Caverna: Sedláci z jeskyní

xxxxxxxxxo hodnoceno 304x (Seznam vlastníků)

Caverna: Sedláci z jeskyní - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 7
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Je ve hře náhoda? Jaká je obtížnost?

Je ve hře náhoda?
Nějaké nečekané události třeba jako v Robinsonovi?
Náhodný počet vytěžených/vypěstovaných surovin?
Náhodné věci získané z "výpravy"?
Můžou při hře umřít trpaslíci nebo zvířata?
Musíte reagovat na vzniklé problémy nebo si jedete čistě svoje?

Nemám žádné zkušenosti ani s agricolou, ale celkem se mi líbí téma. Mám ale obavu, že je to obyčejná euro hra. Takže si naplánujete co si postavíte a pak už je to jen o počítání. Mám z toho pocit, že je to spíš taková rodinná hra.
27.5.2016 20:03:28

Nahoda..
Jediná náhoda ve hře jsou karty, které si na začátku hry zamícháš a každe nové kolo otočíš jednu.. a tím se ti rozšíří výběr akci.

Nečekané události jsou maximálně to, že ti někdo vyfoukne akci co jsi potřeboval.

Je přesně dáno kolik vytěžíš, vypěstuješ a kolik se ti narodí zvířat.

Z výprav dostaneš to co si můžeš vybrat z nabídky karty. Je to ovšem závislé na síle zbraně, kterou trpasík na výpravě má.

Trpaslíci neumírají, zvířata ano když je sníš :)

Defakto si jedeš to svoje.

Plánovat můžeš cokoliv, ale pokud ti protihráči berou akce co potřebuješ tak se musíš vydat jinudy a měnit strategii ;)



27.5.2016 20:33:34

...
Pardon za OT, ale "obyčejné euro" a "rodinná hra" jdou trochu mimo. Jinak souhlas s kladivem.

27.5.2016 22:19:18 | Upraveno autorem (porovnej)

euro
Jo, obavy máš správné - je to euro jak řemen. Podle toho, co píšeš, tak bych ti hru nedoporučil :)

28.5.2016 01:28:45

Přesun
Jedná se o věc názoru, tedy o diskuzi a nikoli otázku.

A k tématu: je tam ještě náhoda v podobě neúplných sklizni. Někdy se sklízí, někdy se sklízí napůl a někdy se jenom krmí. Ale ano, je to euro jako řemen.

30.5.2016 08:57:54

euro obavy
Eura mě zatim spíš odrazujou. Jsou u tohohle eura věci, co by kazily zážitek z hraní při hře mě s například 9letým dítětem? Například: nalepené téma, příliš solitérní hra, moc náročné na přemýšlení (hlavně plánování), čekání na tah soupeře (kvůli přemýšlení), přílišná předvídatelnost, nutnost hru už trochu umět (= první, druhá partie ještě nebaví), nedostatek emocí (suchost), absence příběhu (byť jen v hráčově hlavě), hraní na body (namísto tématického cíle), příliš počítání při hře, nelogické (netematické mechanismy).

23.7.2018 18:22:40 | Upraveno autorem (porovnej)

:o).....Honzík
omlouvám se ... ale musím. To jsi mluvil o améru?

23.7.2018 19:35:51

euro
JohnyD:
To asi záleží na tom, co od té hry s 9letým dítětem čekáš.
Pravidla to má celkem jednoduchá, ale aby se to hrálo dobře, tak je potřeba taky nějaká taktika, které nevím na kolik je to dítě schopné. Samozřejmě pokud vás bude bavit stavění místností, políček, chování zvířátek apod. a nepůjde vám o to soupeření, tak nevidím důvod, proč byste si to neužili.
Ke konkrétním bodům:
nalepené téma - téma je zpracováno a začleněno výborně, ať už výpravy trpaslíků, kopání dolů, obdělávání políček atd.

příliš solitérní hra - interakce mezi hráči v zásadě není, spočívá jen v omezeném výběru akcí, takže pokud ti soupeř vyfoukne něco, cos chtěl hrát, tak se musíš vydat jinou cestou

moc náročné na přemýšlení - plánovat potřeba je, právě tam se ukáže rozdíl mezi dobrými a špatnými hráči, je otázka, jestli bych to usoudil za příliš náročné

čekání na tah soupeře (kvůli přemýšlení) - občas se samozřejmě někdo zamyslí na dýl, ale většinou jsou tahy dost rychlé

přílišná předvídatelnost - tady nevím, co bych si pod tím měl v souvislosti s touhle hrou představit.

nutnost hru už trochu umět - jak už jsem psal víš, je rozdíl tu hru umět hrát a umět ji hrát dobře, to první je snadné a pokud vám nepůjde primárně o výsledek, tak nebudete mít problém

nedostatek emocí (suchost) - no to záleží na individuálním přístupu, pokud člověk bude mít radost s každého nově narozeného zvířete nebo nového trpaslíka tak si nějaké emoce prožije, ale jinak maximálně naštvanost, když mu soupeř vyfoukne před nosem akci, kterou chtěl hrát:)

absence příběhu (byť jen v hráčově hlavě) - zase individuální, téma je zpracováno výborně a vidíš, jak se ti rozrůstá obydlí, políčka, stáda zvířat, sílí trpaslíci, ale například pro mě je to pouze kulisa ve hře a není to pro mě důležité ale věřím, že pokud ti půjde o atmosféru, tak si to taky dokážeš užít

hraní na body (namísto tématického cíle) - tady to jde tak nějak ruku v ruce, snažíš se, aby to co nejvíc rozkvétalo obydlí a majetek tvých trpaslíků a za to dostaneš nakonec body, takže podle mne naprosto ideálně

příliš počítání při hře - počítání je důležité hlavně na konci hry, při hře je důležité jen počítat, kolik jídel potřebuješ, abys nakrmil všechny trpaslíky

nelogické (netematické mechanismy) - myslím si, že tady žádné nejsou

Za mě je Caverna jedna z nejlepších her co znám. To, co mi na Agricole vadilo(hlavně to složité živení), je tady zjednodušeno a celkově mě hra hrozně baví a rozhodně každému doporučím.

24.7.2018 10:00:48

Vybíráme z Bazaru

Scythe+rozšíření+vylepšení CZ
Scythe+rozšíření+vylepšení CZ
Akt. cena: 3600 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas