Arkham Horror (třetí edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 130x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror (třetí edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Nikki Valens
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

AH 3rd edition vs Eldrich horror

Jednoducha otazka. Ktera z těch dvou her je lepší?
11.11.2018 13:58:23

...
Pocitově? Arkham. Eldritch mě popravdě nikdy nezaujal, dával jsem mu hodněkrát šanci, ale nikdy ji neproměnil (nemám rád koopy). Nelíbí se mi tématicky, zlo vyvěrá z hlubin, +- rok 1930, je potřeba jednat rychle a efektivně než azathoth vyleze z nicoty, ale lidi si cestujou po světě a dělaj blbosti. Zaměření eventů apod tím trpí, je uchopitelnější bojovat sám s monstrem někde v zapadlé uličce, než s hordou zombií v Tokyu. Nebo v pralese. WTF. Ten svět tomu hrozně ubližuje. Hlavně když si člověk vezme rozšíření, kdy jeden hráč projde za kolo půlku afriky a druhý se za tu samou dobu dostane v poušti o dunu vedle. Atmosféra mrtvá.
Mechanismy eldritche jsou... OK, ale ta hra zas tak moc neřeší to proč byl arkham špatný, je to takový jeden krok vpřed, malý zpátky trošku stranou (to je nepopulárí názor, vím). Arkham 3 je výrazně překopaný a z eldritche si vzal to lepší, to horší tam nechal shnít. Viděl jsem na bgg že si lidi stěžujou hlavně na "málo kontroly nad hrou". Což je taky blbost až na půdu, v té hře přece nechci odbíhat od jednoho k druhému, dělat všechno a nic.
To je ten přesně ten důvod proč jsou koopy k ničemu, jediné co můžou přínést navíc a proč má smysl je hrát je roleplay. Což z her od Konieczky nemá žádná a přitom dělá koopů a semicoopů až moc. Vždycky to je chladné a neosobní, nuda a počítání, nekonečné domlouvání co kdo kde jak udělá. Tady se nám to nestalo, každý jel, každý dělal bez větší domluvy co je potřeba, ten pocit (celé skupiny) z hry byl uplně jinde.

12.11.2018 16:17:15

Nějaké nové názory?
Ahojte,

přemýšlím kterou z těchto 2 her pořídit. Hrajeme hlavně ve dvou s manželkou. Příležitostně se nás sejde i více ( 4 ) ,ale většinou to budeme hrát asi ve 2. podělí se někdo o nové poznatky, jenž by mi pomohli se rozhodnout : ) ? Děkuji.

18.11.2020 12:03:14

Za mě remíza
Pokud budete ochotní hrát každý za 2 vyšetřovatele, je lepší Eldritch. Příběh není sice tak ucelený, ale úkoly jsou rozmanité, akce dávají smysl, není vždy jasné, co dělat dřív. Ve hře je několik pěkných prvků, jako zranění, lístky na vlak, získávání předmětů kdekoli ve městě. Na druhou stranu dvojité zkoušky na zavírání bran někdy hodně naštvou, když zavřeš bránu třeba na šestý pokus. Za dvě postavy je hra jiná, nestíháš a obtížnost jde strmě nahoru, třeba na 1 výhru potřebuješ 10 her (a to i s vyřazením těžkých událostí) a to je pro mě špatně nastavená obtížnost.

Arkham 3 je určitě dobře hratelný za 2 postavy, ale je podle mě jinou a možná i horší hrou. Máš jenom 2 akce, který většinou vypotřebuješ na pohyb a něco (většinou zabití monster nebo odstranění zkázy). Musíš jít tam, kde to nejvíc hoří a pokud špatně hodíš, veze se to s tebou klidně i celou hru. Na začátku jsou postavy dost zranitelné a často umírají aniž bys udělal nějakou vyloženou chybu. Příběh je propracovanější, ale většinou ho stejně posuneš jen umístěním stop. Problém je, že to dost trvá a vždycky zapomenu, co se stalo na předchozí příběhové kartě, protože mezitím čtu hodně karet setkání.

No, nevím, jestli tohle nějak pomůže v rozhodování.

18.11.2020 12:36:49

Manželka
S Manželkou bych dal spíš Panství hrůzy nebo Arkham LCG.
Obojí se dá hrát ve dvou, je to atmosférické a přibrat k tomu další hráče také lze.

Pro 4 už Arkham lze.

18.11.2020 13:06:25

Eldritch
Za mě Eldritch.

18.11.2020 14:06:20

Zalezi
hrajes AJ nebo CZ? Kolik chces do hry investovat? K EH musis mit prvni rozsireni, ktere je umele vyparano ze zakladu, i kdyz ostatni prastari jsou zabavnejsi. EH se da hrat i ve 3, i kdyz je to tezsi - ja ho hraji s detmi 8 a 9 let a super. AH3 mas 4 scenare a hra se pak dost rychle ohraje, takze jde hrat cca 8-12 krat. Jsou k ni 2 velke rozsireni pouze v AJ, ktere v cestine s velkou pravdepodobnosti nebudou a nekde jsem cetl, ze FFG hodil AH3 take pres palubu, takze ani Aj rozsirka uz asi nebudou.
Tady na ZH mas prelozene jednotlive karty k jinym expanzim EH, takze pokud se Ti zacnou opakovat karty stretnuti, tak si je lze vytisknout odsud.


Jinak EH ma mene propojeny pribeh nez AH3, ale me dava treba vetsi smysl to, ze resis veci na mape celeho sveta, nez kdyz se placas v 1 meste, nebo nedej boze v 1 dome - to je vsak otazka vkusu.

18.11.2020 14:57:56

Zalezi

No rozpětí mám tak do 2000 max. Asi bych spíše radši Česká pravidla. Karty vsak klidně můžou být v angličtině. Tím prvním rozšířením máš na mysli Forsaken kingdom? Jinak na tu LCG verzi jsem se též díval, ale moc mě neláká deck building a taky asi nutnost každou chvíli dokupovat další a další karty.jak u EH, tak i AH mám však trochu strach, aby to po pár hrách ( co člověk dohraje jednotlivé scénáře) ty hry pak už nebyly na jedno brdo....

18.11.2020 19:19:06

AH3
Scenare bych asi uplne neoznacoval jako scenare, ale spis jako jakesi modifikatory hernich mechanik. Je pravdou, ze se odhaluji postupne, takze pri prvni hre tam je jakysi moment prekvapeni, ale nevidim to tak dramaticky.

Kazdopadne AH3 me moc nezaujalo. Je tam spousta zajimavych inovaci a mechanik, ale me na te hre vadi jakysi tlak. Porad nekam litas, abys hasil problemy.

Eldritch je diametralne odlisna hra a spise by se dalo rict, ze to je remaster AH2 v sirsim meritku. Misto po meste se lita po svete. Hodne lidi si to pochvalovalo, ze to je dobre.

18.11.2020 20:13:52

Zalezi
Pokud bys byl ochoten hrat za 2 vysetrovatele, tak bych asi radeji sel do EH + Forsaken Lore - da se to koupin fungl nove za 1700 Kc - jeste se mrkni na Kubrtuv navod na EH, to ti dost napovi, zda ta hra je vubec pro Tebe. Jeden z nejzabavnejsi prastarych je v City in Ruins - Shudde-mell, ktery zavadi do hry katastrofy a nici mesta - ale to je dalsich 650 Kc, coz uz je nad Tvuj limit. Nekdy se to da poridit s vyraznou slevou tady v bazaru na zatrolenkach.

18.11.2020 21:46:27

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds – Mollog's Mob (modely)
Warhammer Underworlds – Mollog's Mob (modely)
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas