Cestou necestou

xxxxxxxxxo hodnoceno 80x (Seznam vlastníků)

Cestou necestou - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Bard - Centrum Gier
Autoři: Ryan Laukat
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahojte, rád by som sa opýtal ake máte dojmy či pocity z hry...celkovo sa oplatí? Hrateľnosť, spracovanie komponentov, preklad...Stále váham či zakúpiť alebo nie, neviem čo od toho očakávať....vedel by mi niekto povedat aké je to v dvoch hráčoch a či je možné a plnohodnotné sólo hranie? Čítal som niečo z ang verzie ale predsa len recenzie su už s odstupom času keď to bolo nove a podobných hier bolo málinko. Prípadne to k niečomu prirovnať...
Dakujem
19.2.2021 17:43:29

Hra
Podívej se i tady,hra je tu dvakrát (netuším proč?).

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/near-and-far-5873/

19.2.2021 17:59:19

bastacka
Řekl bych, že dvakrát je to tu proto, že v českém vydání je rovnou zakomponované rozšíření Amber mines (Jantarové doly).

19.2.2021 19:08:22

Dvojmo
Presne tak to bolo aj adminom vysvetlené..

19.2.2021 19:15:03

Dojmy
Videl som komentáre v pôvodnom near and far ale presne ma zajima ako vyzera cz verzia, či sa podaril preklad, ake je rozsirenie...evidoval som na FB že je tam pár chýb preto priložili prelepky...a pod...Hlavne ma zajíme ci sa dá naozaj hrat solo (napr. za viac postav) i ked je hra prioritne urcena od 2 hracov :)...
PS: prosím nech sa už nerieši či je to duplicitne alebo nie, to už sa spominalo a aj uzavrelo :-)

19.2.2021 22:09:11

solo
Tak hrát solo za více postav se dá většina kooperativních her, a to rozšíření co je připojené v české verzi umožňuje hrát kooperativně. Není tam ale (pokud vím), žádný speciální solo mód a na BGG hraní za více postav většina lidí, co to zkoušela, nedoporučovala.

19.2.2021 22:23:43

Errata
Par chybek tam je, ale nic podstatneho. Asi nejvetsi chybka je, ze se pri priprave maji pripravit ne tri zviratka, ale tri zviratka za kazdeho hrace. Na tuhle chybu ale upozornoval papirek zastrceny pod folii, alespon u meho exemplare. A pokud byste to hrali podle toho chybneho textu, rychle by vam doslo, ze vam zviratka dosla :) .

Takze chyby bych vubec neresil. Mame odehrany 3 scenare z putovani a zatim jsme po vsech strankach nadseni.

Ja jsem hru znal uz driv, ale domu jsme to chtel jen cesky :) .

19.2.2021 22:37:56

Pravidlá
Prosím vás ako sú napísané pravidlá, sú zrozumiteľné? Nie je tam podobný problém ako v hre Kolonie? Ďakujem.

22.2.2021 20:15:48

pravidla
Uz si nepamatuju, jaka jsou pravidla ke Koloniim, ale Cestou necestou maji podle mne pravidla uplne v pohode.

22.2.2021 21:30:44

Pravidla
Máme oboje a nedá se to srovnat. NaF má pravidla jednoduchá a srozumitelná. Po dlouhé době hra, kde už ve třetí hře nebylo nutné listovat a cokoliv hledat.

V kolonii jsem víc času trávil na BGG ve fórech než ve hře (a to máme hlídku i M&M).

24.2.2021 21:10:22

mh

OUTbrain
My jsme nelistovali už asi ani ve druhé hře ;). Pravidla jsou opravdu jednoduchá a intuitivní, neobsahují žádné zbytečné komplikace a přitom poskytují poměrně velkou variabilitu a možnosti pro hráče.

Na druhou stranu bych se ale chtěl zastat pravidel pro Kolonii. Máme ji téměř celou odehranou, k tomu celou Plyšovou hlídku i Mice&Mystics (základ) a myslím si, že ta pravidla pro Kolonii nejsou nijak složitá a ani nijak extra špatně napsaná. Já v nich potom taky příliš nelistoval, spousta věcí byla dost intuitivních, nebo nehrálo zásadní roli, jak se v konkrétní situaci rozhodneme. Z tohoto pohledu byla asi nejhorší pravidla u M&M, tam jsem listoval a upřesňoval si snad každou hru. A navíc to vždycky bylo popsané jinde, než jsem to hledal.
Ale to už je určitě na jinou diskuzi.

28.2.2021 10:17:50


Už je v prodeji nějaký čas, tak by mě zajímaly další dojmy.
My rozjeli rozvoj postavy a ty příběhy jsou vážně moc fajn. Bohužel se nemůžu ubránit dojmu, že jsem nucen si vybrat. Buď hrát na body, nebo jít za příběhem. Čeká nás poslední mapa a já se u her předtím snažil kombinovat tak, aby mě to nutilo jít primárně za příběhem a zároveň vyhrát na body, ale příjde mi, že to není možný. Odměna ze setkání je náhodná, mnohdy dostanete něco, co vůbec nepotřebujete a naopak, pokud usilujete o nějaké suroviny ke splnění cílů na úkor příběhu, často není problém toho dosáhnout a jít za jistým vítězstvím.
Trochu mě to mrzí, chtěl jsem mít motivaci postupovat hlavně příběhem, ale ten si musím často odepřít, aby byla ještě naděje na bodové vítězství a po skončení hry z toho mám smíšené pocity.
Nemá to být negativní komentář, hru mám opravdu rád a osobně ji hodnotím vysoko, spíš mě zajímalo, jestli to někdo vnímá podobně..
a taky je tu možnost, že ji prostě jen neumím hrát:))

17.4.2021 00:13:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Nemám pocit, že by odmeny za stretnutia neboli dostatočné. Bez ohľadu na to, čo človek dostane, tak sa to dá veľmi ľahko zameniť v meste. A celkovo je tá odmena skoro vždy bohatá, banner plus niečo. A keď už vyjdeš von, tak pozískavaš aj body za stany/porazenie nepriateľov.

Mne sa hra veľmi páči a často aj vyhrávam a nemyslím, že by mi v tom snaha robiť príbehové stretnutia nejako bránila. Treba to samozrejme striedať aj s mestom a vhodnou prípravou, aby keď už človek vylezie von, tak aj niečo stihne spraviť.

17.4.2021 11:01:41

Juanitos

Já mám opačnou zkušenost, a sice že ten, kdo jako první vyrazil z města a začal s příběhovými střetnutími se obvykle dostal do solidní výhody, protože to je nejsnazší cesta, jak získat žetony frakce, které jsou nezbytné pro "postavení" lepších artefaktů. 

Já to hrál většinou tak, že jsem se snažil získat co nejdříve nějakého společníka a želvu a s nimi jsem záhy vyrazil na nejbližší střetnutí. A pokud se místo střetnutí nacházelo na poličku s diamantem, obvykle jsem kromě odměny ze střetnutí získal 1-2 diamanty za postavený kemp. Za diamanty jsem si pak pořídil další želvy a pak už to jelo celkem hladce.

Neříkám, že jsem vždy vyhrál, ale odměny ze střetnutí a za ně "postavené" artefakty většinou vedly k solidnímu bodovému zisku.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

17.4.2021 11:12:42 | Upraveno autorem (porovnej)


Asi jsem to nenapsal ideálně. Neříkám, že jsou odměny nedostatečné, ale že jsou náhodné. Pokud získáte žeton frakce, který se vám hodí ke splnění artefaktu, je to velká výhoda. Nemusíte na radnici žeton vyměnit, popř se nemusíte pokoušet získat artefakt, který bude pro váš žeton vhodný, tzn neztratite tím jeden tah. Ale o to mi tolik nejde. Mám takovou zkušenost u hry dvou hráčů, že začátek je snadný, jdete na nejbližší setkání a pak i získáte materiály za postavení tábora. Jedná se mi o pozdější fázi hry, kdy jsou setkání daleko. Aby jste se tam dostali, často chodíte přes místa bez táborů, takže vás to stojí srdíčka. Aby jste se dostali na dané místo, může vás to stát víc než jeden tah a někdy i na místě, kde tah skončíte, raději nepostavite tábor, aby vám zbyla srdíčka na překonání zbývající cesty a popř na doplnění ne úplně úspěšného hodu při řešení úspěchu daného setkání. Tohle podstupovat nemusíte, pokud se místo na setkání zaměříte na stavbu táborů na výhodných místech pro získání potřebných surovin či obchodních cest.
Statistiky u nás jsou takové, že hráč, který zvítězil měl maximálně dvě setkání a hráč, který se soustředil na setkání měl čtyři, ale bodově ztrácel.
Může tam být více faktorů, ať už je to počet hráčů, výběr artefaktů, rozložení setkání na mapě, ale po čtyřech hrách to u nás bylo takto.

17.4.2021 11:58:18

Dám ti jednoduchý tip. Hraj to s někým jiným. Když jsme hráli ve dvou kampaň postav, tak jsme to hráli ve velmi přátelském duchu a vždy jsme daný scénář ukončili, až když měli oba hráči splněná všechna dostupná setkání. Body jsme pak spočítali, jen aby se neřeklo. Příběhy obou postav si i po dvou letech celkem obstojně pamatuju, naopak už vůbec netuším, jestli jsem vyhrál já nebo můj protihráč.

Near and Far je skvělá hra, ale hlavně díky příběhům. V žádné příběhové hře jsem zatím nenarazil na setkání, která by mě bavila víc. Naopak po mechanické stránce sice není hra špatná, ale taky to není nic světoborného. Z toho důvodu doporučuji nehrát hru s někým, kdo se soustředí na slabší mechanickou část, jen aby vyhrál na body a raději si ji zahraj s někým, kdo dává přednost skvělé napsaným setkáním. Užiješ si ji o mnoho víc.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

17.4.2021 12:13:11


To nebude tak snadné, jedná se o přítelkyni a vlastně jsme oba podobní hráči. Soutěživý, ale zdravě. Chtěli jsme jen využít všech možností, které hra nabízí a najít ideální cestu pro užití si příběhů a zároveň bodové převahy a zajímalo mě, jestli je to možný. Pokud ne, nevadí, na hledání nejlepších strategií pro bodové vítězství jsou tu jiné hry.
Nechtěl jsem, ať to vyzní vůči hře negativně. Nás vážně baví a z příběhů jsme nadšení, jen mě zajímaly možnosti hry a zkušenosti ostatních.
Díky za reakce..

17.4.2021 12:29:13

Juanitos

To si ještě počkej na reakce jiných, pokud nějaké budou. Moje zkušenost s touto hrou byla taková, že jsme si ji vždy vychutnávali a o body jsme soutěžili v jiných hrách. Bohužel zhruba po dvaceti partiích (což je mnohem víc než kolik jsem věnoval většině ostatních her) začala být ta mechanická část hry natolik repetetivní a nezajímá, že jsem se rozhodl poslat ji do světa.

Svého času to pro mě byla nejlepší hra vůbec, která ale bohužel ztratila část kouzla ve chvíli, kdy už nebylo moc co objevovat.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

17.4.2021 14:19:22

Nemáme nahráno nijak moc, ale zatím to dopadá tak, že všichni hrajeme primárně objevování. Já, jelikož kostky jsou můj nepřítel, se na něj ale vždycky snažím dostatečně naboostit, aby se mi nestalo, že se přiženu k nějakému questu a nepodaří se mi ho splnit, čímž buď zmizí, nebo mi ho někdo vyfoukne. Výsledkem je, že na body vyhrávám a příběhy si dělíme plus mínus rovným dílem (mí dva spoluhráči jsou větší gambleři). Baví to všechny. Určitě bych to něchtěla hrát se standardními doly, v těch jantarových je navíc objevování podzemí, byť jednoduché.
Hru čiste "na body" si neumím představit, ale to spojení "bodovacích" nebo spíš "boostovacích" mechanik a objevování je neotřelé a z gameboooku budeme určitě chtít vytáhnout maximum.

17.4.2021 14:26:11

Hrajeme kampaň ve třech hráčích, během posledního roku a půl jsme v této sestavě zahráli většinu Laukatových her opakovaně a vždy jsem si to velice užili. Teď jsme za polovinou kampaně a zatím to vypadá, že na jednorázové hraní to nebude špatné, ale jako kompetitivní kampaňová hra to u nás prostě neobstojí. Když bude některý hráč chtít, tak může mapu ukončit velice rychle. Taktéž může "vyčistit" mapu od většiny setkání. 
Dále se například často stane, že ke konci mapy se hráči dostane po úspěšném řetězovém setkání zajímavé odměny v podobě karty, kterou už ale nestíhá/nemůže nijak použít a podle pravidel ani nemůže vzít na další mapu. Takže celá snaha naprosto k ničemu, protože z toho žádné body nemá. Neskutečně iritující. Také se stává, že hráč má nějaké řetězové setkání (S), které nestihne dokončit na dané mapě a musí ho dokončit zase jako nula na další mapě. Takže ho nedá nebo musí na lehčí obtížnost, což není moc naplňující. Pokud totiž bude čekat, až trochu vylepší skupinu, tak už může být konec hry nebo většina setkání pryč. Na BGG jsou nápady na úpravy pravidel, aby to dávalo větší smysl jako kampaň. Takže pokud chcete teprve začít kampaň hrát, tak doporučuji se podívat nejdříve tam. My zatím budeme stále čekat na to, kdy bude alespoň vítěz mít po dohrání mapy radost. Má někdo podobné zkušenosti?

__________________
HRANÍ U NÁDRAŽÍ
https://www.facebook.com/hraniunadrazi/

17.9.2021 11:38:54

@Const.ex Nad hrou jsme přemýšleli, že bychom si ji pořídili se ženou k Vánocům, přeci jen není nejlevnější. Podobné hry moc nehrajeme, jsme spíše na eura, ale líbí se nám téma, vizuál i ty různé mapy. Bude to fajn i ve dvou? A ty problémy ohledně kampaně, je takže lepší jakože každý scénář hrát od nuly? Díky.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

17.9.2021 13:50:56

@Jonash tak pokud jste jenom dva a máte se (předpokládám) rádi, tak se asi v průběhu každé mapy domluvíte. Rozdělit si setkání a dohodnout se na konci. Takže by to mohlo být v pohodě. Ta “kampaň” začíná na každé mapě vždy od nuly. Jen se za určitý počet úspěšných setkání, podaří po pár mapách nakoupit vylepšení, které přidá menší výhodu. Ale není to žádné terno. Rozhodně z toho není cítit žádný delší vývoj postavy a používání odměn/věcí, se kterými se hráč potkal ve hře. To nakupování se děje mimo. 

__________________
HRANÍ U NÁDRAŽÍ
https://www.facebook.com/hraniunadrazi/

17.9.2021 14:04:50

Jelikož je to příběhová kooperativní hra, dá se to hrát i solo?

24.9.2022 00:01:47

mh

@Derecho 

Oficiálně sólo varianta uváděná není, ale krabice obsahuje kooperativní variantu (jako součást rozšíření Jantarové doly) a ta by se za určitých podmínek možná dala hrát jako sólo, jen budeš mít trochu problém se setkáními - máš se rozhodnout mezi nabízenými variantami, aniž bys dopředu znal následky, což funguje tak, že ti to čte druhý hráč. Asi by se to dalo řešit tím, že si to budeš zakrývat.

Ale přímo navržená pro sólo hraní ta hra není.

24.9.2022 09:16:27

@mh Díky za odpověď. O to mi šlo. Obecně ne každá kooperativní hra se dá hrát sólo… Vždy se dá hrát tak že prostě jeden hráč ovládá dvě postavy a hraje to jakoby to hráli dva..ale problém je, že právě v některých hrách, ten druhý hráč, být je to spoluhráč, zná informace, které nesmí prozradit druhému. To pak logicky solo hrát nejde ikdyz je to kooperativní hra. Pokud je to jen ve čtení nějakých rozhodnutí a neměl bych vidět následek, asi by to ještě šlo. Stále nejde o informace kterou musím vědět i nevědět zároveň :-)

24.9.2022 10:05:48

@Derecho Ale ta hra není kooperativní. Rozšíření obsahuje možnost kooperativní hry, ale je to mód navíc, varianta, ale standardní hra je kompetitivní. 

24.9.2022 10:31:47

Vybíráme z Bazaru

Prodám retro hru Hrady
Prodám retro hru Hrady
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas