nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Bus

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Capstone Games
Splotter Spellen
Autoři: Jeroen Doumen
Joris Wiersinga
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„Autobus přijede ve chvíli, kdy jsi přesně uprostřed mezi dvěma zastávkami.“

– Murphyho zákon

Bus je strategická desková hra pro tři až pět hráčů, kteří mají za úkol rozvíjet veřejnou autobusovou dopravu rychle se rozrůstajícího města, ve kterém jsou jeho občané velmi zaneprázdněni neustálým cestováním mezi bydlištěm, prací a především restauracemi. Hráči budou stavět autobusové linky tak, aby umožnili cestujícím dostat se na místa dle aktuální potřeby. Toho dosáhnou rozvíjením svých linek, budováním jednotlivých částí předměstí, lákáním nových obyvatelů a rozšiřováním svých vozových parků. Svoje jízdy přitom potřebují uskutečnit dřív, než jejich konkurence. V městě někdy dojde k zastavení času. Tato podivnost narušuje přirozený koloběh městského života. Pokud se to příliš často opakuje, zapříčiní se tím přerušení časoprostorové kontinuity a překroucení vesmíru – tedy konec hry.

Příprava hry:

Hráči rozloží herní plán. Každý si vezme ve své barvě akční válečky, dílky tras, pět autobusů a bodovací disk. Bodovací disky umístí na začátek bodovací stupnice. Kameny času položí na políčka hodin a své autobusy do depa. Na kruhové objezdy sousedící s Central Parkem postaví čtyři cestující. Hráči před samotnou hrou dle pravidel rozmístí své dva žetony budov. Každý nakonec ještě postaví dva dílky tras.

Průběh hry:

Hra se hraje na kola, která se dále dělí na tyto dvě fáze:

Výběr akcí: Hráči si zvolí minimálně dvě akce, které chtějí vykonat v daném kole, umístěním svých akčních válečků na vybrané akce. Pokud jsou všechna akční pole zabraná, musí pasovat. Na výběr je z těchto akcí:

  • Rozšíření linky: Pro každou autobusovou společnost je nevyhnutelné, aby měla efektivní linku. Pro takovou linku je zapotřebí, aby měla překrytí s ostatními linkami co nejmenší.
  • Autobusy: Na lince může jezdit víc autobusů stejné barvy. Jestliže hráč chce přepravit víc cestujících, bude muset nakoupit více autobusů. Hráč, který si vybral tuto akci, umístí svůj nový autobus do depa. Počet jeho autobusů v depu určuje počet jízd, které je schopen uskutečnit na své lince. Počet autobusů hráče, který jich má v depu nejvíc, určuje hodnotu pro maximální počet autobusů. Je to důležitý parametr, který určuje počet dílků tras, cestujících a budov, které hráč postaví během akcí rozšíření linky, cestující a budovy.
  • Cestující: Občas do města přijíždějí vlakem noví cestující. Výběrem této akce je hráči přivedou do hry.
  • Budovy: Během hry hráči město neustále rozšiřují stavěním tří typů budov – domy, práce, restaurace. Touto akcí je postaví. Zvolený typ budovy je na hráči, avšak musí nejdříve obsazovat dostupná pole s nejnižším číslem.
  • Hodiny: Spuštění této akce není povinné. Jestliže se však hráč rozhodne zastavit čas, ručička hodin se nepohne a bude ukazovat na typ budovy jako původně. Pokud žádný hráč tuto akci v daném kole nevykoná, ručička se posune o jednu pozici ve směru hodinových ručiček. Hráč, který zahraje tuto akci, musí si vzít jeden kámen času. Ten na konci hry přinese jeden záporný bod. Pokud jsou všechny kameny rozebrány hráči, hra okamžitě končí.
  • Jedeme!: Cílem hry je, aby autobusy na vlastních linkách přepravily co nejvíce cestujících. Získávat kladné body je možné pouze touto akcí. Každý autobus může přepravit jednoho cestujícího z křižovatky, kde se nachází, na křižovatku, kam se chce dostat. Autobusy mohou používat pouze vlastní linku. Hodiny určují, kam se chtějí cestující v daném kole dostat. Každá budova může přijmout pouze jednoho cestujícího. Hráč přepravuje cestující pouze do budov, které se na jeho lince nachází, přičemž musí převézt maximální možný počet, který mu to umožňuje. Za každého cestujícího získá jeden bod.
  • Začínající hráč: Ten, kdo si vybral tuto akci, bude začínat v následujícím kole první.

Vykonání akcí: Nyní hráči vykonají postupně své zvolené akce. Hráč, který v daném kole hraje akci rozšíření linky, cestující nebo budovy jako první, musí přidat tolik dílků trasy, cestujících nebo budov, kolik je maximální počet autobusů. Další hráči musí umístit vždy o jeden méně než předchozí hráč, který si tu samou akci zvolil.

Kolo končí po vykonání všech zvolených akcí. Hráči si své akční válečky odloží zpět do krabice. Ty už nebudou pro další hru dostupné. Nové kolo začíná hráč s žetonem prvního hráče.

Konec hry:

Hra končí, pokud nastane jedna z těchto podmínek:

  • Hra končí okamžitě, když jsou rozebrány všechny kameny času.
  • Hra končí na konci kola, ve kterém má dostupné akční válečky jen jeden hráč.
  • Hra končí na konci kola, ve kterém se zaplní všechny políčka budov.

Vyhrává hráč s největším počte získaných bodů.

 

Autor: CzechWin