Axis & Allies: 1942

xxxxxxxxoo hodnoceno 23x (Seznam vlastníků)

Axis & Allies: 1942 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Wizards of the Coast
Autoři: Lawrence H. Harris
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla a zkušenosti

Tak jsem včera odpoledne věnoval tomu, že jsem mého synátora zasvěcoval do Axis and Allies. Jsem velice potěšen, že byl hrou nadšen. Vzhledem k mému začátečnictví a jeho totální neznalosti AA nám vysvětlování pravidel trvalo dost dlouho a stihli jsme zahrát jen jedno kolo (hru máme rozloženou a budeme pokračovat). Tobiáš byl nadšen a celkem jako Američan dal zatím Japoncům, kteří se vylodili v Rusku na prdel. Jako Brit postavil hned průmyslový komplex v Indii, stačil Němce vytlačit z nově obsazeného území v Africe a vyhnat z Norska. Jako Rus stáhnul jednotky směrem k hranicím Říše a postavil hustou obranou frontu. Zvlášť pikantní bylo když jako brit bomardérem bombardoval Německý průmyslový komplex a pak přistál u Moskvy :). Mám dojem, že to za osu hraju jak ponocnej.

Mám na odborníky [že Siarone :)] dva dotazy:
1) Protiletadlová děla střílejí jen na letadla jejichž cílem (ať už strategického bombadování nebo bojového pohybu) je území, kde se dělo nachází, nebo střílejí i na letadla, která nad územím jen prolétávají?
2) Vylodění v Normandii, lze hrát vyjimečně jako společný boj Amerických a Britských sil? Jsou to nějaká house rules?

Na závěr jeden postřeh. Hra, obzvlášť na Evropských územích je skutečně téměř nehratelná na originální mapě. Absolutně nechápu, proč při tolika komponentách je mapa tak malá. Fandovská velká mapa je naprostá nutnost !!!
16.8.2010 08:52:24

kren
1) Trosku slozitejsi odpoved ... zalezi totiz na verzi kterou hrajete ... takze to rozdelim
a) revised OOB (out of box rules) ... strileji i na letadla ktere preletavaji, a to jak v combat fazi, tak v noncombat fazi (kdyz se vraceji ... treba z italie pres francii do britanie)
b) revies LHTR (Larry Harrison tournament rules) + Enhanced (protoze pro ne jsou LHTR zakladem) ... strileji i na letadla ktera preletavaji, ale pouze v combat fazi, v noncombat fazi nestrili vubec nic (v ramci sjednoceni pravidel)
c) Anniversaries a predpokladam ze i 1942 pravidla ... strileji jen v cilove oblasti, behem letu tam i zpatky

2) Ano, tahle pravidla umoznujici jednou za hru spolecny utok techto dvou mocnosti jsou soucasti enhanced pravidel. V zadnych OOB tusim nic takoveho neni, snad s vyjimkou revised national advantages. V enhanced je to jako vestavene pravidlo.

ad postreh ... na revised mape se to jeste jakz tak da, hrali jsme na tom roky ... ale v 1942 verzi to diky tomu stripu s produkci jeste vic smrstili, takze chapu ze uz to asi prehnali :)

16.8.2010 10:09:37

to Siaron
Je mi strašně blbé se ptát, protože jsem úplnej začátečník a ty mne vždycky utlučeš pravidlama z miliónu různých vydání :). Takže mám ještě dva nejapné dotazy:
1) Jak se v těch různorodých pravidlech pro různá vydání vyznáš? Jak se ve světě AA můžeš vůbec orientovat.
2) Proč jsou taková základní pravidla jako odstřelování protiletadlovými děly v různých vydáních naprosto odlišná. A to se netýká jen těch protiletadlových děl. V tom pak aby se prase vyznalo. Mě jako laikovi z povzdálí se zdá, že místo aby se pravidla s novým vydáním vylepšovala a doplňovala, tak se úplně totálně mění.
3) Jinak jsem ti chtěl moc poděkovat, že jsi mne s AA seznámil, protože jsem zjistil, že je to opravdu pro mého synátora to pravé ořechové a doufám, že i na tu mou zjednodušenou 1942 edici půjdou aplikovat později ty národní výhody a vývoj zbraní, i když to přímo ve hře není.

16.8.2010 10:54:05

kren
Kdybys me rekl kterou verzi hrajete, tak ti rikam jen tu jednu :) Ja jen vim ze mas 1942kovou verzi ktera ma anniversaries pravidla, ale revised mapu a ktomu mas ode mne enhanced a lhtr pravidla k revised, tak nevim podle ceho to hrajete :)

1) ono v tom nejsou zase tak strasne rozdily .. navic mam takovout tabulecku rozdilu mezi verzema, kterou jsem ti asi zapomnel nahrat ;) Hodim ti ji do mailu, hod me ho do PM
PS: aby toho nebylo malo tak takovej pacific nebo evropa to ma jeste uplne jinak :-P

2) myslim ze to je proste vyvoj s postupem casu ... lidi si to od prvni edice pred 50ti lety ruzne upravovali, neco kvuli logicnosti, neco kvuli vyvazenosti a hratelnosti .. a nektere ty upravy se holt probublaji do tech dalsich vydanich .. ja taky nevim proc by pro me vyskove bombardery mel byt problem preletet flak v normandii, kdyz letim bombardovat italii :)

3) na geeku urcite najdes nejake podnety jak na to ... problem bude jen pripadne v te vyvazenosti ... ale jak uz sem ti psal, kdyz vyradis krizniky, a pouzijes LHTR a enhanced pravidla a revised setup, mas lety vyladenou hru :) A navic si pak casem s nama treba zahrajete na "vyssim" levelu :)

16.8.2010 11:23:43

Přistání na letadlové lodi
Pochopil jsem správně, že stíhačka může přistát na letadlové lodi, která byla teprve v aktuálním tahu nově mobilizována?
Upozorňuji, že jde o edici 1942.

Cituji z pravidel edice 1942 str. 12, Kapitola letecké jednotky, 3. odstavec:

A fighter can move its full four spaces to attack in a sea zone instead of saving movement, but only if a carrier could be there for it to land on by the conclusion of the Mobilize New Units phase.

27.8.2010 17:41:21

Siaron
muzu poprosit taky o tu tabulecku do mailu please?:-) Uz jsi mi tam posilal sve pravidla, ale pro jistotu dam mail: mh.ringo@seznam.cz

Diky moc:-)

27.8.2010 20:23:47

kren
ano, pokud mas zaplacenou a vyrobenou jednotku, muzes letadlo nechat nakonci pohybu v morske zone vedle tovarny s tim, ze tam na konci kola hodis tu letadlovku.

ringo: posilam

28.8.2010 02:02:56

Strategické bombardování
Ještě další malinké upřesnění. Může bombardér, v průběhu svého letu při strategickém bombardování při akceptování svého doletu a rezervy pro návrat, bombardovat více průmyslových komplexů na více územích?

28.8.2010 18:51:16

kren
Nemuze ... kdyz to vezmes do dusledku, tak bombardujes ve fazi boje, tam kde se zrovna nachazis.

PS: tak za 2 hodky me ceka nocni partie s mymi generaly, tak uz se moc tesim na ten narez :)

28.8.2010 21:23:34

Letadlová loď - obrana stíhačkami
Cituji s přložených pravidel:

Obrana stíhačkami: Jakmile je letadlová loď napadena nepřátelským útokem, všechny stíhačky na palubě (včetně stíhaček spřátelených mocností) jsou považovány za jednotky bránící se ve vzdušném prostoru a mohou být zvoleny jako ztráty během útoku místo letadlové lodě. (Nicméně stíhačka nemůže být zvolena jako ztráta po zásahu ponorkou, protože ponorky útočí jen na námořní jednotky.)

A můj dotaz:
Ty stíhačky ale nestřílí, mám pravdu? Zúčastňují se jen jako oběti zásahů.

1.9.2010 15:29:26

Kren
To si pis ze strili !!! :)

2.9.2010 00:31:53

Takovy dotaz
kdyz jsem udelal pocatecni setup, sla mi z toho hlava kolem a mam trochu obavy, ze to zetonkovani pod miniatury jednotek na dorovnavani realneho poctu jednotek v oblasti bude neprehledne. Mozna mi to ted tak pripada a po par hrach si clovek zvykne, ale ted v tom mam docela chaos. Jinak chapu dobre, ze figurka pechoty a pod ni sedy zeton = 2 jednotky?

2.9.2010 07:56:25

to siaron
Tak to je jediná věc v pravidlech 1942, která tam není explicitně vytelená. Jinak jsou pravidla napsaná naprosto perfektně přehledně a srozumitelně jak u málokteré hry.

2.9.2010 08:21:07

to ringo
Na té malé mapě je to opravdu tragické, obzvlášť východní fronta. Tam jsou po umístění jednotek naprosto nezřetelné hranice a je to na hranici hratelnosti. Nicméně naštěstí už mám mapu 150x80cm s výraznými hranicemi a tam se to hraje jedna báseň.

2.9.2010 08:23:25

kren
tak doufam ze se to nezmenilo, ale v anniversaries to tak porad bylo tak nevim proc by to tak nemelo byt v 1942 ... v mem tahu je spojenecka stihacka na lodi "naklad" a nebrani se a ani se do ni neda dat HIT, v protivnikove tahu se normalne brani ... vyjimka je samozrejme interakce stihacka vs ponorka ... ta se ridi vlastnimi pravidly

2.9.2010 08:36:24

ringo
u revised edice to jeste tak tak slo, ale ted co tu mapu jeste zmensili o ten production strip, uz to musi byt silene

2.9.2010 08:36:58

to Siaron
Jo včera jsem dokončil kompletní překlad pravidel 1942 edition a tu větičku o té obraně stíhaček tam asi iniciativně dopíšu, ať je to úplně jasné.

Jak jsem četl nějaké vyjádření Harrise, tak by se ta edice 1942 měla stát pro příští roky tou nejzákladnější verzí hry AA. Je sice fakt dost očesaná, ale pro začátečníky je myslím naprosto ideální. Plánuju že udělám ještě jednu verzi těch pravidel, kde budu mít vždycky u jednotlivých kapitol a podbodů červeně dopsána pravidla a změny pro tu LHTR edici rozšířenou o tu enhanced. Takhle to vycucávat online z několika sešitů a porovnávat to při hře mi naprosto nevyhovuje.

Když už tě mám Siarone na drátě. Jaké jsou zkušenosti s tím Pacifikem a Evropou, když se to složí v jednu hru. Můžeš to stručně ohodnotit. Časem po tom asi začnu pokukovat.

2.9.2010 08:51:55

kren
zatim jeste nulove, pacific mam nekde na ceste z USA a evropa dolezla do obchodu ted kdyz jsem mel dovolenou ... ta starsi verze spojit nesla.

2.9.2010 09:26:48

to Siaron
Tak prosím pak poreferuj nějakou přístupnou formou nám laikům začátečníkům.

2.9.2010 10:19:33

kren
a nebude lepsi to pak vzit na nejakej warcone ? :)

2.9.2010 11:43:56

Mapa
ta mapa je nejak vyrazne zmensena oproti puvodni verzi? Mozna jsem mel radsi priplatit a vzit tu puvodni.

2.9.2010 13:58:58

ringo
me prijde ze je stejna, jenze v te revised mas produkci na extra boardu, takze o to je to cele splacnute :)

2.9.2010 14:15:50

to Ringo
Vždyť už to tady bylo vysvětlováno. Revised verze má úplně jiná pravidla než ta 1942 a jiné ceny jednotek a nejsou tam křižníky. Navíc revised edice se už nedělá není běžně v prodeji. Navíc se mi ta mapa nezdá zas o tolik větší. Podle mne je nejlepší řešení pro základní verzi si nechat udělat tu velkou mapu, která je bez problémů stažitelná z webu.


Kombinací Pacifiku 1940 a Evropy 1940 je možné dosáhnout mapy skoro 90x160 cm, ale na ní se nedá hrát ta základní verze a je to už vyšší level. Nicméně o těch dvou hrách do budoucna uvažuju. Mimo jiné je tam navíc mechanizovaná pěchota, strategické bombardéry, námořní základny, rozšířená pravidla pro neutrální země, vývoj zbraní a další armády (Itálie, Francie Austrálie, Čína a ANZAC - Austrálsko Novozélandská armáda). Je to ale opravdu vyšší level a asi delší herní čas.

Jak ssem četl vyjádření Harrise, tak se v tom AA asi konečně snaží udělat pořádek, kdy ta verze 1942 je očesaná základní verze AA. A Ta Evropa 1940 dohromady s Pacifikem 1940 je vyšší level téhle hry. Podle mne všechny ty předchozí verze vycházely víceméně chaoticky pokaždé s jinými pravidly a tyhle tři nové verze by to měly sjednotit.

2.9.2010 14:19:13

Siaron
asi jo, proporce uzemi jsou asi stejne, protoze kdyz koukam na obrazky a porovnavam obe verze, v obou se na uzemi vleze v podstate stejny pocet pechoty (kdyz to porovnavam dle jednotek pechoty). Jeste jeden dotaz - penize, to v te hre chybi proc? To bylo i u puvodni verze? Nebo to je fakt takovy orez jako - hraci, udelej si prachy sam?

2.9.2010 14:19:23

ad peníze
Jo s těma penězma mne taky naštvali. Podle pravidel to má prý zapisovat bankéř na papír. No to je úplně uhozený, protože je potřebuju mít u sebe a dělit je podle nakupovaných jednotek, abych v tom měl vizuelně přehled. V tomhle teda ulítli nejvíc. Naštěstí jsou ke stažení a vytiskl jsem si je v originální kvalitě na laserovce.

2.9.2010 14:30:07

kren
kde jsi ty penize stahoval? Na BGG?

2.9.2010 14:51:08

Vybíráme z Bazaru

Mars Teraformace + overlay
Mars Teraformace + overlay
Akt. cena: 730 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas