Axis & Allies Revised Ed.

xxxxxxxxoo hodnoceno 28x (Seznam vlastníků)

Axis & Allies Revised Ed. - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Lawrence H. Harris
Mike Selinker
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Obecně o hře

pokec o čemkoliv týkajícího se této hry.
17.8.2010 10:12:25

Par dotazu
jak je tato hra narocna na cas a bude bavit i zenskou cast populace? Taky by me zajimala celkova slozitost, jak rychle se vziji do krve pravidla a zda jeto celkove prehledne a ovladatelne, nebo se hrac utopi v jakychsi tabulkach jednotek a nejakych vypoctech bonusu a nevim ceho jeste?

17.8.2010 10:14:01

Ringo
Cas tak zhruba odpovida udana herni doba, hodne zalezi na tom, jak mas rychly spoluhrace. Jeden nas kamos byl desna brzda;) Pravidla jsou hodne jednoducha, zazijes je velmi rychle-, v zadnych tabulkach se netopis, zasahy jednotlivych jednotek mas na battle matu. No a s vhodnosti pro zeny ti neporadim, pro tu moji by to urcite nebylo, ale u nas to treba brala jedna holka, co to chtela hrat s pritelem;)

17.8.2010 10:19:34

Anaken
a jak moc jsou dulezita ty rozsireni, staci pro plnohodnotne hrani hra v zakladu? Ja puvodne pokukoval po Tide of Iron, ale ten se mi zda hodne o te technice uz, zatimco tohle vypada pristupneji. Mozna by si to zena se mnou zahrala, a kdyz ne zena, tak treba za 10 let syn:-)

17.8.2010 10:22:20

Ringo
Tak se zakladem si vystacis a ten neni drahej. Druha varianta je koupit Pacific 1942 a Europe 1942, coz teda prijde na 4 litry, ale pokud to spojis, mas ultimatne pekne vypadajici wargame (teda pokud nepocitas tu Siaronovu plachtu, co mi ukazoval, ta je uzasna;))

17.8.2010 10:25:46

Anaken
kazdopadne asi prvni testnu ten zaklad, kdyby me s tim nahodou hnali z domu:-)

17.8.2010 10:29:11

Anaken
jaky je rozdil napr. mezi tou zakladni verzi a 1942 edition? Trochu mam hokej v tom co je zaklad, co vylepsena edice a co rozsireni:-)

17.8.2010 10:33:29

Ringo
No jsem zvedav, jestli ti to manželka odsouhlasi :) S tim bych já určitě nepochodil. Memoir se mnou hrat nikdy nebude (ale je fakt že ona s námi nehraje ani třeba Dorn a nesnáší Age of Mythology). Bohužel ani moje dšti neprojevují (zatím) moc nadšení pro téma WWII, to spíš fantasy nebo (doufám) svět Starcraftu. Dej pak vědět :)

17.8.2010 10:35:17

Ringo
Ja ti v tom koukam delam jeste vetsi:) Bo ten Pacific a Europe jsou 1940. Edice 1942 prakticky nahradila zaklad a ma rozumnejsi cenu, pribyly tam krizniky. Ja jsem hral vse ve starym - starej zaklad, starou Europe s brutalni bitvou o Moskvu a jednou starej Pacific.

17.8.2010 10:37:46

Richmond
ja mam WWII strasne rad a je pro me takovym malym snem mit takovou nejakou miniaturni bitvicku WWII, kdyz to se mnou nikdo nebude chtit hrat, budu hrat sam se sebou:-) A pockam az kluk doroste:-)

17.8.2010 10:40:46

Anaken
aha, takze 1942 bude asi nejidealnejsi. Jinak ta cena je fakt prekvapiva.

17.8.2010 10:42:20

Jeste jeden takovy vsetecny dotaz
jak moc je to blizko Attacku a Risku?

17.8.2010 10:42:53

Ringo
Tak tem dvema je to fakt docela vzdalene, tohle sice neni nijak extra komplexni, ale je to wargame a dost tam zalezi na taktice a schopnostech velitele;) Kostkama se tam haze hodne s ohledem na pocet jednotek, ale zas se jima haze tolik, ze se to nejak zprumeruje. Obcas se ale muze stat, ze se z vyrovnane bitvy stane masakr, ktery poradne zahyba situac na mape...

17.8.2010 10:49:33

Anaken
no, asi nadhodim doma co si asi objednam:-)

17.8.2010 10:58:00

to Ringo
Tak v těch edicích jsem měl taky poměrně hokej, ale postupným otravováním Siarona a samostudiem jsem se v tom trošku zorientoval. Takže z pohledu začátečníka pouze základní edice (ne samostatná Evropa, nebo samostatný Pacific, atd.), tedy celosvětová WWII:

1.) byla vydaná Axis and Alies
2.) pak bylo 2. vydání Axis and Alies Revised Edition (tam jsme teď v diskuzi)
3.) pak byla vydaná Axis and Alies Anniversary Edition - limitovaná komplexnější edice k výročí (ta se normálně nedá sehnat a prodává se různě zhruba na naše peníze kolem 8000,-)
4.) Ta revised edice už končí a byla teď vydaná ta 1942 edition za tu nízkou cenu.

Ta 1942 edice má následující výhody:
+ nízká cena
+ nová pravidla vycházející z Anniversary edition
+ navíc křižníky

a nevýhody:
- očesané komponenty (chybí peníze, tabulka produkce není zvlášť a je na mapě - zmenšuje to mapu, tabulku ceny, pohybu a síly zbraní nemá každý hráč u sebe a je jen na mapě, chybí některé žetony, které by se šikly)
- dost malá mapa, kde zvlášť v Evropě jsou pak jednotky tak nahňácané, že nejsou vidět údaje na mapě a hranice, takže se stane, že nevíš jestli tank patří tam nebo onde.
- národní výhody jednotlivých zemí nejsou součástí pravidel a téhle edice
- vynález a vývoj nových zbraní není součástí pravidel a téhle edice

Vyrobil jsem si, nebo vyrábím:
+ Peníze (respektive produkční certifikáty), není problém na laserovce natisknout
+ Tabulky pohybu, síly, a ceny jednotek jsem vytiskl na samolepky a nalepil na druhou stranu setupových tabulek mocností, co má každý hráč u sebe
+ Vyrobil jsem samostatný ukazatel produkce, který leží mimo mapu
+ Vyrobil jsem žetony doletu pro letecké síly, protože když útočíš více letadly, tak pak snadno zapomeneš kolik má které letadlo ještě dolet.
+ Dnes jsem zadal v grafickém studiu výrobu mapy na takovou tu plachtovinu na náklaďáky (dělají se z toho reklamní bannery) o velikosti 80x150 cm což bude akorát na náš kuchyňský stůl s tím, že ještě na každé straně zbyde místo pro hráče na komponenty (mám hrací kuchyňský stůl o velikosti 100x180cm). Cena mapy ve fotokvalitě mi vyšla asi na 1000kč.

17.8.2010 13:13:26

Přenáším diskuzi o nové edici do edice 1942
Protože je řeč o 1942 edici, tak jsem založil u 1942 novou diskuzi nazvanou stejně jak tady "Obecně o hře" a nakopíroval jsem do hlavičky založené diskuze můj poslední příspěvek.

17.8.2010 13:21:40

aneken
nicmene skill ma stejne rozhodujici roli :)

17.8.2010 16:04:30

Siaron
Toz fakt to nekdy musim s tebou zkusit zahrat;) Abych si skill pomeril;)

17.8.2010 16:13:03

anaken
ale hrajeme jen Revised enhanced, pripadne ted Anniversaries, ale ty jeste nemame moc naskillovane :) Ciste Revised/LHTR hraju jen z nudy obcas na avalonim webu, a je to prilis monotonni ... nemam rad kdyz je jedna vitezna strategie, mam rad variabilitu :) Navic me stve, kdyz chytim do tymu nejaky americky hovado, co to cele posere a po 4ech tazich quitne a ja pak abych delal zazraky ... ale rad te nekdy pozvu, ve vic lidech vetsi sranda :)

PS: jak rikam .. nuda :)

User Name: Snowwhite
Axis and Allies (revised)
Player Ranking (based on Total GTO Point Winnings) #0
Total of Tournament GTO Point Winnings 0
Number of Tournaments Played 0
Number of Tournament Wins 0 (NaN%)
Number of Tournament Losses 0 (NaN%)
Number of Games Played 7
Number of Wins 7 (100%)
Number of Losses 0 (0%)
Level Novice (2)
Experience Points 350

User Name: Siaron
Axis and Allies (revised)
Player Ranking (based on Total GTO Point Winnings) #0
Total of Tournament GTO Point Winnings 0
Number of Tournaments Played 0
Number of Tournament Wins 0
Number of Tournament Losses 0
Number of Games Played 8
Number of Wins 8 100%
Number of Losses 0 0%
Level Novice (2)
Experience Points 380

17.8.2010 16:32:05

Pro začátečníky
Čau, chci se zeptat, jestli byste Axis & Allies doporučili do školního klubu (gymnázium)? Je Axis & Allies vůbec vhodné a popřípadě jaká varianta?

13.12.2010 23:21:38

Stepan
já bych ji doporučil (i když zrovna tuhle už asi neseženeš, jsou další edice), ale počítej s tím, že na přípravu padne tak hodinka a dohrát ji na minor viktory (dle původních pravidel) vám zabere jako zkušeným hráčům tak 4-6 hodin. a určitě si k tomu stáhni rozšířená pravidla, které hru více vyvažují, i když na nevyváženost přijde člověk až po několika hrách (mluvím jen o této edici). nicméně je to opravdu super hra jsou-li hráči na přibližně stejné úrovni.

doufám, že ti k tomu něco napíše Siaron, protože on je opravdu expert

14.12.2010 07:54:40

Stepan
Ja si myslim ze do skolniho klubu to asi hra neni .. pokud teda nechodite do skoly pres noc a nebo o vikendech ... je to casove fakt dost narocne ... sice se to da dohrat rekneme za 2-3 hodky, ale to uz musi byt hraci hodne zkuseni (nebo jedna strana nezkusena) a idealne hrat jen ve dvou, kdy opadnou prostoje pri dohadovani. Fakt to neni hra na odpoledne.

26.1.2011 21:16:45

vynikající hra s výbornými možnostmi hraní na internetu
Axis and Allies hraju tři roky. Pro mě je to suverénně nejlepší moderní desková hra, jakou jsem kdy hrál; a zkušenosti mám s ledasčím.

Velkou většinu her jsem sehrál se soupeři na internetu -- existuje volně šířený program TripleA, na němž lze najít soupeře, při troše počítačové gramotnotsi může člověk i hry sám hostovat a hrát lze i spoustu variací, které nikdy jako reálná desková hra vydány nebyly a zřejmě ani nebudou, ale vyvinuli je členové AAA komunity a hrají je mezi sebou v prostoru TripleA.

Jednotlivé verze mají své žebříčky a turnaje. A zajímavé je, že Revised verze, která se už nevyrábí, se na TripleA hraje pořád o něco víc než nejnovější Spring 1942, kterou zásadně hraju já. V TripleA lobby mě můžete najít pod stejným jménem.

Na hře je zajímavé to, že špičkoví hráči propracovávají dokonalé strategie a kontra-strategie, které by mohly vést k vítězství. Pro mě samotného četba různých strategií a jejích promýšlení, je jedním z hlavních zdrojů radosti kolem této hry. Existovala například detroitská skupina, které sí říkala Caspian Sub, a která vypracovala asi dvacet studií k jednotlivým aspektům hry, jež jsou jako pdf dohledatelné ke stažení na internetu. Jejich analýzy mechanismu válek, správní skladby armád i základní hláška "Tanks are strong" patří k folkloru, který poučí i potěší.

Jedotlivé strategie mají své zkratky (např. KGF -- Kill Germany First, KJF -- Kill Japan First, zkratky se používají i k označení jedbotek), jak říkám, hráši AAA jsou komunita a mají dokonce svůj argot. Vlastně nechápu, jak to, že u nás se tak svělá hra hraje zatím tak málo. Možná je to tím, že ji moc nemilují obsluhy obchodů s deskovkama, jinak vážně nevím -- v obchodu v Lucerně se mi pokoušeli namluvit, že hra nemá příliš kvalitní bojový systém a že je příliš lineární. Bych jim přál vidět, některý z klasických matchů na trilple A. Kvalitní hry zde mají často pět i více diváků.

Pokud chcete, aby každá hra byla nevyzpytatelně jiná, a kolo před koncem mohl nastat šokující zvrat, protože se stane nějaká úžasná náhoda, toto není Vaše volba. Pokud ale hledáte startegii, která v sobě má určitou podobnost k šachu, ale je příbuznější moderním strategickým hrám a má v sobě tudíž i určitý prvek herního štěstí, je to toto skvělá volba.

U jednotlivých verzí se postupně propracovávají strategie zahájení a odpovědí na ně. Komunita se nakonec dopracovává k názoru, nakolik je která verze vyvážená. Například v Revised standardní bonus pro Axis bývá 8 peněz (IPCs) před startem hry, u tzv. výroční, neboli též třetí, dnes beznadějně rozberané, edice se u populárnějšího ze dvou scénářů, kterým je Rok 1941, dává bežně 11 i více peněz spojencům na vyvážení.

Nejnovější standardní hra Spring1942 vyniká mj. tím, že podle většiny špičkových hráčů je vyvážená bez jakýchkoli bonusů.

O hře a všech jejích existujících variantách existuje v angličtině fórum, kde se o ní diskutuje nepoměrně kompetentněji než na boardgamegeeku, které se jmenuje AxisAndAllies.org.

Je zde popsán důkladně také poslední hit rodiny AAA, až megalomanské Axis and Allies Europe 1940 a Pacific 1940, jejichž spojením vzniká jedna globální hra, jejíž partie může trvat i více než 12 hodin a zatím nemá simulátora na TripleA, poněvadž obsahuje řadu zcela nových jednotek i herních konceptů.

To jen pro doplnění a orientaci v jednotlivých verzích: Spring 1942, zvanou též verze 4, lze snadno opatřit za rozumnou cenu, naučit se pravidla a pak hrávat i na TripleA.

Do školního klubu bych ji nicméně doporučil jedině tehdy pokud je pětice hráčů ochotna trávit u hry čtyři hodiny a respektovat limit 8 minut na tah. Pak lze po šesti kolech vyhlásit vítěze -- víc než šest kol trvají hry opravdu až velmi schopným hráčům, obyvkle je jasno právě do pátého, šestého kola.

24.5.2011 17:03:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Strategie za SSSR + půjčky peněz
Zdravím, mám dotaz ohledně strategie za SSSR. Hrajeme AaA už nějakou dobu, zabere to opravdu spoustu času, ale pořád nemůžeme přijít na strategii za chudáka Rusa. Od začátku ho drtí němec, který prakticky každé kolo postaví ohromné množství tanků s kterými rusa převálcuje. Na začátku navíc Němec bez problému obsadí Egypt a jakmile padne Kavkaz (a ten proti 20 tankům obyvkle nemá moc šanci) dobude Němec všechno od Alžíru po Indii. V téhle fázi hry už pak Spojenci těžko něco zmůžou. Američan sice půjčuje Rusovi každé kolo peníze (smí se to vůbec?) ale nevede to k ničemu. Určitě se mi ještě nikdy nestalo, aby se Rus dostal dál než do Polska (a tam zas tvrdě dostal). Takže jestli máte tip jak to odvrátit, rád si to přečtu :)

24.7.2011 16:33:10

Andy
Se tezko odpovida takhle od boku, musel bych tu situaci videt na stole ... nicmene vyjdu s predpokladu ze hrajete nemodifikove pravidla v revised edici. Predem bych rad podotknul ze v pravidlech zadne pujcovani penez neni, pominuli ruzne upravy a national advatages.

1)Egypt-Africa je pro nemce dlouhodoba stragie ... nejak si neumim predstavit co dela v africe, kdyz se snazi o rychly knockout Ruska-Moskvy .. kazda figura v africe je figura ktera schazi na ruske fronte. .. Samozrejme muze obsadit egypt i s tim s cim na planu zacina, ale to by nemel byt problem pro anglicana dobyt hned v prvnim kole zpet.

2) co kupuje rus ? V revised edici neni moc moznosti na manevrovani, pokud nemec kupuj jen z vetsi casti jen tanky, haldy pesaku by ho meli pribrzdit, ne-li zastavit ..

3) co delaji spojenci ? pokud nemec investuje jen do tanku na allrussian push, anglican smete v prvnim kole kriegsmarine, a od druheho zacina otravovat nemce (afrika, norsko), ohrozovat neustale vylodenim francii, samotne nemecko, polsko ... od tretiho kola by se mel pripojit american a od 4teho kola, 4 americti pesaci a 4 tanky do francie (kazde kolo) .. neumim si predstavit jak nemec koupi v kazdem kole 6+ tanku a zarovne udrzi zapadni frontu proti spojencu, kteri jen necakaji jak to na ruske fronte dopadne.

24.7.2011 21:40:33

Siaron
No brita jde hned zpráskat v Egyptě asi jako je tomu tady na tomhle videu. (http://www.youtube.com/watch?v=vvwNe1RBtMA&playnext=1&list=PL6F0BC3FEA4ECFD45) a pokud má Němec ještě vyzkoumané rakety a nakoupí pár protilatadlových děl a posílá to do Ruska a Británie, mají už Brit a Rus skutečně mizivé příjmy. A po třetím kole, kdy se má jak říkáš pořádně začít angažovat i Amík už má Rus většinou konečnou. A pokud se Brit úspěšně pokusí dobít Francii, Němec akorád obrátí pár tanků směrem na západ, ale to ho od útoku na Rusko moc nezadrží. A pokud v dalším kole zničí letectvem i ty Britský transporty tak se další kolo nemusí brita bát. Což je zase pro Rusa špatné. Jinak Rus nakupuje pěšáky. Jednou sme hráli i na půjčky a to nakupoval tanky. A to stejně nestačilo. PS: kde jsou k sehnání modifikovná pravidla?

24.7.2011 22:38:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Tawantinsuyu, Brno
Tawantinsuyu, Brno
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas