Arkham Horror (třetí edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 126x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror (třetí edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Nikki Valens
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

oznamena nova expanze - Dead of Night

In Dead of Night, investigators explore the facets of Arkham best left unseen in the light of day. Organized crime builds a strong foothold in the city, secret cults labor for a dark master, an alien moon hangs overhead, and unknowable horrors stalk the night. This expansion includes two all-new scenarios, new encounters for every location in Arkham, new monsters and anomalies, a new monster deck holder, and four new investigators to face these fresh horrors, armed with new spells, items, and allies.

zdroj:
https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2019/6/11/dead-of-night/

dalsi video informace:
https://www.twitch.tv/videos/437628276
11.6.2019 21:22:10

Rozšíření
Doufal jsem v nový dílek mapy, ale to asi budeme muset počkat do příště :). Více všeho je přesně ten typ rozšíření, které Arkhamu sluší, takže za mě dobrý. Scénář s gangstery se mi vážně líbí a těším se na to větvení :).
---
Autor hry Velryby ničí svět

11.6.2019 21:31:17

rozšíření
Tak já jsem z těch doposud poskytnutých informací popravdě docela zklamán, resp. přijde mi, že FFG "nezklamalo" (myšleno značně ironicky). Rozšíření, které primárně zdvojnásobí velikost každého balíku karet, ale nic zásadně nového nepřinese (resp. z toho, co bylo řečeno, žádnou zásadní novinku neeviduji), je zrovna v případě FFG spíš známka jejich pragmatického přístupu "osekáme základ, zbytek prodáme jako první rozšíření" (viz EH a FL...).

Scénář Shots in the Dark věnovaný organizovanému zločinu? Hmmm... proč ne, k USA (nejenom) 20. let 20. století organizovaný zločin nepochybně patří, ale že by to mělo souvislost s Lovecraftem a jeho dílem... navazuje to maximálně na "FFG tradici" Sheldonova gangu vmontovaného do AH. Proti jeho přítomnosti v AH jakožto dobové reálii sice naprosto nic nemám, ale dělat zrovna okolo právě tohohle scénář?

Scénář Silence of Tsathoggua vypadá zajímavěji, ale o něm jsem se toho moc nedozvěděl (tedy kromě toho, že "Tsathoggua buď spinká, nebo papká, a v tomhle scénáři se nám mrška probouzí... copak asi bude dělat...?").

Že by mě nalákal oznámený nový držák na karty monster? Asi ne.

Že bych několika základním možnostem dalšího postupu říkal "sandbox"? To určitě ne. Ostatně v pozdější fázi rozhovoru sám P. Henry onu "mechaniku" označí za "branching", což má k "sandboxu" sakra daleko... (navíc s upřesněním, že se to týká spíš toho prvního gansterského scénáře, nikoliv pro mě osobně zajímavějšího Tsathoggua scénáře...).

Rozšíření jsem samozřejmě neviděl a nějaký pátek ještě neuvidím, takže ho nechci předem šmahem odsuzovat (třeba toho tam bude výrazně víc...?), ale podle toho, co o něm bylo zatím řečeno, je to plně v duchu "tradice" FFG de facto jenom zbývající část základu...

11.6.2019 22:18:54

Rozšíření
Tak pro mne je to instant buy. V naší herní skupině nám nejvíce vadí dvě věci - malý počet scénářů a opakující se střetnutí. Jelikož rozšíření přidá dva scénáře a zdvojnásobí balíčky střetnutí, říkejte mi happy little Cthulhu :). A malý počet kouzel nás také dosti štve, je jich dost málo dostatečně silných, předměty je zdaleka překonávají, tak snad se to v tomto směru vylepší.

Safra, ten přebal je tak nádherný, že mě opravdu mrzí, že neprodávají herní podložku s tímto obrázkem. To by bylo epické!

A válka gangů mi přijde jako zajímavý scénář. Nějaká nelidská bestie na pozadí té války určitě bude, takže bych se nebál toho, že to nebude dost hororové a nadpřirozené.

A samozřejmě noví vyšetřovatelé jsou vždycky super:). Roland a Diana patří mezi naše oblíbence.

12.6.2019 07:29:54

Hawkie
Ten sandbox jsi špatně pochopil. On mluvil o tom, že herní mechanismy základu tvoří jakýsi sandbox, ve kterém se dají stavět další scénáře. Takže přesto, že tu nejsou vyloženě nové mechaniky, ten systém (třeba Codex) mu dovoluje vytvořit dost odlišné zážitky.

Co jsem taky pochopil, oba gangy si mají zahrávat s okultnem a ty to máš prozkoumat, pozorovat a zabránit průšvihu. A to už lovecraftovské je.
---
Autor hry Velryby ničí svět

12.6.2019 08:02:32

Hawkie
Musíš si uvědomit, že ty karty navíc něco stojí. Takže to, že něco vypadá jako odříznuté od základu, je možná pravdivé, ale podle mě je to čistě ekonomická záležitost, a to ne ve smyslu "pojďme hráče ojebat, pak je sedřeme z kůže později". Kdyby obsah rozšíření nacpali už do základní krabice, tak nebude stát tolik, kolik stojí. A dražší krabici by si třeba tolik lidí nekoupilo. U expanze pak mají volbu další investice.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

12.6.2019 08:34:53

Bedikk, Michal-BF
Bedikk: to video nemám úplně přesně v hlavě a teď ho bohužel kvůli práci znovu neskouknu, ale mám za to, že tam v jeden okamžik (v souvislosti s gangsterským scénářem) jednoznačně mluvil o "sandboxu" (nikoliv o "něčem podobném sandboxu"), přičemž už z toho, jak to popisoval, bylo zjevné, že o sandbox nejde. A později už tomu říkal "branching". Odpoledne to skouknu znovu.

Michal-BF: chraň bůh, abych si stěžoval na cenu za karty - tu jim rád zaplatím. Vadí mi ale to, že když si v poslední době koupím jejich hru, dostanu značně osekanou verzi, která se plnohodnotnou hrou stane až díky (minimálně) prvnímu rozšíření.

Lothar135: jj, to se FFG musí nechat, že hry mají luxusně provedené. Obrázek na téhle krabici je parádní.

12.6.2019 09:07:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Cena/obsah
AH2 se prodaval 1200 - 1400 a obsahove mi to prislo naslapanejsi, nez AH3 za 1500, ale to je subjektivni nazor.

Nicmene s tim, co pise Hawkie se ztotoznuji. FFG ted hodne razi strategii chudsi zaklad, mnoho rozsireni a nedej boze zarez s prechodem na druhou/treti revizi. U AH to jeste beru, ale u Mansions me vyslovene nastvali. Nic jim nebranilo udelat rozsireni na puvodni verzi, ktere by pridavalo apku, dalsi scenare atp. Misto toho klasika conversion kit, krabice, ktera byla o nekolik stovek drazsi jen aby vytahli s lidi penize.

No, jsem zvedavy, co AH3 jeste prinese. Zatim me AH3 spise zklamalo, takze do dalsich rozsireni se ja osobne nechystam.

12.6.2019 09:27:35

V. Musil
Ale kolik je to let, co vyšel AH2....ono se to nezdá, ale ty ceny rostou naprosto všude a ve všem docela dost.

Kdyby do AH3 dali větší obsah (ač bych si to také přál), museli by ho zdražit. Tím by tu hru zařízli pro hromadu možných zákazníků. Takhle to rozdělí na více dílů, co dělají postupně. Komu se zalíbí základní krabice, může investovat dále. Komu ne, ten už nic nekoupí. Zdá se mi to fér.

Je to lepší, než kdyby vydali krabici za 3000 s dvojnásobným obsahem, kterou by skoro nikdo nekoupil...to by se ani nezabývali výrobou dalších rozšíření... ;)


12.6.2019 11:34:51

Cena
Podle BGG měl AH2 doporučenou prodejní cenu (MSRP) 59,95USD, na stránkách FFG už se to nedá ověřit, ale imho to sedí.

AH3 pak má 64,95. Je o pět babek dražší, když vezmem v potaz kolik let od sebe jsou, tak je reálně levnější (a znatelně) než byl AH2.

Souhlasím s tím, že je potřeba se na to koukat optikou ceny, je lepší "nekompletní hra" za 1500,- s tím že u FFG vím, že vyjde rozšíření za 700,- co jí doplní na "plnou hru". A nebo je lepší plná hra za 2100,-, která se bude kvůli ceně potenciálně hůř prodávat. Navíc pokud mi hra nesedne, jsem radši, že byla levnější.

Mě to dřív taky vadilo, měl sem pocit ošizení, ale vlastně to není moc racionální, takže už to posujuzu komplexně včetně ceny a netrápím se tím.

Mimochodem u ty MoM 2nd edition bylo jasný, že to vydají jako novou hru, vždyť k tomu vymysleli kompletně nový systém, včetně apky co hru řídí. Je logické, že na to potřebují někde vydělat. Naopak ten conversion kit za pár stovek mi přijde jako velmi fér řešení, které umožnilo majitelům první edice levný upgrade a nespláchli tedy veškeré peníze za první edici do záchodu.

12.6.2019 12:00:39

Obsah expanze - vyšetřovatelé
A na jakého detektiva se těšíte nejvíce?

Zatím tedy ukázali pouze vlastnosti Feda a Skidse. Zdá se mi to, nebo je ten Fed fakt nemožně silný? Myslím kvůli tomu, že "vytváří" stopy z nestvůr vlastně :). V mých očích to bude asi jediný konkurent té čarodějné kreolské zpěvačky, která je zatím na první příčce.

12.6.2019 12:24:00

Fed
Nerozumím...

Jestli mluvíš o Rolandovi Banksovi, tak jsi jeho vlastnost nejspíše špatně pochopil/přečetl. Píše se na něm:

Fight for the Truth - As a part of an attack action, you may add one to the result of a number of dice equal to the number of clues in your neighborhood.

Nebo ti špatně rozumím?

12.6.2019 16:40:48

jinak noví vyšetřovatelé
by měli být:

Roland Banks - Federál
„Šejdrem“ O’Toole - Bývalý trestanec
Kate Winthropová - Vědkyně
Diana Stanleyová - Obrácený vyznavač

12.6.2019 16:51:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Jde o ten talent, který mu umožní vytvářet stopy. Vypadá to fakt silně. Ale zase záleží na kontextu celého scénáře.
---
Autor hry Velryby ničí svět

12.6.2019 18:12:53

aha,
Tak pak nevím, o čem je reč...

12.6.2019 18:22:51

Roland
byl krutoprisny uz ve dvojce. Nevidel jsem ho v trojce, ale ve dvojce si umel vytvaret stopy a penize, coz v AH je asi nejlepsi, co muze byt.

12.6.2019 18:35:34

Pelly
Jeho zbraň .38 Special umí "+2 síly k útoku. Pokud má nepřítel remnant ikonu, tak +3". A pak má na výběr ze dvou talentů. První je "Follow up", který říká "Pokud bys měl získat remnant, můžeš místo toho spawnout stopu", případ talent "Implacable", který ti místo získání remnant žetonu umožní vyléčit si jedno fyzické i psychické zdraví.

Tyto karty odhalili ve videu, mluví o tom od 15. minuty. https://www.youtube.com/watch?v=5gtVpckaVd0
---
Autor hry Velryby ničí svět

12.6.2019 21:24:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Co to je?
Obrácený vyznavač, snad ne oficiální překlad.

12.6.2019 23:51:29

Pelly
Jak píše Bedikk, jeden z jeho talentů (který bude autopick) mu umožňuje pokaždé, když sejme nestvůru s remnantem, si místo získání remnantu spawnout stopu.

Vzhledem k tomu, s kolika remnanty vždy končí naši "likvidátoři", to zahltí mapu stopami. A stopy vyhrávají hru...

Jinak "Obráceny vyznavač" zní fakt hrozně...ale pořád lepší než "Členka sekty Spasitelů", což se bohužel objevilo v českém Arkhamu II a dodnes mi to sere, když hrajeme...
...lépe by zněl třeba "Napravený kultista" nebo "Spasený kultista"...

13.6.2019 07:48:55

Diana Stanleyová
V TZ je to Obrácená kultiskta
V EH Obrácený vyznavač.

Z těchto dvou variant volím jednoznačně Obracený vyznavač.

ad kultista: toto se hodně řešilo a jelikož je v základu vyznavač, myslím, že použití vyznavače i zde je nasnadě... Ostatní je jen otázkou zvyku. Mě zase zní divně Spasený vyznavač...

Členka sekty Spasitelů - hmm, to je fakt nářez :D

13.6.2019 08:22:15 | Upraveno autorem (porovnej)

jinak zkuste si slovo "Obrácení" zadat do vyhledávače...
Obrácení
Rozhodnutí pro Boha (Heslo ze Slovníku spirituality)
Vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Kapitoly z knihy na tomto webu:
I. Antropologické obrácení.
II. Obrácení pohanů.
III. Obrácení křesťana.
IV. Obrácení v pastoraci.
V. Obrácení k mystickému životu.
Pojem "obrácení" má mnoho významů. Všeobecně označuje změnu života, odložení navyklého chování a začátek změny, odklonění se od sobeckého zaměření na sebe a dání se do služeb Pánu. Obrácení je každé rozhodnutí, které nás nějakým způsobem přiblíží a přizpůsobí Božímu životu. Obrácení zahrnuje opuštění předchozího způsobu života a začátek nové zkušenosti a neodmyslitelně k němu rovněž patří moment pokání (srov. Sk 8,22; 2 Kor 12,21; Zj 2,21). My se však pokáním zabývat nebudeme, protože je o něm pojednáno na jiném místě [Kajícník].

konec citace

osobně s tím nemám nejmenší problém...

13.6.2019 08:44:05

vyznavac
mohl byt vykoupeny (pripadne spaseny). Zajimave, ze se rozhodli prelozit kultistu jako vyznavace a nenechali primo kultistu. Nicemu by to nevadilo si myslim.

13.6.2019 09:01:45

Diana - překlad
"Kultista" zní podle mne rozhodně lépe než "Vyznavač". Je to mnohem přirozenější a méně krkolomné slovo. A odkazuje na slovo "Kult", kterým je hra Arkham prolezlá skrz naskrz a které je mnohem přesnější překlad než možné "Vyznání". "Vyznavač" zní fakt blbě a ve spojení s jiným slovem snad ještě hůř.

A slovo "obrácený" bych nepoužil, protože je nejednoznačné. Člověka při tom napadne, kam že se ten dotyčný obrátil a jestli s ním prostě někdo netočí :D. Krom toho by tento překlad více seděl k anglickému výrazu "turned".

Diana je "redeemed". Což znamená, že se napravila, že prozřela své chybné počínání a snaží se ho zvrátit. Jako kultista prastarých byla ztracena a její duše zatracena, nyní vede její cesta k její vlastní spáse.

"Napravený kultista" mi asi přijde nejlepší. Ale já nejsem překladatel, tohle je jen moje vlastní mínění :)

13.6.2019 09:08:01

"Sejdrem"
me spis zaujal vic. Zajimalo by me, z ceho prameni tento preklad.


ad kult
Presne to same si rikam ja. Vyznavac nema navaznost na kult. Kultista k tomu primo navadi.

Ale jinak je mi to jedno (spis ve me prameni zvedavost, co k tomu dotycne vede), ceske hry nekupuji.

13.6.2019 09:08:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Vyznavač
Cultist je celkem vtipná záležitost v rámci BF překladů, v AH 2 je to Fanatik, v Panstvích hrůzy Kultista, v Eldritchi Vyznavač.

13.6.2019 09:11:38

Pokráčování debaty v překladu
Pro případné další komentáře k překladu, prosím do vlákna:

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/arkham-horror-third-edition-8296/diskuse/oficiani-preklad-18931/

13.6.2019 09:20:08

Vybíráme z Bazaru

Sagrada (CZ)
Sagrada (CZ)
Akt. cena: 510 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas