Citadela - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 7
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Hans im Glück
MindOK
Nexus
Autoři: Bruno Faidutti
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

M

Co s králem-diktátorem ;-) ?

Nevím, jestli jsme něco nepřehlídli v pravidlech, ale stalo se ve hře, že král stále padal mezi ty na začátku odložené karty, které si nikdo nemohl brát, čili se role neměnila a tak hráč v pořadí poslední tu celou hru strávil výběrem jedné ze dvou karet, které nikdo před ním nechtěl :-( ... Abychom tomu předešli, domluvili jsme si HouseRule: Král bude dávat karty k výběru kolovat pokaždé v opačném směru.
Setkali jste se s tím, máte s tím nějakou zkušenost?
16.6.2009 14:59:41

Král neomezeným vládcem?
Ahoj, nezdá se mi to co jsi napsal pravděpodobné, to že krále zahodíš je šance 1:7, pokud by jsi krále zahodil i hloupých 5 kol po sobě tak se šance zvedá na 1:16807. Posíláme karty vždy dokola po směru hod. ručiček a králem nikdy nikdo nebyl déle, než chtěli ostatní hráči, respektive než ho nechtěli osastatní hráči již dále králem. (BTW: ten večer jste si měli vsadit sportku, pokud byl opravu jeden hráč králem skoro celou hru, tak jte tenvečer možná měli šanci trefit správná čísla :-))

16.6.2009 15:15:27

Král
Heh, já myslel, že král nesmí být z prvu odhozen....pokud se vylosuje tak se losuje znova...první hráč si pak vybere a předá....ale nejsem si jist...dlouho jsem to nehrál:D

16.6.2009 15:16:28

to M
Přesně tak jak psal Seils. Protože Král vybírá jako první, tak nesmí být první odložená karta Král. Pokud by měla být, tak král bere z balíčku k odložení druhou následující. Tím se zamezí tomu, aby Král o své vlastní vůli zůstal navždy Králem.

16.6.2009 15:24:31

Nesmí být odhozen?
To by postrádalo jakoukoli logiku Citadely. Král si vybere libovolnou postavu, nasledně karty zamíchá a jednu odhodí a děj se vůle boží. :-). Nevidím důvod proč zrovna zvýhodňovat krále, že nemůže být zahozen, vyhazuje se náhodně a pak už si jen všichni hráči vybírají ze zbylých 6ti, 5ti, 4, 3, 2 postav

16.6.2009 15:24:33

WOW - to Křen
Křene, beru tě už z hrajeme jako odborníka na Citadelu, a tak tedy zírám. Vy se díváte jakou kartu odhazujete, respektive král se na ní podívá aby se ujistil že to není král? Jak to pak hraješ ve 2 lidech, to se jako podíváš kterou kartu odhodíš, protihráč si jednu z 6ti postav vybere, balíček s 5ti postavami vrátí a ty přesně víš co má protihráč automaticky za postavu. Nepřijde mi to logické, hraji to:
8karet - 1 si vyberu a jednu náhodně odhodím
6karet - soupeř 1 vybere a předá balíček

a nyní buď zpět mě a já nevím kterou ze 2 chybějících postav si vzal, nebo dalšímu hráči který už má v tuto chvíli o 3 karty méně.
Když vrátí mě:
5karet já jednu vyberu
4 karty soupeř jednu vybere a začíná kolo.

Když předá dál:
5karet hráč "C" jednu vybere a pošle dál, pak je již jedno zda hrají jen 3 nebo 7, kažodpádně nikdy není možné aby si někdo dopočítal co za kartu má ten či ten hráč.
Souhlasíte se mnou, nebo jak to hrajete vy?

16.6.2009 15:40:35

to cholerus
Nemáš pravdu. Náhodně odhazuje jen první kdo vybírá a to je Král. Odhazuje první kartu která je v zamíchaném balíčku nahoře.
Až POTOM si vybírá postavu. Ostatní neodhazují náhodně, ale podle vlastní zvolené taktiky vyberou jednu postavu co si chtějí nechat a druhou postavu, kterou chtějí z taktických důvodů odstranit, aby si ji nemohl vybrat už nikdo další.

16.6.2009 15:43:31

Děj se vůle boží...
..., která chrání krále:D

viz.pravidla:
Pokud se mezi odkrytými kartami nachází postava krále, vymení se za jinou a král se zamíchá zpet mezi zbylé postavy. Potom se
zacínající hrác podívá na horní kartu postavy a položí ji lícem dolu doprostred stolu.

tedy král musí být na výběr:)

16.6.2009 15:49:11

add hra ve dvou
Petr se stane králem a získá kartu s korunou. Zamíchá osm
karet postav, podívá se na horní kartu a položí ji doprostred stolu lícem dolu. Zustane sedm karet, z nichž si Petr jednu vybere a zbylých šest karet pošle Zuzce. Zuzka si jednu postavu vybere a jednu další postavu položí lícem dolu doprostred stolu. Zustanou ctyri karty, které pošle zpátky Petrovi. Petr si jednu postavu vybere a jednu pridá lícem dolu doprostred stolu. Poslední dve karty pošle zase Zuzce. Ta si jednu z nich nechá a druhou odloží lícem dolu. Petr i Zuzka ted mají každý dve postavy a mohou se pustit do hry.

myslím, že z tohoto příkladu z pravidel se to dá pochopit:)

16.6.2009 15:52:30

to cholerus
Ve dvou hráčích:
Hráč A - Král) Podívá na horní kartu balíčku a pokud to není karta Krále, odloží ji lícem dolů a vybere si svou kartu a pošle protihráči zbylých 6 karet.
Hráč B - Vybere si kterou postavu chce odložit, odloží ji lícem dolů a vybere si svou postavu a pošle protihráči zbylé 4 karty
Hráč A - Vybere si kterou postavu chce odložit, odloží ji lícem dolů a vybere si svou postavu a pošle protihráči zbylé 2 karty
Hráč B - Vybere si z posledních 2 karet kterou postavu chce odložit, odloží ji lícem dolů a zbylou si ponechá.

Nic se náhodně neodhazuje (kromě první karty), protože to, kterou kartu odložím je součást taktiky, aby ji protihráč neměl šanci získat.

16.6.2009 15:58:53

hmmm,
tak tomu říkám umlácen argumenty. :-D
ještě před 45min jsem si byl na 100% jist jak se hraje Citadela a teď tedy zírám, že to tak není.
Uvidím, až budu hrát příště zkusím protlačit nové pravidlo, ale po tolika letech co hrajeme citadelu takto a vyhovuje nám to to bude asi bez úspěchu.

16.6.2009 16:03:52

to Cholerus a Seils
Seils mne předběhnul v popisu hry 2 hráčů. Jinak já mám doma 100% pravidla, kde je přímo napsáno, že karta Krále nemůže být první odložená karta (z níže uvedených důvodů co jsem tady už jednou napsal - aby Král nezůstal diktátorem až do konce hry).
Tahle věta ale v pravidlech, které jsou momentálně od Mindoku k dispozici na hrajeme.cz nějak vymizela. Takže až budu doma, tak se do mých pravidel znovu kouknu a budu to konzultovat s Pogem, proč tohle omezení už v nových pravidlech není.
Tahle omezující podmínka totiž eliminuje situaci, kdy Král díky náhodě bez vlastního přičinění zůstane králem. Jestliže ta omezující podmínka z původních pravidel platí, pak je náhodná odložená postava jiná jak král a jestli chce král zůstat králem, tak buď
a) si musí znovu zvolit kartu krále
b) nebo doufat, že protihráči kartu krále odhodí

A ani a) ani b) už není náhoda ale taktika hráčů.

16.6.2009 16:11:47

to Cholerus
Jenom pro upřesnění. V jiném počtu jak ve dvou je začátek stejný a pak už to jede dokola po hráčích jak jsi psal 6, 5, 4, 3, 2, jen s vyjímkou 3 hráčů, kdy se to projede dokola dvakrát, aby měl každý dvě postavy. A ještě s vyjímkou 7 hráčů, kdy si poslední hráč k jedné kartě, kterou nakonec dostane vezme do ruky i tu původní kartu odhozenou králem, aby taky vybíral ze dvou karet a ostatní nevěděli co si vybral.

16.6.2009 16:26:35

M

2 all
... jsem netušil, co se tu rozpoutá ;-)
Nestíhám reagovat jednotlivě :( nicméně
- dík za názory
- nešlo mi ani o výjimky pro hru 2 hráčů, ani jsem neteoretizoval - dotazovaná situace nastala ve čtyřech
- 2kren - no přesně podle Mindok pravidel pro 4 hráče: 2 karty lícem vzhůru a defaultním Králem vybraná karta Krále lícem dolů - to právě zakonzervuje stav! Zmínka o dřívější jiné verzi pravidel je zajímavá, ano, tu situaci by řešila. Tak prosím dej po konzultaci vědět, zda změna tištěných pravidel je chyba nebo to má ještě jiný význam

16.6.2009 16:36:50

omluva
Tak jsem studoval ty svoje pravidla a taky jsem si stáhnul původní pravidla od Albi a opravdu tam není, že když je ta první nahoře, co má odložit hráč-král, karta krále, tak že se má táhnout jiná karta.
Nicméně hráč-král opravdu odkládá nuceně první kartu nahoře ze zamíchaného balíčku ještě před tím, než si vybírá svou novou postavu (neodhazuje náhodnou kartu až po výběru své nové postavy). Je-li to zrovna karta Krále, pak je díky náhodě původní hráč-král králem i v dalším kole aniž by si vyplýtval svůj výběr postavy na kartu krále.
Uvědomil jsem si, že to, že by první skrytě odložená karta nesměla být král je blbost, protože v případě že by si pak první hráč (král) zvolil kartu krále, tak druhý hráč by automaticky podle chybějícího krále věděl že si první hráč opět zvolil kartu krále. Tímto se omlouvám za mystifikaci, ale už jsem Citadelu asi skoro rok nehrál.
Nicméně to jak to hrál Cholerus je opravdu špatně.

16.6.2009 22:23:55

omluva
Omluva i ode mě:)....pravidla jsem si špatně interpretoval:)

17.6.2009 08:07:48

:-)
Tak jsem rád, že alespoň první odhození je náhodné a ne že se hráč dívá jakou kartu odhazuje.
Je to tedy opravdu divoká dizkuze a musím říci, že teď mi to přijde opravu ještě více strategičtější než jak jsem to hrával a zpětně přemýšlím, jak jsem před těmi 3mi lety studoval pravidla, že mi unikla takováhle obrovská zkušenost.
BTW: Kdysi se mi toto stalo i s Osadníky,přišli jsme na turnaj a koukali jsme jako vrány když jsme za umístěnou druhou vesnici dostali suroviny, také jsem to v pravidlech přehlédl a hráli jsme to 2 roky špatně.

17.6.2009 08:14:17

píši když s někým mluvím a pak to má kloudně dopadnout
na co jsem myslel když jsem psal.
...., že mi unikl takovýhle obrovský detail.

17.6.2009 08:20:22

to cholerus
... zase špatně :-). První odhození je sice náhodné, ale podle pravidel se hráč-král na odhazovanou kartu podívá.

17.6.2009 09:36:44

:-)
Když teď nad tím přemýšlím, tak jestli se král podívá nebo ne je úplně jedno, protože stejně dostane balíček už jen 7mi profesí a která chybí zjistí tak jako tak, takže podívání už nic neodhalí.
Díky a M dostala opravdu vyčerpávající odpoveď :-)

17.6.2009 10:37:19

shrnuti - zavery
Pozorne jsem si precetl celou diskuzi a dekuji za ni (obohatily mne jak vetsinove, tak minoritni nazory ;-). Ja sam pro sebe jsem si z diskuze a z CZ pravidel vyvodil nasledujici zavery:
- pokud kral vyjde na kartu, ktera ma byt otocena licem dolu, tak musi byt takto odlozena (hra v jakemkoliv poctu hracu)
- pokud by kral vysel na kartu, ktera se otaci licem nahoru, tak nemuze byt odlozena a musim takto odlozit az kartu nasledujici (hra ve 4-5 hracich)

6.2.2012 15:35:55 | Upraveno autorem (porovnej)

odhazování krále
Už je to z předchozích příspěvků asi jasné, ale přesto dovolte poznámku - mám doma nějakou starou německou verzi od Hans im Glück snad z roku 2000, a tam se říká, že král karty zamíchá, poté při čtyřech či pěti hráčích dvě nebo jednu kartu otevřeně odloží. Je-li mezi nimi král, vrátí ho zpět a znovu zamíchá. Poté opět svrchu balíčku jednu kartu odhodí skrytě (může se na ní podívat, ale je to jedno, jak správně píše cholerus, protože jestli umí počítat do osmi, tak přijde na to, která to je). Teprve poté si král začne z karet vybírat záměrně. Skrytě odhozená karta může klidně být král. Pak hráč skutečně zůstane králem i v příštím kole a jestli se to stane několikrát po sobě, platí všechny ty níže uvedené poznámky o pravděpodobnostech a sázkách do loterie...

6.2.2012 16:09:36

Vybíráme z Bazaru

Flesh and Blood - karta Braveforge Bracers
Flesh and Blood - karta Braveforge Bracers
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas