Brazil: Imperial

xxxxxxxxoo hodnoceno 63x (Seznam vlastníků)

Brazil: Imperial - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Renesance, Novověk
Herní kategorie: budovatelská, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Zé Mendes
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Solo rozsireni "Autômato"

Na BGG je informace o priprave solo rozsireni, ktere bude prinaset novy mod pro soliterni hrani. Informace hovori, ze by mel obsahovat vlastni pravidla a asi 20 karet. K dispozici mel byt po letosnim Essenu, ale zda se, ze to venku jeste neni.

Tlama ho v ceskem vydani mit nebude.

https://boardgamegeek.com/thread/2724709/solo-play-automato-coming

11.11.2021 08:52:00

Tak to snad ani nevadí. Ono hrát "počítací" hry sólo je docela vopruz. Kdyby to byla příběhovka, tak je to jiné. 

11.11.2021 10:19:16

Kdybyste někdo sólo hrál, napište vaše dojmy.

@Deth Vůbec nemusí být pravda, pokud je tam dobrá Automa. Tapestry a Gaia Project nejlepší sóla, co jsem zatím hrál. Příběhového ostatně nehraju nic, ač obecně vím, že ameritrash baví lidi osamotě asi víc.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

7.2.2022 15:47:55

Pokud to bude jen několik karet a lokalizace do CZ nebude, tak by to neměl být problém přeložit, popřípadě pak i vytisknout…když budou podklady (sken).

* * * * *
Board games klub, Trenčín

11.3.2022 10:48:02

Automa se stále vyvíjí a soubory nejsou veřejné. Já je dneska obdržel, abych to mohl otestovat, čili stále to je ve fázi testování a balancování. Jde o 18 karet (9 akčních, 9 pro pohyb) a 1 žeton kompasu. Pravidla mají 6 stran. Snad se to vše podaří dodělat, bude to na úrovni výtvorů od Automa Factory a třeba to pak TLAMA zpřístupní i česky, to by bylo hezký.

Pokud hru máte a chcete také automu pro sólo testovat, zkuste na IG napsat uživateli @brazilmundus, asi by neměl být problém. Jen se to nesmí nikde uveřejňovat.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

11.3.2022 13:59:16 | Upraveno autorem (porovnej)

@enzo 

Takže: Po prvním hraní nechci dělat závěry. A jako každá automa to nabídne diametrálně jiný zážitek než něco ve stylu “sólová výzva”. Ta v tištěných pravidlech je dost suchá, o kus lepší je ta, co pak vyšla a je k nalezení na BGG (je tam i nová mapa pro dva - https://boardgamegeek.com/filepage/233241/new-maps-brazil-n1-2-english-version).

Na výběr máš ze 3 obtížností (buď odebereš čtyři karty s hvězdičkou, nebo necháš všechny, nebo odebereš čtyři karty s pírkem).

Automa tu funguje stejně jako třeba v Tapestry nebo Gaia Projectu. Máš balík karet pro akce a balík pro pohyb. Vždy otočíš vrchní kartu a ta předchozí ti šipkou určí, kterou akci máš automě vyhodnotit (podle toho, jaký je právě věk). Na každé kartě jsou 4 různé akce pro každý ze tří věků. Pak klasicky podle určitého ne těžkého klíče vyhodnotíš, kam třeba tu budovu má dát nebo jakou jednotku nasadit.

Když má jednotky na mapě, otáčí se i pohyb. Vždy táhne nejsilnější jednotkou + všemi, které jsou na stejném poli. Ten může změnit směr (je tam žeton kompasu), kterým se automa vydá, nějaký případný bonus a pak nakreslený samotný pohyb - tj., na který ze sousedních hexů se vydá (pohyb má 0-3 podle toho, kolik vojenských karet má, případně jestli získala ten žeton +1).

V boji táhne vždy 2 karty, pokud se sám rozhodneš alespoň 1 zahrát. Karet zlata může mít neomezeně, otočí a dostane za ně body až na konci hry.

Když náhodou nelze akci zahrát (např. už jsi tu danou jednotku nasadil), jdeš o řádek níže. To jsem možná mohl místy opomenout, a tím narušit její vítězné body (měla vlastně o akci méně). Já bohužel udělal pár chyb, jakože jsem přehlédnul některé věci (snažil se je ale napravit, když to šlo, což nebylo nejspíše vždy). První hraní bylo dost dlouhé, ale to samé jsem měl u výše zmíněných věcí od Automa Factory. Časem ten čas půjde dolů a vyhodnocovat to budeš rychleji.

Hrál jsem na 2. ze 3 obtížností (= všechny karty v balíčcích) a drtivě vyhrál 73:46. Což je právě zvláštní :D Buď jsem to nějak rozbil, nebo něco vyhodnotil špatně - viz výše, šlo by o moji nepozornost či správné pochopení pravidel (v angličtině mi něco může utéci a taky uteklo, když na to koukám zpětně) -, anebo to je nevyvážené. Ale vím, že když to testoval trybsolo (najdeš ho také na IG jako mě), tak vyhrál jen o několik bodů tuším, ale už nevím, jakou obtížnost už měl.

edit: Podle všeho jsem špatně vyhodnocoval akce ohledně úkolů pro automu, čímž bych jí ubíral body. Ještě to pořeším se člověkem, přes kterého ty podklady mám.

Takže určitě to je funkční, máš ten pocit soupeření, jen doufám, že se to vyladí, aby souboje byly vyrovnané. Víc mi napoví další partie.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

28.3.2022 11:27:21 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash  Díky, já hru ještě vůbec nemám, ale dost se mi líbí. Takže jsem zvědav, jestli to bude stát za to pořídit na sólo.

Neznám ani Tapestry nebo Gaia Project, které zmiňuješ, ale koukám, že máš Dunu. Tak se zeptám takto, pokud jsi ji hrál tedy sólo: je šance, že se ta Automa kvalitou přiblíží sólo hře v Duně? 

Asi mi budeš moct říct a po dalším testování, ale nespěchám na to. :-) Díky

28.3.2022 11:58:42

@enzo Ještě jsem příspěvek doeditoval, podle všeho jsem dělal blbě jeden typ akce ohledně plnění úkolů automy. Tyhle věci řeším s člověkem, který to má na starosti (IG brazilmundus, je to snad přímo autor hry), ale od včera mi zatím neodepsal. Takže dost možná jsem ji připravil o dost bodů. :(

Virtuální protivníci v Duně jsou dobří, ale jiní než tu. Nemáš tam třeba mapu jako ve všech mnou zmiňovaných hrách, jen tam zaplácáváš políčka a vyhodnotíš efekt. Což je jednodušší a víc nevyzpytatelné. Tady dělá automa různé akce, jako kdyby byla člověk, někdy se vyhodnocují trochu složitěji (jako kam přesně má postavit novou budovu). Ale přijde mi to dobrý, je to právě systém, jaký používají ve hrách lidé z Automa Factory, kteří to vlastně vymysleli, jestli se nemýlím. Zas tím, jak to je pokročilejší, tak to je náchylnější na chyby, které jsem včera já bezpochyby udělal (ono špatné vyhodnocení některé akce + že pokud ji udělat nemohla, že jsem nepřešel na řádek níže). Vždy to bude jiný, protože zamícháš jinak karty, takže šipka bude ukazovat na jinou akci a půjdou v různém pořadí.

Vůbec však nevím, jaký s tím mají plán. Jako kdy a jak to případně vyjde - a jestli třeba i časem v CZ.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

28.3.2022 12:06:59 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash  Díky moc. Je mi jasné, že to bude jiné než Duna (to je dobře), spíš mi jde o tu kvalitu AI, aby to nebylo takové, jen aby něco bylo.

28.3.2022 12:46:24

@Jonash Ještě by mě zajímalo, pokud se hraje sólo s tím Automatem, jestli a jak moc komponent je nepoužito.

Nebo se používají všechny komponenty, jako se hrálo PvP?

28.3.2022 17:42:17 | Upraveno autorem (porovnej)

@enzo Automa má na své desce jednotky i výrobky. Nepoužívá pouze paláce II-VI, bere se za to, že jakože má všechny. Ty tedy zůstanou v krabici. Ale používá startovní palác pro hlavní město a ty malé pro označení dalších měst. Nezískává pak žádné suroviny, takže jí je nemůžeš sebrat, naopak ona, když ti zabere destičku, kde je máš, tak se odhodí do společné zásoby.

Jinak sem si dneska psal asi 20 minut s autorem a upřesnil mi 6 nejasností/otázek. Včera jsem to fakt z části vyhodnocoval špatně, a proto měla Automa tak málo bodů. Takže další hra by měla být podstatně lepší.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

28.3.2022 19:24:08 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Díky za info. To zní dobře. A pokud jde o komponenty hráče, ty se tedy v sólu použijí všechny jako ve hře více hráčů? Nejsi jako hráč tedy ochuzen o nic?

28.3.2022 22:05:39

Jak jsem psal, nejsi. Mrkni na můj aktuální příspěvek na Instagramu. Mám za sebou konečně pořádnou partii snad už bez chyb, před chvílí jsem dohrál. A dostal na frak. Ale bylo to moc fajn. :) @enzo 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

28.3.2022 22:38:53 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash  Takže to vypadá, že to bude i slušná výzva proti automatu? To by bylo jen dobře.

Ještě dotaz, jak s mapama. Bude víc map pro sólo hraní nebo jen jedna?

Na Instagram asi nemrknu, nemám tam jaksi účet. :-)

29.3.2022 07:58:39

@enzo Zobrazit můžeš i bez účtu. Pro sólo výzvu je 1 mapa v pravidlech a 1 na BGG. Pro hraní s Automou používáš mapy pro hru 2 hráčů. Dvě takové jsou v pravidlech a další 2 už i ke stažení, jedna na BGG a další jsem našel v jednom online časopisu, kde byl rozhovor s autorem. A měly by přibývat.

Imho myslím, že není problém ani mapu vytvořit sám, jen je třeba ohlídat, aby oba hráči měli podobné možnosti.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

29.3.2022 08:23:40 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash  Díky moc. BTW ten Instagram mi teda bez účtu zobrazit nejde.

29.3.2022 10:18:30

Vydání Automy oficiálně oznámeno, po Brazílii, kde vyjde každým dnem, bude k dostání celosvětově. Autor mi dnes psal, že podklady pošle všem partnerům, tak to pak už je na TLAMU, zdali a případně kdy to přeloží a vydá v češtině. Automa půjde použít nejen v sólu, ale i ve hře více hráčů. 90 % věcí prý zůstalo z testování (kde se mi fungování Automy líbilo), ještě ale dolaďovali pravidla. 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

13.6.2022 19:44:18

Super zpráva!

13.6.2022 20:06:41

Dnes jsem psal do Tlamy a dle jejich vyjádření by měli českou verzy Automy dělat. Takže nakonec to snad bude. Otázka je kdy.

7.11.2022 10:53:24

Včera pan Tlamicha napsal na FB pod můj post s hraním Brazilu v sólu něco jako “Rádi bychom ji vydali”, což je stále takové nejednoznačné. Podklady mají od autora od léta, co (od něj) vím. Ale asi se (jako za ně logicky) čeká na prodeje základní krabice a zájem sólohráčů. Jinak by to už dávno oznámili, ve světě je venku rozšíření nějak od července. Ale pokud fakt vyjde, tak super a asi bych to stejně pořídil, abych měl ofiko finální verzi. 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

7.11.2022 12:10:23

Sólo rozšíření je již na Tlamě v předprodeji v CZ!

24.5.2023 20:34:36

Jo, oznámili to asi před 14 dny, těším se na ofiko vydání, s Automou mě ten Brazil fakt bavil :) A cena 245 Kč je oukej.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

25.5.2023 07:17:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Krycí jména
Krycí jména
Akt. cena: 210 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas