Arkham Horror (třetí edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 126x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror (třetí edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Nikki Valens
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Oficiání překlad

Intenzivně pracuji na lokalizaci tohohle "drobečka" a řekl jsem si, že by možná nebylo od věci opět po delší době založit vlákno týkající se překladových oříšků. Sice už jsem toho pár z Mýtu přečetl, ale nedělám si iluze, že je to nějaká reprezentativní část. Ocením proto konstruktivní diskusi (zejména zapálených čtenářů mýtu), abych překlad pokud možno vybrousil co nejlépe. Zároveň bych rád pokud možno zachoval co největší návaznost na druhé vydání, se kterým však nemám nic společného.
Mimo to chci poskytnou i prostor na navyknutí na mou terminologii, protože v některých okamžicích to nebylo jednoduché, ale věřím, že bude jen otázkou času si na ni zvyknout. Snažil jsem se najít nějaký rozumný kompromis mezi AH, TZ, EH a PH.

Terminologický slovníček:

A
Ability Label - Štítek schopnosti
Action - Akce
Activation Token - Žeton aktivace
Adjacent - Sousední
Ally - Spojenec
Anomaly - Anomálie
Archive - Archiv
Asset - Vybavení
Attack Action - Akce útok

B
Board - Hrací plán
Buy - Koupit

C
Clue - Stopa
Codex - Kodex
Component Action - Akce herní součásti
Condition - Stav

D
Damage - Zranění
Delayed - Zpožděný
Destination - Cíl
Devoured - Zničen
Dice - Kostky
Disengage - Ukončit zápolení
Display - Nabídka
Doom - Zkáza

E
Elite - Elitní
Elusive - Neútočná
Encounter - Střetnutí
Engage - Zápolit
Engaged - Zápolení
Evade Action - Akce úhyb
Event - Událost
Event Deck Holder - Držák balíčku událostí
Exhaust - Vyčerpat
Exhausted - Vyčerpaná

F
Feed - Krmení
Focus - Soustředění
Focus Action - Akce soustředění

G
Gather Resources Action - Akce shánění zdrojů
Guardian - Strážce

H
Half - Polovina
Headline - Titulek
Health - Zdraví
Horror - Strach
Hunter - Lovec

I
Investigator - Vyšetřovatel
Investigator Role - Role vyšetřovatele
Item - Předmět

K
Keyword - Klíčové slovo

L
Leader - Vedoucí
Lurker - Číhání

M
Marker Token - Žeton značky
Massive - Ohromná
Money - Peníze
Monster - Nestvůra
Move - Pohyb
Move Action - Akce pohyb
Mystic - Mystik
Mythos Cup - Zásobník mýtů
Mythos Token - Žeton mýtů

N
Neighborhood - Sousedství
Neighborhood Card - Karta sousedství

O
Outbreak - Vypuknutí

P
Patrol - Hlídka
Place - Umístěte
Player Order - Pořadí hráčů
Prevent - Zabránit
Prey - Oběť

R
Ready - Připravená
Reference Card - Přehledová karta
Remnant Token - Žeton zbytků
Research - Zkoumání
Research Action - Akce zkoumání
Retire - Odejít na odpočinek
Rogue - Samotář
Roll - Hod

S
Sanity - Příčetnost
Scenario - Scénář
Seeker - Hledač
Set Aside - Položit stranou
Shuffle - Zamíchat
Skill - Dovednost
Space - Pole
Special Cards - Speciální karta
Spell - Kouzlo
Spend - Zaplatit
Starting Card - Počáteční karta
Street - Ulice
Street Card - Karta ulice
Survivor - Přeživší

T
Talent - Vlastnost
Test - Zkouška
Trade Action - Akce obchod
Trait - Typ

U
Unstable Space - Nestabilní místo

W
Ward Action - Akce střežení
Watcher - Pozorovatel
5.12.2018 13:09:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Skids
Významově to šejdrem odpovídá nejvíc z toho co tu padlo, jen je to divný. Ale když je něco šejdrem, je to na křivo nebo špatně, ale ne záměrně, prostě se to pokazilo, ale na druhou stranu je tam trochu i ten význam, že jsi to odfláknul. Tj. kdybys to udělal pořádně, není to šejdrem.

Ten Skidsův příběh by měl evokovat, že on prostě dělal co mohl a i tak se to pokazilo.

Problém je v tom, že v angličtině není problém využít mnohem víc slovních druhů pro přezdívku, češťina pracuje s přídavnými jmény, slovesy, občas a spíš vzácně příslovce.

Česky by ta přezdívka mohla být "Ujel" nebo "Uklouz", ale asi by to bylo jako pěst na oko, tuplem když on nemá křestní jméno. Franta "Uklouz" Seno, by aspoň indikovalo, že sloveso je přezdívka, pokud řekneš Uklouz Seno, nikdo to nepochopí. Takže pak hledáme podstatné jméno nebo přídavné jméno, které to vystihne.

17.6.2019 10:35:58

Miner
Já ten Skidsův příběh vnímám ani ne tak, že "dělal co mohl a i tak se to pokazilo", ale spíš tak, že "navzdory morálně obhajitelným se důvodům dostal na šikmou plochu". Ale to už je spíš nunance a obojí má smysl (ty akcentuješ následek (stejně pro něj všechno dopadlo špatně - loupež si odseděl a matka mu zemřela), já příčinu (kvůli nemoci matky se rozhodl pro protiprávní jednání)...).

Kouknu, jestli pro něco takového neexistuje nějaký výraz např. ve vězeňském slangu.



17.6.2019 10:54:54

Skids
Tohle vše přímo nahrává tomu, přejmenovat jej na "Diskutabilní". Aspoň to bude odpovídat realitě.

24.6.2019 13:35:24

Skid
v slovenčine máme na to pekný výraz "grázel"

24.6.2019 14:16:16

loix1
My taky :+)

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Ji%C5%99%C3%AD_Grasel

24.6.2019 16:42:41

Bastacka
Velmi zajimavy fakt. :-)

Musim rict, ze Grazl by byl super a aj by mohl sedet na tu postavu.

24.6.2019 19:44:56

grázl
Já si myslím, že grázl je někdo kdo je prolezlej špatností (aspoň tak to vnímám), ale ne chlap co vyloupí banku, aby mohl zaplatit nemočniční účty za svojí mámu.

24.6.2019 21:23:33

Grasel
Čeština slovo "grázl" (dříve příjmení "Grasel") používá jednoznačně jako synonymum pro "hajzla", "darebáka", "ničemu"..., tzn. obecně pro člověka bez morálních kvalit, resp. veskrze špatného. To určitě není Skidsův případ.

Ve vězeňském slangu jsem adekvátní "překlad" nenašel... neeviduji tedy bohužel přesný (resp. "přiměřeně" přesný) český ekvivalent... co Vaše návrhy?

25.6.2019 00:55:54

Grázl
ahoj,

vycházel jsem z urban dictionary, kde je popis slova skids. A lepší varianta slengového slova není, si myslím.

Ladislav

25.6.2019 08:54:19

Grázl
Například rošťák nezní tak negativně jako grázl, ale jak čtu tu diskuzi, tak si myslím, že Pelly zvolil nejlépe.

25.6.2019 10:23:03

25. 10. 2019
By to mělo být tu. BF FB.

11.9.2019 09:25:04

Za příběhem byla napsána poslední tečka.
Hra dorazila na sklad.

Tak směle do mě, snad vaše nájezdy ustojím se zdviženou hlavou...

30.10.2019 13:19:50

Pelly
Děkujeme moc...držím palce, vím že to je velmi obtížné se zavděčit všem...

30.10.2019 13:34:30

je to doma!
Těším se na víkend na první playtest :)

7.11.2019 09:30:01

CZ pravidla
Nemá někdo pdf - sken pravidel ? :-)
__________________________________________________________________________
The Renegade

7.11.2019 21:17:18

Jeny
Tak Pelly je mít bude určitě :+)

7.11.2019 23:51:14

Skvělý překlad, ale ten pravopis...
Prvně bych chtěl říct, jak moc práce je za tím překladem vidět a během hraní vůbec nerušily nejasnosti nebo nějaké vyložené nesmysly, jak to bylo někdy u starého Arkhamu - takže palce nahoru! Má to atmosféru a drží se to originálů od HPL.

Zároveň se tam ale čas od času objeví hrubka, která až zabolí, což celkovou úroveň místy sráží. Čárky ve větách jsou tam někde úplně blbě, sem tam překlepy, ale bohužel se čas od času objeví i věci jako: "hvězdy se zavlnili a ustoupili" - auvajs :( (karta kodexu č.30)
Připravit překlad v jednočlenném týmu musí být peklo, příště by to určitě chtělo najmout korektora.

Hráči bez profesionální deformace naštěstí mohou hrát bez omezení, většina chyb zas tak strašná není a těch čárek na jiných místech než mají být si všimne málokdo. Češtináře ovšem zabolí... :)

15.11.2019 08:14:53

Aj, aj..
Na překladu se pochopitelně podílel tým, tedy i korektoři. Za chyby se omlouvám, byť jde o gramatiku, kterou měl ohlídat korektor...

15.11.2019 09:49:04

Kontaktoval jsem vedoucího projektu
výsledkem je slabá záplata, ale lepší než nic.

Pokud se objeví více takových chyb, předpokládám, že vyjdou oficiální errata

https://uloz.to/file/gOYz7ZjALpwe/ahb01-e-echoes-of-the-deep-codex-cz-59-errata-pdf

15.11.2019 10:15:23

pelly
To byla rychlost! Díky :)
Tisknout nové karty kvůli pravopisu bude málokdo, s rozporem v pravidlech nebo mechanikách by to bylo horší, ale na nic takového jsme zatím nenarazili.

15.11.2019 10:24:01

To je to nejmenší...
Samotného mi to štve, ale je to pořád dokola ta samá pohádka... Bohužel mám na chybě lví podíl, protože jsem tu hrubku prostě napsal...

15.11.2019 10:32:58

Pelly
Takže Pelli :+)

15.11.2019 10:36:47

Pelly
Máš šanci svou strašlivou chybu zcela vyžehlit, stačí když potvrdíš chystaný překlad Dead of Night :)

15.11.2019 11:11:31

Zatím
nemám ani interní informaci, kterou bych stejně nesměl provařit, takže mě nezbude, než si pomyslný kalich hořkosti vypít do dna.

Můj osobní odhad je, že pokud se bude prodávat základ aspoň rozumně, rozšířko bude. Alespoň to tak platilo u všech doposud vydaných AF her.

15.11.2019 11:42:20

Pelly
To je jasný, bylo to myšleno spíš jako vtip. I kdyby to rozšíření nakonec bylo, tak stejně nejdřív za rok...

15.11.2019 12:02:54

Vybíráme z Bazaru

Krycí jména Bonusové karty: Vánoce
Krycí jména Bonusové karty: Vánoce
Akt. cena: 20 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas