nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Carcassonne: Wheel of Fortune

Rozšíření pro hru: Carcassonne: Základní hra
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Klaus-Jürgen Wrede
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Sága jménem Carcassonne pokračuje. Na rok 2009 připravil autor hry Klaus-Jürgen Wrede překvapení s názvem Kolo Osudu. Nejedná se ani o novou hru, ani o klasické rozšíření, je to takový trošku kočkopes. Kolo Osudu je speciální verzí základní hry, modrého Carcassonne. Takže se dá použít namísto základní hry, anebo i jako rozšíření zdvojnásobující počet karet.

Balení Carcassonne - Kolo Osudu obsahuje to, co základní hra, tedy barevné meeply, bodovací okruh, všechny kartičky z původního modrého Carcassonne a pár dalších karet z ostatních rozšíření, celkem 72ks. Na kartičkách přibyl vodoznak kola (aby se odlišily od základní sady), podobný piktogramům na nejnovějších rozšířeních. To je šikovné pro uklízení hry, kdy nechcete, aby se Vám smíchala jednotlivá rozšíření.

Dále je v balení nová startovací megakarta 4x4 pole s Kolem Osudu. Uprostřed leží velké kolo rozdělené na 6 výsečí. Každá výseč má svou funkci a přestože jsou většinou pojmenovány podle nepříjemných událostí, tak hráčům vesměs přidávají body.

Význam polí (volně přeloženo z anglického překladu, nikoli z německého originálu):

  • FORTUNA (Štěstí) - hráč, který dohnal vepříka na pole Štěstí, získává 3 body. Ostatní nic.
  • STEUERN (Daně) - každý hráč získává za každého svého meepla v každém rozestavěném městě 1 bod plus tolik bodů, kolik je ve městě erbů. Pokud máte více meeplů ve městě, boduje se tímto způsobem každý samostatně (takže body za erb dostanete vícekrát).
  • HUNGERSNOT (Hladomor) - každý zemědělec získává 1 bod za uzavřené město ležící na "jeho" louce. Podobně jako se uzavřená města počítají na konci hry. Nehraje roli, kdo má v tuto chvíli na louce převahu.
  • UNWETTER (Plískanice) - Každý hráč získává tolik bodů, kolik má meeplů doma (neleží na ploše).
  • INQUISITION (Inkvizice) - 2 body za každého mnicha v klášteře.
  • PEST (Morová rána) - Každý hráč musí odebrat z plochy 1 meepla. Nesmí odebírat ze stupátek Kola Osudu. Začíná aktuální hráč, další pak v normálním pořadí.

Novou figurkou ve hře je růžové prasátko pobíhající po Kole osudu s neustálým chrochtáním a kvíkáním. :-) Růžové čunče se na počátku postaví na pole Štěstí, hlavou směrem vpravo. Vepřík vždy běhá ve směru hodinových ručiček. Na některých kartičkách jsou totiž číslice v kroužku. Ty uvádějí o kolik výsečí Kola Osudu se prasátko proběhne. Jakmile si hráč vylosuje kartičku s číslem 1-2-3, tak ji vyloží před sebe. Ještě před jejím přiložením do hry dojde k posunu prasátka o příslušný počet výsečí Kola Osudu. Nejprve dochází k vyhodnocení výseče, kam vepřulda doputoval. Všechny akce jsou společné, kromě Štěstí.

Po vyhodnocení účinku výseče se vyhodnocují meeplové na stupátkách Kola Osudu. Ti se na stupátka dostanou jednoduše. Pokaždé, když položíte kartičku označenou piktogramem kola, můžete svého meepla umístit na stupátko na okraji Kola Osudu, aby Vám při setkání s pašíkem přinesl 3 nebo 6 bodů. Stále platí pravidlo, že můžete ve svém tahu přiložit jen jediného meepla, takže buď normálně na kartičku (město, cesta, louka, klášter), nebo na stupátko. Pokud je čuník na "jednostupátkovém" poli, meepl si odnáší 3 body a vrací se majiteli. Pokud je pole dvojstupátkové, dává 6 bodů, o které se dělí 1-2 meeplové. 1 meepl = 6 bodů, 2 meeplové = každý nese domů 3 body (bez ohledu jestli jsou oba se stejnou barvou nebo ne). Pokud není na stupátku žádný meepl, nikdo body nezískává.

Po vyhodnocení akcí na Kole Osudu je vyložená kartička normálně zahrána.

Podle fotek to vypadá, že jde o limitovanou sérii 500ks s certifikáty osobně podepsanými autorem hry. Takže půjde spíše o sběratelskou než hráčskou záležitost. A určitě je to vhodná investice se zajištěným výnosem do budoucna, pokud byste s tím chtěli obchodovat, nebo svým dětem zanechat sběratelskou raritu. Netuším, zda se kromě těchto 500 exemplářů bude prodávat i normálně (nečíslovaně), ale předpokládal bych že ano.

Je otázkou, jak bude Kolo Osudu kompatibilní s ostatními startovacími kartami z jiných rozšíření, například Hrabětem nebo Řekou. Asi bude záležet na domluvě hráčů. Běžná rozšíření (Carcassonne - Hostince a katedrály, Carcassonne - Princezna a drak, Carcassonne - Věž, atd.) jsou s Kolem Osudu bez problému hratelná.

Autor: husak

Další názvy této společenské hry

  • Carcassonne: Das Schicksalsrad