Černá ovce

Černá ovce - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Kaissa Chess & Games
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Jak to může dopadnout, když se ameritrashoví Fantasy Flight Games rozhodnou vydat dětskou hru se zvířátky? A když je navíc jejím autorem zarputilý eurař Rainer Knizia? Pojďme se na toto neočekávané spojení podívat zblízka.

Černá ovce aneb poker pro školáčky

Černá ovce je dětská hra pro 2-4 hráče od 8 let. Hráči se snaží získat co největší stádo tím, že odvádějí zvířátka ze společných pastvin do své soukromé farmy. Ve hře se vyskytuje 6 různých zvířat: černá ovce, bílá ovce, kráva, kůň, kohout a prase. Každé zvířátko je ve hře zastoupeno celkem 6 figurkami.

Každé zvíře má jinou hodnotu, ale ta není známa až do úplného konce hry. Aby hra byla napínavější, mají všechna zvířátka na svém bříšku číslici 1-2-3, což je počet vítězných bodů. Takže nemusí nutně vždy vyhrát hráč s největším počtem zvířat.

A proč se hra jmenuje Černá ovce? Protože kromě pěti zvířátek, přinášejících kladné body, se tu vyskytují také černé ovce, které znamenají body mínusové.

Jdeme na věc aneb průběh hry

Základem hry jsou 3 pastviny, na kterých stojí vždy 2 figurky zvířátek. Hráči si líznou 3 karty do ruky a poté všichni zabučí. Nejhlasitější hráč začíná. Přiloží jednu kartu z ruky k libovolné pastvině a dolízne si novou kartu. Takto se hráči střídají.

Každý hráč může k pastvině přiložit celkem 3 karty s obrázky zvířátek tak, aby vytvořil co nejsilnější kombinaci karet podobnou pokeru.

Jakmile k pastvině i poslední hráč doloží svou třetí kartu, okamžitě se pastvina vyhodnocuje. Nejúspěšnější hráč si odnáší obě zvířátka, která mu přinesou body. Pomocí karet se vylosují nová dvě zvířátka na pastvinu a hra pokračuje dále. Hra končí, jakmile je všech 36 zvířat odvedeno na farmy hráčů.

Kdo si odvede zvířátka z pastviny?

K vyhodnocení pastviny se používá kombinace pěti symbolů. Zaprvé to jsou 2 zvířátka, která jsou společná pro všechny hráče. A zadruhé to jsou tři karty, které každý hráč k pastvině vyložil.

Nejsilnější kombinací ve hře je pětice stejných symbolů. Ta by se dala přirovnat k pokerovému královskému flushi. Ale nebývá příliš častá, protože ji lze udělat jen, když na pastvině stojí dvě stejná zvířátka.

Dále následuje čtveřice stejných zvířat plus jedno jiné.

Třetí nejsilnější kombinací je Full house, neboli trojice a dvojice. A tak dále, vše je názorně ukázáno na lama kartě, kterou brzy pochopí i děti.

Pokud mají dva hráči stejnou kombinaci karet, rozhoduje hodnota zvířat. Kůň je hodnotnější, než kohout, takže čtveřice koní má při vyhodnocení přednost před čtyřmi opeřenci. No a pokud dva hráči mají úplně stejnou kombinaci, zvířata si odvede ten, který ji vyložil dříve.

Kdo je nejlepší farmář aneb závěrečné počítání

Nejprve se spočítají body na bříškách jednotlivých zvířat.

Dále se rozdá 6 bonusových bodů tomu, kdo má nejvyšší počet figurek stejného zvířete. Pokud jsou dva, nezískává tyto body nikdo.

Dalších 6 bodů získá hráč za každou celou šestici různých zvířat. Pokud tedy máte 2 zvířata od každého druhu, získáte tento bonus dvakrát.

Vítězem je hráč s největším počtem bodů. Jsou-li dva, tak vítězí majitel největšího počtu figurek.

Plánované hospodářství aneb složitější varianta hry

Hra v základní verzi je relativně jednoduchá a odhalit optimální strategii zvládne i průměrně inteligentní desetiletý hráč. Proto FFG přichystali pro náročnější hráče ještě karty s úkoly. Ty na konci přinesou hráčům další body.

Mezi úkoly patří například nasbírání konkrétního počtu zvířat, které je ohodnoceno dalšími body.

Nejrafinovanějším úkolem je sesbírání všech šesti černých ovcí. Hráč, který má tuto bonusovou kartu a úkol splní, ve hře zvítězí bez ohledu na počet dosažených bodů. 

 

 

Hra v balení od Blackfire obsahuje:

  • 36 plastových miniatur zvířátek
  • 3 společné pastviny
  • 4 farmy (pro každého hráče jedna)
  • 84 karet se zvířaty
  • 24 bonusovýcha úkolových kartiček pro složitější variantu hry
  • 4 velmi užitečné lama karty
  • Český návod

Autor: husak

Další názvy této společenské hry

  • Black Sheep

Vybíráme z aukcí

Kvedlalové z kvedlinburgu Insert
Kvedlalové z kvedlinburgu Insert
Akt. cena: 35 €
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas