nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Byzantium

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Warfrog
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Píše se rok 632 n.l. Byzantská říše je už jen zbytkem toho, čím kdysi bývala mocná říše římská. Sama byzantská říše právě přežila válku s Persií. Obě říše jsou nyní vyčerpané dlouhými lety bojů. Mezitím, dále na jihu v pouštích Arábie, prorok Mohamed dává nový smysl starému náboženství. Pod vedením řady kalifů se chystají islámští Arabové napadnout vyčerpané oddíly perské a byzantské říše.

Hráči představují ve hře Byzantium hlavy bohatých a vlivných rodin v Malé Asii a na Blízkém Východě. Využívají své zdroje (ve hře peníze a kostky) k ovládání byzantských a arabských sil ve svůj vlastní prospěch. Arabská strana je zde reprezentována bílou barvou, byzantská barvou fialovou. Na počátku hry je zde také Perská říše (šedé lokace), ale ta brzy padne do rukou arabských nebo byzantských armád.

Hraje se na 3 tahy, přičemž každý tah se skládá z následujících fází:

  1. Akce hráčů
  2. Příjem a náklady na údržbu
  3. Nový tah

V rámci svých akcí mohou hráči volit jednu z těchto akcí:

  • Ovládnutí města
  • Zvýšení armády
  • Speciální akce
  • Daně
  • Stavba kostela/mešity
  • Přesun / Útok
  • Pass

Ve hře je ukazatel vítězných bodů (VB) pro obě strany konfliktu - pro Arabskou říši a pro Byzanc.

Hra končí po 3.tahu. Hráči získávají 1 VB za každý žeton ve městě, které ovládají. Tyto VB jsou připočteny na příslušném ukazateli VB podle barvy města. Hráči si porovnají VB získané na obou ukazatelích. Jestliže je nižší počet VB hráče alespoň poloviční nebo vyšší než na ukazateli s vyšším počtem VB, pak si tento hráč může sečíst VB z obou ukazatelů. Pokud tomu tak není, pak se počítají tomuto hráči pouze VB z jednoho ukazatele (toho s větším počtem VB). Vyhrává hráč s největším počtem VB.

Autor: Richmond