nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Blue Banana

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: postřehová
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Piatnik
Autoři: Wolfgang Warsch
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Myslíš, že ten zelený plameňák, co se tady potuluje, mi snědl můj modrý banán?

Blue Banana je postřehová hra, ve které se hráči budou snažit spojovat předměty se správnými barvami.


Příprava hry:

Hra se skládá z oboustranných karet, na kterých jsou vyobrazeny různé předměty/zvířata v různých barvách, přičemž vždy jedna barva je pro předmět charakteristická (např. červená jahoda, žlutý banán nebo zelená žába). Předmět však na kartě nikdy není zobrazen správnou barvou. Karty hráči zamíchají, 16 z nich dají skrytě bokem (budou tvořit zadání) a ze zbylých vytvoří 8 přibližně stejně vysokých hromádek, které vyloží na stůl. Doprostřed stolu položí figurku modrého banánu, poblíž vytvoří hromádku žetonů modrých banánů.


Průběh hry:

Vybraný hráč otočí dvojici karet zadání, čímž jsou odhaleny maximálně dva obrázky v nejvýše dvou barvách. Všichni hráči současně se poté snaží na hromádkách hledat karty s barvou, kterou by správně měly mít předměty na kartách zadání, nebo s předměty, které by měly mít barvu karet zadání. Pokud je tedy otočena např. žlutá jahoda, hledají hráči všechny banány (žlutá barva) a červené karty (jahoda). Jakmile je někdo přesvědčen o tom, že již nejsou viditelné žádné vhodné karty, může sebrat ze středu stolu modrý banán a tím dané kolo ukončit.

Vyhodnocení: Karty zadání se otočí (na rubu je vždy přesně opačná kombinace barvy a předmětu) a podle toho se vyhodnotí, zda již nejsou na stole vhodné karty a zda všichni sebrali pouze správné karty. Hráč, který vzal modrý banán, si v případě úspěchu bere k sobě obě karty zadání. Po každém kole dostane hráč, který má aktuálně nejvíce získaných karet, jeden žeton modrého banánu (maximálně však může mít 5 těchto žetonů). Pokud se při vyhodnocení zjistí, že někdo udělal chybu, odevzdává za každou chybu (špatně sebraná karta/modrý banán) jednu kartu za každý žeton modrého banánu, který má u sebe (tyto karty se vyřazují ze hry).


Konec hry:

Hra končí po osmi kolech. Každý hráč spočítá počet karet, které mu zůstaly a hráč s největším součtem se stává vítězem hry. Žetony banánů se při bodování nijak nezohledňují.

Autor: Kew