Axis & Allies Europe 1940

xxxxxxxxxo hodnoceno 18x (Seznam vlastníků)

Axis & Allies Europe 1940 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 210 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Lawrence H. Harris
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Průplavy a úžiny

...nějak mi nejde do hlavy, jakto, že se pozemní jednotky mohou "jen tak" pohybovat mezi Egyptem a Jordánem? Přeci jen by to bez nějakého transportu reálně nešlo, ne? A přeci jen je rozdíl, když mám určitý počet jednotek jednotek v Egyptě nebo v Jordánsku...
26.7.2011 10:32:25

ad průplavy
Ty si nedáš pokoj :). Ber to tak, že průplavy a úžiny jsou relativně úzké vodní cesty, které mohou pozemní jednotky překonat třeba pomocí ženijní techniky. V AA Europe 1940 je Suez jediný průplav, který má na obou březích jiná území (Egypt a Jordánsko), kde Suez tvoří hranici mezi Egyptem a Jordánskem. Takže při přechodu pozemních (i leteckých) jednotek z jednoho území na druhé se spotřebovává 1 bod pohybu. Ostatní úžiny a Panamský průplav obklopuje vždy jen jedno území, takže je jedno na kterém břehu se pozemní jednotky nacházejí. Pozor na Tureckou úžinu, protože Turecko je na začátku hry neutrální a plavidla nesmí skrz tuhle úžinu proplouvat, takže dokud není Turecko obsazeno, nelze se dostat do nebo z Černého moře.

26.7.2011 10:55:30

ta"jemna"
Porid si Barbarossu, tam musis mit je stavbe pontonu jednotku zenistu, kteri na tom pekne pracuji :) Takovy Bridge Builder Tycoon, tam se vyradis ;)

26.7.2011 11:08:32

kren
...nedám si pokoj a bude hůř :-) Už ji mám doma a nemůžu se z toho vzpamatovat :-) To je něco!!!

...tak jsem si to říkala, ale nechtěla jsem, aby mě moje dedukce zavedly špatným směrem a proto chci znát názor na každý detail, kdy si nejsem jistá, jak to "pobrat".

26.7.2011 11:10:04

Ta
Jak psal Kren, predstav si, že v jedné figurce pěchoty není jen mužstvo ale právě i ženijní jednotky, v tankových jednotkách máš obojživelníky a různou techniku, která pro takové přechody byla navržená. :)
Ale dál bych ještě napsal, že pokud by jsi měla brát zřetel i na toto, tak máš zase o stránku víc pravidel a vyjímek, které ti jen komplikují hru. Navíc je to třeba i strategicky vymyšleno tak, aby jsi musela s průchodem přes průplav počítat a bát se ho. :)

Vím, že jsem nijak nepomohl ale plácnout nějakou větu jsem si tu musel! :D :D :D

Edit : Jen piš a neomlouvej se! :) .... Rád se s tebou bavím....

26.7.2011 11:12:30 | Upraveno autorem (porovnej)

to tajemná
Ty jsi teda rychlík. Škoda že se na Warconu míjíme, mohli jsme si zahrát. Třeba bych konečně vyhrál (když bych to hrál s někým kdo začíná). Hra se mi moc líbí, ale Tobiáš mi dá vždycky na zadek, protože udělám vždycky nějakou fatální chybu, přijdu o hlavní město a pak už se to veze. Minule se mi nasomrovali Japonci do San Franciska a jejich tanky pokračovaly směr Aljaška.

26.7.2011 11:17:38 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
tak to tě můžu potěšit, protože se mnou bys vyhrál pravděpodobně už ve druhém kole :-)))


...ale hra vypadá nádherně, ta mapa, ty komponenty...letadýlka, tanky, pěchota, děla..to je něco!!!

26.7.2011 11:21:56 | Upraveno autorem (porovnej)

to tajemná
... že jo? Mě se Axis taky hodně líbí. A to si představ, že vedle toho herního plánu Evropy položíš ještě navazující, stejně velký plán Pacifiku a přibydou ti další 3 úplně nové velmoci (Japonsko, Čína a Australsko - Novozélandské sbory), nehledě na to, že tam máš další Britské a Americké jednotky.

Jo tak když už tu hru máš, tak si vytiskni ty referenční karty a tabulky co jsem tady dal ke stažení. Hodně to pomáhá, obzvlášť začátečníkům. Na referenčních kartách jsou podmínky i z Pacificu a GLOBALU. Ten Global budu ještě předělávat, protože jsou tam nějaké dost zásadní oficiální změny. Viz LARRY HARRIS GLOBAL ALPHA+2, což je taková oficiálnější errata pravidel GLOBALU, která by měla vyjít i oficiálně. Jsou tam nějaké změny v setupu, v některých pravidlech a hlavně pak v pořadí v jakém velmoci hrají. Ale pokud budeš hrát zatím jenom Evropu a nemáš Pacific, tak se tě to myslím zatím netýká.

26.7.2011 11:31:01

kren
...všechno, co tu bylo dostupné už mám vytisknuté, včera jsem to do půlnoci studovala :-)

hned jsem doma zalitovala, že jsem rovnou nevzala ten Pacific, protože to byly první pravidla, která jsem k AA načetla, ale zas nemůžu být takovej megaloman...nebo můžu? :-)) (se tak dohaduju a vedu vnitřní boj)

26.7.2011 11:36:46 | Upraveno autorem (porovnej)

to tajemná
Tak to je fajn. Hodně dobré je mít na stole tu tabulku národních cílů a dávat na ni a odstraňovat z ní žetony, jestliže je národního cíle dosaženo nebo ho velmoc ztratí. Ono to totiž v základu hry není nikde evidováno a člověk pak nějaký cíl opomene a nebo naopak za něho bere příjem, i když by už neměl. A na té tabulce je přes ty národní cíle dopbrý přehled. A mě se hodí i průběh kola na té samé tabulce (pořadí velmocí), protože si nejsem nikdy schpen zapamatovat kdo po kom hraje.

Ještě jedna věc je dobrá a já jsem ji tady ještě neuveřejnil a to jsou žetony doletu letadel. Jestliže totiž někam letíš s letadlem, tak ve fázi bojového pohybu letíš na cíl (spotřebuješ nějaké pohyby) a po bitvě nebo náletu ve fázi nebojového pohybu musíš přistát na spřáteleném území (tím spotřebuješ další pohyby). A součet pohybu letadla během bojového pohybu + během nebojového pohybu nesmí překročit možný dolet letecké jednotky. A jestliže třeba během bojového pohybu letíš na nějaké cílové území s více letadly z různě vzdálených míst, tak je si třeba u každého letadla zapamatovat kolik má ještě bodů doletu. No a na to jsem si vytiskl takové samolepky s různou číselnou hodnotou, nalepil jsem je na bílé žetonky co se používají v supermarketu na košíky a vždycky když někam doletím s letadlem, tak to letadýlko položím na žetonek s číslem odpovídajícím zbývajícímu doletu toho konkrétního letadla (tedy letecké jednotky, které to letadlo reprezentuje).

26.7.2011 11:49:45

aha
tak tabulku národní cílů mám jen tu globální, protože ta k Europe zde, mi nejde otevřít.

...a ty žetonky si taky udělám, protože jsem právě o víkendu nad tím přemýšlela, že ten "dolet" si u všeho nelze během dalších fází po bojovém pohybu u všech letadel zapamatovat...

26.7.2011 11:53:41

koupit Pacific?
Já jsem megaloman byl :). Nicméně je to hodně peněz a kdybych to měl kupovat v plné ceně, tak se budu rozmýšlet. On ten Pacific je zase něco jiného jak ta Evropa. Tam v podstatě všichni šijí do Japonce. Takže za osu tam hraje jenom Japonsko a proti němu stojí Británie, USA, ANZAC a Čína. Takže pokud se to hraje ve dvou, tak má Japonec hodně velké prostoje. No a Global jsem zatím nehrál, protože ve dvou hrát za tolik velmocí je podle mne nereálné, nebo je to vyloženě hra na více týdnů ve chvílích volna.

Za sebe můžu říct, že se mi Pacific taky hodně líbí, protože je to úplně jiná taktika a podstatnou a zásadní roli (na rozdíl od Evropy), tady hrají námořní jednotky (ostatně stejně jak za II. světové války v Pacificu.

26.7.2011 11:57:21

Rozhodující bitvy 2. světové války - Vojenské střety, jež ovlivnily budoucnost
do toho jsem se začetla a je to velmi inspirativní :-)

26.7.2011 11:58:11

ad tabulka národních cílů ...
... ta Global je ti na houby, protože v Globalu jsou národní cíle jiné a pořadí velmocí taky. Zkusím ti to poslat mailem. Je to normální PDF, tak by to jít mělo.

26.7.2011 12:00:13

dolet letadel
v revised byly jeste zetonky (sic), v 1940 pouzivam kostky ... mate 2 barvy kostek, tak jedny pouzivam na hazeni a druhe davam k letadylkum, kolik paliva jim jeste zbyva .. jen takovy tip :)

26.7.2011 15:04:02

ad kostky
No my máme kolikrát takové bitvy, že každá kostka dobrá, nehledě na to, že je máme vždycky rozfrncané různě po stole a i při házení v bitvě je vždycky marně hledáme :). Nehledě na to, že když je víc letadel, tak to pak z těch kostek padá, kdežto na plochých žetoncích je to stabilnější.

Tím jsem nechtěl říct, že jsem proti používání kostek na označování doletu, když není nic jiného k dispozici, tak se nedá nic dělat. Nicméně mě to moc nevyhovuje.

26.7.2011 15:12:53

kren
tak my taky, ale tak nejak se to ustalilo ze kdyz je potreba kostek vic, hazi se vickrat, nikdy to nebylo nijak strasny .. obzvlast v tech 40kach je tolik mista na manevrovani, ze nejaky pozicni boj se 30kovymi stacky pesaku uz se nekona.

Letadlo davam vedle kostky, ne na kostku :)

26.7.2011 15:16:40

Vybíráme z Bazaru

Deus
Deus
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas