nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Catz Ratz Batz

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 10 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: undefined
Vydavatelé: Stragoo games
Autoři: Maureen Hiron
Rok vydání: 1997
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Kočky! Krysy! Netopýři! Co mají tato tři zvířátka společného? To opravdu netuším ani já - snad jen mírně halloweenskou tematiku.

Bláznivá hra Catz Ratz Batz obsahuje co pouze devět identických šestistěnných kostek. Nejde ovšem o kostky klasické, které známe například z Člověče, nezlob se! a jiných her. Kostky mají na sobě tři čísla (3, 5 a 7) a tři obrázky zvířátek (krysu, netopýra a kočku). Princip této hry je podobný, jako u klasických „kostek“. Hráči se střídají ve svých hodech, nejprve provedou hod základní se všemi kostkami a pak k němu „dohazují“ dalšími kostkami víc a víc bodů. Ovšem kdo chce moc, nemá nic a proto dovednost taktiky a počítání se vám u této hry bude rozhodně hodit.


Příprava hry:

Kostky položíme na hrací plochu a předáme vybranému začínajícímu hráči. Určíme zapisovatele bodů, kterému předáme přiložený bloček a tužku.


Průběh hry:

Hráči se ve svých hodech střídají a každý hráč hází tak dlouho, dokud může nebo chce. Při každém hodu dáváme stranou kostky, na kterých padlo nějaké zvířátko. S těmi již nic jiného dělat nelze a nesmí se s nimi už znovu házet. Po prvním hodu je navíc nutné dát stranou alespoň jednu kostku s číslem, které si tak fixujeme a budeme jej „sbírat“. Tuto kostku již také dále nesmíme používat. Se všemi ostatními kostkami můžeme házet tak dlouho, jak jen chceme, dokud nám postupně nenapadají další zvířátka (s těmi už pokračovat nemůžeme) a/nebo dokud nám zbylá čísla netvoří kompletní požadovanou sérii (samé trojky, samé pětky nebo samé sedmičky dle výběru při prvním hodu). Ale i v takovém případě lze teoreticky se všemi kostkami s čísly (kromě té první, fixační) házet dál a pokusit se „dohodit“ další zvířátka.

Následuje další hráč na řadě úplně stejným způsobem se všemi kostkami.

Bodování: Body v každém kompletním hodu spočítáme tak, že sečteme čísla na všech kostkách. To jsou základní body, které pak navyšují zvířátka:

  • Za každou kočku máme navíc tolik bodů, kolik padlo na číselných kostkách.
  • Krysy žádné body nepřináší a za každou z nich musíme „vyrušit“ jednu kočku, kterou tím pádem nehodnotíme.
  • Netopýři mají proměnlivou funkci v závislosti na sbírané sérii čísel:
    • pokud sbíráme trojky, netopýři se chovají jako kočky, jsou tedy i za ně body
    • pokud sbíráme pětky, netopýři bodování nijak neovlivňují
    • pokud sbíráme sedmičky, netopýři se chovají jako krysy, ruší tedy kočky

Může nastat i varianta, že se zvířátka navzájem vyruší a zbydou nám body pouze za kostky s čísly. V případě, že máme alespoň o dvě více krys nebo podobně se chovajících netopýrů, kteří už nemají co vyrušit, přináší hod nula bodů.


Konec hry:

Po každém hodu zapisovatel zkontroluje, zda jsou všechny kostky správně ohodnoceny a zapíše do bločku ke jménu tohoto hráče jeho číselný výsledek do sloupečku. Tyto výsledky za každý tah průběžně sčítá tak dlouho, dokud nějaký hráč nezíská 250 bodů. Tento hráč se stává vítězem hry.

Autor: Mroj