Arkham Horror: The Card Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 180x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror: The Card Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror, Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Stále se hraje/prodává?

Ahoj
Včera jsem brouzdal po BBG a díval jsem se na hodnocení AH:LCG. Překvapilo mě, jak prudce klesá počet hodnocení u jednotlivých velkých rozšíření:
Core Game: 17120
Dunwich Legacy: 1690
Path to Carcosa: 638
Forhotten Age: 251
Circle Undone: 69

Když se podívám na Fantasyobchod, tak tam uvádějí prodeje jednotlivých rozšíření:
Core Game: 81
Dunwich Legacy: 30
Path to Carcosa: 16
Forhotten Age: 10
Circle Undone: 6

Osobně považuju AH:LCG za super hru. Pro mě asi top hra z Mythosu a jedna z nejlepších karetek vůbec. Abych byl upřímný, překvapuje mě, že zájem o rozšíření klesá takhle drasticky. Co si myslíte o budoucnosti téhle hry? Myslíte si, že se to FFG stále vyplatí? Nechci tu vyvolávat nějakou paniku o ukončení hry, spíš si tak zaspekulovat, a pobavit se o tom, jestli je to způsobené příliš velkou rychlostí vydávání rozšíření, vysokou cenou nebo je to normální životní cyklus podobného typu hry.
20.4.2019 09:43:34

kubicvak
Přijde mi to normální, takhle to u rozšíření prostě je, padá to hodně dolů,ale zatím nic nenasvědčuje tomu že by se Arkham blížil ke konci, jsou LCG která to mají nahnutější, Arkham tu podle mě ještě nějaký rok bude, to bych se opravdu nebál. Jinak spíš koukej na počet majitelů (own) tam to jde i u posledního deluxe přes tisíc a to je solidní číslo protože to reálný číslo prodaných kusů bude několikrát vyšší.

20.4.2019 09:58:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Predaje klesaju vzdy o polovicu
Podla mna je uplne normalne, ze tie predaje kazdou vydanou deluxe klesaju. Co som investigoval, tak je to dokonca polovica predanych deluxiek z predchadzajuceho cyklu. Takze DL sa predalo povedzme 100ks, ale carcosa uz iba 50-60, FA iba 25-30 a CU je pomerne novy, takze tam este niektori zabudlivci co sa im hra paci ale este si nestihli zajst do kramku po nove rozsirenie, tak sa na cislach nemuseli prejavit. Tam si ale myslim ze po tych 3 cykloch sa to ustali a tie cisla sa uz dalej delit nebudu a ostanu v podstate core hraci. Co sa tyka frekvencie vydavania, tak to si myslim ze ma kazdy individualne. Praveze niekoho moze odradit velke mnozstvo roznych rozsireni a povie si, ze to aj tak nestihne zahrat, takze v pripade takehoto zakaznika by bolo vyhodnejsie keby vychadzali tie packy pomalsie aby si stihol vsetko zahrat predtym nez ho hra zahlti mnozstvom packov a penazi ktore si okamzite predstavi ze na to musi minut. Na druhej strane su nadsenci, ktorym pride vydavanie packov pomale a najradsej by si kazdy tyzden chodili do obchudku po "neco novyho". A ffg sa podla mna snazi vyhoviet obom stranam a najst vhodny model. Nezavidim im to. A mimo temu: skus sledovat take legend of five rings - tam to prave v ffg skusaju vsetkymi smermi. A vydavaju rozne packy s roznym obsahom. Podla mna si ale vybrali zlu hru, resp. zlu tematiku na taketo testovanie. Ovela rozumnejsi by bol napriklad kartovy pan prstenov, alebo nejaka kooperativka. Osobne (a v tomto som sa zhodol este minimalne s jednym/dvoma znamymi) by bolo najlepsie keby lcg vydavali v dvoch roznych typoch packoch. Dobrodruzstva a Funkcne (hracske) karty. Kto by chcel ist do hry naplno kupoval by kazdy mesiac novy pack a komu by stacili dobrodruzstva siel by iba po dobrodruzstvach (kazde 2-3 mesiace).

20.4.2019 10:28:54

Nestiham to hrat
Za mna by mohli rozsirenia vychadzat aj do nekonecna....Pravda je vsak, ze ani ja nemam vsetko doma. Momentalne som kupil nedavno iba Path to Carcossa...absolutne nestiham drzat krok z rychlostou ako to vychadza, kedze nie je tolko casu na hranie. Podobne to mam aj Lotr LCG: tam som nedavno dokoncil Ringmaker cycle - takze som uz pekne pozadu. Ale v plane to mam urcite kupit vsetko. A myslim ze takych ludi je viac, takze podla mna tie predaje budu ok....len to trva dlsie kym sa to to FFG zrata a vyplati - a oni to vedia....moj nazor :)

A Core setov moze byt viac lebo niekto urcite kupoval aj 2x

6.5.2019 15:45:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Stále se hraje / prodává
Mám vše co zatím vyšlo a ta hra je porad výborná. Patří v mé sbírce k topce.
Podle mě je to normální že prodeje klesají. Jak říkal Petr z deskofobie trh je přesycen. Životnost her klesá a lidé se ke hrám čím dál tím míň vracejí a chtějí hrát vždy něco nové.
V mém případě je Arkham ale stálice. Každý scénář je překvapením ale je pravda, že kdyby nevycházeli pravidelně, těžko bych se k ni vracel.
Kdyby ty prodeje měli stále klesající tendenci asi by ji ukončili, ale těžko říci jak je to v USA s prodejem. Přece jen tam je Mythos více populární než u nás a ne každý, včetně mě na BGG uvádí jestli vlastní rozšíření. Já osobně tam mám jen coreset a vlastně i tady na Zatrolenkach mám uveden jen ten.
Uvidíme co ohlásí za novou delux edici. Ted už bude return to carcosa a zase budou kam dávat karty :) takže předpokládám ze pracuji na další delux edici a doufám ze zavitame do Egypta

6.5.2019 19:35:49

kde kupovat
Ahoj,
chtel bych si koupit par kompletnich cyklu (idealne zacit Dunwichem, ale klidne i jine), ale i kdyz jsem prohledat radu (vetsinu?) eshopu, tak jsem nebyl schopny sehnat kompletni cyklus. Nemate nekdo tip, kde by se daly sehnat?
Diky

6.7.2020 22:37:28

hajnej
Počkaj kým sa naskladnia. Kvôli korone je to posunuté, do konca roka by malo byť všetko opäť skladom.

7.7.2020 08:41:16

re : hajnej
No hele..možná na to koukám moc úzkoprofilově, ale já bych na to šel úplně z druhý strany. Jako komplet cykly hezký, ale budou ti k ničemu, když tam budeš chcípat na každým rohu a hru si ani pořádně neužiješ. Je to Arkham, takže to rozhodně není žádná selanka. Spíš než na kompletaci příběhů bych se dnes, kdy už vždycky z těch pěti cyklů něco chvíli chybět bude, zaměřil na hráčské karty. Koupil bych si DVA základní sety, protože v coru jsou některé bezkonkurenčně nejsilnější karty, ale pouze v jediné verzi. Po nich dřív nebo později zaručeně zapláčeš. Pak bych vytipnul dvě deluxe rozšíření, které má zajímavé postavy a nějaké další karty na rozšíření poolu. Podle mého názoru jsou to The Dunwitch Legacy a The Circle Undone (byť to druhé nemám tématicky moc rád). Úplně bych se vyhnul The Forgotten Ages (které mám tématicky moc rád). Takhle budeš mít v ruce rozumný základní pool karet a sedm scénářů na tréning.

A pak hrát a hrát. Pořád dokola. Modifikovat balíky svých oblíbených postav a zase hrát. Zkoušet různé strategie. Až budeš schopný bez problémů uhrát každý ze scénářů ve dvou na hard a v true solu na normal ideálně pouze s použitím karet s coru, vezmi zbývajících patnáct tisíc a objednej si zbytek hry :-) V tu dobu už budeš perfektně vědět co přesně potřebuješ a proč. S tím že bych hrál jen některé cykly, což technicky, jde bych moc nepočítal. Problémem je, že ta hra je extrémně návyková. Skoro vždycky to stejně končí tak, že nakonec koupíš všechno, jak s tím jednou začneš.

Podle mě ale není dobré mít všechno hned na začátku. Hráč se pak topí v hromadě karet, které pořádně neumí použít a přeskakuje zběsile z příběhu do příběhu, který si stejně jen vyspoileruje aby po chvíli hodil některý z četných držkopádů. Je to sice AT s podílem náhody, ale jak deckbuilding, tak i hraní tu vyžaduje určitý stupeň umění a je ideální zvládnout aspoň základ, dřív než se ponoříš do příběhů, protože hrát je poprvé můžeš jen jednou. Tak si ten unikátní zážitek nepokaž.

7.7.2020 13:28:24

To louza

Hraju arkham v podstate od zacatku, mam vsechny cykly a doposud jsem sam nesestavil jediny player deck. Inspiraci cerpam v arkhamdb a zcela mi to vyhovuje. Hraju pribehy a nezabyvam se lezenim v kartach. :)

7.7.2020 20:13:14

louza
No vidíš, a mě zase přijde nesmysl nepostupovat po celých cyklech. K čemu mi to je, zahrát jen úvodní dva scénáře a pak se přesunout k jinému? To je jak podívat se jen na trailer místo celého filmu a člověk přijde o to, co AH umí nejlíp: navazující příběh a postupné vylepšování postavy.

A scénáře jsme nikdy netrénovali, zatím jsme všechno hráli jen dvakrát, když nepočítám občasný restart kvůli tragickému failu. Jasně, se dvěmi hrami na scénář je to celkem drahá sranda, ale ani si neumím představit opakovat tentýž scénář dokola když si jej ještě pamatuju.

To jen dokazuje jak široké spektrum hráčů Arkham dokáže zaujmout :-)

Ale souhlasím že mít to všechno najednou, člověk se utopí v kartách. My jsme to jeli pěkně chronologicky a bylo to super. Druhý Core set jsme koupili až někdy během Carcosy myslím.

7.7.2020 21:37:32

louza
To co popisuješ ty tak člověk přijde o to nejlepší z Arkhamu a to je navazující příběh. Trénování scénářů je nesmysl a opět pak se ochudíš o příběh v kampani. Jestli něco takového, tak počkat na balíčky vyšetřovatelů a koupit si k tomu samostatný scénář, třeba Vraždu v hotelu.

7.7.2020 23:32:38

re :
Možná jsem se úplně jasně nevyjádřil. Ale neměl jsem na mysli trénovat konkrétní scénáře. Myslel jsem trénovat hru jako takovou. Prostě hrát, osahat si herní karty, naučit se jak je správně použít, vyladit si balík. A nějaký scénáře k tomu aby hráč hrál prostě potřebuje. Ano, deluxky jsou teaser. Ale o příběhovou složku se takhle nepřijde. Pořád je tam celá kampaň z coru. Navíc jsem teda extrémista a řadím v popularitních topech dost upozaděnou kampaň Night of the Zealot skoro na první místo. Osobně se mi moc líbí.

Hru AH beru jako dokonalé vyvážení tří aspektů. Příběhu, vlastní hry a mechanik a deck buildingu. Všechno přesně na třetiny. Neumím si představit, že bych hru disbalancoval opisováním balíků z db a připravil se o jeden aspekt. Scénáře kampaně si taky nečtu dopředu, abych se vyhnul příběhu. Navíc pokud bych tohle dělal třeba u LOTRa, tak už mi z tý hry mnoho nezbyde :-) Ale holt proti gustu...holt každý v tom hledá něco trochu jiného.

8.7.2020 09:42:06

...
Na naučení je právě ten Core set. Co se týče stavění balíčků tak pro nováčky bych právě doporučil ty vyšetřovatelé co vyjdou.

8.7.2020 10:51:16

Nové balíky vyšetřovatelů
Myslím si, že uvedení nových vyšetřovatelů je šikovný marketingový tah a zároveň je škoda, že přichází tak pozdě.

Pokud jsem to správně pochopil, tak právě ony samostatné balíky vyšetřovatelů mají obsahovat kromě unikátních karet i ty, které chybí v core setu. Což je super, protože např. mačetu chceš víckrát, ale je škoda, že už mám dva core sety doma :D

Jinak k původnímu tématu, myslím si, že hra je pořád živá a nehrozí ji úpadek. Oznámený cyklus s Insmouthem mě moc láká. Ano, je to závislost jak na heroinu. :D

8.7.2020 11:18:31

Vyšetřovatelé
Mačeta tam určitě nebude, hlavně proto že ty vyšetřovatelé jsou jednobarevní a modrou barvu má boxer a taky je v taboo listu. Co jsou koukal na spoilery ta z core setu tam je po jednom setu u každého vyšetřovatele max, tuším že tam pilotka tam nemá ani jednu.

8.7.2020 11:38:25 | Upraveno autorem (porovnej)

re :
Je to šikovný tah. A ano přichází pozdě. Podle mě má kubicvak pravdu v tom, že se v AH opravdu něco trochu děje, protože se tvůrci snaží dělat radikálnější tahy pro zpřístupnění, které ale měly přijít už dřív. Viz. Nové tokeny v innsmouthu, separé balíky vyšetřovatelů, obtížnost (a kvalita!) poslední dream kampaně. Situaci by paradoxně mohla pomoci corona krize, protože při ní šla nahoru prodejnost deskovek a je vidět že i AH na českých eshopech vcelku jede i když krize povolila. Protože jak už to zaznělo, je to návykový jak heroin :-)

Ursulus : mačetu chceš víckrát. A mačeta bude součástí těch separé vyšetřovatelů? V té podobě co je v coru? To bych se dost divil. Pokud se nepletu, tak je to první karta na taboo listu. Mačeta je podle mě rozbitá karta.

8.7.2020 11:48:23

re : hajnej
Ještě teda přímá odpověď na otázku bez mudrování. Koukám že veselý drak má skladem dlouho nedostupné Miskatonic Museum, které se v krizi dražilo za fakt horentní částky. Svět deskových her má skladem zbývající balíky, takže z těchto dvou eshopů jde v současné době postavit celý Dunwitch, včetně coru. A pak všechny cykly od FA nahoru. Jediné co chybí je nepřekvapivě Carcosa.

13.7.2020 11:38:25

re : louza
Děkuju :)

Dneska jsem tam zrovna koukal a našel to. Minulý týden jsem si koupil celý Dream Eaters a ted ho hraju kampan, az ji dohraju, tak se chci právě vrhnout na Dunwich. Koukal jsem, že toho mají na skladě docela dost, tak ještě chvilku počkám, abych trochu rozložil útratu a rozmělnil přísun nových karet.

13.7.2020 20:09:04

Vybíráme z Bazaru

Zombicide: Undead or Alive
Zombicide: Undead or Alive
Akt. cena: 1899 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas