nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Axis & Allies: D-Day

Počet hráčů: 2 - 3
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Lawrence H. Harris
Mike Selinker
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Ráno 5. června 1944 ujištěn o lepšícím se počasí Eisenhower souhlasil se zahájením invaze. Během následujícíh hodin armada 3.000 invazních člunů, 2.500 dalších lodí, 500 bojových plavidel, začala opouštět přístavy v jižní Anglii a vydali se ke svému cíli: pobřeží Normandie. V noci odstartovalo 822 nákladních letadel s parašutisty a táhnoucích výsadkové kluzáky . Byla to jen drobná část 13.000 letadel, které se měli účastnit bojů dne D.

O tématu této hry nemůže být pochyb - Den D je znám snad každému. Ve hře si tak můžete vyzkoušet, co zažívali jednotlivé bojující strany na plážích Normandie. Hra je určená pro 2-3 hráče, z nichž jeden ovládá Německé obránce na plážích, zbývající dva (resp. jeden ve hře 2 hráčů) invazní americké a britské divize.

Průběh hry

Axis & Allies: D-Day probíhá na kola, přičemž celá hra trvá přesně 10 kol (časová omezenost je typická pro menší hry serie Axis & Allies). Ovšem narozdíl od ostatních sérií, zde v jednom kole hrají oba hráči, kteří se střídají podle přesně daného rozpisu v pravidlech. Tím je herní kolo rozděleno na 16 fází, u kterých je určeno, který hráč v ní hraje a co přesně se v ní děje (např. vzdušný výsadek spojenců, protiletecká palba německé armády, vyloďování, atd.)

Boje

Hlavním těžištěm hry je (jak jinak) boj. Ten probíhá pouze na pevnině. K dispozici jsou 3 typy pozemních jednotek, spojenci mají navíc letadla a němci pobřežní bunkry a baterie. Každá jednotka má daný svůj útok, obranu a pohyb, který může ve svém kole učinit (hodnoty jsou stejné, jako u ostatních dílů serie, až na spojenecké tanky - ty jsou oslabeny).

Boj probíhá úplně stejně, jako v ostatních dílech série - házením kostek. Za každou jednu jednotku se hází jednou šestistěnnou kostkou s tím, že se hodem hráč snaží “podhodit“ útočnou/obrannou hodnotu jednotky (tj. 1 je nejlepší, 6 nejhorší). Nejdříve útočí útočník, pak obránce vrací úder, s tím, že ztráty jsou vyhodnoceny společně (tj. jednotka zabita útočníkem střílí ještě ve své fázi zpět a může sebou někoho vzít). Zde je ovšem změna - po jednom cyklu boje se bitva ukončí, jednotky zůstanou na místě tak, jak jsou a hra pokračuje dál, tzn. bitva neprobíhá do úplného zničení nepřítele.

Konec hry

Hra končí desátým kolem. Pokud v tuto chvíli Němci drží jedno ze tří vítězných měst (Cherbourg, Caen nebo St. Lo), pak zvítězili. Pokud jsou všechny v držení spojenců, vyhrávají spojenci.

Autor: Kamba

Vybíráme z aukcí

Golems (KS + Bonus)
Golems (KS + Bonus)
Akt. cena: 230 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>