Brass: Birmingham

xxxxxxxxxo hodnoceno 372x (Seznam vlastníků)

Brass: Birmingham - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Vlaky, Novověk
Herní kategorie: budovatelská, dopravní, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Gavan Brown
Martin Wallace
Matt Tolman
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Taktiky

Máte nejakú oblúbenú taktiku? V tejto hre sa dá hrať asi úplne na všetko. Staviate vobec bavlnu prvej úrovne? Ja mám v oblube napr. stavat bavlnu az od tretej úrovne a 1. a 2. úroven odstranujem akciou rozvoj. Podelte sa o svoje tipy a triky..
12.12.2019 17:39:49

...
Sice jsem hrál víc Lancashire a Birminghamu mám odehrány asi jen 3 hry, ale některý věci budou podle mě dost podobný a hrál bych je v obou hrách:
- Nikdy nestavět 1. úroveň. U žádného typu stavby.
- V 99% případů nestavět v Lancashire loděnice a v Birminghamu keramiku. Leda bych se k tomu nějak náhodně dostal, rozhodně po tom nejdu cíleně.
- Když je levná ocel, tak vždy develop. Otázka je, co je ještě levná ocel...Pro mě tak do hodnoty 3 £, ale záleží na okolnostech.
- Když jde někomu přestavět ocelárnu, tak je to zabijácký tah, zejména někdy těsně před koncem.
- V éře kanálů stavět co nejméně spojů - je to plýtvání akcí.
- Brát si hodně půjček, VŽDY za 30£. Když nevím co udělat, tak si vezmu půjčku a ono se to nějak vyvrbí. :-D

13.12.2019 08:16:41

"Privátna" zásoba piva
- v hre menej ako 4 hráčov použiť akciu prieskum na získanie žolíkových kariet mesta a priemyslu
- vystavať pivovar pomocou žolíkovej karty mesta na severe krajiny, napr. Uttoxeter alebo Derby
- tvoje pivovary nemusia byť spojené so zvyškom siete, aby si to pivo mohol spotrebovať a otočiť dielik, súper by stratil veľa ťahov na prepojenie s jeho sieťou
- po spotrebovaní prestavať (napr. aj žolíkovou kartou priemyslu.

20.2.2020 08:55:33

...
Podle me je pomerne jedno, do ktereho druhu budov investujes, hlavne, kdyz se toho budes drzet. Urcite se vyplati udelat 1. lvl napriklad uhli, pripadne i zeleza - davaji dobry prijem do zacatku. Na keramiku uz jsem taky videl clovicka vyhrat. Co je naprosto zasadni, jsou cesty. Tam se da udelat neuveritelne mnozstvi bodu - hlavne ve druhem veku.

20.2.2020 09:39:31

..
Na keramiku sa to dá hrať krásne a dáva to hromadu bodov, hlavne ju treba začať stavať už v kanálovej ére, čím dostanete pekných 2x10 bodov za prvú uroveň keramiky. A posledná úroveň za 20 bodov je už len taká čerešnička na koniec. Developovať treba, hlavne bavlnu ale oplatí sa aj pivo a občas nejaké to uhlie a železo. Uhlie ale niekedy stavám prvú úroveň.

Osobne som ale nikdy moc neprišiel na chuť krabiciam, príde mi to ako taký filler, keď sa ti nepodarí postaviť keramiku ani bavlnu tak proste postavíš krabicu. Je ich hrozne moc a často sú iba za pár bodov. Viete tie krabice nejak lepšie využiť alebo postaviť na nich stratégiu?

20.2.2020 10:07:56 | Upraveno autorem (porovnej)

CyberQ
Neviem ako to hras, ale za keramiku 1. úrovne nikdy nedostanes 2x10 bodov :). Lebo po ére kanálov sa vsetky dieliky 1. úrovne odstranujú z herného plánu a aj z hry.

Preto je celkom brutalita zacat stavat v ére kanálov bavlnu az od 3. úrovne. Ked sa podarí postaviť tri kusy, tak je to skoro 55bodov len taky fukot.
Uhlie developujem lebo body stupaju len po jednom a navyše čím vyššia úroveň uhlia, tým viac ulia sa na dielik uloží a o to horšie sa otáča uhlie, aby sa zvyšoval príjem. A na začiatku chcem čím skôr otočiť uhlie, železo, prípadne jeden-dva predaje, nech sa mi naštartuje príjem.

20.2.2020 10:19:07 | Upraveno autorem (porovnej)

..
JAHMANsvk: sorry som blbý, hráme to správne len som asi ešte prispatý a nedošlo mi, že sa prvá úroveň odstraňuje. No ale v každom prípade 10 bodov dostaneš a to je pekný začiatok, ked môžem vždy to postavím.

A presne ako píšeš, snažím sa vylepšiť bavlnu aby som nastaval úroveň 2 alebo 3 ešte v prvej ére aby sa 2x započítali. A má to ešte další efekt a to že v druhej ére máš hneď priestor kde stavať.

20.2.2020 10:23:10 | Upraveno autorem (porovnej)

CyberQ
Tak dobré ránko :), to v každom prípade, ja keď môžem tiež postavím keramičku.
Tak, tak čim viac dielikov vyšších úrovní postavíš, tým maš lepší rozbeh v ére železníc.

20.2.2020 10:27:06 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMANsvk
Dík :D

Inak musím povedať, že v 3 hráčoch mi tá hra príde najlepšia. V 4 sa to začne dosť naťahovať a je to celé také chaotické, že sa nedá moc plánovať dopredu.

Podarilo sa niekomu z vás niekedy postaviť krabice aspoň úrovne 6? Nedajbože najvyššiu úroveň?

20.2.2020 10:36:45

Krabice
Krabice sem videl na te 6. urovni, naplno nikdy. Jak je jich strasne moc, tak se to ve vice hracich v podstate neda prodavat, i kdyz nektere na prodej ani nepotrebujou pivo. To je podle me jejich nejvetsi slabina.

20.2.2020 10:42:54

Keramika
Podle mě se keramika nevyplatí, je drahá na peníze a hlavně na akce. Schválně by stálo za to přesně spočítat, kolik akcí si musel udělat, abys postavil keramiku 5. levelu. Na první pohled je to krásných 20 bodů, ale kolik tě to stálo peněz a akcí? 20 bodů získáš v druhém věku za 3 dobré spoje... Za mě je hra na keramiku prohrávající strategie a pokud to někdo proti mě hraje, tak jsem jen rád.

20.2.2020 10:45:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Re: nameless_one
Tvrdit, že level I. uhlí/ocel se vždy vyplatí, je podle mě odvážné tvrzení. Vůbec bych si nebyl jist, jestli náhodou není výhodnější develop a stavět až druhou úroveň.

20.2.2020 10:54:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Varouch
Ono to zas nebude tak jednoduché spočítať, pretože na to aby si postavil keramičku za 20 bodov, tak síce si musel urobiť veľa akcií ale tie zahŕňajú postavenie nejakého toho uhlia a niekoľkých pivovarov, ktoré ale v konečnom dôsledku taktiež dávajú hromadu bodov. Hlavne pivovary vyšších úrovní.

20.2.2020 11:01:49

:-)
A vo tom to je! :-D
Taky to neumím přesně spočítat, resp. správně se to spočítá na konci hry. Za mě pocitově keramiku nebrat.

20.2.2020 11:05:58

Varouch
Nerikal jsem vzdy... Urcite se to vyplati, kdyz to delas jako prvni a vis, ze to rychle zmizi. Pak uz samozrejme develop. A taky to neplati vzdy. Proste urcite se to nekdy vyplati. :D Diplomatictej uz to neumim. :D Pulku her to preskakuju, pulku her stavim, hodne zalezi na situaci.

20.2.2020 11:36:40

nameless_one
ok, to dovysvětlení beru. Z věty "Urcite se vyplati udelat..." jsem nabyl dojmu, že to podle Tebe platí vždy.
Tady už každopádně řešíme dost velké detaily, ve výsledku to na startu může dát rozdíl třeba 1-2 liber. Což je ale podle mě další krása této hry: člověk si řekne 1-2 libry, ale když jich máš na začátku jen 17, tak to kolikrát může být zásadní pro další vývoj. Každému už se asi stalo, že mu právě ta jedna libra chyběla. :-D

20.2.2020 11:43:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Půjčky
Jak to máte s příjmem?
Já osobně se pohybuju kolem nuly, dost často pod ní. Zažil jsem i extrém, kdy jsem ve hře tří hráčů končil na -6, protihráči kolem +30 a vyhrál jsem.

20.2.2020 11:50:13

Varouch
Tak to je zaujmavé. Ja sa snazím mať prijem vždy kladný. V prvom alebo druhom kole pôžička. Jedno-dve kola doplácať minusovú hodnotu príjmu a potom už len kladný príjem a postupne ho len navyšovať. Vždy končím hru s príjmom od 24 vyššie. Čím viac pôžičiek tým viac stratených akcií. Pre to stavam aj 1. úroven bani a zeleza lebo tam je príjem najvyssi. A hned sa ich snažim aj ptáčat doplnenením na trh alebo stavbou. Samozrejme častymi pôžičkami môžeš stavať skor drahšie veci, ale to ja tiež len asi o čosi neskôr. A akcie namiesto príjmu, môžem využiť na niečo ine. Napr. v druhej ére som si pôžičku nikdy nezobral. Tak isto niekedy si zoberiem len jednu pôžicku za celu hru, ale maximalne dve. Ale v tomto je ta hra krásna! Nie je tam žiadna vítazna stratégia po x hrách som na nu neprišiel. A hru môžeš hrat na desiatky spôsobov.

20.2.2020 12:17:26 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
To je jako v životě. První kolo půjčka. Druhé kolo také půjčka. A pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty.

20.2.2020 13:04:46

Pořadí
Tak ono taky bude dost záležet na pořadí v prvním kole, na kartách na ruce. A co zahrají ostatní. Ale pod tři půjčky jsem snad nikdy nešel :-D
On vysoký příjem na konci může být úplně nanic.

Celkel dobrý indikátor je to, jestli pravidelně hodně utrácíš, tj. jsi často v pořadí hráčů na tahu poslední.

20.2.2020 13:26:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Varouch
Utracam vzostupne ako som pisal, najprv malo ku koncu hry vela. Ono velky prijem na konci je nanič, ale ušetrene akcie namiesto poziciek urcite nie :). S bodmi koncievam okolo 170-200. Navyse casto krat utracam strategicky, aby som bol prave prvy na tahu co je hodne rozhodujuce hlavne pri hre viac hracoch. Ako pisem, ta hra sa da hrat na x sposobov a to ju robi tak dobrou.

20.2.2020 14:11:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Peniaze VS Akcie
Zatiaľ sme hrali vždy len dvaja, takže nižšie uvedené berte pre hru 2 hráčov. Treba si uvedomiť, že to čo hlavne potrebujem robiť sú akcie. To je to hlavné.
a) Snažiť sa držať svoj príjem v kladných číslach pretože branie pôžičky je strata akcie a akcia sú to čo potrebujete robiť
b) v ére kanálov postaviť čo najviac budov 2 úrovne
c) stavať pivovary
b)vykašlať sa na spojenia nie je dobrý nápad lebo súper Vám môže vďaka bodom za spojenia utiecť a už to nedoženiete
d)predávať v poslednom kroku (poslednou kartou) a všetko naraz - preto je dôležité mať dostatok piva keby ho aj súper minul (ak minie vaše pivo je to len + pre Vás)
e) v ére železníc stavať dve spojenia naraz (optimálne mať z éry kanálov pivo a zároveň uhlie min. 2. úrovne)

hlavne bod e) mi dosť pomáha a vysvetlím prečo:
- spotreba piva=VP
- spotreba uhlia = zvyšovanie príjmu = nemusím si brať pôžičku = mám akciu na viac ako súper ak si on pôžičku musí zobrať + postavenie dvoch spojení naraz za jednu kartu šetrí moje karty, tzn. mám ich znovu viac ako súper a som vo výhode. Netvrdím, že sa to dá zahrať bez pôžičiek, ale snažím sa si ich brať čo najmenej.


30.4.2020 15:48:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Peniaze VS Akcie
So vsetkym sa stotoznujem az na, predavat vsetko naraz za jednu kartu, viac krat sa nam to ukazalo ako nie moc dobre. Casto krat ti pivo zoberie super a tebe ostane nepredany dielik do druhej ery. Co nie je az tak zle, ale dielik mohol scorovat 2x. Nehovoriac ak niekto stava dieliky prvej urovne a nepodari sa mu to predat. Tak dielik nescoruje vobec. Naopak ja predavam v jednej ere asi na dva krat. Jednak mi to rapidne priebezne zvysuje prijem a jednak sa nestane ze by som nemal pivo na predaj.

30.4.2020 16:19:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj, 

vcera jsme hrali uvodni partii a dnes jsme hrali Brass podruhe a chtel jsem se zeptat jaky pocet ziskanych bodu se povazujete za normalni/ dobry/velmi dobry. Napr. v Praga Caput Regni za dobrou hru povazuji nad 150 bodu a velmi dobrou nad 170 bodu. Jak to mate v Brassu? Lisi se to podle poctu hracu?

Dik

 

2.10.2022 16:01:55

Ano, liší se to podle počtu hráčů. Zhruba 140/170 ve 4/3 je podle mě vítězný průměr. Ve dvou bych to nehrál.

2.10.2022 19:38:36

A to třeba mě to baví nejvíc ve dvou. Hrál jsem to x-krat ve všech počtech a je to ve všech počtech skvělé,ale ve dvou za mě nejlepší. Souhlasím s těmi body níže a ve dvou kolem 180-190

2.10.2022 19:51:25

Vybíráme z Bazaru

7 divů světa + 7 divů světa: Architekti
7 divů světa + 7 divů světa: Architekti
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas