nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Bitva na polích Pelennoru

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ALTAR
Encore
SPI (Simulations Publications Inc.)
Autoři: Richard H. Berg
Rok vydání: 1977
Sdílej: Facebook

recenze hry

Autor: Eyron | 21.11.2009 | 2

"Sem nemůžeš. Jdi zpátky do propasti, která je pro tebe připravena. Jdi zpátky! Padni do nicoty, která očekává tebe i tvého pána. Jdi!"
"Starý blázne! Toto je moje hodina. Nepoznáš smrt, když ji vidíš? Zemři teď a marně proklínej!"

„Vzhůru teď, vzhůru, Jezdci Théodenovi!
Lítý boj čeká, plameny a činy!
Kopí se štípe, štít jiskry křeše,
den mečů, den rudý, nežli slunce vzejde!
Jeďte jen, jeďte! Do Gondoru jeďte!“

„Smrt, smrt, smrt! Smrt ať nás vezme všechny! Smrt! Jeďte do zkázy a konce světa!“

Kdo by neznal tyto repliky z nejslavnější fantasy bitvy? Kdo by neslyšel o bitvě z největších, která se odehrála pod hradbami Minas Tirith? Kdo by neslyšel o Bitvě na Pelennorských polích?

A právě tuto legendární bitvu přenesl do deskoherní podoby Richard H. Berg v roce 1977 pod názvem Gondor. A nakladatelství Altar ji pak v roce 1996 vydalo pod názvem "Bitva na polích Pelennoru" i u nás.

Hra, která se prodávala za cca 50,- se sestávala z velké a poměrně ošklivé mapy pokryté drobnými hexy, desítek malých papírových žetonků a pravidel. Kvalita komponent byla nevalná, lehké žetony cestovaly po neustále se prohýbající mapě jak se jim zachtělo. Ale komu by to tehdy vadilo?

Nepřekvapí, že jeden hráč ovládal vojska Saurona a druhý vojska Západu.

Po poměrně zdlouhavém úvodním rozmisťování jednotek se pak hráči střídali v tazích. Ty byly také velmi dlouhé, protože během tahu bylo možné pohnout všemy jednotkami a těch bylo na každé straně několik desítek. Jednotky pak přímo na svém žetonu obsahovaly několik statistik: bojovou sílu zteče, bojovou sílu střelby, zbroj a morálku. Byla zde zastoupeny pěchota, jízda, lučištníci i jednotky, které mohly útočit na blízku i dálku zároveň. Nemohly chybět speciální jednotky, jako třeba pekelné beranidlo Grond či notoricky známí hrdinové pana Tolkiena (Gandalf, Imrahil, Král Nazgúlů atd.). Ne všechny jednotky byly k dispozci od začátku a přicházely později jako posily.

Boj se pak řešil pomocí kostky, kterou se házelo proti cílovému číslu. To se vyhledávalo v tabulkách na konci pravidel. Napadená jednotka pak mohla být útoken oslabena (a žeton se otáčel na druhou starnu, kde byly slabší statistiky) či zničena, ale také se mohla dát na útěk. Ve hře bylo také dost speciálních pravidel pro obléhací věže a žebříky, katapulty, lití smůly, magii...

Hra trpěla výraznou nevyvážeností, co si pamatuji, tak temná strana nikdy nevyhrála. Může to být ale dojem čistě subjektivní, způsobený strategickou nevyspělostí malých fantasy nadšenců.

Nicméně hra je u Altaru pořád k dostání a za neuvěřitelnou cenu 63,- si ji může vyzkoušet opravdu každý.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

PJ
PJ - avatar

Mecenáš trolíků

Tuning
Já myslím, že reedice nebo tuning po domácku by té hře dost pomohl. Pro zdatnějšího grafika by nová mapa nemusel být takový problém, nevím, jak žetony...

21.11.2009 11:32:56

Bitva
Na tuhle hru mám nostalgickou slabost, letos jsem si ji znovu zakoupil, ale ještě nehrál. Chci to zkusit, protože si též pamatuji, že za temnou stranu to nešlo vyhrát a nevím, zda za to může hra či "strategická nevyspělost" jak píšeš :) Bergovy hry mám fest rád, takže se chci s odstupem času podívat na zoubek i téhle. Škoda, že se vydavatelé neobtěžovali ho v pravidlech zmínit...

21.11.2009 12:55:13

Tuning a Berg
Na BGG je několik velmi povedených fotek z "domácí úpravy" :-)
http://www.boardgamegeek.com/image/294622

Berga mám taky rád, ale pořád si myslím, že tohle je prostě ranný kousek(cca sedmá Bergova hrA), ty největší perly přišly až se zkušenostmi...

21.11.2009 14:02:41

Encore
mno. Berg tam nebude uveden z jednoho prosteho duvodu,a to, ze Altar imho nevydal ceskou verzi 'Gondoru', ale ceskou verzi polske upiracene verze 'Gondoru', ktera nesla jmeno 'Bitwa na polach Pelennoru' (e; firma Encore se na piraceni her docela specializovala (e; dve mam jeste doma ('Labirynt śmierci' a 'Gwiezdny kupiec')

22.11.2009 22:44:39

ndru
Aha, takže Altar to elegantně obešel tím, že nakoupil od zlodějů :)

Gwiezdny Kupec je Merchant of Venus?

23.11.2009 10:11:11

Star trader
ee. Gwiezdny kupiec a.k.a. Star trader (respektive opacne)
a Labirynt smierci je tusim Citadel of Blood

23.11.2009 12:10:30

sydo
Trochu silne tvrzeni, ne? Opomijis jednu vec. Tu hru vydali spolecne Altar a Makros, a prijde mi docela pravdepodobne, ze tehdejsi vedeni Altaru (to bylo driv nez jsem do Altaru prisel) se domnivalo, ze jde o polskou hru kterou ma Makros legalne licencovanou (tehdy to bylo s informacnimi zdroji vyrazne slabsi, BGG mel -4 roky).

24.11.2009 14:17:09

Vybíráme z aukcí

Nájezdníci zo severu - rozšírenie Sieň hrdinov, PL
Nájezdníci zo severu - rozšírenie Sieň hrdinov, PL
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>