nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Bootleggers

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, intriky, dopravní, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Eagle Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

USA. Dvacátá léta. Prohibice. Temnou uličkou se namáhavě šine náklaďák. Pod plachtou bedny s chlastem a za volantem vyděšenej chlapík, co chce jen doručit náklad a rychle zmizet. Minule to vyšlo. Předminule ho ani nenechali složit náklad u Lily a McCoy sice nabízel víc, jenže nakonec si vzal jen dvě bedny. - Voni se fakt fšici zbláznili, na co to pálej vostošest, 'dyž se to pak ani neprodá, no né?

Bootleggers je desková hra pro 3-6 hráčů, kteří produkují, přepravují a prodávají ostře sledovanou komoditu - bedny s alkoholem. V průběhu hry mohou zvyšovat svoji produkci, rozšiřovat přepravní kapacitu a získávat vliv na to, kdo smí dodávat do kterého baru a brát z něj zisk. Poklidný řetězec narušuje konkurenční boj a čas od času i úspěšný zásah mužů zákona.

Hra probíhá ve dvanácti kolech, každé kolo se odehrává v několika fázích.

Na začátku hry má každý hráč k dispozici 1 palírnu (výroba), 1 náklaďák (transport), 1 figuru (prodej) a 12 dražebních karet různých hodnot, kterými draží své pořadí v jednotlivých kolech. Ta probíhají v těchto fázích:

  1. nabídka akčních karet, dražba pořadí v kole
  2. umisťování svých figur do barů (posilování vlivu v barech)
  3. produkce nového zboží
  4. transport zboží (převoz vlastním nebo pronajatým náklaďákem)
  5. prodej zboží (do vlastního nebo cizího baru)
  6. (od 4. kola) přesun policisty (zablokování příští produkce)

Přestože v první fázi hráči draží pořadí v kole, ve fázích 2 a 4 je prostor pro jejich souběžné vyjednávání.

Variabilitu vývoje hry zajišťují akční karty o různé síle, které se draží v 1.fázi (umožňují jednak posílit pozici hráče - např. přibrat nebo dokoupit novou figuru, vylepšit si produkci zboží, zvýšit výnos z prodeje aj. - jednak škodit ostatním hráčům - např. odstranit cizí figuru, uzavřít cizí bar, sebrat zboží při přepravě aj.)

Ve 2.fázi hráči posilují svůj vliv v barech, což se později projeví na možnosti do toho kterého baru  dodávat své zboží (5.fáze). Pro provoz baru je zapotřebí různé množství umístěných figur, přičemž každý bar má jen omezenou kapacitu pro výkup dodaného zboží (mění se podle hodu kostkami).

Ve 3.fázi hráči ve svých palírnách produkují bedny s alkoholem (podle hodu kostkami).

Ve 4.fázi se vyrobené bedny nakládají na náklaďáky k přepravě do barů. Každý náklaďák může převézt jen omezený počet beden, a jeden náklad musí mít jen jednoho majitele. To dává prostor k interakci mezi hráči: neuplatněné bedny lze prodat nebo naopak nevyužitý náklaďák lze za usmlouvanou protihodnotu pronajmout jinému hráči. Optimalizace přepravy zajímá všechny hráče, neboť bedny vyrobené ve 3.fázi nelze skladovat, a co se nepodaří naložit, to propadá bez užitku.

V 5.fázi náklaďáky zamíří k odběratelům - barům. Každý bar má jen omezenou poptávku po bednách, které v tomto kole nakoupí (podle hodu kostkami). Prioritně přitom odebírá od spřáteleného přepravce a od jiného naopak může za určitých okolností zboží úplně odmítnout. I zde mohou hráči vyjednávat, neboť neuplatněné zboží opět propadne.

Počínaje 4.kolem se ve hře objevuje NPC rameno zákona, které nekompromisně blokuje výrobu v nejúspěšnější palírně z minulého kola. Hra tak sama a přijatelným způsobem koriguje případné neobvyklé štěstí nebo příliš silný monopol jednoho hráče.

Po 12. kole hra končí, vyhrává, kdo získal nejvíce peněz.

Zatraceně, naše hochy vypráskali od Maminy, tam se teď rozhodně nebudu vometat. Hodím to radějc k tomu Irovi O'Malleymu, ten má sice nejhorší ceny, ale aspoň našince nevodmítne.

Autor: M

Rozšíření hry (1)

Bootleggers: The Boardwalk (2013)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 2 - 6 hráčů od let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)