Arkwright: Karetní hra

xxxxxxxxoo hodnoceno 23x (Seznam vlastníků)

Arkwright: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Stefan Risthaus
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy/ o čem to je

Mohl by prosím někdo popsat o čem tato hra je, jaké používá mechaniky, jaká je hráčská interakce a dojmi z hraní?

16.7.2021 09:03:10

Moc informací o této hře k sehnání není, tak by mě zajímalo, jestli ji potřebuji do sbírky. 

16.7.2021 09:05:07

https://letmegooglethat.com/?q=arkwright+card+game

31.7.2021 11:30:31

Napisem moj subjektivny dojem z hry:
Moje najoblubenejsie hry su napr, Mars Teraformace, Brass Birmingham, High Frontier, Agricola, Vysoke napatie, Scythe, Civilizacia…(to len pre predstavu, aby si vedel aky zaner hier ma najviac bavi)
K hre Arkwright (kartovej verzii) som sa dostal celkom nahodou, vobec nic som o nej nemal zistene. No ked sme zahrali par hier tak jedine slovo ktore som mal na jazyku bolo WOW!!!

Tato hra ma uplne dostala a hned by som ju zaradil na prve miesto v mojej osobnej zbierke hier. Preco?
Mechanizmus tejto kartovej hry je podla mna genialny. Udajne je plna hra Arkwright (povodna velka krabica) este lepsia ako kartova (nehral som ju). Avsak stretol som sa s vela hrami kde kartove (a vacsinou jednoduchsie) verzie hry su slabym odvarom hlavnej hry.

V tomto pripade je kartova verzia pre mna genialna. Jedna sa o ekonomicku hru, kde sa snazis pomocou svojich tovarni zarobit kazde kolo (ak je to mozne) co najviac penazi za ktore si kupujes akcie na akciovom trhu. Mas na vyber viacero moznosti pocas tahu, ci sa sustredis na upgradovanie svojich tovarni, alebo zvysovani kvality svojich vyrobkov, alebo si budes kupovat akcie…je toho viac co mozes robit.
Cely cas sa budes snazit mat co najvacsi zisk z predaja vyrobeneho tovaru, asak netreba zabudat na vyrobne naklady v podobe robotnikov ktori si zasluzia za svoju pracu aj odmenu v podobe vyplaty, co su pre teba minusove peniaze. Ak si to cele zle naplanujes, skalkulujes, kludne sa moze stat ze tvoje vydavky budu vyssie nez tvoje prijmy a to nechce ziadny podnikatel.

Hra ma obmedzeny pocet kol na 12 a teda mas aj 12 akcii co so svojimi tovarnami urobis. A to je na tom to pekne, ze cas ide, ale ty by si chcel ovela viac casu na zdokonalovanie svojho imperia. Preto sa ti bude kazde kolo parit z hlavy aka akcia je pre teba v tomto tahu ale aj v buducich najvyhodnejsia. Mas na vyber vela moznosti, ale ty sa musis rozhodovat postupne. 

Dolezity je este jeden prvok a to poradie hracov, ktore za istych okolnosti mozes zmenit v tvoj prospech (niekedy je vyhodnejsie ist ako prvy, inokedy ako posledny). To uz zavisi na tvojej strategii. A prave poradie hracov sposobuje aj interakciu v hre pretoze ak ides prvy a ty si naplanujes ze predas v tomto kole napr 5 vyrobkov, tak hraci hrajuci po tebe ti mozu nepriamo poskodit tym ze v konecnom dosledku predas len vyrobky 2. A to je to s cim musis kalkulovat, ako budes hrat v pripade ze nastane taka situacia. Tych situacii a strategii je vela a na vsetko mozes ty sam reagovat a nespoliehat sa na nahodu (co ja v hrach nenavidim). Hra je podla mna vyborne vybalancovana, vsetko mas vo svojich rukach, ak ti aj hraci nepriamo poskodia, mas moznosti ako vies misku vah priklonit na svoju stranu.

Vyhrava ten hrac ktory bude mat na konci hry najvysiiu hodnotu svojich akcii. Priklad: Ak Fero vlastni 15 akcii v hodnote 20 ma hodnotu akcii 300. 15x20=300. Ale ak bude mat Jana akcii menej napr. 12 ale ich hodnota bude 26 tak vyhrala Jana. 12x26=312. 

Hral som ju zatial len v dvoch hracoch a hry nam trvali cca 2 hodiny. Kazdym hracom sa samozrejme hra predlzi.

Tuto hru odporucam hracom ktory radi rozmyslaju, analyzuju, dedukuju, kalkuluju. 

Ak mas rad kocky a nahodu tak si radsej kup Twilight struggle a objednaj si termin na psychiatriu, lebo ta hra je nepricetne ovplyvnena nahodou (hodiny rozmyslas jak blby, ale ak si kocka povie nie, tak sa mozes aj rozkrajat a nevyhras). A prave taketo hry neznasam. Na tuto temu by som vedel napisat roman :))))

Ak aj v arkwrighte nevyhras, tak ti len zostane dobry pocit z hry, ze si robil co si mohol, ale super bol lepsi. Prehras vdaka svojim zlym rozhodnutia, a presne vdaka svojim dobrym rozhodnutiam mozes aj vyhrat. Kraaaaaasa.

Hre preto davam 9,8 bodov z 10.

 

A co sa tyka grafiky, tak je podla mojho nazoru prekrasna. Tam nieje o com. Aj ked spociatku ti mozno bude trvat vyznat sa v tych kartach a symboloch dlhsie nez by si chcel, ak hre das sancu tak sa s tym zzijes a nebudes mat problem.

A na zaver budem citovat chlapika z jedneho videa o tejto hre:

Jedna sa o VELKU hru v malej krabici. (ja to trosku poopravim, ze sa jedna o Giganticku hru v malej krabici).

Urcite so mnou nebude suhlasit kazdy, ale ja som si tu hru zamiloval.

Caute a hrajte :)))

1.12.2021 13:19:06

Díky Despemiso! Pěkně jsi ji vychválil, a mě jsi ovlivnil. Pořád k tomu nemohu najít dost informací. Anglicky nemluvím. Ale hra je opravdu originálně pojata. Už ji mám v merku dlouho. A ještě teď ji propagují na Nithrania velmi příjemně a dopodrobna. 

1.12.2021 23:43:28

Už chystáme gameplay aj dojmy. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

2.12.2021 22:40:50

ruy

@Cardinalle  ..obrovske dakujem za pracu na videach k tejto hre
 

15.12.2021 18:05:39

@ruy ďakujem :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

17.12.2021 20:27:59

@Despemiso môžem ti odprisahať, že ak by si hral twilight struggle s niekym, kto to vie hrať dobre (alebo aj iné strategické hry s kockami), nevyhral by si ani pri sebeväčšom šťastí. Tá hra je o riadení rizika a pravdepodobnosti. Ľudia čo to hrajú turnajovo to určite potvrdia. A to ma TS veľmi nebaví, narozdiel napr. od Arkwright.

Ináč, ako je to hrateľné v dvojke? Originál verzia totiž nič moc. Hlavne kvôli slabému boju na domácom trhu a v podstate aj pracovná sila nie je taká drahá :)

-------------------------------------------------------------------
".. dobré, dobré, len v tých súbojoch mi chýbajú kocky..."

18.12.2021 00:09:58

Mám za sebou první a asi i poslední hru. Je to vysoce počítací a komplexní euro. 

Já na ty počítací moc nejsem, většinou, alespoň na začátku, hraju pocitově. Nicméně tady se to nedalo. Musí být přesně spočítané, co chci zahrát, jestli to vlastně můžu zahrát, jinak tě ta hra zařízne. Nulová náhoda a rozhodně se tady neodpouští.

Co mi ve hře hodně chybělo, byla lamakarta. Tak jsme museli pořád listovat v pravidlech a říkat si, co vlastně můžeme dělat, což rapidně snížilo celkový dojem. Také se mi nelíbily titěrné kartonové žetony. 

Je to fakt hutné, rozhodně to není na příjemný večer k vínku. Teda k vínku jo, ale počítejte, že se vám bude z hlavy kouřit :D

 

24.7.2023 21:38:18

Je to lehčí ekonomické euro. Porovnavam s FCM, Indonesii a 18xx.

25.7.2023 12:52:30

Vybíráme z Bazaru

Fallout inserty Feldherr na základ a rozšíření
Fallout inserty Feldherr na základ a rozšíření
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas