Arkham Horror: The Card Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 180x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror: The Card Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror, Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nový hráč AH - LCG - Co koupit.

Ahoj, máme rádi Lovecrofta a přemýšlím, že do této hry vstoupíme. Věřím, že spousta nových hráčů nad tím bude přemýšlet jak z důvodu přepracovaného vydávání původních kampaní v jedné krabici, tak i s vydáním Core boxu v češtině s přislíbenou češtinou na další kampaně. Mám však pár dotazů:

  1. Rozhodnout se koupit core v češtině, nebo jít do originální verze, když vím již teď zcela jistě, že bych chtěl další kampaně? U mě je Angličtina relativně v pohodě, při nejhorším používám překladač na telefonu (vyfotím kartičku a ta se relativně dobře přeloží) - Samozřejmě nejvíce si atmosféru hry užívám, pokud je hra přeložená v češtině. Rád bych také BF podpořil, ale znáte to, nechci se do budoucna o něco ochudit.
  2. Ze začátku koupit nově vydané kompletní kampaně + vyšetřovatele (chápu, prozatím jest pouze v AJ a v revised box jich je zatím jen pár, ale věřím, že FFG takto vydá vše)
  3. Jak se stavíte k expanzím return to…… Koupit/nekoupit? pokud do hry teprve hodlám vstoupit?  (Líbí se mi ty oddělovače na karty, ale box za cca 800 kč, pouze kvůli oddělovačům a pár kartám? nevím, prosím o názor, jak se k tomu stavíte vy ostřílení hráči.
  4. Starter packy pro jednotlivé vyšetřovatele? jak se k tomu stavíte? není to zbytečné? (Mám pocit, že jich vydalo FFG asi 5) nebo stačí koupit pouze ty revised box na vyšetřovatele, které vychází společně s kampaní.
  5. Samostatně hratelné scénáře? Koupit všechny? nebo pouze nějaké? jsou dobré, špatné? už jsem zde na fóru četl, že jsou obtížnější a je lepší je hrát až později s vylepšeným balíkem vyšetřovatele. Jde mi však o příběhy, které vypráví, jelikož máme Lovecrafta velmi rádi a vše z jeho světa baštíme. Dokonce jsem k vánocům dostal i jeho kompletní sebrané spisy, které u nás vyšli tak po večerech čteme.
  6. Velmi děkuji, takto dopředu, za zajímavou diskuzi, která může novým hráčům pomoci a hru blíže upřesnit (vzhledem k tomu, že k ní vyšla spousta věcí)
6.1.2023 12:27:32

Urcite anglictina.
Kup revidovany zaklad a k tomu jednu kampan. Dunwich alebo Carcosu (revidovane edicie)

6.1.2023 12:48:33

1) Angličtina, nebudeš tak limitován při výběru dalších kampaní.

2) Kup základ a jednu kampaň, základ je na naučení toho jak hra funguje, pravou zábavu si užiješ až s kampaní a pak už záleží jen na tobě a peněžence, co dalšího dokoupíš.

3) Do začátku bych to nekupoval, já mám return to rád i proto, že určitým způsobem balancují kampaně, někdy lépe někdy ne zas tak výrazně, a samozřejmě jsou to hezké úložné boxy, a taroty z Return to Circle... jsou taky fajn zpestření při každé kampani, ale do začátku opravdu zbytečné.

4) Starter packy jsou fajn, to mi přijde do začátku jako fajn věc si třeba aspoň dva vzít.

5) Něco dobré něco slabší, asi bych si je nechal až později jako zpestření, kampaně jsou i co se týče příběhů zajímavější.
 

6.1.2023 13:02:32

Taky ted naskakuji, bral jsem v CZ zaklad a dve kampane v EN (Dun., Carc.), Jsou prelozeny, nasledne pocestuji. 

A tato volba nebyla dobra, je to nesmirna dupacka vsechno narezat a roztridit. Na kartach je anglictina nutna pro hru v pohode, jen pribehove texty muzou byt horsi, kterych je voce na kartach agend a aktu. Pokud je problem anglictina, tak je asi proste snadnejsi si vytisknout jen knihu scenaru a na zbytek kaslat a resit mobilem (prekladac, vyjmecne dohledat lartu na pdf, arkhamdb.com a prelozit kartu tam). 

S dalsim ceskym rozsirenim bych nepocital, pripadne BF jen mile prekvapi (ja budu doufat, ze nepujdou poporade a svezou se pripadne s aktualnim tiskem). 

V pripade pocesteni doporucuji tisknout 95% velikosti, dava se to pak dobre do obalu. Jinak kouzla maji jiny odstin pri tisku. A nektere listy jsou mirne posunuty u Carc., takze pozor na rezani x listu najednou. 

6.1.2023 13:18:24

Toto píšem z pohladu človeka ktorý v 2016 kúpil 2x core box komplet Dunwich a Carcosa cyklus plus pár scenárov a potom to predal. Teraz som zase kúpil revised core set a Carcossa revised scenár aj investigator pack >.<

Kolko toho BF vydá sa nedá predpokladať. Ani neviem či to množstvo niekedy zvládne vydať. Cize pre fanúšikov je anglicka verzia jedina istota. V angličtine vyšli v revised edícii už 4 cykly Dunwich, Carcossa, Edge of earth, Scarlet keys. Každý v dvoch krabiciach/ scenár + 5 vyšetrovatelia/ to je vyše 100€ za cyklus.  Plus 5 ďalších investigator balíčkov za 18€. Samostatne scenáre stoja vyše 20€. Finančná náročnosť je vysoká 

Pre deckbuilding sú nutnosťou balíčky vyšetrovateľov len tam sa dostaneš k novým kartám.  Na Return to cykly … by som teda zatiaľ nepomýšľal 

ALE!!!

Tato hra je naozaj pre fanúšikov žánru. Ktorí sa hlavne venujú tejto hre a baví ich tvorenie balíčkov. Bežní hráči su odkázaní na Arkham card Database kde si vyhľadajú Deck. Až opakovaným zahraním scenára človek vie čo ho čaká a ako si ma postaviť Deck. Samozrejme sa dá hrať aj naslepo ale záleží na hráčovi či sa potom uspokojí so výsledkom 

Tie príbehy majú relatívne jednoduchy scenar akurát výsledkom môže byt výhra / zriedkavo :) /   potom nejaké take polovičaty výsledok / zvíťazili sme za cenu strát / alebo sa vzdať alebo pokračovať kým niekto neumrie. Pri výsledku je v scenári uvedená možnosť ako pokračovať ďalej. 
 

Hra ma jednoduché pravidlá ale počas hry ta interakcia kariet na stole je dosť komplexná. S ďalšími expanziami pribúdajú aj nové akcie. 

Takze ak do toho predsa chces ísť doporučujem Revised core + samostatne balicky vysetrovatelov pre možnosti deckbuildingu. Cykly by som dokupoval postupne Dunwich→Carcossa. 

Ja nerád miešam anglickú verziu s českou. Potom clovek musis premýšľať ako sa prekladaju niektoré kľúčové slová

Tak veľa zdaru

6.1.2023 13:27:23

Já bych doporučil:
1) Revised Core Set + Dunwich nebo Carcosu

2) starter packy zvolených class (ve skutečnosti budeš stejně chtít časem všech pět) - je to kompletní balík i s upgrades, který lze rozbalit a rovnou plnohodnotně hrát.

3) připravit se na to, že pokud tě to chytne, tak tě to postupem času bude stát dost peněz :D :D Prostě LCG, no … :)

Co se týče češtiny, je to na tobě, ale jak říkají kluci níže, ediční plán BF se nedá předvídat, spíš panuje skepse. Upřímně, i kdyby vydali třeba ještě letos rozšíření, podle mě je to stále na LCG zoufale málo, imho potřeba by byly aspoň tak 4 cykly, aby to mělo smysl.

K naprosté většině cyklů si tady na Zatrolenkách můžeš stáhnout komunitní překlad minimálně průvodce kampaní (abys nemusel příběhové čtení překládat sám, pokud to budeš spoluhráčům předčítat), u něčeho i karet.

Jo a Return to … boxy jsou fajn, ale to bych řekl až jako úplně poslední věc, až bys měl posbírané úplně všechno, slouží to hlavně proto, abys mohl hrát kampaň znovu s jinými encounter sety, tj. ještě víc to osvěžuje znovuhratelnost (která je i bez toho v pohodě) a nabízí nový zážitky a alternativní vývoj příběhu … ale jen kvůli boxíkům to nekupuj, to si můžeš koupit nějaký jiný organizér radši.

6.1.2023 13:46:07 | Upraveno autorem (porovnej)

A pokud se vydas cestou počešťování, tak na rozsireni s vysetrovately se muzes i vybodnout a hold si jen nahazis do karet vysetrovatelu jine naproxovane preklady a usetris. U karet pro scénáře to uplne nedoporucuji, tam by v tom byl velky curbes. 

6.1.2023 14:12:40

Jsem průměrný angličtinář, znám poměrně dost frází i slovíček, ale číst knihu v angličtině nedávám… nicméně volím jedině ENG viz dále.

Co se týče AH LCG - texty na kartách jsou úplně v pohodě, klíčová slova jsou jasná. 
Po pochopení a praktikování různých pravidel není nikde problém.

Co se týče souvislejších textů - osvědčilo se mi hrát kampaně přes mobilní aplikaci Arkham Cards, které zastává kompletního průvodce, včetně sestavení i upgrade balíčku i záznamem všech důležitých událostí. Vůbec nepotřebujete tištěnou verzi. Zde si souvislejší text (typicky úvod nebo rozuzlení) jednoduše kopíruji do google translator, když mi uniká nějaká pointa nebo neznám několik slovíček a nechápu tedy děj tak, jak bych potřeboval.
Jinak, i kdyby bylo více rozšíření v CZ, tak aplikace je zásadní dealbreaker a stejně bych volil angličtinu!

16.1.2023 07:46:33

@subroofer Tohle se krásně čte. Paráda. Takhle by to podle mě mělo vypadat. Kromě toho, že se tím bavíš se tím ten jazyk i nenásilně učíš. Stačí jen vydržet a časem zjistíš, že ten translator ani nepotřebuješ. Chce to jen pořád zkoušet a ne si říct, já to neumim a jít od toho. Hodně lidí na ně nadává, ale vlastně bysme BF měli poděkovat, že nás tak pěkně jazykově namotivovali :-)

16.1.2023 10:16:44

@louza 

Beru to přesně i te výukové stránky, poslední dva měsíce hraju fakt pravidelně, a určitě se to jazykově dostává pod kůži. Problem mám zejména přímo s citáty textů H. P. Lovecrafta, ty jsou jakoby psané Elder English 😇

17.1.2023 15:57:44

@maty608 Ak vidíš na krabici Blackfire, choď na BGG forum, hoď oko, či daná hra má/nemá expanzie a ak má, choď rovno do ENG verzie, pretože rozšírenia buď nikdy neuvidíš, alebo uvidíš iba jedno (i to možno). Osobne som v tomto prístupe Blackfire veľmi kritický.

A fakt je taký, to vidíš aj na BGG fóre, že hromada CORE hier je jednoducho oničom a tie expanzie potrebuješ. A Arkham Horror Card game je príklad toho, že jednoducho ten Core nestačí a musíš mať expanzie.

A stále tu máš super komunitu, ktorá prekladá karty a tak si dokúpiš iba sleev, hodiš tam kartičku v CZ a dokonca ešte ušetríš kopec penazí, pretože väčšinou, ak si rozrátaš náklady ENG + náklady na tlač CZ vecí ťa budú stáť menej, než neúplná CZ verzia.

17.3.2023 10:04:37 | Upraveno autorem (porovnej)

  1. V češtině kup Panství Hrůzy, protože budeš mít komplet přeložený. Sice je kvalita překladu diskutabilní a nebudeš mít přeložené úplně všechny karty z nových rozšíření, ale většina textu je v apce. Pokud to chceš hrát se spoluhráči, určitě jdi do Panství Hrůzy. Jinak je však ve všem lepší karetka, je to až neuvěřitelné, ale je to prostě závislost. Ignoruj češtinu, jakmile se dostaneš do prvních dvou kampaní, budeš podle mě lapen. Jen se nerozhoduj jen na základě CORE setu, to je jako bys hodnotil Pána Prstenů který ale končí v bodě kdy je ohňostroj na Bilbově oslavě.
  2. Core + Dunwich+ Dunwich investigators, pak jak se bude blížit dohrání Duwniche tak Carcosu + Investigators. Atd atd.. Nezahltí tě to tolik obsahem. Pojedeš kampané podle toho jak vycházely s adekvátními kartami. Má určitě smysl ty karty obalovat. Je to investice, nechceš ať se to ničí a míchá se to často - hlavně se to díky obalům míchá líp.
  3. Nejsem ostřílený hráč ale všude čtu, že to řešit až jako poslední. Doslova mě někdo přemlouval ať neblbnu, že mě ta hra zahltí. Mám doma 3. expanze, a 5 balíčků vyšetřovatelů a je to opravdu karet a karet. Dává určitě smysl zahrát si ty kampaně nejdřív bez Return To.. protože ty je pak dělají složitější. Někdy o dost. Pokud ale dohraješ kampaň jen jednou a pak se budeš těšit na další, nemá to prý smysl.
  4. Přidalo to pár zajímavých karet a postav. Dvě z nich plánuji hrát. Prostě se občas přistihneš že chceš ať mají obě postavy tu samou kartu, a nejde to no. Tohle přidá víc možností. Navíc skladba balíčku je velká část hry a chceš mít z čeho vybírat. Jak si budeš po večerech pročítat se sklenkou brandy karty, budeš si pročítat právě tyhle. Chceš jich mít prostě co nejvíc.
  5. Píšeš MÁME, v tom případě kašli na bod1. , pokud máš v okolí někoho kdo Lovecrafta žere, kašli na to Panství Hrůzy a jděte do té karetky, anglicky. Budete chtít mít vše. Scénáře mají údajně rozmanité obtížnosti a dává smysl jen nejprve kampaně. Prostě koupit nějaký nový scénář a zkoušet to jen z Core boxem by asi moc nedopadlo. Obtížné to je fakt dost ( i když tam jde obtížnost nastavit ).
  6. Vítej do klubu! :D 

17.3.2023 10:36:47

Neřekl bych, že Return to dělají hru složitější, prostě je to určitý balanc,  některé scénáře ztíží, nebo zruší nějakou mechaniku, která se dala zneužít k lehčímu průchodu, a autorům to uteklo, jiné naopak mohou ulehčit, tím, že zas upraví něco co díky náhodnosti nebo zaměření jen na určité skilly mohlo hru některým vyšetřovatelům až moc ztížit. A třeba Forgotten Age, je pro mě s Return to znatelně lepší, už jen díky úpravě explore mechaniky. Ale ano, pokud si ty kampaně dá jen jednou je to zbytečné.

17.3.2023 10:57:41

Dneska Blackfire oznámil českou lokalizaci pro Dunwich Legacy!!!

23.3.2023 11:26:05

@Seabeast Pomineme-li, že fakt není nutné ten výkřik dávat u každého AH LCG vlákna, tak pokud BF nevydá tak nejméně 4 celé cykly, je to pořád zabitá hra.
Vydání Dunwiche je ve skutečnosti vydáním prvního opravdového obsahu, core set je o ničem, jsou to tři scénáře na naučení hry. Nic víc.

23.3.2023 15:48:16

@TomL No a? To přeci není žádný fakt, když každej nemusí nutně sledovat každý vlákno a může se třeba k informaci dostat i později či přes jinej profil hry. Takže v tom nevidím žádnej problém. :-P

26.3.2023 15:27:59

Pořídil jsem teď na místním bazaru velkou sbírku Arkhamu pro doplnění té vlastní, nabízím za férovou cenu části, které nebudu potřebovat. Pro nováčky ideální, za cca 55-60% pořizovací ceny.

2x Core box + Dunwich (komplet) + Carcosa   (komplet) + Forgotten Age (komplet) + Innsmouth (jen core) + 5x investigator deck + 2x stadalone (Excelsior + Guardians).

Jen v celku, případně vše mínus core box (ten mi nevadí si nechat, basic karet není nikdy dost). Kdo byste měl zájem, napište zprávu. Nebránil bych se ani výměně za Too Many Bones. :)

15.4.2023 08:37:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Brass: Birmingham
Brass: Birmingham
Akt. cena: 1225 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas