Azul: Mistři čokolády

Azul: Mistři čokolády - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: MindOK
Next Move Games
REBEL.pl
Autoři: Michael Kiesling
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Azul: Mistři čokolády jsou další hrou z celé rodiny abstraktních her s názvem Azul. Mistři čokolády oproti jiným hrám z této rodiny vychází v limitované edici a neměl by tak dle vydavatele již vyjít žádný dotisk.

V Mistrech čokolády se hráči vtělí do rolí mistrů vyrábějících bonboniéry z pestré škály čokoládových pralinek. Při hře soupeří o pralinky ze společné nabídky, které zrovna potřebují, a následně tyto získané pralinky umisťují do svého bonboniérového boxu. Mistr s nejhodnotnější bonboniérou (dle bodovacích pravidel) se stáva mistrem nad mistry a může se z tohoto titulu těšit minimálně do další herní partie.

Příprava hry:

Každý hráč obdrží svůj herní plán, na kterém jsou čtyři hlavní oblasti:

 1. Bonboniéra - oblast s mřížkou 5x5 polí, do kterých hráči umisťují žetony pralinek a za tato umístění získávající body.
 2. Přípravné řady - oblast pěti řad (zarovnaných s řadami mřížky bonboniéry) pro umisťování pralinek před jejich finálním umístěním do oblasti bonboniéry.
 3. Podlaha - oblast, kam se umisťují pralinky, které hráčům při práci upadnou na zem (i mistr čokolateriér se občas utne). Za tyto pralinky hráči získávají záporné body.
 4. Počítadlo bodů - zde si hráči evidují počet získaných bodů.

Privátní: player-board.jpg

100 pralinek (5 druhů po 20 kusech) vloží hráči do sáčku a rozmístí kruhové destičky nabídky továrny na čokoládu  do kruhu. Následně ze sáčky vylosují pralinky tak, aby na každé destičce nabídky byly 4 náhodné pralinky.

Následně může hra začít první kolem.

Průběh hry:

Mistři čokolády pracují v kolech, která se skládají ze 3 fází:

1) Výběr pralinek

V této fázi se hráči střídají a cílem je získat nejvhodnější kombinace pralinek z nabídky továrny. Mohou si buď vzít všechny pralinky jednoho druhu z libovolné destičky nabídky a ostatní pralinky umístí do středu stolu, nebo si mohou vzít všechny všechny pralinky stejného druhu ze středu stolu.

Získané pralinky pak umístí do jedné z pěti přípravných řad, ale musí ctít určitá pravidla: do dané řady už není možné umístit pralinku těch druhů, které jsou již ve stejné řadě v oblasti bonboniéry. Pokud již v přípravné řadě nějaká pralinka je, je možné do stejné řady přidávat už pouze pralinky stejného druhu.

Pokud dle těchto pravidel nemůže hráč některé získané pralinky do přípravných řad umístit, spadnou tyto přebytečné pralinky na podlahu (= hráči je umisťují do oblasti podlahy svého herního plánu).

2) Plnění bonboniéry

Tuto fázi mohou hrát všichni hráči současně. Postupují odshora a z každé přípravné řady, kterou mají plně dokončenou (mají v ní plný počet pralinek), vezmou pralinku napravo a umístí ji na určené pole v oblasti bonboniéry. Za toto umístění pak hned hráči získávají body podle toho jak dlouhé řady (vodorovně i svisle) se jim touto pralinkou povede uzavřít (osamocená pralinka = 1 bod, prostřední pralinka z "kříže" 3x3 = 6 bodů atd.).

Když dokončí vyhodnocení všech dokončených přípravných řad, tak zbývající pralinky z těchto řad vrátí do krabice (pralinky v tomto kole nedokončených přípravných řad zůstávají na svých místech).

Kromě toho ještě obdrží záporné body za všechny pralinky, které jim spadly na podlahu (první 2 pralinky každá za -1 bod, další pralinky za více dle čísla na herním plánu). Po odečtení bodů jsou i tyto pralinky vráceny do krabice.

3) Příprava dalšího kola

Hráči doplní destičky nabídky vždy čtyřmi pralinkami náhodně vylosovanými ze sáčku. Kdyby náhodou v sáčku nebylo dost pralinek, doplní se sáček pralinkami z krabice, a může se hrát další kolo, dokud nějaký hráč nedokončí první vodorovnou řadu 5 pralinek v bonboniéře.

Konec hry:

Hra končí koncem herního kola, ve kterém kterýkoli z hráčů dokončil první vodorovnou řadu pralinek ve své bonboniéře. Po skončení takového kola každý hráč oboduje své bonboniéry, a ten s nejvíce body se stává vítězem herní partie.

Hlavní pravidla bodování bonboniér, které se připočítají k bodům získaným v průběhu hry:

 • 2 body - za každou dokončenou vodorovnou řadu pralinek,
 • 7 bodů - za každou dokončenou svislou řadu (= sloupec) pralinek,
 • 10 bodů - za každou barvu/druh pralinek, kterých má hráč 5 nebo více ve své bonboniéře.

Varianty hry

Hru je možné hrát i v těžší variantě pomocí rubové strany herních karet hráčů, na které nejsou v bonboniéře určená pole pro konkrétní druhy pralinek. Ale i této variantě platí, že stejný druh pralinek se nesmí nacházet ve stejné řadě ani sloupci.

Autor: Zeus

Další názvy této společenské hry

 • Azul: Maître Chocolatier
 • Azul: Master Chocolatier
 • Azul: Meister-Chocolatier
 • Azul: Mistrz Czekolady

Vybíráme z aukcí

Viking on board - rozbalené a nehrané.
Viking on board - rozbalené a nehrané.
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas