Castles of Burgundy, The

xxxxxxxxxo hodnoceno 151x (Seznam vlastníků)

Castles of Burgundy, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra
Čeština: není
Vydavatelé: Alea
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

.
28.2.2011 09:03:05

Skvělé!
Jestli máš ráda kostkovky typu Macao a Troyes, tak se Ti bude hra moc líbit. Výhodou je, že nemusíš luštit žádné texty, pravidla jsou jednoduchá. Včera jsem vyzkoušel s dětmi na kroužku a nebyl žádný problém. Stihli jsme to za dvě hodiny i s vysvětlením pravidel, přípravou a úklidem hry.

3.3.2011 13:24:53

...
koukala jsem, že je jazykově nezávislá. Právě rozmýšlím mezi Troyes a touhle hrou, obě vypadají maximálně zajímavě :-)

3.3.2011 13:43:47

PJ

Ladinek
Díky za informaci. Felda mám hodně rád, Notre Dame a Rok Draka jsou mé "milební" hry, ale Macao mě vůbec neoslovilo :-(
Troyes se mi líbí na druhou stranu opravdu moc. Můžeš, prosím, nějak stručně porovnat s Troyes co do odlišnosti pravidel, náročnosti, tematicky, atd. Dík.

3.3.2011 14:05:02

PJ
Uff, téma je sice spíše aby se neřeklo. Hra má 5 velkých kol složených z pěti malých a v každém malém si hodíš dvěmi kostkami a výsledky můžeš použít na dvě akce. Na rozdíl od Troyes kostky krást nemůžeš :-). Interakce ale ve hře moc není, pouze se občas snažíš vyfouknout ostatním to, co taky potřebují a první dva hráči získávají body za zaplněné oblasti. Plán je složen z hexů, rozdělen na barevné oblasti a na každém hexu je číslo. Za kostky především získáváš dílky, které opět za kostky umisťuješ na svůj plán. Většina dílků má při umístění spustí nějaký jednorázový efekt, kterým ti pomáhá. Když zaploníš nějakou oblast, dostáváš body závisející na velikosti oblasti a době dokončení (čím dříve tím lépe). Pocitově mi to připomíná spíše Macao, herně to má zas asi blíž k Troyes. Takže jsem ti nejspíše moc nepomohl :-).

3.3.2011 16:52:32

Dojmy
Tak jsem si to ted o vikendu zkusil a libilo se mi to dost. Porad teda dam v kostkovkach prednost Alien Frontiers s ohledem na herni dobu, ale i tohle je velmi pekne s mnoha moznostmi vyuziti kostek...;)

8.5.2011 18:30:39

Burgen
Po teto hre pokukuju hned od vydani, nebot to je Feld:) Jsem na ni hodne zvedavy a jsem rad, ze jsou zatim pozitivni ohlasy.

8.5.2011 18:46:25

DC

aneken
Je to odlišné od Macaa, nebo je to podobné??

8.5.2011 18:53:17

plusy a minusy
Plusy
- Feld a jeho propracovanost
- Vsechno ikonicky znazorneno na planku hrace
- bavi stavet si vlastni krajinu - neco vznika pod rukama

Minusy
- drobny material (ne, ze by to bylo titerny, ale vetsi by se mi zamlouval mnohem vic jak do ruky tak na pohled a obrazky na sestiuhelnicich...)
- pokud nekdo zacne vracet tahy tak je to sileny
- nehrajte s clovekem, ktery chce prepocitat, jak vyhraje - budete deset minut zirat tise do stolu, pak za tri minuta odehrajete a pak bude zase na tahu ON
- nekere partie se muzou jevit siiiilene vlekle

celkove se mi ale hra libi mechanizmy a v te spravne parte si ji dam znovu
-

8.5.2011 18:58:05

DC
Macao jsem bohuzel nehral, takze ti moc nepomuzu...

8.5.2011 19:00:16

dilli
Tak to plati obecne u spousty eurovek, pokud se je nekdo snazi propocitat do mrte, muze to byt umorne...;) My jsme tohle hrali hodne pres dve hodiny...

8.5.2011 19:02:20

DC

aneken
A celou dobu to byla zábava?

8.5.2011 19:04:50

DC

oplprokop
Nás teď fakt hodně od Felda baví Luna, je to úžasná hra :-)

8.5.2011 19:05:56

DC
Chvilema byly tahy ostatnich hracu desne dlouhe, coz ja nesu trosku spatne, protoze jsem zvyklej hrat vse hodne rychle a vzdy planovat v tazich ostatni. Ale skoncil jsem tesne ctvrtej (byl jsem jedinej, kdo to hral poprve), takze to jejich pocitani ma asi neco do sebe;) Kdyby to plynulo o trochu rychlej, bylo by to o neco lepsi, ale bavil jsem se dobre... Zajimavosti je asymetricnost jednotlivych planu, takze kazdy hrac hraje trochu jinak (ale muze se pripadne hrat i se stejnyma...).

8.5.2011 19:09:29

ake
to je v dvojke?

16.7.2011 01:14:20

dojem
Musím uznat, že tohle je opravdu dobré a zábavné euro. Jedno z nejlepších co jsem hrál. Z Felda co jsem hrál (Burgundy, Drak, Trajan) se mi to líbí nejvíce. Ve dvou je to skvěle hratelné. Nejvíce se mi líbí ta variabilita, kterou zajišťují kostky, náhodně namixovaná nabídka v každé fázi + různé plány pro každého hráče (což jsme zatím ještě nezkoušeli)

EDIT: Tak druhá hra zahraná (už bez chyb) na rozdílných plánech a fakt dobré. Téma je sice suché a klasicky euroidně našroubované (u zboží se Feld už neobtěžoval ani odlišit druh a je odlišené pouze barvami, ale má to samozřejmě svůj důvod), ale baví mě to.

Ovšem ve 4 bych to asi nehrál, protože občas se člověk (nechtěně) zacyklí a druhý musí trochu popohánět, takže ve čtyřech musí být dlouhé a nudné prostoje. Ale ve dvou je to super

18.11.2012 13:39:25 | Upraveno autorem (porovnej)

beholder
chtě nechtě s tebou musím asi souhlasit ve všech bodech obžaloby. hru jsem našel pod stromkem a od té doby jsem ji zkusil dvakrtá ve třech. jsem zvědav ještě na ty různorodé hrací plány. Co tedy musím přiznat, netuším co je nejdůležitější, tedy na co hrát. Co jsem si řekl, tak hodně je asi důležité hrát na stejný druh dobytka. podle mne malé lokace uzavřít co nejrychleji.

27.12.2012 11:02:30

Elenistar
my to hráli asi už 4x a je to skvělá hra. Kruh se začíná uzavírat a já se vrátil k eurům :). Je to hlavně kvůli přítelkyni, protože se mi nechce počešťovat (někdy to ani není možné) ty ameriky :). Takže jsme spokojeni oba :). K Agricole a abstraktním eurům sice asi už nevrátím, ale Le Havre se mi líbí:). No nic to sem nepatří. K tématu...

Hrajeme už jen na těch různých deskách (tzn., že jedničky nehrajeme). Hrát na stejný druh dobytka je fajn, pokud se tam objevuje a soupeř/i ti ho neberou (musíš tím pádem hrát i lodě). Je tam ale jeden žlutý tile, který ti dává body za různý dobytek. Ta variabilita mě opravdu fascinuje, protože dokud nemám vybranou desku, tak nevím co budu hrát a navíc pokud nechodí to co potřebuji, můžu strategii v průběhu měnit.

Vytiskl jsem i další plány z expanze :)

27.12.2012 11:20:23

beholder
no já jsem zvědavý ještě na ty malinký promodílky... to druhé rozšíření

27.12.2012 11:22:22

Elenistar
jo na to taky čekám (bgg market) :). 4 žetony za kilo je celkem šílenství, ale kdyby se nám ta hra tak nelíbila, tak to kašlu :)

27.12.2012 11:30:55

Môj dojem
Včera som hral hru prvý krát a veľmi sa mi to páčilo. Výčitku by som mal ku, podľa mňa nie práve šťastne zvoleným farbám pre niektoré žetóny. Napríklad žetóny výzkumu majú žltú farbu s nádychom do zelena a žetóny zvierat majú svetlo zelenú farbu. Žetóny budov majú béžovú farbu a žetóny baní šedú. Keď hru hráte pri umelom osvetlení tak sa vám môže ľahko stať to, čo sa nám stalo včera ,že do poslednej fázy nám niektoré žetóny chýbali kým niektorých bolo viac. Inak pri hre som sa dobre bavil a rozhodne som sa netešil keď prišiel koniec. Celkovo si myslím, že pre hru nemôže byť horšie hodnotenie ako keď niekto povie,že sa nemohol dočkať kedy už bude konečne koniec. O tejto hre to určite neplatí!

29.12.2012 12:09:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
Po celkem pěti hrách (2x2, 3x4) můžu shrnout, že ve dvou se hraje super (rozhodně bych doporučil komukoli, kdo si občas ve dvou rád zahraje), ve čtyřech super super. Souhlasím s tím, že barevné rozlišení "technologií" a "zvířat" tiskařům asi trochu ujelo, při celkovém herním zážitku to ale není velký problém. Téma se mi líbí a to, že začínáte u hradu, od kterého postupně budujete svou doménu, mi přijde celkem povedené a reálné. Na otázku "Co hrát?" bych odpověděl asi tak, že záleží především na tom, co máte před sebou/co na vás momentálně zbývá. Rozhodně se ale vyplatí věnovat pozornost "násobkovým" dílkům, které vám dávají body na konci hry, a nezapomínat ani na obchod (kromě toho, začínat se někdy dost vyplatí). A samozřejmě, naplno využívat také všechna "komba", která vám umožňují budovy, a brát ohled na směr expanze v rámci vlastní domény:-) Prostě super hra!

4.3.2013 12:43:59

vs Alien Frontiers
Vyplatí se pořídit, když už vlastním hru Alien Frontiers? Někde jsem četl, že jsou to podobné hry...

21.3.2015 15:04:06

divisek
řekl bych, že rozhodně nejsou. V obou se používají kostky a to, co na nich padlo, ale jinak jsou obě ty hry dost rozdílné.

21.3.2015 20:13:47

Kew
Takže to beru od tebe jako pobídku utratit pár peněz :-)

22.3.2015 11:10:35

divisek
za Burgundy podle mě rozhodně! ;)

22.3.2015 20:18:33

Vybíráme z Bazaru

Galaxy Trucker (CZ, stará verze)
Galaxy Trucker (CZ, stará verze)
Akt. cena: 470 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas