srozumitelně, právě v tom jsem měl trochu guláš. Tak díky moc :-)

11.1.2011 09:34:16

ikri
Není to uplně přesně ... i když si vybereš kněze tak se může stát že ti žoldnéř budovu zbořit může, může kněze podříznout mordýř a nebo očarovat čarodějka a v takovém případě jeho vlastnost nemáš.

11.1.2011 11:29:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Raziel
Tak to je samozřejmost :)
A v základu žádná čarodějka zatím není...
Jinak je to samozřejmě tak jak říkáš

11.1.2011 15:24:37

K stavbe rovnakých budov v Citadele
O niekoľko príspevkov skôr Morthe priniesol citát odpovede autora k hry o nemožnosti stavania rovnakých budov v hráčovej "citadele". Včera sme si dali v rámci turnaja partičku so ženou, slávnostne som jej vysvetlil nové pravidlo a...hneď po prvom rozdaní 4 kariet mi ukazuje kartu "Kamenolom" z rozšírenia Citadela - Temná země s otázkou, ako si má jeho účinok vysvetľovať:

"KAMENOLOM
Za každou stejnou stavbu, kterou již máte postavenou, platíte o 1 zlaťák méně.
Příklad:
1.palác - 5 zlaťáků
2.palác - 4 zlaťáky
3.palác - 3 zlaťáky"

A takto sa celé slávnostné uvedenie nového pravidla hneď v zárodku zamietlo a hrali sme to podľa doterajších písaných pravidiel. Jedno šťastie, že ten Kamenolom neprišiel do ruky neskôr... :-)

16.1.2011 09:49:59

pecovarhy
neviem či to máte vytam dobre reložené alebo ja na pc zle ale čo mám pc verziu citadely tak tam mám pri jednej larte teraz neviem akej ale myslím že je to kamenolom. A ten povoluje stavbu rovnakých budov viac krát ako jednu s tým že je ešte o jedno lacnejšia.

16.1.2011 10:00:55

to pecovarhy
Kdysi dávno jsem o tom taky četl, že česká verze je udělaná podle nějaké verze, kde to pravidlo je právě jinak než v nějaké jiné verzi.
Česká verze umožňuje stavět stejné budovy a kamenolom je tomu přizpůsoben.
Ta původní Faiduttiho verze to neumožňovala a kamenolom byl taky podle toho.
Jinými slovy, Faiduttiho původní verze je jiná, než vydaná česká verze, a některé karty jsou tomu přizpůsobeny.

16.1.2011 10:16:56

Balorokm, Kadaver
Fíha, tak to by bol zásah ako hrom do originálnych pravidiel. V takom prípade by bol Kamenolom kľúčovou kartou, veľmi silnou. Cítim potrebu dostať oficiálne vyjadrenie Mindoku, píšem im mail a dám vedieť odpoveď.

16.1.2011 10:30:24

pecovarhy
proste to hraj bud podla toho ako si naučený ale si prepíš kamenolom na to že umožnuje staviať rovnaké budovy viac krát ako je to v origináli :) Ja to hrám tak

16.1.2011 10:41:29

to pecovarhy
Jak říkám, Mindok za to nijak nemůže, česká verze je stejná jako asi německá, ve které už ta změna byla.

16.1.2011 12:24:12

Originál pravidla
Mohl by mi někdo prosím přeložit to co napsal Morthe? Nějak tomu nerozumím.
Stále se tu píše, že MINOK púřevzal již špatná pravidla, ale jak to tedy má oficiálně být ap roč někdo nevydá nějaké prohlášení, že se stala chyba a že podle samotného autora je TAK a TAK....

16.1.2011 12:55:32

Kadaver
v pohode, veď o nič vážne nejde. Pravda, keď to tak spomínaš, tak podľa mňa má Mindok za správnosť českých a slovenských pravidiel jednoznačnú zodpovednosť - je to predsa ich chyba, že prekladali z už nesprávne preložených (aj keď nemeckých) pravidiel.
Ale opakujem, nič sa nedeje, na doterajšie pozitívne zážitky z hry to nemá žiaden vplyv a po potvrdení normálne zapracujeme správne pravidlo do ďalších hier. Podľa mňa budú teraz ešte zaujímavejšie. Takisto si určite preštudujem aj anglické pravidlá, snáď tam nenájdem ďalšie novinky.

16.1.2011 13:05:06

Kent
Ve Faudittiho originálu se nemůže postavit vícekrát jedna budova (u jednoho hráče). Ovšem při překladu do ájiny udělali chybu a špatně to přeložili a když to z ájiny překládali do němčiny, tak tam chyba zůstala. Nikdo z autorů si toho nevšiml až do chvíle, kdy byla hra venku a nešlo s tím nic dělat. Když se to hraje s tímhle pravidlem, tak je čaroděj využitelnější postavou a má větší smysl.

Toliko ve zkratce co si pamatuji...

16.1.2011 13:05:37

to Kent
Protože to nikdo nepovažuje za chybu? Prohlášení Faiduttiho je sice pěkné, ale většina herního světa to hraje jinak, protože si nepohlídal překlady. Je taky vidět, že se už i v rozšíření počítalo s touhle "chybou" (já bych to spíše nazval úprava) pravidel.
A Tebe nic neomezuje v tom, si tam to Director's Cut pravidlo zavést a hrát to podle Faiduttiho.

16.1.2011 13:23:45

kamenolom
tak nevím, my jsme kamenolom vždy hráli tak, že počet stejných budov se vztahoval na všechny hráče. Př.: pokud hráč 1 a 2 má palác a majitel kamenolomu (3. hráč) chce svůj palác taky postavit, stojí ho o 2 zlatky méně.

16.1.2011 13:25:35

Vybíráme z Bazaru

God of War karetní hra, NOVÁ
God of War karetní hra, NOVÁ
Akt. cena: 410 Kč
Končí za: 19 hodin

Offcanvas